polaczenie 2 map w jedna w MapEdit

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

polaczenie 2 map w jedna w MapEdit

Postprzez gutek » Wt, 15 maja 2007 9:15

Poprosze o rade techniczna: chce zrobic jedna mapke w MapEdit z dwoch mapek sasiadujacych ze soba :shock: , z ktorych mam juz 2 pliki z Oziego. Wrzucilem je do MapEdit przez ,,Add", pasuja do siebie idealnie, ale czy to wszystko przed rozpoczeciem rysowania, czy jeszcze cos trzeba z nimi zrobic.
Nie poruszam tu sprawy leveli, bo jest sprawa oczywista, ale i tu moze jest jeszcze jakas zasadzka. :lol:
Pozdrawiam Gutek
gutek
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 20:01

Postprzez GPS Maniak » Wt, 15 maja 2007 9:47

Nic nie musisz robić. Podkłady rastrowe możesz w dowolny sposób dodawać i usuwać na każdym etapie wektoryzacji i nie ma to żadnego wpływu na dane wektorowe.

Jako ciekawostkę dodam, że osobiście bardzo rzadko wczytuję od razu więcej niż jeden podkład. Wekryzuję jeden, po czym usuwam go z MapEdita i doczytuję następny.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez yacca » Wt, 15 maja 2007 11:32

GPS Maniak napisał(a):Nic nie musisz robić. Podkłady rastrowe możesz w dowolny sposób dodawać i usuwać na każdym etapie wektoryzacji i nie ma to żadnego wpływu na dane wektorowe.

Jako ciekawostkę dodam, że osobiście bardzo rzadko wczytuję od razu więcej niż jeden podkład. Wekryzuję jeden, po czym usuwam go z MapEdita i doczytuję następny.


A gdyby - hipotetycznie - chcieć wrzucić kilka arkuszy naszych "wojskowych" 50-tek jako podkład?

Co zrobi GPSMapedit z marginesami? Ukryje jeden pod drugim (akurat nie mam tego jak teraz sprawdzić) na "zakładkę" ?
Obrazek
yacca
Początkujący
 
Posty: 92
Dołączył(a): Cz, 10 maja 2007 12:09

Postprzez frasun » Wt, 15 maja 2007 11:48

yacca napisał(a):A gdyby - hipotetycznie - chcieć wrzucić kilka arkuszy naszych "wojskowych" 50-tek jako podkład?

Co zrobi GPSMapedit z marginesami? Ukryje jeden pod drugim (akurat nie mam tego jak teraz sprawdzić) na "zakładkę" ?

Ukryje, ale nie wrzucisz, bo mapedit "niezarejestrowany" ma ograniczenie rozmiaru ładowanych bitmap.
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez GPS Maniak » Wt, 15 maja 2007 12:02

frasun napisał(a):Ukryje,

To zależy. Jeżeli mapa jest skalibrowana z zaznaczonymi "kornerami" (tak chyba są kalibrowane "standardowo" 3CD) to ukryje. Nie wiem, ale jakoś moje doświadczenia z kornerami i MapEditem mnie nie przekonują, zatem w czasach kiedy używałem mapy 3CD (dokładniej:15CD) obcinałem je do "grubej ramki" i ponownie kalibrowałem bez kornerów. Wówczas mapy niestety częściowo się zasłaniały - może stąd moje przyzwyczajenie do pojedyńczych arkuszy ?
frasun napisał(a):ale nie wrzucisz, bo mapedit "niezarejestrowany" ma ograniczenie rozmiaru ładowanych bitmap.

W czasach kiedy używałem 15CD MapEdit we freewarowej wersji michus+RafalFitt addons bez problemu wczytywał 2-3 podkłady 15CD.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez zdenkowski » Wt, 15 maja 2007 13:02

yacca napisał(a):A gdyby - hipotetycznie - chcieć wrzucić kilka arkuszy naszych "wojskowych" 50-tek jako podkład?

Co zrobi GPSMapedit z marginesami? Ukryje jeden pod drugim (akurat nie mam tego jak teraz sprawdzić) na "zakładkę" ?

Ukryje, jeśli w Ozim odpowiednio ustawisz rogi mapy. Ta opcja jest przy kalibracji, zakładka Setup, ikonka z czerwonym "półteownikiem" (Show/Hide Corner Markers). Używam tej opcji od co najmniej 2 lat i nie miałem najmniejszych problemów :D

Druga możliwość - wymagająca jednak pewnych nakładów pracy - to konwersja pliku mapy na format wspierający przezroczystość (png lub tiff) i zaznaczenie miejsc, których nie chcemy oglądać jako właśnie przezroczyste (GIMP?). Dodatkową zaletą jest to, że mając podkłady w różnych skalach można je w taki sposób "sprokurować", że mogą być wczytane wszystkie jednocześnie i widoczne będą fragmenty w najlepszej skali.

Odnośnie wczytywania dużych podkładów, to polecam wersję MapEdita Rafała Fitta. Ja osobiście pracuję zawsze z dwoma wersjami: Rafała i z najnowszą Konstantina. Dodam, że wersja Rafała ma jedną fajną cechę, że najmniejszy podkład jest zawsze na wierzchu (podkład nie jest przezroczysty, więc marginesy mapy trzeba najpierw mapę przygotować jedną z dwóch powyższych metod).
zdenkowski
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 11:48

Postprzez gutek » Wt, 15 maja 2007 22:34

zdenkowski napisał(a):Ukryje, jeśli w Ozim odpowiednio ustawisz rogi mapy. Ta opcja jest przy kalibracji, zakładka Setup, ikonka z czerwonym "półteownikiem" (Show/Hide Corner Markers). Używam tej opcji od co najmniej 2 lat i nie miałem najmniejszych problemów


Faktycznie, to dziala, mapki sa przycinane wzdluz rogow :!: Mysle, ze piwo sie nalezy :lol:
gutek
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 20:01


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 11 gości