OziMapToKMZ rastry Oziego do Colorado

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Re: OziMapToKMZ rastry Oziego do Colorado

Postprzez asandrzej » Pn, 09 sie 2010 0:26

Przyślij plik graficzny i plik map. Zrobię tak, że będzie OK.
Ja mam arkusze w wyższej rozdzielczosci to Twój plik map nie będzie pasował.
Kontakt PW
Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: OziMapToKMZ rastry Oziego do Colorado

Postprzez slimak » Śr, 01 wrz 2010 20:44

foni1969 napisał(a):Tak doszedłem jak to zrobić w MAPC2MAPC.
Efekt...
Ale Oziego miałem ustawionego:
Pulkovo 1942 POL i
Transverse Mercator.



Dziękuje za wszystkie podpowiedzi .
MAPC2M to bardzo fajny program i daje sobie z nim radę.
Ale niestety co bym nie robił to i tak mapa jest przesunięta.
Chyba dam sobie z tym spokój.


W MAPC2MAPC trzeba w pliku datums.txt wkleić:

Kod: Zaznacz cały
H POL
M E  Pulkovo 1942 Polska 108 -1.080000e+02 +4.807957e-07  +24  -124  -82


Następnie wskazać [Pulkovo 1942 Polska] dla datum Pulkovo 1942 POL (nazwa stosowana w Ozim)

----------------------------------------------

W preferencjach MAPC2MAPC warto też ustawić:

Title width 1024 height 1024
Oraz
Advanced garmin tile control
Pozdrawiam
Ślimak

Oregon 450t
Motorola MB526
Samsung Galaxy Spica I5700
Nokia 6630 http://slimak.republika.pl/6630.htm
Dawno dawno temu Garmin 38, II+, V. http://slimak.republika.pl/index2.html :-)
slimak
Bywalec
 
Posty: 179
Dołączył(a): Cz, 06 maja 2010 9:05

Re: OziMapToKMZ rastry Oziego do Colorado

Postprzez soko » N, 05 gru 2010 16:25

Warto pamiętać o telefonie, jako narzędziu do gospodarki plikami na karcie używanej w odbiorniku GPS.
W każdej chwili można menedżerem plików zmienić rozszerzenie mapy na .kmz/.kmy i w ten sposób ją aktywować/dezaktywować. Ważne, gdy na karcie jest kilkadziesiąt plików .kmz.
Można także podejrzeć ile plików .jpg ma plik .kmz.
A także poszczególne pliki .jpg obejrzeć jako zdjęcia.

Tak to wygląda w Nokii E75 (oczywiście dla tego celu trzeba mieć - dla Colorado - kartę mikroSD w przejściówce):
Obrazek Obrazek Obrazek

Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: OziMapToKMZ rastry Oziego do Colorado

Postprzez j570 » Śr, 09 lut 2011 23:03

Gdy mamy skalibrowaną mapkę pod OZI wg współrzędnych Potsdam Rauenberg DHDN ( Messtischblatty) to po przepuszczeniu przez OziMapToKmz bedzie spore przesunięcie widoczne np jak wyświetlimy sobie to na GE.
Prosty sposób jak to zlikwidować.
Otwieramy skalibrowaną mapkę pod Ozi.
Zaznaczamy kolejne rogi mapy jako waypointy.
Zapisujemy waypointy.
Zamykamy mapę. ( close map)
Ładujemy plik ze mapą i kalibrujemy go według zapisanych waypointów.
Zapisujemy.
Przepuszczamy przez OziMapToKmz .
Pasuje doskonale.
j570
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): N, 09 wrz 2007 20:02

Re: OziMapToKMZ rastry Oziego do Colorado

Postprzez GPS Maniak » Śr, 09 lut 2011 23:16

Dzięki.

Dodam, że innym wątku wspominał już o tym asandrzej - wykorzystanie prawidłowej kalibracji w określonym układzie (chodziło o Borową Górę) celem wygenerowania waypointów w WGS-84.

Na niedużych powierzchniach typu pojedynczy arkusz - powinno się całkiem dobrze sprawdzić, ale należy jednak pamiętać, że Ozi w samym obrazku - sporządzonym jednak w innym układzie niż WGS-84 niczego nie zmienia, zatem przy dużych powierzchniach mogą zacząć wychodzić pewne babole.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: OziMapToKMZ rastry Oziego do Colorado

Postprzez asandrzej » Śr, 09 lut 2011 23:36

W Ozim dane georeferencyjne nie działają na plik graficzny trwale to, jednak nic nie zmienia.
Podczas wczytywania georeferencje działają na plik graficzny, tylko w Ozmi jest to niezauważalne.
To, że georeferencje działają na plik graficzny można zauważyć podczas wczytywania
do programy Global Maper z błędnymi georeferencjami.

