Niezamierzone zmiany

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Niezamierzone zmiany

Postprzez plocki » Śr, 04 kwi 2007 12:18

Przebrnąłem etap wektoryzacji w MapEdit (nawet przyjemna praca, choć żmudna). Mój problem rozpoczyna się po zapisaniu mapy w formacie .mp, a następnie przekonwertowaniu (cgpsmapper) do pliku .img. Po otworzeniu zapisanego pliku można zauważyć niezamierzone zmiany w stosunku do oryginału (a więc: w części jeziora - las, na terenie zabudowanym - las). Korekta nic nie daje, bo znowu w innych miejscqach następują przekłamania. Problem dotyczy jedynie poligonów. I nie na całości mapy, ale tylko na niektórych wybranych miejscach (tak jakby program nadpisywał tło leśne - może jest w zmowie z programem zalesień kraju).
W związku z tym mam pytanie: czy istnieje jakaś zalecana kolejność wypełniania tła (na razie robię mapy jednowarstwowe).
plocki
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Pn, 19 mar 2007 13:36
Lokalizacja: PŁOCK

Postprzez GPS Maniak » Śr, 04 kwi 2007 13:22

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem problem, bo przyznam szczerze, że nigdy nie zauważyłem przekłamań podczas konwersji/kompilacji mapy z MP na IMG. Może jednak dlatego nie zauważyłem, że nigdy (no, chyba że się pomylę) nie nakładam na siebie różnych poligonów.

Odrębnym zagadnieniem - niekoniecznie związanym z konwersją - jest sposób wyświetlania pliku IMG w MapSource czy w odbiorniku - w tych miejscach, gdzie są nałożone na siebie różne poligony. (Nawiasem mówiąc dotyczy to także linii !!) Tu odbiornik wyświetla wszystko "jak sam chce", zatem w przypadku poligonów UMPowcy przyjęli jako nadrzędną zasadę: nie nakładanie na siebie obiektów. Owszem stosując plik "TYP" można ustalić kolejność wyświetlania poszczególnych typów poligonów, ale wydaje się, że mimo wszystko najlepszą metodą jest unikanie nakładania obszarów.

Na stykach różnych obszarów sprawa nie wymaga komentarza. Należy podociągać granicę jednego obszaru do granicy drugiego obszaru. Na niektórych poligonach zachodzi jednak konieczność wycięcia "dziur". Można to wykonać na poziomie MapEdit taką oto metodą: http://gpsmaniak.com/new/PORADY-2005-1.htm#2
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez Artur » Śr, 04 kwi 2007 13:23

Witam krajana
Jest zalecenie, aby polygony się nie nakładały. Robimy w nich dziury na inne polygony. Obejrzyj sobie np. źródła mojego Płocka z: http://mapcenter2.cgpsmapper.com/maplist.php?author=242 i zobacz jak są zrobione budynki obi i oszołoma w centrum handlowym. Tak to należy robić.

Pozdrawiam
Artur
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Postprzez GPS Maniak » N, 06 maja 2007 21:15

W ramach pewnych zmian technicznych na Topo_PL_100 przyjrzałem się bliżej temu czy i jak działa sekcja drawOrder - w pliku TYP.

Faktycznie działa :D Z interesujących mnie poligonów zastosowałem takie defincje:

[_drawOrder]
...............
Type=0x13,1
Type=0x14,2
...............
Type=0x45,4
...............
[end]


W efekcie nawet w przypadku kolizji poligonów - na ekranie odbiornika widzę to tak jak zaplanowałem. Tzn. zawsze jako pierwszy wyświetlany jest 0x13 (u mnie: teren zabudowany, miejscowość), potem "na wierzchu" 0x14 (u mnie: las), a na końu przykrywający wszystko 0x45 (u mnie: woda).
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości