Wgrywanie waypointów rajdy terenowe

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Wgrywanie waypointów rajdy terenowe

Postprzez bartekw79 » Wt, 07 paź 2014 20:42

Witam.
Dość specyficzny problem, nie mogłem nigdzie znaleźć. Na rynku sprzedawane są urządzenia rajdowe - metromierze. Metromierz Rally Computer 2+ posiada pewną funkcję, którą docelowo chciałbym zastosować ale w jakiś inny sposób. Do metromierza można wgrać plik .txt z danymi (azymut i odległość). Następnie łączymy metromierz kabelkiem z urządzeniami Garmina. Urządzenie umożliwia nam przesłanie danych z metromierza (przygotowanych wcześniej) i odpalenie ich na nawigacji garmina.

Gdy w moim garminie 62st użyję funkcji celuj i idź, urządzenie wyznacza kierunek i odległość z miejsca w którym się znajduję.

Stąd moje pytanie, czy jest możliwość, aby wcześniej przygotować azymuty z odległościami i wgrać je do garmina, nie podając punktów początkowych z których wyznaczamy kierunek? Chodzi o to że chciałbym wgrać np. Waypoint nr 88 który będzie 225 st. i 2.45 km od punktu, w którym uruchomię nawigację, ale chcę przygotować listę tych punktów wcześniej. Na rajdach terenowych chodzi o czas, więc kilkukrotne wstukiwanie w CELUJ I IDŹ azymutów i odległości jest dość czasochłonne, a kliknięcie waypointa i przycisku jedź zajmuje zdecydowanie mniej czasu.

pozdrawiam
bartekw79
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 04 mar 2010 17:50

Re: Wgrywanie waypointów rajdy terenowe

Postprzez Mariusz65 » Wt, 07 paź 2014 22:55

bartekw79 napisał(a):czy jest możliwość, aby wcześniej przygotować azymuty z odległościami i wgrać je do garmina, nie podając punktów początkowych z których wyznaczamy kierunek?

Możesz przenieść kursor w trybie "demo" w wybrane miejsce i ustalić sobie azymut i odległość do dowolnego punktu.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Wgrywanie waypointów rajdy terenowe

Postprzez bartekw79 » Śr, 08 paź 2014 10:31

jeśli dobrze rozumiem pojęcie trybu DEMO, czyli działania w odbiorniku, to wiem, mogę przesunąć, on mi wyznacza. tak samo mam funkcję celuj i idź. chodzi mi jednak o to, żeby stworzyć te azymuty już wcześniej i wgrać je w jakiśmagiczny sposób do urządzenia tak, by pozniej z dowolnego miejsca na świecie on wyznaczał mi 220 stopni i 2.5 km a nie inny azymut i inną odległość z różnych miejsc w których się znajduje.

chodzi mi o taki waypoint bez określonej współrzędnej. żeby ten azymut i odległość zawsze taki sam był pokazywany. nie wiem czy jasno piszę ? :)
bartekw79
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 04 mar 2010 17:50

Re: Wgrywanie waypointów rajdy terenowe

Postprzez epkchmiele » Śr, 08 paź 2014 13:32

Zaznacz punkt i w jego właściwości wpisz to co chcesz, albo na mapie rastrowej zaznacz punkt kredką następnie mapę przerób na kmz i wrzuć do odbiornika.
Oregon 650t, Garmin Asus M10
Było: Oregon 550T
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Wgrywanie waypointów rajdy terenowe

Postprzez Mariusz65 » Śr, 08 paź 2014 15:08

bartekw79 napisał(a):by pozniej z dowolnego miejsca na świecie on wyznaczał mi 220 stopni i 2.5 km

Z każdego miejsca na świecie ten sam azymut i tą samą odległość do celu? To niemożliwe ;-)
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Wgrywanie waypointów rajdy terenowe

Postprzez epkchmiele » Śr, 08 paź 2014 15:24

Pewnie chodzi o to że wcześniej chce wiedzieć jaką będzie miał odległość i azymut do kolejnego punktu. Można spróbować jeszcze wpisać te dane zamiast nazwy punktu. Ale nie wiem czy po najechaniu kursora wyświetli się pelna nazwa.
Oregon 650t, Garmin Asus M10
Było: Oregon 550T
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Wgrywanie waypointów rajdy terenowe

Postprzez meridian » Śr, 08 paź 2014 18:20

bartekw79 napisał(a): on mi wyznacza. tak samo mam funkcję celuj i idź. chodzi mi jednak o to, żeby stworzyć te azymuty już wcześniej i wgrać je w jakiśmagiczny sposób do urządzenia tak,.....

Może zacznijmy od tego: funkcja "Celuj i idź" jest przeznaczone do nawigacji do punktów, które nie są zaznaczone na mapie, funkcja jest mało precyzyjna,
więc wykorzystujemy ją w ostateczności, gdy widzimy punkt do, którego chcemy dotrzeć, a nie jest on zaznaczona na mapie.
Do celów nawigacyjnych według GPS-u nie ma potrzeby tworzenia bazy danych na podstawie "Celuj i idź", dane dotyczą tylko
określonej sytuacji kiedy wyznaczamy cel tą funkcją. W innych sytuacjach azymut przy korzystania z GPS można powiedzieć, że jest zbędny,
w nawigacji wyznaczamy punkt docelowy i przemieszczamy się według wyznaczonej trasy ( może to być trasa wyznaczona na krechę).
Podczas wędrowania bez gps azymut wyznaczony dla każdego punktu zwrotu jest przydatny zwłaszcza jeżeli w terenie nie posługujemy się mapą
tylko wcześniej opracowanym na podstawie mapy "skryptem".
Podczas wędrówki po "bezdrożach" jest problem z określeniem przebytej odległości ( liczenie dwukroków ) przy założeniu 0,8m.
Łączenie dwóch technik nawigacyjnych bez uzasadnionej potrzeby mija się z celem.
Można na podstawie mapy opracować plan wędrówki lub odwrotnie na podstawie planu wędrówki wyznaczyć trasę w urządzeniu GPS.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Wgrywanie waypointów rajdy terenowe

Postprzez bartekw79 » Śr, 08 paź 2014 19:22

hmm, nie uzyskałem chyba odpowiedzi. spójrzcie tu :

http://www.rajdowe-haldy.pl/metromierze ... -plus.html

Funkcja słuzy do wysłania do Garmina rozkazu trasującego waypoint. Waypointy trasowane są na podstawie odległości oraz kursu. Zestaw parametrów wprowadzamy do pamięci metromierza, a nastepnie podczas rajdu wybieramy odpowiedni zestaw odpowiadający kratce w roadbook i wysyłamy. Funkcja umożłiwia błyskawiczne trasowanie bez możliwości pomyłki przy wpisywaniu.

Dane o azymutach wprowadzane są poprzez złącze USB i pendrive, który znajduje się w zestawie. Jest to jedyna możliwość wprowadzenia pliku do metromierza. Nie ma możliwości wprowadzenia azymutów ręcznie. Do metromierza można wprowadzić plik zawierający do 999 azymutów.

Plik tworzymy na: PC z Windows , Mac OS, na telefonie lub tablecie z systemem Android. Wymagany jest dowolny program który potrafi stworzyć plik .txt. Na Windows - program Notatnik, na Android - Textedit.

Widok pliku z objaśnieniami:

plik rc2 widok szary

Przykładowy plik ( uzyj funkcji Zapisz element docelowy jako .. aby pobrać plik ) : pobierz
Współpraca z GARMIN.

Pierwsze wysłanie waypointa do Garmin spowoduje utworzenie w pamięci Garmin , waypointa o nazwie RC2. Należy ustawić nawigację do tego punktu. Od tej chwili, każde wysłanie z metromierza do Garmin kolejnego waypointa będzie powodowało autoamtyczne trasowanie i rozpoczęcie nawigowania.


chciałbym zrobić to co robi ten metromierz w jakiś inny sposób.

dzięki z góry za pomoc ! :)
bartekw79
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 04 mar 2010 17:50

Re: Wgrywanie waypointów rajdy terenowe

Postprzez meridian » Śr, 08 paź 2014 19:31

Według mnie metromierz nie wysyła do odbiornika punktów opisanych azymutem, wysyła punkty z danymi georeferncyjbymi ( długość i szerokość geograficzna),
nie znam działania metromierza, ale punkty wysłane do odbiornika powinny zawierać dane geograficzne.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Wgrywanie waypointów rajdy terenowe

Postprzez bartekw79 » Śr, 08 paź 2014 19:40

wydaje mi się, że metromierz bez modułu gps też ma taką funkcję - z tego co podaje producent, wprowadzając plik do metromierza nie podajemy tam koordynatów tylko kierunek i odległość.
bartekw79
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 04 mar 2010 17:50

Re: Wgrywanie waypointów rajdy terenowe

Postprzez meridian » Śr, 08 paź 2014 19:49

Może, odbiornik wykorzystuje inne systemy transmisji NMEA czy RTCM.
"Po połączeniu z zewnętrznym GPS metromierz może pracować w trybie mieszanym ( sygnał z koła i droga z GPS ) lub tylko na podstawie systemu GPS."[/color]"
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Wgrywanie waypointów rajdy terenowe

Postprzez tboniasty » Śr, 08 paź 2014 19:54

Rozumiem pytanie, bo miałem do czynienia z czymś takim w praktyce.

Kolega pyta czy jest funkcja pozwalająca na stworzenie iluś predefiniowanych szablonów dla "celuj i idź". Chodzi o to, by dojechawszy do miejsca z kratki w roadbooku (koordy nieznane), nakazującej podróż do punktu wyznaczonego po azymucie i dystansie, nie musieć w locie wklepywać danych, tylko skorzystać z wypełnionego gotowca.

Przykładowo jadę n kratek opisujących poglądowo trasę i dojeżdżam do tej każącej "jedź 1,5 km na azymut 130 stopni". Dopiero w tym momencie uruchamiam "CiI", wpisuję dane i zmierzam do następnego punktu.

Ten opisany komputer widać tworzy w Garminie waypoint automatycznie po otrzymaniu info od pilota, że są w miejscu, w którym ma go odwzorować wg danych wprowadzonych przed rajdem.

Ja o takiej funkcji (szablony CiI) w Garminach nie słyszałem, a jak się domyślam ten komputer rajdowy uzupełnia w tej kwestii Garmina. Ciekawe na jakim protokole to działa? Tak jak niektórzy robią APRS (radyjko + 60tka)?
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Wgrywanie waypointów rajdy terenowe

Postprzez meridian » Śr, 08 paź 2014 20:01

Pytanie jest jasne, tylko zamast funkcji "celuj i idź" wyznaczyć na mapie drukowanej punkty według roadbooka i wprowadzić do odbiornika ( ręczna robótka).
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Wgrywanie waypointów rajdy terenowe

Postprzez popej » Śr, 08 paź 2014 20:02

Odbiorniki Garmina pracują na pozycjach geograficznych. Jeżeli metromierz przyjmuje dane w postaci azymut-odległość, to musi je przed wysłaniem skonwertować na sekwencję pozycji geograficznych, bazując na aktualnej pozycji dostarczanej przez GPS. Nie widzę prostego sposobu na wykonanie tej czynności automatycznie w GPS. Można ewentualnie napisać aplikację na telefon, która zrobiłaby to samo co metromierz.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wgrywanie waypointów rajdy terenowe

Postprzez tboniasty » Śr, 08 paź 2014 20:08

@meridian: To zależy od terenu i aktualności podkładu. Trasę z poligonu żagańskiego kiedyś tak w pół nocy na viście wyklikałem przed rajdem, ale świętoszowski to była makabra...
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Następna strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości