Problem z naniesieniem siatki UTM na mapę

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Problem z naniesieniem siatki UTM na mapę

Postprzez Ali56 » Pt, 15 lis 2013 19:01

Witam.Potrzebuję nanieść siatkę UTM na zdjęcie wycinka mapy w formacie jpg z mapy UMP.Czytałem jak to zrobić w programach Ozi oraz Global Mapper i udało mi się nanieść ale nie jest to siatka kilometrowa. Po prostu linie z niczym się nie zgadzają a wpisałem 2 waypointy na mapie żeby program do czegoś się mógł odnieść ale nic z tego nie wychodzi, Dzięki za pomoc
Ali56
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 14 lis 2013 2:03

Re: Problem z naniesieniem siatki UTM na mapę

Postprzez GPS Maniak » Pt, 15 lis 2013 19:59

Wykreślenie siatki w dowolnym układzie na mapie rastrowej (plik graficzny + plik z georeferencjami) jest jakby sprawą wtórną.

Najpierw trzeba uzyskać ten plik georeferencyjny (co potocznie, chociaż niezbyt szczęśliwie nazywamy kalibracją rastra) i wydaje się, że najlepiej byłoby to zrobić w takim układzie i w takim odwzorowaniu, w jakim wykreślona jest mapa. Trudno mi wyrokować jak to wygląda w przypadku jpga z UMPa, zwłaszcza że nie wiem skąd ten JPG pochodzi.

Jeżeli JPG pochodzi z wersji www UMPa w ogóle nie zaprzątałbym sobie głowy "kalibracją" mapy, lecz pobrał nowy plik JPG wraz plikiem georeferncyjnym programem MOBAC: http://mobac.sourceforge.net/

Następnie taką mapę zaimportowałbym do GlobalMappera i zmienił projekcję mapy (Tools->Configure->Projection) na UTM.
Reszta tj. wykreślenie siatki UTM (Tools->Configure->General Current Projection Gird) i ewentualny eksport rastra wraz z widoczną siatką to już bułka z masłem :wink:

EDIT:
Jeżeli nie można skorzystać z takiej opcji, tylko trzeba bazować na posiadanym pliku jpg, plik georeferncyjny można uzyskać zarówno w GlobalMapperze jak też w Ozim. Spójrz tu: http://gpsmaniak.com/2010/porady-kalibr ... -turystyka tyle, że zamiast "kalibrować" mapę w oparciu o siatkę, będziesz musiał to zrobić w oparciu o waypointy. Przy lat/lon, 2 to trochę mało. Przydałyby się 4.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Problem z naniesieniem siatki UTM na mapę

Postprzez Ali56 » Pt, 15 lis 2013 21:57

Super! Udało się, w programie Mobile Atlas Creator wygenerowałem interesujący mnie fragment mapy i zapisałem go.Następnie otworzyłem w OziExplorer i naniosłem siatkę UTM ( opcja Grid Line Setup). Dzięki
Ali56
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 14 lis 2013 2:03

Re: Problem z naniesieniem siatki UTM na mapę

Postprzez Ranger » N, 17 lis 2013 12:25

Udało się co ?
Kolega odróżnia sferycznego Merkatora od Merkatora poprzecznego ?
Jedyne co można tu dodać to chyba informacja, że mapy to są jednak dosyć specjalne obrazki.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości