Mapa wektorowa "na skróty"

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Postprzez Wieslav » Cz, 12 kwi 2007 9:16

Nasunęło mi się następujące pytanie.
Czy istnieje jeden program, za pomocą którego wczytam mapę (np. jako tiff, bmp, jpg lub w innym formacie) a po dokonaniu w nim kalibracji zapiszę taką mapę tak, abym mógł ją obejrzeć w Garmnie i zapisywać ślady, punkty itp.
:wink:
Pytanie to nasunęło mi się po tym jak w programie GPS Tuner 5 (dla pocket PC) mogłem skalibrować mapę w jpg i służy mi jako podkład np. w nawigacji itp.
8)
POZDRAWIAM
Wieslav
GPSmap 76CSx+CNE NT 9+GPMapa 5+UMP-Wawa+Topo_PL_100 oraz ASUS MyPal A636N+AutoMapa Europe+iGO-2006+GPS Tuner 5
Toshiba Qosmio F30-140 Windows XP MCE - T7200; RAM 2x1024 533MHz; HDD 120GB; GF7600
Avatar użytkownika
Wieslav
Bywalec
 
Posty: 111
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 14:10
Lokalizacja: Łódź

Postprzez GPS Maniak » Cz, 12 kwi 2007 13:07

Wieslav napisał(a):Pytanie to nasunęło mi się po tym jak w programie GPS Tuner 5 (dla pocket PC) mogłem skalibrować mapę w jpg i służy mi jako podkład np. w nawigacji itp.

Hmm. Ale ta mapa sama nie działa w pockecie - prawda ? Przedtem musiałeś w pockecie zainstalować program do obsługi map rastrowych: GPSTuner. Oczywiście mógłby to być inny soft np: Ozi_CE, MemoryMapPocketNawigator etc, etc. Ale ciągle to nie pocket będzie obsługiwał tę mapę, ale soft. I teraz zasadnicze pytanie: Możesz wgrać taki soft do Garmina ? Jeżeli nie możesz to już masz odpowiedź na swoje pytanie.

Dodatkowo odnoszę wrażenie, że nie rozróżniasz pojęć:
- mapa rastrowa
- mapa wektorowa
Spróbuj wgrać do GPSTunera mapę Tatr, a potem znajdź (automatycznie !) opcją Find: Rysy. Można ? Nie można. :) A można wyznaczyć automatycznie trasę po siatce drogowej ? Nie można. Bo to jest właśnie mapa rastrowa czyli obrazek z danymi georeferncyjnymi.

Zobacz jak ja na mojej www definuję mapy:

Mapa GPS Mapa wektorowa w specjalnym formacie obsługiwana przez odbiornik GPS. Każdy producent posiada swój specyficzny format mapy, stąd np: map dla odbiornika Garmin nie można używać w odbiornikach innych producentów. Największą zaletą map wektorowych jest ich czytelność przy różnych stopniach skalowania, możliwość wyszukiwania obiektów wg indeksów oraz możliwość ich obracania - zgodnie z kierunkiem ruchu (funkcja: Track Up) oraz (opcjonalnie) wspomaganie funkcji autoroutingu i nawigacji door to door.

Mapa rastrowa GPS Mapa w postaci pliku graficznego z odpowiednio opisanymi punktami kalibracyjnymi tj. współrzędnymi geograficznymi wybranych punktów charakterystycznych (np. narożniki mapy) i "trzymająca" odwzorowanie określonego układu. Mapa taka, jest obsługiwana specjalistycznym softem na PC lub PDA. UWAGA: nie ma możliwości wgrania map rastrowych do odbiorników GPS pracujących pod kontrolą tzw. "firmware".

Mapa wektorowa, a plik garficzny to są dwa różne światy .... chociaż może na ekranie PC czy ekranie pocketa nie widać zasadniczej różnicy.

Przypominam też, że na mojej www jest takie info: Do odbiorników GARMIN wgrywamy pliki IMG - wektorowe mapy w formacie Garmin. Nie ma żadnych możliwości wgrania do odbiornika Garmin mapy rastrowej (np. zeskanowej). Istnieje jednak możliwość samodzielnego przygotowania mapki wektorowej w formacie Garmin np. na podstawie zeskanowanej mapy papierowej - lub zebranych w terenie śladow i waypointów. Niestety proces wektoryzacji jest żmudny i długotrwały. Kompletny opis jak wykonać wektoryzację map umieścilem w cyklu artykułów "Jak zrobić swoją mapkę" - w sekcji "Porady"

Niby po co to napisałem ? Sądzisz, że gdyby był program umożliwjający "automatyczne" wgrywanie map rastrowych do Garmina trzymałbym to w tajemnicy :?: :evil:

Wieslav, wyjaśnienie różnic pomiędzy odcinkiem, czy wielokątem namalowanym w Corel Photo Paintcie, a w Corel Drawie wykracza poza zakres szkoleń GPS, ale naprawdę przyjedź na tę Polanę Chochołowską. Kiedy wieczorkiem sączę sobie piwo podziwiając piękno polskich gór robię się wyjątkowo cierpliwym człowiekiem :D i jeżeli tylko sam rozumiem jakieś zagadnienie, to jestem w stanie "na jabłkach i zapałkach" wytłumaczyć je każdemu :twisted:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez Wieslav » Cz, 12 kwi 2007 14:42

Dzięki serdeczne za powyższy wykład - LECHU!
8)
Napewno w swojej wypowiedzi byłem nie precyzyjny - z różnych powodów.
Masz rację, że wgranie pliku mapki w jpg i jej skalibrowanie nie daje możliwości "prawdziwej nawigacji".
Mnie jedynie chodziło o to, że widzę jakiś podkład mapowy a na nim swoją pozycję (trochę nawet przekłamaną - o około 20 metrów), ale jak dla mnie to jest już wystarczające abym w miarę dokładnie wiedział gdzie jestem np. w czasie grzybobrania.
"Wysiłek" jaki muszę zrobić aby taki podkład zrobić do Pocketa PC jest myślę znacznie mniejszy niż robienie własnej mapki z "prawdziwą nawigacją". Trochę zapewne naiwnie sądziłem, że może isteniej program w którym można by było zrobić prosty podkład mapowy do GARMINA nawet bez "prawdziwej nawigacji" i bez "żąglowania" kilkoma programami.
:cry:
LECH - Wybacz moją nie wiedzę w tym temacie.
:oops:
POZDRAWIAM
P.S. Z wielką przykrością, ale w 99,9% niestety mnie nie będzie na tak miłym wykładzie jaki zapewne LECHU zrobisz, a wypicie dodatkowo piwa w tak znakomitym towarzystwie byłoby jeszcze większa przyjemnością!
Wieslav
GPSmap 76CSx+CNE NT 9+GPMapa 5+UMP-Wawa+Topo_PL_100 oraz ASUS MyPal A636N+AutoMapa Europe+iGO-2006+GPS Tuner 5
Toshiba Qosmio F30-140 Windows XP MCE - T7200; RAM 2x1024 533MHz; HDD 120GB; GF7600
Avatar użytkownika
Wieslav
Bywalec
 
Posty: 111
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 14:10
Lokalizacja: Łódź

Postprzez GPS Maniak » Cz, 12 kwi 2007 15:01

Wieslav napisał(a):Masz rację, że wgranie pliku mapki w jpg i jej skalibrowanie nie daje możliwości "prawdziwej nawigacji".

Nie w tym rzecz. Nie chciałem niczego ujmować mapie rastrowej. Chciałem tylko obrazowo przedstawić różnicę pomiędzy mapą wektorową posiadającą punkty, węzły etc.(a tylko takie obsługuje Garmin) a mapą rastrową, która jest zwykłym obrazkiem , który owszem możesz przeglądać w odpowiednim sofcie na pockecie, ale którego nie możesz oglądać w Garminie, bo to ciągle tylko "obrazek" - raster, a Garmin rastrów nie obsługuje, o czym już - jako "prawie weteran" - powinieneś wiedzieć :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości