meridian napisał(a):Tak jak napisałem wcześniej, nie ma możliwości prawidłowego skalibrowania arkusza mapy WIG ( przynajmniej ja nie znam takiego sposobu )
żaden układ łącznie z „Borową Górą” nie jest odpowiedni.
Proszę być bardziej precyzyjnym, bo tego rodzaju ogólne stwierdzenia mogą wprowadzać w błąd
Układ Borowa Góra w oryginale (obrazek modelu odwzorowania poniżej) jest jak najbardziej odpowiedni, w/g tego układu wykonano przecież mapy.
Mapy artyleryjskie, o charakterze azymut-odległość, przynajmniej jeżeli chodzi o setki
Różne materiały źródłowe dotyczące układu WIG, czyli np. oryginalną Instrukcję Użycia Wpółrzędnych Prostokątnych można znaleźć bez trudu na mapywig.org.
Tylko że tak zdefiniowanych układów nie ma po prostu dziś w popularnych narzędziach, które są zazwyczaj używane do adaptacji tych map
Bo zupełnie czymś innym są przybliżenia układu WIG, nazywane w slangu kalibracyjnym "Borowa Góra", w/g których się praktycznie wykonuje kalibracje.
A są to przybliżenia układu quasi-stereograficznego WIG wykorzystujące inne odwzorowanie, najczęsciej odwrócone walcowe (TM).
Koledze amado ta wiedza i tak chyba wiele w praktycznej kalibracji map nie pomoże (jako że z problemem kalibracji WIG walczy na forum bodajże od 6 lat). Jeżeli użyte odwzorowanie jest tak inne, to siłą rzeczy musi się coś rozjechać.
Pozdrawiam
Ranger