mapy do 60csx

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

mapy do 60csx

Postprzez piothrus » So, 05 maja 2007 20:17

Szukam kogos kto wykona mi kilka mapek na mojego gps-a . cos w stylu genialnego TOPO 100. RACZEJ BARDZO PILNE :) gdyby ktos sie nudzil ...nie jestem idiota wiem ile to pracy , moze ktos zbiera na cos kase i ma czas , ja nie mam . a dla przechwalaczy ja z wekendu przywoze 400-500 km sladu z gor . :D mam tego troche bieszczady beskid jura . jeszcze raz morze ktos potrzebuje kasy , a potrafi to robic.
Ostatnio edytowano So, 05 maja 2007 21:53 przez piothrus, łącznie edytowano 1 raz
piothrus
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): So, 05 maja 2007 20:03
Lokalizacja: krakow

Postprzez frasun » So, 05 maja 2007 21:01

Rewelacja! Jeden z lepszych postów. :lol:
Chyba nie wiesz, o czym "piszesz". To jest naprawdę bardzo dużo roboty!
Radzę, dobrze poszukaj w sieci, bo dla satysfakcji (Twojej), nikt się tego raczej nie podejmie. :twisted:
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez jggrzes » So, 05 maja 2007 21:20

Witam


piothrus napisał(a):Szukam kogos kto wykona mi kilka mapek na mojego gps-a . cos w stylu genialnego TOPO 100.


masz racje TOPO 100 jak piszesz genialne. Lechu, też mnie zaraził dlatego wczoraj i dziś wdrapałem się na rowerze, celem pozbierania śladów. Jelenia Góra - Izery 100km 680m Dziś 75km też w górach rowerem. Nie przyszło mi nigdy DO GŁOWY Szukam kogos...
bez komentarza

Pozdrawiam
Grzegorz
Pozdrawiam Grzegorz


60CSX
Avatar użytkownika
jggrzes
Bywalec
 
Posty: 222
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 9:51
Lokalizacja: Jelenia Góra

Postprzez GPS Maniak » So, 05 maja 2007 22:36

frasun napisał(a): bo dla satysfakcji (Twojej),

Nikt w miarę uczciwy - z powodów licencyjnych - nie podejmie się też tego również "za kasę". Zwłaszcza "za kasę" :evil:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez frasun » N, 06 maja 2007 8:46

GPS Maniak napisał(a):Nikt w miarę uczciwy - z powodów licencyjnych - nie podejmie się też tego również "za kasę". Zwłaszcza "za kasę" :evil:

O tym nawet nie pomyślałem. :oops: Miałem na myśli satysfakcję lub potrzebę autora. Mam wrażenie, że sporo osób rysuje mapy na własne potrzeby, podejrzewam, że większość z nich jest publikowanych sieci.
Jeśli ktoś potrzebuje map do Garmina, powinien je kupić lub poszukać na mapcenter, ewentualnie samemu narysować i się ze wszystkimi podzielić. ;-)
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez Alferek » N, 06 maja 2007 11:13

Niech kolega zrobi sam i podzieli się z innymi. Narzędzia są dostępne, potrzeba trochę chęci, cierpliwości i wolnego czasu.
A jaka satysfakcja potem!
хардваре: GPSMap60CSx, GPS12, Navibe GB735+Nokia E50, Akira 3512, Navigon 1300, Lark 35.7, Nokia E71, HTC HD2 z wgranym Androidem, GPS Holux 236+Ramos42. Nie mam tylko GPSa wbudowanego w kufel piwa.
софтваре: jakieś durne mapy :D.

Obrazek
Avatar użytkownika
Alferek
Bywalec
 
Posty: 504
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 12:33
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E

mapa na zlecenie

Postprzez ryg » N, 06 maja 2007 20:53

Nie pojmuję.Jeżeli ktoś, nie mając czasu ani niezbędnej wiedzy i doświadczenia, a mając "kasę", zleci wykonanie potrzebnej mu mapy za pieniądze a póżniej umieści ją na jakimś publicznym serwerze jako darmową mapę UMP, to jest to naganne i nieetyczne???? Mimo, że podzieli się z innymi, ale nie zrobi sam ???
Pozdrawiam, Ryszard G
ryg
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Pn, 26 mar 2007 14:36
Lokalizacja: WROCŁAW

Re: mapa na zlecenie

Postprzez frasun » N, 06 maja 2007 21:11

ryg napisał(a):umieści ją na jakimś publicznym serwerze jako darmową mapę UMP, to jest to naganne i nieetyczne????

Nie w tym problem. Mapy można robić na dwa sposoby, zbierając ślady lub rysując mapę na podstawie istniejących danych, zdjęć satelitarnych, map topo lub map drogowych.
Ślady w tym przypadku odpadają. Mówimy więc, o narysowaniu mapy na podstawie istniejących danych, a to wymaga wyjaśnienia sprawy praw autorskich danych źródłowych. Nie wiem, czy osoba prywatna, może czemuś takiemu podołać. IMO jest to trudne, ale może rozwiązywalne.
Odpowiadając na Twoje pytanie, narysowanie mapy za pieniądze bez wyjaśnienia kwestii praw autorskich źródeł, jest najprawdopodobniej równoznaczne z ich złamaniem.
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Re: mapa na zlecenie

Postprzez GPS Maniak » N, 06 maja 2007 21:50

ryg napisał(a):Jeżeli ktoś ......... zleci wykonanie potrzebnej mu mapy za pieniądze

Frasun w zasadzie już to wyjaśnił. Ja może dodam, że jeżeli ktoś zleci coś takiego i dostarczy legalne źródła to nie ma w tym niczego zdrożnego. Problem tkwi jednak w pojęciu "legalne źródła". Tu przecież nie chodzi o sam skan, ale przede wszystkim o pozwolenie na jego wektoryzację. Zwłaszcza na wektoryzację w celach zarobkowych - czyli ...... komercyjnych :D

A przecież "klikacz" będzie wykonywał wektoryzację właśnie w celach zarobkowych !! Niezależnie od tego czy Zleceniodawca później wrzuci ją na Mapcenter czy ...... na Allegro :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

mapa na zlecenie

Postprzez ryg » Pn, 07 maja 2007 12:56

Faktycznie, subtelny i trudny do zrozumienia i zaakceptowania problem. Jeśli z nudów zeskanuję jakąś mapkę papierową, kupioną w księgarni i zrobię na niej darmową mapkę UMP, to jest OK, ale jeśli do taj zabawy zachęci mnie jakiś sponsor w całkiem zbożnym celu wypełniena "białej plamy" w pokryciu jakiegoś rejonu mapami UMP, to jest to działalność komercyjna klikacza-mimo, że chyba szanowana i wysoko ceniona działalność społeczna sponsora ? Może jednak restrykcjami objąć tylko tych, którzy próbowaliby na rozpowszechnianiu tak wykonanej mapy zarabiać sprzedając ją przez Allegro czy też w inny sposób ?
Pozdrawiam, Ryszard G
ryg
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Pn, 26 mar 2007 14:36
Lokalizacja: WROCŁAW

Re: mapa na zlecenie

Postprzez frasun » Pn, 07 maja 2007 13:28

ryg napisał(a):Może jednak restrykcjami objąć tylko tych, którzy próbowaliby na rozpowszechnianiu tak wykonanej mapy zarabiać sprzedając ją przez Allegro czy też w inny sposób ?

Jeśli masz Swoje źródła kartograficzne, to możesz tak zrobić i udostępnić je za darmo do wektoryzacji. ;-) Obostrzenia wynikają niestety nie z Twojego, mojego, czy Lecha uznania, tylko z przepisów o prawie autorskim.
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

mapa na zlecenie

Postprzez ryg » Pn, 07 maja 2007 13:54

To ciągle do mnie nie trafia. Zrobiona za pieniądze,w jednym egzemplarzu,dla jednego użytkownika, mapa używana do prywatnych, tutystycznych niekomercyjnych celów jest nielegalna a zrobiona za darmo i publicznie rozpowszeczniana jako UMP jest OK...A jeśli zleceniodawca dostarczy mapę podkładową i odpowiedzialność za jej użycie bierze na siebie( mniejsza o to, czy kupił odpowiednią licencję czy poprostu kupił ją dla siebie w księgarni )?
Pozdrawiam, Ryszard G
ryg
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Pn, 26 mar 2007 14:36
Lokalizacja: WROCŁAW

Re: mapa na zlecenie

Postprzez frasun » Pn, 07 maja 2007 14:38

Tak trudno to zrozumieć?
ryg napisał(a):Zrobiona za pieniądze,w jednym egzemplarzu,dla jednego użytkownika, mapa używana do prywatnych, tutystycznych niekomercyjnych celów jest nielegalna a zrobiona za darmo i publicznie rozpowszeczniana jako UMP jest OK...

