Nazewnictwo ulic

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Nazewnictwo ulic

Postprzez jjanusz » So, 22 sty 2022 18:47

Hej,

nie zaglądałem tu od ładnych paru lat, ale pamiętam, że są tu specjaliści od tworzenia map, użytkownicy sięgający GPMapy na Garmina, zatem mają to doświadczenie, o które chciałbym zapytać.

Troszkę wstępu...

Nazwy ulic w CNE zawsze mnie denerwowały. Po pierwsze przedrostek "ulica" skoro 99% to ulica, po drugie luźne stosowanie jakieś konwencji np. ulica Władysława S. Reymonta, gdzieniegdzie Władysława Reymonta itp. Uwielbiałem GPMape i z tego co kojarzę mieli oni (Imagis) bardzo fajny schemat nazewnictwa ulic. Czy ktoś pamięta jakie to były zasady? Nie ukrywam, że zmieniam nawigację, po 11 latach używania Garmina testuję TomToma, gdzie nazwy ulic są w skrajnym przypadku typu: Hetmana Jana Karola Chodkiewicza. Chciałbym rozpocząć inicjatywę o skrócenie tych nazw ulic do np. Chodkiewicza. Kiedyś mieliśmy do czynienia z wyświetlaczami o słabej rozdzielczości, stąd nazwy skrócone np. Chodkiewicza oszczędzały nam miejsca na ekranie. Moje pytanie: czy teraz, posiadając wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości jest dla Was wartością dodaną, że nazwa jest pełna? Ja uważam, że nawet osoby mieszkające na danej ulicy nie są w stanie powiedzieć chociażby imienia nie mówiąc o przykładowym hetmanie, czy imieniu drugim... Czy pójście w pełne nazwy to dobry pomysł? Co byście wybrali: Chodkiewicza czy Hetmana Jana Karola Chodkiewicza? Zwracam się do Was jako potencjalny użytkownik innej nawigacji, ale pamiętający, że to forum to nie tylko użytkownicy, ale także twórcy map.

Pozdro

---
jjanusz
jjanusz
Bywalec
 
Posty: 214
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009 12:22

Re: Nazewnictwo ulic

Postprzez Zachu » N, 23 sty 2022 12:44

Z tymi "ulicami" w CE to chyba przeniesione zwyczaje z USA.
Te wszelkie długie nazwy to trzymanie się wykładni z nadań nazw ulic. Weź teraz komuś na drugim końcu świata wytłumacz że Hetmana czy świętego można sobie darować.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8720
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości