.shp do .gpx

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

.shp do .gpx

Postprzez odoakr » Śr, 28 kwi 2010 7:47

Proszę o pordę...

Mam warstwę dróg okolicy w formacie .shp. Chciałbym zrobić z tego "podkład mapowy" do Garmin 60csx. Poprzez podkład mapowy rozumiem cokolwiek, co pozwoli mi wyświetlić te drogi na ekranie GPS. Proszę o pomoc w wybraniu najlepszego rozwiązania.

1) Zrobienie mapy przez mapedit i wgranie jej do odbiornika.
2) Utworzenie pliku .gpx z trackiem i wgranie doo odbiornika
3) Utworzenie .gpx jako route i wgranie do odbiornika.

Jako, że czasu jak zawsze niewiele porzuciłem myśl o nr 1.
Problemy pojawiły się przy 2 i 3. Działam na QGIS (bo to najbliższe mi oprogramowanie), które korzysta z GPSBabel.
ad 2) Po przekonwertowaniu na .gpx i wgraniu do odbiornika ślat ma tyle punktów, że automatycznie przycina mi go do 500 pkt (standart?) i z moich dróg mieści sie tylko ok 4 km (5%)
ad 3) Po wgraniu do odbiornika route wyświetla mi się jako... waypionty! Od razu zapchało mi pamięć...


Mogę prosić o poradę?

PS. Jak masowo wywalić waypoity?
Garmin 60, Garmin 60CSX
odoakr
Początkujący
 
Posty: 46
Dołączył(a): Pt, 30 maja 2008 16:20
Lokalizacja: POZnan*

Re: .shp do .gpx

Postprzez GPS Maniak » Śr, 28 kwi 2010 8:12

Odbiornik (60CSX) może zapamiętać ślady o długości do 500pkt, zatem zawsze ślad wysłany do odbiornika będzie przycięty. No chyba, że zmienisz nazwę śladu na ACTIVE LOG, wówczas będziesz mógł wysłać do odbiornika ślad o długości do 10000 pkt. ale za to tylko ..... jeden.

W ogóle pomyślałbym jednak o tym:

odoakr napisał(a):1) Zrobienie mapy przez mapedit i wgranie jej do odbiornika.

Jako, że czasu jak zawsze niewiele porzuciłem myśl o nr 1.?

Konwersja jest konwersją i jakoś nie widzę wielkiej róznicy w konwertowaniu shp na gpx czy - jak w wariancie 1 - na mp, zwłaszcza że MapEdit potrafi zaimportować shp.

Jedynym małym problemem może być ewentulana wstępna obróbka shp, które mogą być są w jakimś rodzimym systemie typu PUWG-92 na "czysty" WGS-84. Tyle, że ten sam problem będziesz miał konwertując shp na gpx, zatem i tu wielkiej róznicy nie widzę.

Zobacz: http://gpsmaniak.com/new/porady-arcinfo.htm Opis dotyczy co prawda danych arc-info, ale te po drodze konweruję je właśnie do shp, w celu zaimportowania do MapEdita. Zwracam uwagę, że używam jednej ze starszych wersji MapEdita, która moim zdaniem robił to najsprawniej: http://gpsmaniak.com/new/down-0/mapedit_1_25_mich.EXE Artykuł ma jednak swoje lata i nie wykluczone, że są wersje bardziej przyjazne.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: .shp do .gpx

Postprzez odoakr » Śr, 28 kwi 2010 8:27

Ok, dziękuję bardzo!

Czyli jednak mapka bedzie najlepsza. No i nie musze się przejmować ilością punktów, a zatem generalizacji i zmniejszeniem wartości mapy...

Z przekonwertowaniem nie będzie problemu.

Dzięki!
Garmin 60, Garmin 60CSX
odoakr
Początkujący
 
Posty: 46
Dołączył(a): Pt, 30 maja 2008 16:20
Lokalizacja: POZnan*

Re: .shp do .gpx

Postprzez odoakr » N, 02 maja 2010 14:44

OK. mapkę zrobiłem...

Mam jednak kolejny problem, którego rozwiązania nie mogę znaleźć...

Chodzi o aktualizację mapy. Otwieram MapEdit i wczytuję plik .mp. Na ekranie pojawiają się kontury dodanych dróg i innych poligonów... na czerwono..
Untitled.png


Czy to normalne? Mapa po ponownej kompilacji nie otwiera się pod mapsource.

MapEdit 1.0.61.3
Windows 7
Garmin 60, Garmin 60CSX
odoakr
Początkujący
 
Posty: 46
Dołączył(a): Pt, 30 maja 2008 16:20
Lokalizacja: POZnan*


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości