Mapwel - czyli pseudo-raster w Garminie.

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Postprzez kwieto » Pt, 25 kwi 2008 19:35

GPS Maniak napisał(a):Ale do tego uzywa się waypointy, a nie POI.


Waypointów można wpisać max 1000 - może być mało :"P
Przetrenowałem to na Geocache'ach (tych może być max 2000)

GPS Maniak napisał(a):Soft się namęczył i w efekcie wypluł mapki, które pięknie mogę oglądać w MapEdit.


Możesz pokazać screenshota?
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez soko » Pt, 25 kwi 2008 21:23

Wracając do MAPWELA.
Jeśli się zrobi klilka mapek i będą one wgrywane osobno ( jako osobne .img) np. połączone gmaptoolem, to szybko okaże się, że efekty są dość niezwykłe:
Obrazek Obrazek

ta niebieska u góry (nad brązowymi) , to kolejna czwarta mapka jeziora. Czerwona linia - to moja linia mielizn - osobna mapka. Gruba taka , bo to "pas startowy" .

1.Wtedy należy uzyc funkcji File>Merge img files
2. Pokazuje się okno Merge img Files , gdzie poprzez List>Add Map wybieramy pliki .img do połączenia w jedną mapkę ( jeden plik .img), cały ten zestaw trzeba zapisać pod jakąś nazwą ( dostaje rozszerzenie .mml).
3. Ponownie wracamy do Merge img Files i poprzez List>Open wybieramy ten przed chwilą utworzony zestaw .mml, wybieramy z niego pliki .img, które zamierzamy połaczyć i klikamy ptaszka "V".
4. powstaje plik .img, który gmaptoolem wgrywamy z innymi.
Efekt:
Obrazek Obrazek

Funkcja warta polecenia, bo tworzy się pojedynczy plik z jakimś ujednoliconym zestawem barw.
Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Mapwel 4.3

Postprzez Tom Jones » Pn, 05 maja 2008 4:01

soko napisał(a):Wracając do MAPWELA...


Opublikowana jest nowa, ogromnie ulepszona wersja Mapwel'a 4.3 , ktora robi wektoryzacje znacznie szybciej i wydajniej i moze 'strawic' do 84 kolorow (robi tez autoredukcje palety, jesli jest ich wiecej. W Help File sa komentarze nt. palet kolorow w roznych plikach .IMG. Obrazy pokazuja sie tez szybciej--warto sprobowac!
--T
nuvi 770, nuvi 350, GPSMAP 60Cx; CN USA 2008, CN Europe 2008, US Topo 100k, US Topo 24k Nat. Parks West, Caribbean Maps & Roads, Topo_PL_100, ...
Avatar użytkownika
Tom Jones
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Wt, 14 sie 2007 4:08
Lokalizacja: Boston, MA, USA

Postprzez atomw » Wt, 06 maja 2008 20:43

Nabyłem Mapwela 4.3 i muszę powiedzieć że jestem pod wrażeniem tego softu.
W moim odczuciu raster zwektoryzowany Mapwelem w 60 Csx zachowuje sie zaskakująco dobrze, jak dla mnie całkowicie wystarczająco dla rowerzysty (a tym bardziej dla piechura)
Również w samochodzie, jeśli ktoś nie spodziewał się cudów, jest całkiem przyzwoicie.
Naprawdę warto zająć się tym softem i wspólnymi siłami dokładnie go rozpracować, tym bardziej że cena (45$) nie jest wygórowana za tak znaczne zwiększenie możliwości funkcjonalnych odbiornika
-------------
pozdrawiam, Tomek
60CSx+2GB Kingston + GPMapa + różne inne
Avatar użytkownika
atomw
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): Wt, 18 wrz 2007 12:10
Lokalizacja: Puławy

Postprzez soko » N, 11 maja 2008 22:25

Przy szybkości przynajmniej do 10km/godz. nie widzę żadnych problemów z przesuwaniem się mapy na ekranie (plik 13MB, + druga mapa transparentna 20kB , odbiornik Colorado). Mapy przesuwały się płynnie we wszystkich zoomach. Nie zauważyłem też problemów na 60CSx, choć poświęciłem mu mniej czasu.
Podejrzewam też, że dużo będzie zależało od ustawień mapy - patrz mój post w wątku "Mapwel instrukcja obsługi" : http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=30352#30352

Polecam - Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Postprzez soko » Śr, 21 maja 2008 21:36

OZI Explorer a Mapwel.

Artur - post z 19/04/2008:
trzeba plik map otworzyć w jakimś edytorze tekstowym (nawet notepad i zostawić tylko dwa punkty kalibracyjne (po przekątnej).


Aktualnie używam wersji 4.3 ( jest też już nowsza).
Obecnie już nie ma potrzeby manipulowania przy punktach kalibracyjnych.

Obrabiam pliki .jpg Paintem , wgrywajac i zapisując w formacie "Mapa bitowa 24-bitowa .bmp". Niekiedy dobra może byc inwersja kolorów.
W pliku .map zamieniam Notatnikiem jedynie .jpg na .bmp. Konkretnie zmieniamy tylko to:
Obrazek

na to:
Obrazek
i nic więcej.
{ oczywiście, jeśli cały zestaw mapek oziego do obróbki przenieśliśmy do jakiegoś nowego katalogu, to zmieniamy odpowiednio całą ścieżkę dostępu do pliku .bmp}

Tak przygotowany zestaw 2 plików jest widziany przez Mapwela w opcji "Image > Import Ozi Explorer Calibrated Image" i błyskawicznie wgrywany do obróbki. Warunek: trzeba usunąć plik .jpg z katalogu, w którym jest .bmp i .map, bo pobierze .jpg. {dlatego warto robić to na mapkach zgranych do osobnego katalogu}

Odpada kalibracja w Mapwelu i manipulowanie edytorem tekstu przy punktach kalibracyjnych w pliku .map. Zamieniamy tylko 2 x po 3 literki. {no i ew. ścieżkę dostępu w dolnej linijce}

Dla posiadajacych skalibrowane w ozim pliki - duża wygoda. Zostaje tylko wektoryzacja i wgranie pliku .img do GPSr. A to akurat na plikach .bmp "24-bitowych" idzie b. szybko.

EDIT: widzę, że na obrazkach są dwa różne pliki oziego, ale już nie będę zmieniał, każdy domyśli się o co chodzi.
Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Mapwel - czyli pseudo-raster w Garminie.

Postprzez Marko » Śr, 21 sty 2009 14:33

Do galerii, wprost z ekranu Etrexa:
Obrazek
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Mapwel - czyli pseudo-raster w Garminie.

Postprzez tboniasty » Wt, 06 paź 2009 21:08

Autor Mapwela zapowiedział wypuszczenie, w najbliższym czasie, wersji z routingiem.
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Mapwel - czyli pseudo-raster w Garminie.

Postprzez PouchX » So, 10 paź 2009 1:57

Marko napisał(a):Do galerii, wprost z ekranu Etrexa

No ładnie... !!!!
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Re: Mapwel - czyli pseudo-raster w Garminie.

Postprzez tboniasty » Wt, 08 gru 2009 22:59

Hello,

I would like to inform you that routable version of Mapwel is now available for download from

http://www.mapwel.eu/index.htm

There is no upgrade free for registered users. Please note: routable map is compiled only by Advanced version or by demo when map is placed in the safe test area near N0.0, E0.0.

Routable version allows very easy creation of routable maps from OpenStreetMap OSM files. Just download free map in OSM format, load it to Mapwel (Advanced) and export to IMG file or upload to GPS. This is all you need to do, unless you want to define turn restrictions.

It is also possible to load routable data from MP files and ESRI shapefiles, or convert existing Mapwel map to routable map (see main menu > Help > Making Existing Map Routable).

Best regards

Dusan Balara
Mapwel team


Zapowiada się ciekawie. Mapka w obszarze testowym działa :mrgreen:
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Mapwel - czyli pseudo-raster w Garminie.

Postprzez jasiekpol » Wt, 11 maja 2010 15:45

mam nowego, i próbuje pobrać openstreetmap ale coś muli niby pobiera , pokazuje transfer i staje. Połączenia różne testowałem więc to nie wina proxy, lipa.
60 Cx
jasiekpol
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): N, 18 maja 2008 16:19

Poprzednia strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości

cron