Jest różnica, spróbuję to prosto wytłumaczyć:
Jeśli zarobiłeś pieniądze wykorzystując cudzą pracę, musisz się tym zarobkiem podzielić.
ryg napisał(a):A jeśli zleceniodawca dostarczy mapę podkładową i odpowiedzialność za jej użycie bierze na siebie( mniejsza o to, czy kupił odpowiednią licencję czy poprostu kupił ją dla siebie w księgarni )?

A co to ma do rzeczy? Prawo wymaga od dorosłych ludzi, świadomego działania. Twoja niewiedza nie zwalnia Ciebie z odpowiedzialności prawnej.
Jeśli odpowiednio skonstruujesz umowę wykonania tego dzieła i zastrzeżesz, wyraźnie, że pełna odpowiedzialność prawna i finansowa za dane źródłowe spoczywa na zleceniodawcy, to możesz się z tego wybronić, ale komu się będzie chciało to robić?
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Re: mapa na zlecenie

Postprzez GPS Maniak » Pn, 07 maja 2007 17:16

ryg napisał(a): zrobiona za darmo i publicznie rozpowszeczniana jako UMP jest OK...

A tego nie powiedziałem. Tu są zdania podzielone. Wiesz, jak jest problem i weźmie się za jego rozwiązanie 10 prawników to dostaniesz .... 11 opinii :D Tu jest tak samo. Znam różne opinie. W tym korzystne :D

A jeżeli prawdziwe są te niekorzystne, to nie wiem co jest większym złem. Czy publikacja takiej mapy czy jej ściągnięcie i używanie bez oryginalnego papieru. W każdym bądź razie na pewno największym złem jest wektoryzacja za pieniądze.

A tak na marginesie - podczas instalacji Topo_100_PL pojawia się formułka licencyjna, która niektórym powinna dać duuuuuużo do myślenia.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez jggrzes » Pn, 07 maja 2007 17:17

Witam
Muszę zacząć od przeprosin kogo kolegę piothrus.
jeszcze raz morze ktos potrzebuje kasy , a potrafi to robic.

zaznacza, że ma własne ślady. Wybacz proszę jedni mają kasę, dlaczego jej nie wydac.

Co do legalności podkładu (map). Udałem się kiedyś do firmy która, robi tworzy mapę. Potrzebowałem ją w postaci pliku jpg, tif. Pokazałem o jaki fragment (obszar mi chodzi) cena zwaliła mnie z nóg. Wykupując plik w postaci jpg, tif w geodezji zapłaciłbym za dużo większy obszar duużżoo mniej. Jak to jest z tymi płatnościami tytułem autorstwa to nie wiem. Wszystko zależy od ceny jaką trzeba zapłacić za prawa autorskie.

Przykład mapa TOPO_100 GPSManiaka (Lecha). Udając się w moje tereny Jelenia Góra na rowerze korzystam z niej. Na dzień dzisiejszy Lechu nie wniósł żadnych opłat za korzystanie :lol: powinien jednak pobierać opłaty za pokazanie innym, że można i tak ma to wyglądać :wink:. Proszę się domyśleć.

Są ścieżki zawsze znajdziemy drogę dzięki Jego mapie. Tak, to prawda czasami muszę zejść z roweru i prowadzić go. Jak sam napisał Jest "łazikiem górskim". Korzystam z jego mapy. Tworząc mapę rowerową okolic muszę sprawdzić sam czy jest ona przejezdna dla miłośnika turystyki rowerowej. Mapa pomaga mi w orientacji w terenie. Nie odwarzyłbym się jednak na tworzenie mapy typowo rowerowej nie przejechając wcześniej tras i bazować wyłącznie na podkładach innych map. Szczególnie w górach. O czym mogłem przekonać się w ostatnich dniach.

Sumując dobra mapa rowerowa dla terenów górskich to własne ślady. Moje zdanie.

Pozdrawiam
Grzegorz
Pozdrawiam Grzegorz


60CSX
Avatar użytkownika
jggrzes
Bywalec
 
Posty: 222
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 9:51
Lokalizacja: Jelenia Góra

Następna strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości