ArcGIS i tworzenie map na garmina

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

ArcGIS i tworzenie map na garmina

Postprzez Chrząszczu » Pn, 15 lut 2010 14:07

Chciałbym ponanosić warstwy stworzone w Arcmapie (shp) na garmina. Robił to ktoś?
Wystarczy przekonwertować pliki?

A może są na to prostsze metody:

chcę zrobić mapę do garmina, ale by sobie ułatwić robotę wszystkie punkty poligonowe, liniowe i punktowe chcę zrobić na mapie rastrowej google maps (wstawić screena mapy google, skalibrować go)i tak zrobić mapę wektorową.
Są jakieś inne metody nanoszenia punktów z widocznąścią mapy satelitarnej?

pozdrawiam! Chrzaszczu
Chrząszczu
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt, 12 lut 2010 15:09

Re: ArcGIS i tworzenie map na garmina

Postprzez GPS Maniak » Pn, 15 lut 2010 14:18

Chrząszczu napisał(a):Chciałbym ponanosić warstwy stworzone w Arcmapie (shp) na garmina. Robił to ktoś?

Wielu robiło :wink:

http://www.anpo.republika.pl/vmap/index.html

http://gpsmaniak.com/new/porady-arcinfo.htm

Chrząszczu napisał(a):Są jakieś inne metody nanoszenia punktów z widocznąścią mapy satelitarnej?

Ja używam płatnej wersji GPS MapEdit: http://www.geopainting.com/en/ wówczas mam dostęp do zdjęć Sat online. Jeżeli zdjęcia masz ściągnięte na dysk i skalibrowane w Ozim, możesz używać wersji freeware GPS MapEdita.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: ArcGIS i tworzenie map na garmina

Postprzez popej » Pn, 15 lut 2010 14:24

Chrząszczu napisał(a):Chciałbym ponanosić warstwy stworzone w Arcmapie (shp) na garmina. Robił to ktoś?

Cgpsmapper czyta shp, ale chyba tylko w płatnej wersji.
GpsMapEdit czyta shp ale w dość uciążliwy sposób.
GlobalMapper czyta shp.

Co tam, nawet oryginalne narzędzia Garmina do tworzenia map czytają shp ;-)

Problem polega na tym, że każdy z tych programów oczekuje innej zawartości atrybutów. Jeżeli sam tworzysz shp, to najlepiej popatrz co potrafi wybrane przez Ciebie narzędzie i dostosuj swoje zbiory.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: ArcGIS i tworzenie map na garmina

Postprzez KOLeC » Pn, 15 lut 2010 16:45

Witam!
Zrobiłem sobie mapę z plikow SHP w/g instrukcji z Garniaka (http://gpsmaniak.com/new/porady-arcinfo.htm) i wgrałem jako plik IMG do MAPSource. Wszystko wygląda piknie i ładnie w MapSource ale mam taki problem:

Po wgraniu przy użyciu Mapsource mojej mapy do Garmin 60SCx zaczyna strasznie "mulić", tak że odświeżanie widoku mapy w GPS np po zmianie powiększenia zajmuje ponad 15 minut !!!! Mapa zajmuje około 600kb. Gdy próbuje wejść w menu włączonych map w GPS w celu wyłączenia tej mapy urządzenie się wiesza. Po wywaleniu majej mapy i wgraniu domyślego zestawu map (czyli zakupiona wraz z GPSem GPMapa 2009.3) wszystko wraca do normy.
PS. 12 lutego 2010 sprawdziłem uaktualnienia softu do GPS'a (przy uzyciu Garmin WebUpdater) lecz nie było żadnych nowych aktualizacji.

Ktoś ma jakieś pomysły, dlaczego tak spowalnia GPSa???
[i]KOLeC.[/i]
KOLeC
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 15 lut 2010 16:27

Re: ArcGIS i tworzenie map na garmina

Postprzez GPS Maniak » Pn, 15 lut 2010 17:19

W 15 minut 60-tka zdążyłaby odświeżyć nawet pseudoraster. I to klika razy. Zatem to jakiś poważny błąd w strukturze mapy. Pierwsze co się nasuwa, to problem z levelami mapy, o czym w moim opisie na temat importu SHP chyba nie wspominałem, zakładając, że tę wiedzę potencjalny "producent" posiądzie czytając inne artykuły. W nie mniejszym stopniu zastanawiający jest fakt, że odbiornik nie widzi tej mapy w spisie (zawiesza się). Może coś z ID mapy? Szczerze mówiąc od lat stosuję te same, sprawdzone mechanizmy "produkcji" map, zatem nie bardzo potrafię rozpoznać chorobę po jej objawach, zwłaszcza .... nie widząc pacjenta. Ale może koledzy od UMPa na coś wpadną ......
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: ArcGIS i tworzenie map na garmina

Postprzez KOLeC » Wt, 16 lut 2010 10:10

Mapa w ARCGIS składa się z 1 warstwy poligonowej, 5 warstw liniowych i 2 punktowych. Dla wszystkich shp przy imporcie do mapedit ustawiłem widoczność na level0. Dla każdej warstwy korzystałem z domyślnych symboli jakie oferował mapedit. ID mapy przy tworzeniu IMG wymyśliłem sobie sam, po prostu wpisałem FamilyID=2010 (Mapset wpisał wtedy sam ProductCODE=1),takiego familyID na liście zainstalowanych map nie miałem. I jeszcze Draw Prioryty=Default, Transparent=Default.
KOLeC
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 15 lut 2010 16:27

Wczytanie współrzędnych z Garmin GP

Postprzez comarek » Cz, 20 sty 2011 14:48

MAm same pliki (brak mi odbiornika) z GPS Garmin w formacie *.gdb. Pytanie: Jak wczytać te współrzędne pod ArcMapę v. 9.3 - utworzyć z nich warstwę? Zaistalowalem sobie WinGDB3 ale nie wiem jak podczytac (do czego trzeba i jak przekonwertować pliki gdb) zeby widziec je jako p-kty i zapisac jako shp czy od razu import do *.mbd (ArcGIS 9.3) Dzięki za wszelką pomoc
comarek
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz, 20 sty 2011 12:42
Lokalizacja: TORUN

Re: ArcGIS i tworzenie map na garmina

Postprzez com » Pn, 04 lut 2013 5:41

Witam,

Przy próbie zrobienia mapy z plikow SHP w/g instrukcji z http://gpsmaniak.com/new/porady-arcinfo.htm przy ostatnim punkcie tj. eksporcie do pliku Garmin IMG wyskakuje mi komunikat: Please save the map in Polish format before export.

Czy ktoś może mi powiedzieć o co chodzi?
com
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): So, 02 lut 2013 16:58

Re: ArcGIS i tworzenie map na garmina

Postprzez sdsyc » Pn, 04 lut 2013 11:44

Przed eksportem do img zapisz swoją mapę w pliku o rozszerzeniu .mp
Przed zapisem będziesz musiał podać kilka atrybutów: id arkusza, poziomy (levels) itp.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości