Łączenie Map - rastry

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Re: Łączenie Map - -rastry

Postprzez GPS Maniak » Śr, 02 gru 2009 20:05

E tam, zaraz tutorial :wink:

W zasadzie pomysł opisałem kilka postów wyżej: Można też - narusząjąc nieco "zasady sztuki" skalibrować mapę WGS84 Lat/Lon w oparciu o punkty narożne, wczytać do Oziego jakieś ślady (choćby wygenerowane na tle mapy topograficznej, czy w ostateczności GPMapy) i zobaczyć co się dzieje - jakie mamy przesunięcie, a następnie stosownie przesunąć punkty kalibracyjne

Czyli kalibrujemy mapę jako WGS84 Lon/Lat w oparciu o współrzędne narożników odczytane z mapy:

Obrazek

Dogrywamy do oziego ślady - np. wygenerowane z GPMapy pokrywające mniej wiecej cały arkusz.
Następnie "wzrokowo" oceniamy średni wektor przesunięcia mapy wobec śladów.
Tu przy zoom=100% widzimy odchylenie mapy w stosunku do śladu - do góry i w prawo:

Obrazek

A następnie łamiąc wszelkie zasady sztuki - przesuwamy o podobny wektor punkty kalibracyjne.
W każdym regionie odchylenia zapewne będą różne, ale w przypadku Bieszczadów miałem fart.
Przy zoom=100% wystarczyło przesunąć punkty w górę, i w prawo na odległość odpowiadającą promieniowi celownika kalibracyjnego:

Obrazek

Przesunąłem wszystkie (4) punkty kalibracyjne do góry, prawo skos i oto efekt:

Obrazek

:mrgreen: Oczywiście nie na każdym sektorze mapy wychodzi to tak dobrze, ale wiadomo że kalibracja WIGówek nigdy nie była łatwa, a wręcz była prawie niemożliwa.

Dodam, że później - już przy zoom=200-300% przesuwałem jeszcze nieco punkty kalibracyjne tak, aby narożniki sąsiadujących map i linie ramki pokryły się w miarę dobrze. Było to trochę upierdliwe, ale efekt łączenia jest całkiem przyzwoity. Pewien problem występuje w zasadzie tylko na styku arkuszy: Lesko-Łupków. Podejrzewam, że jeden ze skanów nie trzyma geometrii.

Mapa jako całość - pomimo zastosowania zupełnie chałupniczej metody kalibracji - na sporej części obszaru naprawdę dobrze trafia w ślady, przynajmniej w takim rozumieniu jak ja rozumiem dokładność map 1:100.000.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Łączenie Map - -rastry

Postprzez soko » Cz, 03 gru 2009 7:47

amado napisał(a):Panowie !, Konieczność zakupu 1 lub więcej programów w celu kalibracji "własnej" mapy, nie jest specjalnie ekonomicznym rozwiązaniem. Każdy soft kosztuje średnio kilkadziesiąt lub i więcej USD czy Euro


Wszystkie programy, które ja polecam do wytworzenia własnej mapy ( w różnych konstelacjach będą to OziExplorer ((wersja OziTrial)), MapEdit, OziMapTpKMZ, ZumiBuddy, GoogleMV), są programami bezpłatnymi, gdyż ściągasz wersję demo, która wszystkie potrzebne czynności obsługuje. W każdym razie dla amatorskiej produkcji map.
Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Łączenie Map - -rastry

Postprzez amado » So, 05 gru 2009 13:39

A da się odczytać ze skalibrowanej w Ozim wigówki ( datum : Borowa Góra), wartości punktów w układzie WGS 84 ?
I na podstawie uzyskanych w ten sposób współrzędnych dokonać później kalibracji tej samej wigówki tyle że już w WGS 84.... ?
amado
Początkujący
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pn, 09 lis 2009 20:59

Re: Łączenie Map - -rastry

Postprzez soko » So, 05 gru 2009 14:13

amado napisał(a):A da się odczytać ze skalibrowanej w Ozim wigówki ( datum : Borowa Góra), wartości punktów w układzie WGS 84 ?
I na podstawie uzyskanych w ten sposób współrzędnych dokonać później kalibracji tej samej wigówki tyle że już w WGS 84.... ?


Datum Borowa Góra jest o tyle nieprzydatne, że chyba nie każda wersja MapEdit to potem wczytuje. Byłem przekonany, że mapy WIG obsługuje datum Potsdam Rauenberg DHDN - gdzieś to kiedyś widocznie wyczytałem. Dlatego po poście asandrzeja, który o tym wspomniał, uważałem że po problemie. Sam z mapami WIG nie eksperymentowałem ( w kontekście CustomMaps).

Datum musi być takie, by wczytał to potem MapEdit. Osobiście kalibrowałem w Ozim mapki w Pułkowo 42 i PUWG92 zgodnie z zaleceniami GPSManiaka dla tych map ( ustawienia tak jak na odpowiednich obrazkach na jego stronie o kalibracji). Tak skalibrowane mapy są wczytywane przez MapEdit i po reeksporcie w formacie Ozi i obrobieniu w OziMapToKMZ idealnie się pokrywają z innymi mapami (np.UMPpcPL). Widać to na screenach w moich postach w odpowiednich wątkach.

Wracając do map WIG. Jeśli kalibracja pod Potsdam Rauenberg i nastepnie przerobienie ścieżką MapEdit>OziMapToKMZ nie da właściwych rezultatów, należy skalibrować w WGS84 lon/lat w oparciu o dane z rogów mapy. I po wyprodukowaniu pliku .kmz sprawdzić kalibrację w odbiorniku np. w oparciu o siatkę dróg z UMPpcPL. Na początek nie zawracać sobie głowy obcinaniem brzegów , wiec cała procedura potrwa chwilę.

Chyba lepiej wziąć sie za WIGówki w skali 1:25000, albo 1:50000 - jeżeli są dla danej okolicy. Trochę słabo rozumiem zastosowanie WIGówek 1:100000. W skali 25 i 50 będą znacznie mniejsze błędy kalibracji. A chyba rzadko kto potrzebuje b. dużego obszaru w CustomMaps. U mnie znaczna część np. Puszczy Noteckiej mieści się na 8 mapkach 1:50000 i jest jeszcze luzu ( w ilości kafelków ) prawie na drugie tyle.
Oczywiście WIG 1:50000 to jest 4 x tyle pracy jak przy 1:100000, ale WIGówki chyba głównie służą do turystyki "historycznej", różnych poszukiwań obiektów itp. więc skala 1:50 000 moze być bardziej użyteczna.

Pozdrawiam Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Łączenie Map - -rastry

Postprzez amado » So, 05 gru 2009 14:57

Spróbowałem pójść nieco na skróty i w OZim na skalibrowanej w datum Borowa Góra mapce zaznaczyłem 4 weypointy. Podejrzałem ich współrzędne dla układu WGS84, i skalibrowałem mapę na nowo w WGS 84 Lat/Lon w oparciu o te właśnie współrzędne. Dodam tylko że punkty nie były dokładnie narożnymi mapy.
Po kalibracji niestety mapka jest minimalnie rozjechana. Dokładniej muwiąc o jakieś 0,5 cm Biorąc po uwagę położenie WPT przed i po operacji.Jest to dla mnie trochę nie zrozumiałe bo teoretycznie przynajmniej punkty powinny się pokrywać ?

Pozdrawiam
A
amado
Początkujący
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pn, 09 lis 2009 20:59

Re: Łączenie Map - -rastry

Postprzez soko » So, 05 gru 2009 15:54

No ale jakie rezultaty daje kalibracja lat/lon w Potsdam Rauensberg?

Na szybko wgrałem arkusz Żarnowiec , skalibrowałem w PotsdamRauenberg (lat/lon) wg rogów i na koniec jest tak:
Obrazek Obrazek Obrazek

Żadnych poprawek, rekalibracji itd. Nie należy się nawet przejmować przesunięciem w MapEdit. Takie podejście prymitywne.
Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Łączenie Map - -rastry

Postprzez amado » So, 05 gru 2009 19:07

Generalnie w Ozim po zmianie datum z Borowa Góra na PotsdamRauenberg (lat/lon), mapa niestety się rozjeżdża. Biorąc pod uwagę i tak nie do końca idealny datuma jakim jest Borowa Góra ( i błędy które powstają na mapie) to rozjazd robi się czasami całkiem znaczny. Tak jak patrzyłem w przedziale co najmniej 3-10m, co w połączeniu z ww. błędem daje już w niektórych miejscach dość spore przesunięcie .

asandrzej napisał(a):poszukaj MapEdit ver. 1.0.53.0 który akceptuje Datum Borowa Góra.

Znalazłem, i u mnie nie obsługuje :
WARNING: Some unsupported datum is used: 'Borowa Góra'. No datum conversion performed.

Pozdrawiam
A
amado
Początkujący
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pn, 09 lis 2009 20:59

Re: Łączenie Map - -rastry

Postprzez amado » So, 05 gru 2009 20:55

Generalnie to dość osobliwe zjawisko. Bo to cały czas ten sam program...chyba że MS Vista wspiera datum Borowa Góra :lol:
amado
Początkujący
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pn, 09 lis 2009 20:59

Re: Łączenie Map - -rastry

Postprzez soko » N, 06 gru 2009 0:04

Nie wiem, do czego zmierzacie. Zbyt duża dokładność na mapach WIG nie jest osiągalna. Trzeba realnie patrzeć. Nie tracić czasu.
Wgrałem WIG okolic Poznania (P39_S24 Poznań 100 000).
PotsdamRauenberg -lat/lon - kalibracja rogów > zapisanie .map > import do MapEdit> zmiana skali na coś koło 1: 70 000> eksport z wycieciem marginesów > import do OziMapToKMZ> wytworzenie pliku .kmz. Trwało kilka minut.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Widzimy, że w każdym miejscu jest pewne przesuniecie względem UMPpcPL. Można je po prostu uwzględniać w danej okolicy i nie tracić czasu na zbyt dokładną kalibrację.
Pozdrawiam Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Łączenie Map - -rastry

Postprzez GPS Maniak » N, 06 gru 2009 12:11

soko napisał(a):Trochę słabo rozumiem zastosowanie WIGówek 1:100000.

Nie biegam po lesie z saperką i nie szukam fundamentów budynków, ale czasami gdy siedzę sobie na pustej, zielonej łące nad brzegiem strumyczka lubię zerknąć na WIG-ówkę po to, by przekonać się, że kiedyś nie była to bezkresna łąka, lecz tętniąca życiem wioska. Z młynem ("O stał na tamtym zakręcie strumienia") i cerkwią, bądź synagaogą .....

Do tego celu setki nadają się jak najbardziej. Pomijam najważniejszy fakt - one po prostu są.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Łączenie Map - -rastry

Postprzez amado » N, 06 gru 2009 13:00

GPSmaniak napisał(a):Nie biegam po lesie z saperką i nie szukam fundamentów budynków, ale czasami gdy siedzę sobie na pustej, zielonej łące nad brzegiem strumyczka lubię zerknąć na WIG-ówkę po to, by przekonać się, że kiedyś nie była to bezkresna łąka, lecz tętniąca życiem wioska. Z młynem ("O stał na tamtym zakręcie strumienia") i cerkwią, bądź synagaogą .....


I o to właśnie chodzi. A poza tym WIGówki są w mojej ocenie zdecydowanie bardziej dokładne niż niektóre współczesne mapy TOPO.
I lepiej się nimi można zorientować w terenie, zwłaszcza że granice starych działów leśnych oraz dukty w zasadzie z małymi wyjątkami się nie pozmieniały aż tak bardzo. Zasadniczo po prostu WIG-i lepiej mi odpowiadają.
Stąd też dość istotnym elementem dla mnie jest dokładność kalibracji mapy, oraz zminimalizowanie błędów.

Ale wracając do mojego pytania ?
Czy z WIG-a skalibrowanego wg datum Borowa Góra da się odczytać współrządce dla układu WGS 84., i na tej podstawie dokonać dalszej kalibracji w WGS 84.
Zrobiłem coś takiego, i na mapie zaznaczyłem 4 punkty odczytując ich współrzędne w ( tak to pokazuje Ozi) WGS 84. Ale po kalibracji mapy w WGS 84 lat/lon na tych puyktach następuje lekki rozjazd... dlaczego tak się dzieje ?
Obrazek



Pozdrawiam
A
amado
Początkujący
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pn, 09 lis 2009 20:59

Re: Łączenie Map - -rastry

Postprzez GPS Maniak » N, 06 gru 2009 14:45

amado napisał(a): następuje lekki rozjazd... dlaczego tak się dzieje ?

Co prawda podstawy teoretyczne związane z tą tematyką przerabiałem w latach 1975-1976, ale wydaje mi się że odpowiedź z grubsza znam. Otóż zależności pomiędzy poszczególnymi układami nie są liniowe. Przyjęte w tych układach różne odwzorowania powodują, że do oblicznia zależności pomiędzy Borową Górą, a WGS84 nie wystarczy zwykła "proporcja". Dlatego też, kalibracja mapy obejmującej pewien nieco większy obszar zawsze spowoduje pewien rozjazd punktów - w tym także punktów kalibracyjnych, gdyż Ozi "widząc", że jakiś punkt nie pasuje do zastosowanego odwzorowania - wykonuje stosowną korektę. Można też trochę się pobawić - zamiast Lat/Lon zastosować UTM, bądź Transverse Mercator i pokombinować z parametrami tego ustawienia. Tą metodą można by było być może osiągnąc lepsze rezultaty.

Podjerzewam jednak, że tak czy siak, kalibracja mapy WIG w oparciu o WGS84 zawsze da efekt o jakim wspomniałem wcześniej: "tu dopasujesz, to tam się rozjedzie", a ponieważ dla mnie te błędy są akceptowalne, dlatego zakończyłem już poszukiwania i dla potrzeb innych niż Ozi_Ce stosuję kalibarcję WGS84 Lat/Lon.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Łączenie Map - -rastry

Postprzez amado » N, 06 gru 2009 16:05

Witam,
Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę. Ale dla Oziego sama mapa nie jest istotna, o ile pamiętam jest ona transparentna. Ważne jest przypisanie odpowiednich współrzędnych konkretnym pixelom. Zatem jeżeli po skalibrowaniu mapy za pomocą Datum Borowa Góra uzyskujemy powiedzmy zadowalający efekt, to w zasadzie powtarzając tę samą operację w innym układzie współrzędnych ale dla tych samych pikseli ( oczywiście jeżeli znamy ich wartość w innym układzie współrzędnych) powinniśmy przynajmniej teoretycznie uzyskać taki sam efekt końcowy.
Przyjmując zatem że dla datum Borowa Góra punkt kalibracji ma wartość N=X1 E=Y1, i położenie samego piksela się. To po zmianie datum na WGS 84 wartość N=X2 a E=Y2.
Na zatłoczonym powyżej zdjęciu widać wartość konkretnego punktu ( piksela) wyrażoną dla WGS84, choć sama mapa jest skalibrowana w datum Borowa Góra.
Teoretycznie wykorzystując pozyskane w ten sposób współrzędne, po kalibracji w układzie WGS 84 w oparciu o weypointy powinny one wypaść w tym samym miejscu.
amado
Początkujący
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pn, 09 lis 2009 20:59

Re: Łączenie Map - -rastry

Postprzez GPS Maniak » N, 06 gru 2009 16:09

amado napisał(a):Teoretycznie wykorzystując pozyskane w ten sposób współrzędne, po kalibracji w układzie WGS 84 w oparciu o weypointy powinny one wypaść w tym samym miejscu.

A wypadają?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Łączenie Map - -rastry

Postprzez amado » N, 06 gru 2009 17:25

No właśnie nie :-(
amado
Początkujący
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pn, 09 lis 2009 20:59

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości