"Sklejanie" skanów map. PanaVue Image Assembler

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

"Sklejanie" skanów map. PanaVue Image Assembler

Postprzez Krzychu » Śr, 25 kwi 2007 10:41

Właśnie "męczę" się ze sklejaniem map 10k z okolic Poznania i ciągle finalny produkt jest daleki od ideału.

Mam pytanie dotyczące ustawień opcji "3-Set Options" - "Image Options" w programie PanaVue Image Assembler. Czy ktoś z Was orientuje się jaki wpływ mają na finalną sklęjkę? Jak ustawić "Image Blending (%)"

Pozdrawiam

Krzychu
60CSX + Acer N35/MapaMap
Avatar użytkownika
Krzychu
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Cz, 05 kwi 2007 8:14
Lokalizacja: Tulce k/Poznania

Postprzez GPS Maniak » Śr, 25 kwi 2007 11:14

Krzychu napisał(a):Właśnie "męczę" się ze sklejaniem map 10k z okolic Poznania ....

Wow !!! Czy ja dobrze rozumiem ? Chcesz skleić różne arkusze Topo 10 w jedną większą mapę - przed kalibracją ? Nie bardzo to widzę ...... :cry:

Większy obszar - nawet przy prawidłowo podanej projekcji zawsze trudniej skalibrować. Zawsze jest większe ryzyko błędów. Ponadto wczytywanie tego do MapEdita to mordęga. Skalibruj każdą mapkę osobno. Jedyne, co warto przedtem zrobić, to obciąć mapkę do "grubej" ramki, czyli wyrzucić opisy, legendę etc.

Na temat PanaVue - na gorąco - nic nie powiem, bo nie używałem go od ponad roku. :D Mam jednak wątpliwości czy ten soft jest słusznym rozwiązaniem w przypadku łączenia grafiki, która jest zrobiona "na styk". Osobiście mapy - jako skalibrowane pojedyńcze arkusze - łączę Global Mapperem. Tak np. jest połączona mapka Bieszczady 1:25000 publikowana przeze mnie w formacie QCT.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez Alferek » Śr, 25 kwi 2007 11:24

Sklejanie map programami robiącymi różne sztuczki mające na celu dopasowania kolorów, wygładzania nie bardzo się sprawdza w mapach, gdzie zależy nam, by były one "ostre". I tak musisz mieć wspólne fragmenty map, by program z automatu czy też ręcznie mógł sklaić je w jeden fragment.
Doskonale się sprawdza to w robieniu panoramek ale w przypadku map sprawa jest problematyczna - podwójne rozmyte linie i inne cuda.

Programów do tego celu jest zresztą bez liku - w majowym numerze PC Formatu na płycie CD jest ich cały zestaw - możesz potestować.

Ja jak sklejałem to raczej robiłem to ręcznie. Skanowałem nieco większy obszar, tak by zachodziło na siebie. Potem robiłem metodą prób i błędów dokładne (do 0.05°) "rotate" (nieco tracąc na jakości trochę). Wycinałem odpowiedni fragment i przyklejałem do poprzedniego.

Poza tym zgadzam się z uwagami Lecha. Mniejszy fragment mapy łatwiej skalibrować więc jeśli nie chcesz się rozczarować to zaniechaj pomysłu.
хардваре: GPSMap60CSx, GPS12, Navibe GB735+Nokia E50, Akira 3512, Navigon 1300, Lark 35.7, Nokia E71, HTC HD2 z wgranym Androidem, GPS Holux 236+Ramos42. Nie mam tylko GPSa wbudowanego w kufel piwa.
софтваре: jakieś durne mapy :D.

Obrazek
Avatar użytkownika
Alferek
Bywalec
 
Posty: 504
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 12:33
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E

Sklejki

Postprzez Krzychu » Śr, 25 kwi 2007 12:12

Dzięki!!!

Poszedłem faktycznie za bardzo metodycznie wg zaleceń

http://gpsmaniak.com/new/mapy.htm

Poćwiczę w domu. Jest jeszcze "długi weekend".

Skoro mi już Lechu wjechałeś na ambicję, to muszę Ci się w końcu odwdzięczyć porządną mapą wektorową z Tulec i okolic.

Jeszcze raz dzięki za mapy.

Pozdrawiam

Krzychu
60CSX + Acer N35/MapaMap
Avatar użytkownika
Krzychu
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Cz, 05 kwi 2007 8:14
Lokalizacja: Tulce k/Poznania

Aha!

Postprzez Krzychu » Śr, 25 kwi 2007 12:18

Lechu!

Ale kalibracja Ozim przesłanych 10K poszła bez problemu wg Twoich wskazówek na stronie www.

Pozdr

Krzychu

PS Rozumiem z wcześniejszych sugestii, że mam "poobcinać" ramki map i pojedynczo ładować do MapEdita po kalibracji Ozim.
60CSX + Acer N35/MapaMap
Avatar użytkownika
Krzychu
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Cz, 05 kwi 2007 8:14
Lokalizacja: Tulce k/Poznania

Re: Aha!

Postprzez GPS Maniak » Śr, 25 kwi 2007 12:24

Krzychu napisał(a):PS Rozumiem z wcześniejszych sugestii, że mam "poobcinać" ramki map i pojedynczo ładować do MapEdita po kalibracji Ozim.

Po to właśnie zalecam obcięcie ramek, żeby można było wrzucić do MapEdita kilka map, które nie będą się nawzajem zasłanić.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości