Wykreślenie siatki w dowolnym układzie na mapie rastrowej
(plik graficzny + plik z georeferencjami) jest jakby sprawą wtórną.
Najpierw trzeba uzyskać ten plik georeferencyjny
(co potocznie, chociaż niezbyt szczęśliwie nazywamy kalibracją rastra) i wydaje się, że najlepiej byłoby to zrobić w takim układzie i w takim odwzorowaniu, w jakim wykreślona jest mapa. Trudno mi wyrokować jak to wygląda w przypadku jpga z UMPa, zwłaszcza że nie wiem skąd ten JPG pochodzi.
Jeżeli JPG pochodzi z wersji www UMPa w ogóle nie zaprzątałbym sobie głowy "kalibracją" mapy, lecz pobrał nowy plik JPG wraz plikiem georeferncyjnym programem MOBAC:
http://mobac.sourceforge.net/Następnie taką mapę zaimportowałbym do GlobalMappera i zmienił projekcję mapy (Tools->Configure->Projection) na UTM.
Reszta tj. wykreślenie siatki UTM (Tools->Configure->General Current Projection Gird) i ewentualny eksport rastra wraz z widoczną siatką to już bułka z masłem
EDIT:Jeżeli nie można skorzystać z takiej opcji, tylko trzeba bazować na posiadanym pliku jpg, plik georeferncyjny można uzyskać zarówno w GlobalMapperze jak też w Ozim. Spójrz tu:
http://gpsmaniak.com/2010/porady-kalibr ... -turystyka tyle, że zamiast "kalibrować" mapę w oparciu o siatkę, będziesz musiał to zrobić w oparciu o waypointy. Przy lat/lon, 2 to trochę mało. Przydałyby się 4.