Ogólnie to arkuszy nie powinno się łączyć,
ale mamy inne potrzeby, które wymagają łaczenia, dlatego przy łączeniu
większych obszarów wymagana jest korekta (uśrednienie)

Inaczej mówiąc, jeżeli Global Maper obsługiwałby układ Borowa Góra bez transformacji
między układami było by to, samo przy łączeniu kilku arkuszy.
Takie jest moje zdanie.
andrzej

@ j570
Spróbuj tworzyć kmz programem MAPC2MAPC v 2.5.8
ten program obsługuje układ Potsdam Rauenberg DHDN
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: OziMapToKMZ rastry Oziego do Colorado

Postprzez GPS Maniak » Cz, 10 lut 2011 0:07

asandrzej napisał(a):W Ozim dane georeferencyjne nie działają na plik graficzny trwale to, jednak nic nie zmienia.
Podczas wczytywania georeferencje działają na plik graficzny, tylko w Ozmi jest to niezauważalne.

Andrzej. Moim zdaniem to są nieco inne mechanizmy. W Ozim raster jest constans - i nie chodzi tu tylko o plik JPG, ale także o odwzorowanie rastra na ekranie, a Ozi przelicza współrzędne wg zadanego algorytmu opisanego układem współrzędnych - krótko mówiąc Ozi "nagina siatkę" wg układu. No i w efekcie jeżeli raster jest constans, to zmiana układu z Potsdam Rauenberg DHDN na WGS-84 Lat/Lon da pełną korelację układów wyłącznie w punktach georeferncyjnych.
asandrzej napisał(a):To, że georeferencje działają na plik graficzny można zauważyć podczas wczytywania do programy Global Maper z błędnymi georeferencjami.

Nie wiem, co prawda co masz na myśli, ale ja optowałbym za tym, że to efekt działania Global Mappera, a nie Oziego.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: OziMapToKMZ rastry Oziego do Colorado

Postprzez asandrzej » Cz, 10 lut 2011 0:40

GPS Maniak napisał(a): No i w efekcie jeżeli raster jest constans, to zmiana układu z Potsdam Rauenberg DHDN na WGS-84 Lat/Lon da pełną korelację układów wyłącznie w punktach georeferncyjnych.

Jak może plik georeferencyjny nie działać na obrazek, owszem to, jak widzimy go na ekranie zależy od programu.

Plik „j570” podczas drugiej kalibracji nie ma nic współnego z poprzednim układem to,
jest wczytany arkusz w WGS84 z błędnymi georeferencjmi.
Całkiem dobrze może wczytać obrazek Load and Calibraion of… i wpisać współrzędne dla punktów georeferencyjnych ręcznie.
Jaką siatkę ma naginać w tym przypadku.

Wyświetlanie na ekranie a oddziaływanie pliku georeferencyjnego to, dwie różne sprawy.
Czy nadasz prawidłowe georeferencje w jednym programie i wczytasz do innego nie powinno to,
mieć znaczenia na ustawienie arkusza względem danych geograficznych a wyświetlanie może być różne.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: OziMapToKMZ rastry Oziego do Colorado

Postprzez elfred » N, 13 lut 2011 13:18

Witam wszystkich.

Proszę o podpowiedź co źle robię.

Chcę zamienić mapę rastrową zeskanowaną skalibrowaną na mapę dla urządzenia garmin

robię wszystko zgodnie z waszymi instrukcjami a nie wychodzi.

1. sciągam z ftpu już skalibrowane mapy (bo sam pewnie lepiej bym tego nie zrobił) plik map i sid:

ftp://mapy.ziomal.org/mapy/mapy_do_GPS/ ... 4-36-C.sid
ftp://mapy.ziomal.org/mapy/mapy_do_GPS/ ... 4-36-b.map

2. zapisuje w jednym folderze po czym uruchamiam OziMapToKMZ klikam według waszego opisu i wyskakuje mi błąd (zdjecie w załączniku) bład: "Nenašiel som m-34-36-b.sid ani m-34-36-b.png ani m-34-36-b.bmp"

1.jpg


no więc zniechęcony postanowiłem użyć MAPC2MAPC

jak otwieram pliczek map co wykskuje błąd image type unknown

oraz Image width=0 input file width=4724 c:\temp\m-34-36-b.sid using image width
oraz Image height=0 input file height=5551 c:\temp\m-34-36-b.sid using image height

2.jpg


nie wiem co źle robię i czemu tak się robi.
elfred
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): N, 13 lut 2011 4:00

Re: OziMapToKMZ rastry Oziego do Colorado

Postprzez GPS Maniak » N, 13 lut 2011 13:32

Pomijając fakt, że najprawdopodobniej OziMapToMKZ nie przekonwertuje prawidłowo (w sensie georeferencji - mapa wyląduje w odbiorniku z przesunięciem ok.200m) mapy w układzie Pułkowo i trzeba będzie ją najwpierw przekonwertować do WGS Lat/Lon (pisał o tym na Garniaku m.in. Soko, pisałem też ja na www: http://gpsmaniak.com/2010/porady-custom ... m#OzitoKMZ) to podstawowym problemem wydaje się być format pliku graficznego (SID), z którym nie dają sobie rady oba te programy. Osobiście radziłbym ten plik SID wczytać do jakiejś przeglądarki plików graficznych - np. IrfanView, po czym zapisałbym to np. jako JPG. Następnie (np. Notatnikiem) trzeba otworzyć (wyedytować) plik MAP i zmienić w nim wpisy: SID->JPG.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: OziMapToKMZ rastry Oziego do Colorado

Postprzez asandrzej » N, 13 lut 2011 14:35

Myślę ,że nie ma konieczności przetwarzania pliku SID do pliku .jpg.

Pliki Sid powinien przetworzyć MAPC2MAPC 2.5.8, ale nie próbowałem.
Pogram do wyświetlania plików Sid eksportuje do innych formatów graficznych.

Pozdrawiam

Edit:

Spróbowałem, jednak tego pliku nie odczytuje.

Dodane
MAPC2MAPC 2.5.8 jest przygotowany do obsługi plików Sid, w programie należy wskazać lokalizacje MrSIDDecode.
Nie udało mi się znaleźć tego pliku w sieci.
Ostatnio edytowano Pn, 14 lut 2011 10:04 przez asandrzej, łącznie edytowano 1 raz
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: OziMapToKMZ rastry Oziego do Colorado

Postprzez elfred » N, 13 lut 2011 15:18

GPS Maniak napisał(a):Pomijając fakt, że najprawdopodobniej OziMapToMKZ nie przekonwertuje prawidłowo (w sensie georeferencji - mapa wyląduje w odbiorniku z przesunięciem ok.200m) mapy w układzie Pułkowo i trzeba będzie ją najwpierw przekonwertować do WGS Lat/Lon (pisał o tym na Garniaku m.in. Soko, pisałem też ja na www: http://gpsmaniak.com/2010/porady-custom ... m#OzitoKMZ) to podstawowym problemem wydaje się być format pliku graficznego (SID), z którym nie dają sobie rady oba te programy. Osobiście radziłbym ten plik SID wczytać do jakiejś przeglądarki plików graficznych - np. IrfanView, po czym zapisałbym to np. jako JPG. Następnie (np. Notatnikiem) trzeba otworzyć (wyedytować) plik MAP i zmienić w nim wpisy: SID->JPG.


dzięki bardzo działa tak jak napisałes. niestety przesunięcie jest znaczne 200m. Może poradzisz mi skąd i jakie mapy tzw sztabówki wgrać na garmina gpsmap 62s, żeby uniknąć takich problemów.
elfred
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): N, 13 lut 2011 4:00

Re: OziMapToKMZ rastry Oziego do Colorado

Postprzez asandrzej » N, 13 lut 2011 15:29

Kmz. utwórz programem MAPC2MAPC 2.5.8 ,
Chociaż można i programem OziMapToMKZ, po wstępnym przetworzeniu programem MapEdit

Pozdrawiam

Dodane

Zwróć uwagę, nie wiem czy to. jest pomyłka tylko w Twoim poście, ale zamieściłeś plik
sid (4-36-C. sid) a plik map (4-36-B.map),
plik map. jest od innego arkusza.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: OziMapToKMZ rastry Oziego do Colorado

Postprzez GPS Maniak » N, 13 lut 2011 17:10

elfred napisał(a):niestety przesunięcie jest znaczne 200m.

Wstępna konwersja mapy z układu Pułkowo na układ WGS-84 programem Mapedit, która wyeliminuje ten błąd, nie powinna przysporzyć Tobie żadnych problemów. O tej metodzie wspomniałem wcześniej - jej dokładny opis jest m.in. na mojej www: http://gpsmaniak.com/2010/porady-custom ... m#OzitoKMZ

Kolejna możliwość to mapc2mapc - także w wersji bezpłatnej 2.58. Tyle, że dla układu Pułkowo wymagane będzie chyba grzebnięcie w plikach opisujących ukłądy i siatki: viewtopic.php?p=113885#p113885
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: OziMapToKMZ rastry Oziego do Colorado

Postprzez asandrzej » Pn, 14 lut 2011 15:17

Jeżeli w MAPC2MAPC przyjmiemy Datum S- 42 to, uzyskamy zadowalający efekt,
po dodaniu Datum Pulkovo 1942 Pol, może uzyskujemy większą precyzję na niektórych obszarach.
Można wcześniej w Ozim zastosować Datum S-42 i sprawdzić,
postawić przed zmianą Datum, punkty i obserwować jaki wpływ ma zmiana.
viewtopic.php?p=100590#p100590

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości