Wektoryzacja, tym razem darmowy program.

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Wektoryzacja, tym razem darmowy program.

Postprzez popej » Wt, 20 maja 2008 15:20

Witam,

natrafiłem na kolejny program do wektoryzacji - bmap2mp. Program operuje na mapach skalibrowanych pod Oziego. Można go pobrać stąd:
http://ysbits.net/bmap2mp/

Program nie jest nowy, znajduję wzmianki sprzed roku. Autor programu jest osiągalny na rosyjskim forum:
http://www.gps-forum.ru/

Przykład mapy zrobionej tym programem jest tutaj (po rosyjsku):
http://w.bookwar.org.ru/
Ostatnio edytowano N, 22 mar 2015 20:10 przez popej, łącznie edytowano 1 raz
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez soko » Wt, 20 maja 2008 20:23

Как это запустить ?
Pozdrawlaju Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Postprzez popej » Wt, 20 maja 2008 20:38

Programu jeszcze nie próbowałem. Ale zawiera readme po angielsku. Wygląda na to, że trzeba określić opcje w pliku cfg i uruchomić ;-)

Natomiast mapy okolic Moskwy działają zupełnie przyzwoicie. Odświeżanie w nuvi i 60CSx działa całkiem sprawnie a czytelność map nie jest zła.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez soko » Wt, 20 maja 2008 20:44

Readme przypomina mi instrukcję do gmaptoola, tyle że kompletnie bez żadnych przykładów dla oświecenia maluczkich, o co chodzi.
Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Artur » Wt, 20 maja 2008 21:13

I pracuje się podobnie jak z gmaptool'em.
Do katalogu z programem wgrywamy bitmapę (bmp 24 bity) i plik map do niej. Zachowując standardowe ustawienia wystarczy w pliku cfg podać nazwę pliku map FileMap=
Z wiersza poleceń odpalamy program i uzyskujemy plik mp. Dalej standardowo - cgpsmapper itd.

Pozdrawiam
Artur
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Postprzez soko » Śr, 21 maja 2008 10:28

Dzięki. Faktycznie. Piwo.
No więc przepuściłem czarno-białą pięćdziesiątkę z 3CD ( Witkowo).
Na pewno czegoś jednak nie zrobiłem jak należy, bo efekt jest taki , jak poniżej, a mniejsze zoomy pominę przez oszczędność miejsca. Tak samo na 60CSx.

Obrazek Obrazek

Poczekajmy na fachowców.
Pozdrawiam Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Postprzez popej » Śr, 21 maja 2008 10:54

Pewnie ustawienia przewidują mapę kolorową. Być może warto taką mapę wcześniej przygotować - zredukować kolory i zwiększyć kontrast.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez Ajger » Śr, 21 maja 2008 11:00

No i ja przepuściłem przez niego plan Rzeszowa. A oto efekt:

Obrazek

Raczej nie da się skorzystać z takiego mp'a. Na dodatek...same poligony
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Postprzez atomw » Śr, 21 maja 2008 13:49

Ale tak wygląda efekt wektoryzacji tylko pod Mapedit !!!
Podczas wektoryzacji został przecież też utworzony plik out.txt definiujący kolory.
Jeśli skompilujesz plik .mp cgpsmapperem i podepniesz plik .img jako Family pod Mapsource za pomocą np. MapSetToolkit (kompilując po drodze plik out.txt do pliku .typ) to zarówno w MS jak i w odbiorniku otrzymasz przyzwoity pseudoraster w kolorach takich jak w oryginalnej bitmapie.
Jakość trochę gorsza wprawdzie niż pseudorastra z Mapwela ale czas wektoryzacji i kompilacji nieporównywalnie krótszy co daje możliwość wektoryzacji dużych map.
Nie mówiąc już o akceptowaniu dokładniejszej kalibracji rastra z Oziego nie tylko na 2 punkty jak dla Mapwela.
IMHO całkiem dobry program mogący stanowić znakomite uzupełnienie Mapwela tzn. mapy przeglądowe, duże wektoryzować możnaby zgrubnie bmap2mp a szczególnie interesujące nas obszary niewielkie wektoryzować szczegółowo Mapwelem.
-------------------
pzdr, Tomek
60CSx+2GB Kingston + GPMapa + różne inne
Avatar użytkownika
atomw
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): Wt, 18 wrz 2007 12:10
Lokalizacja: Puławy

Postprzez Ajger » Pn, 26 maja 2008 9:39

atomw napisał(a):Ale tak wygląda efekt wektoryzacji tylko pod Mapedit !!!
Podczas wektoryzacji został przecież też utworzony plik out.txt definiujący kolory.
Jeśli skompilujesz plik .mp cgpsmapperem i podepniesz plik .img jako Family pod Mapsource za pomocą np. MapSetToolkit (kompilując po drodze plik out.txt do pliku .typ) to zarówno w MS jak i w odbiorniku otrzymasz przyzwoity pseudoraster w kolorach takich jak w oryginalnej bitmapie.


IMHO nie do końca masz rację. Plik TYP definiuje tylko sposób wyświetlania obiektów na mapie, nie naprawi mapy. Jak napisałem wcześniej w wyniku wektoryzacji otrzymałem same mocno poszarpane poligony (czyt. z bardzo dużą ilością węzłów). Nawet występujące na rastrze linie zostały przekształcone w poligony, cieniutkie, ale poligony.

Nie sądzę, aby kompilacja coś znacząco tu zmieniła. W wyniku otrzymuje się takie nie wiadomo co, nie nadające się (dla mnie) do niczego. No bo co to za mapa? Nie nadaje się ani do nawigacji, ani jako mapka poglądowa. Jako źródło danych wektorowych rónież nie, bo tu zdecydowanie lepiej jest użyć tego rastra jako podkładu w MapEdit i kreślić wszystko od początku niż poprawiać otrzymane w wyniku wektoryzacji "przekombinowane" poligony. A linie i tak trzeba kreślić.
No ale to jest tylko moje zdanie. Poczekam na rozwój programu, bo wektoryzacja rzeczywiście przebiega bardzo szybko.
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Postprzez matchey » Pn, 26 maja 2008 16:49

To, że po wektoryzacji powstają tylko poligony jest rzecza normalną. Tak działają wszystkie omawiane tu progamy.
Nie chodzi przecież o to, aby wyprodukować mapę wektorową do dalszej edycji, a o to, aby na ekranie uzyskać obraz jak najbardziej przypominający rastrowy oryginał.

Proponuję Ci jednak podłączyć mapę do Mapsource z użyciem pliku typ - obiór zmienia się dosć diametralnie. IMHO przy odpowiednim przygotowaniu pliku wejściowego efekty są zupełnie przyzwoite.
pozdrawiam
Maciek
matchey
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): N, 13 sty 2008 12:17
Lokalizacja: Pionki / Warszawa

Postprzez kris_gor » Pn, 26 maja 2008 17:07

matchey napisał(a):To, że po wektoryzacji powstają tylko poligony jest rzecza normalną. Tak działają wszystkie omawiane tu progamy.
Nie chodzi przecież o to, aby wyprodukować mapę wektorową do dalszej edycji, a o to, aby na ekranie uzyskać obraz jak najbardziej przypominający rastrowy oryginał.


A jak to wychodzi na mapach które Compass udostepnia? Próbował ktoś?
kris_gor
Początkujący
 
Posty: 56
Dołączył(a): N, 27 maja 2007 10:11
Lokalizacja: Gorlice

Postprzez Ajger » Wt, 27 maja 2008 9:29

kris_gor napisał(a):A jak to wychodzi na mapach które Compass udostepnia? Próbował ktoś?

Ja próbowałem Bieszczady cz. wschodnia (plik 60 MB), ale program się zawiesił, może za duży plik :?:
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Postprzez popej » Wt, 27 maja 2008 9:44

Ja próbowałem na podobnych rozmiarów pliku, przeszło szybko i bezproblemowo. Ale nie uzyskałem zadawalających rezultatów. Przypuszczam, że mapa musi być w dużej rozdzielczości i dobrze zeskanowana.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez soko » Wt, 27 maja 2008 10:14

IHMO strata czasu. Mapwel jest coraz lepszy.
Polecam oba wątki o Mapwelu, a szczególnie "Instrukcje obsługi" http://www.garniak.pl/viewtopic.php?t=2755

Rewelacyjnie szybko obrabia pliki przepuszczone przez Painta do 24-bitowego .bmp. Wieloma funkcjami łatwo zarządzać.
Polecam Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości