Mapsource vs MapEdit i kolory szlaków

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Mapsource vs MapEdit i kolory szlaków

Postprzez marek777 » N, 25 lip 2010 13:34

Wyeksportowałem sobie kawałek mapy z Mapsource na dysk do pliku *.img
Po wgraniu go do MapEdit tracę niestety wszystkie kolory szlaków, szlaki są słabo widoczne narysowane czerwonym kolorem.
Czy jest jakiś sposób zachowania koloru z Mapsourc-a lub chociaż zaznaczenia wszystkich szlaków i nadania im innego koloru/grubości ?
Mogę co prawda wybrać menu/edit/select/by type i i zaznaczyć "polyline-unknown" ,a w tools/options/edit/colors for selection/line other selected zmienić kolor wszystkich szlaków, ale po zapisaniu do pliku *.img czy *.bmp kolory pozostają te same (ledwo widoczny czerwony).
marek777
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): N, 25 lip 2010 12:50

Re: Mapsource vs MapEdit i kolory szlaków

Postprzez GPS Maniak » N, 25 lip 2010 14:04

marek777 napisał(a):Czy jest jakiś sposób zachowania koloru z Mapsourc-a lub chociaż zaznaczenia wszystkich szlaków i nadania im innego koloru/grubości ?

Teoretycznie jest, ale sytuacja jest dość skomplikowana.
Chodzi o to, że MapSource/odbiornik Garmina pracuje - w zakresie grafiki - na plikach wynikowych (TYP), a MapEdit na plikach źródłowych - w innym formacie (plik tekstowy).

Problem w tym, że plik TYP nie jest rozpoznawalny przez MapEdita, a jego dekompilacja do postaci źródłowej (TXT) nie zawsze jest możliwa. Można jednak zdefiniować odpowiedni wygląd linii we własnym pliku tekstowym i dopisać go do Skinów (opcja: view -> Map Skin). Jest to jakieś rozwiązanie, chociaż nie prezentuje się to tak dobrze jak w MapSource. To w sumie proteza, która owszem ułatwia pracę autorom map (nie pomylę szlaku niebieskiego z zielonym :D ), ale koneserów dobrej grafiki raczej nie zachwyci.

Dodam, że część autorów map "amatorskich" publikuje stosowny plik tekstowy, który choćby częściowo koreluje z plikiem TYP i ktory można wpiąć do MapEdita. W przypadku publikowanej na gpsmaniak.com mapy Topo_Pl_100 jest to plik o nazwie !4807.txt.

W uzupełnieniu fragment mojej najnowszej mapy, widziany w MapEdit z wykorzystaniem opcji MapSkin:

3.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapsource vs MapEdit i kolory szlaków

Postprzez marek777 » N, 25 lip 2010 15:45

Wczytałem do MapEdit kawałek gpmapytopo ,przełączyłem skin z "basic" na "!4807.txt" i zobaczyłem kolorystyczny zawrót głowy.
Wczytałem więc kawałek topo100 ,ale po przełączeniu na "!4807.txt" nic się nie zmienia.
MapEdit wersja 1.0.61.390

hmmm...nie do końca rozumiem
Tzn. automatem pokolorować się nie da ?
Mam klikać na każdy szlak ,znaleźć/przypisać mu typ ,a potem w *.txt skórki zdefiniować mu kolor ?
marek777
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): N, 25 lip 2010 12:50

Re: Mapsource vs MapEdit i kolory szlaków

Postprzez GPS Maniak » N, 25 lip 2010 16:12

GPMapa Topo nie koreluje z plikiem !4807.txt, czy też odwrotnie. Autor mapy sam sobie może ustalić co jak się ma wyśwetlać i dlatego użycie pliku !4807.txt do GPMapy jest niewłaściwe.

Natomiast "Topo_Pl_100" z plikiem !4807.typ powinno wyglądać w miarę sensownie. U mnie wygląda to tak:

3.jpg


marek777 napisał(a):Tzn. automatem pokolorować się nie da ?
Mam klikać na każdy szlak ,znaleźć/przypisać mu typ ,a potem w *.txt skórki zdefiniować mu kolor ?

Nie. Po co coś zmieniać w samej mapie?
Przecież autor mapy wiedział jaki rodzaj obiektu (typ linii) użyć, by w odbiorniku i w MapSource zamiast zwykłej kreski był widoczny czerwony szlak. I dotyczy to całej mapy. Tzn. na całej mapie - niezależnie od tego czy to GPMapa Topo, czy Topo_pl_100, szlak czerwony opisany jest konkretnym zawsze tym samym obiektem. Tym samym w ramach jednego zestawu mapowego, bo oczywiście koledzy z IMAGISU mogli zastosować i zastosowali w GPMapie Topo zupełnie inny obiekt niż ja w Topo_Pl_100.

Zobacz. Gdy zajrzysz do pliku !4807.txt odnajdziesz taką definicję:

[_line]
Type=9
Xpm="32 3 4 1"
"# c #ff0000"
" c none"
"3 c #ff0000"
"4 c none"
"####### ####### ####### ####### "
"####### ####### ####### ####### "
"####### ####### ####### ####### "
string1=4,SZLAK CZERWONY
string2=0x15,SZLAK CZERWONY
[end]


A to oznacza, że swojego czasu podjąłem decyzję iż szlaki czerwone będą kreślone linią 0x9. W konsekwencji po wczytaniu do MapSkin pliku !4807.txt i po wczytaniu dowolnego pliku IMG z Topo_pl_100, każda linia zdefiniowana jako 0x9 powinna wyświetlić się na czerwono. A ponieważ o tym zadecydowałem na etapie tworzenia mapy, każdy czerwony szlak namalowałem obiektem 0x9. Użytkownik niczego już nie musi w mapie zmieniać.

Gorzej z GPMapą Topo. IMAGIS nie publikuje pliku tekstowego, który można byłoby użyć jako skina w MapEdicie. Zatem musisz sam rozszyfrować jaki rodzaj linii definiuje szlak czerwony, niebieski etc. i wówczas możesz utworzyć sobie stosowny plik "TXT".
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapsource vs MapEdit i kolory szlaków

Postprzez marek777 » N, 25 lip 2010 16:47

Dzięki za info teraz powoli zaczynam rozumieć.
Nie wiem tylko czemu nie przełącza mi kolorów jak zmieniam skórkę.
Mam 2 rodzaje pliku !4807.txt
1. o wielkości 30 824 bajta (day)
2. o wielkości 14 762 bajta (day i night)
Na obu efektu żadnego nie widzę.
Mógłbyś podać linka do swojej wersji ? Jaką masz wersję MapEdit ?
Co ciekawe na 2 wersjach MapEdit szlaki (kawałek Bieszczad z gpmapy) są mniej lub bardziej widoczne (choć kolor ten sam).
marek777
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): N, 25 lip 2010 12:50

Re: Mapsource vs MapEdit i kolory szlaków

Postprzez GPS Maniak » N, 25 lip 2010 17:32

U mnie (MapEdit 1.0.63.0 - wersja zarejestrowana) wygląda to tak:

3.jpg


a plik ma ... 33 433 B :D
Zaraz wrzucę go na serwer. Już: http://gpsmaniak.com/A/!4807.txt
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapsource vs MapEdit i kolory szlaków

Postprzez marek777 » N, 25 lip 2010 18:11

Niestety z twoim plikiem to samo - kolory szlaków się nie zmieniają, widać natomiast zmianę koloru polygonów przy zabudowie w miastach.
Próbowałem na 2 różnych wersjach MapEdit-a i jednej nie zarejstrowanej GPSMapEdit.
Czy można gdzieś znaleźć opis do pliku ze skórką ?
Jak klikam na szlak (gppmapa) pokazuje mi typ 0x10e00 polyline ,ale dalej nie wiem jak ma wyglądać poprawny wpis w pliku ze skórką...

EDIT:
Co ciekawe jak narysowałem na mapie linię ,wybrałem twoją skórkę, typ linii na 0x6 polyline Szlak żółty
to na mapie miał kolor (a jakże) czerwony.
EDIT2:
Działa!!!
Okazało sie , że błąd był w opcji menu view/object render kind
-miałem "road classes" ---> powinno być "type driven"

I finał - czyli nałożone szlaki z TOPO100 na GoogleEarth
Obrazek

Dziękuję za pomoc.
marek777
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): N, 25 lip 2010 12:50

Re: Mapsource vs MapEdit i kolory szlaków

Postprzez marek777 » Pn, 26 lip 2010 17:35

Już rozgryzłem jak zmieniać częściowo "hurtowo" typy obiektów, kolor.
Nie mogę niestety znaleźć nigdzie opcji zmiany koloru Label (opisu).
Chciałbym ,żeby np opis szczytu był na czarno ,a nie jak wszystkie labele na brązowo.
Czy jest taka możliwość ? Tzn. zmiana koloru labeli ?
marek777
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): N, 25 lip 2010 12:50

Re: Mapsource vs MapEdit i kolory szlaków

Postprzez GPS Maniak » Pn, 26 lip 2010 17:45

Wydaje mi się, że w MapEdit nie ma takiej możliwości.

PS. Zastanawiają mnie te kwadraciki w Bieszczadach i to nie tyle w kontekście tego, co one oznaczają, ile raczej przez pryzmat tego, czy nie spotkaliśmy się 8 lipca br. na przełęczy GOPRowców pod Tarnicą? Spotkałem wówczas grupę młodzieży w wieku akademickim, która zbierała jakieś nieturystyczne informacje odbiornikiem 60CSX :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapsource vs MapEdit i kolory szlaków

Postprzez marek777 » Pn, 26 lip 2010 18:48

Kwadraciki to oczywiście zdjęcia z serwera Panoramio na GoogleEarth.(ludzi - nie moje)
Raczej się nie spotkaliśmy - 8 lipca obrabiałem zdjęcia z wyprawy w Beskid Sądecki.
Na studenta już jestem za stary.
A odbiornika Garmina nie posiadam.
Niskobudżetowo używam dataloggera GPS QSTARZ 1000P i telefonu komórkowego+programu Trekbuddy.
Awaryjnie zawsze mam przy sobie laminowane mapy Express Map, a nawet (o zgrozo) busolę ;)
marek777
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): N, 25 lip 2010 12:50

Re: Mapsource vs MapEdit i kolory szlaków

Postprzez GPS Maniak » Pn, 26 lip 2010 18:54

marek777 napisał(a):Kwadraciki to oczywiście zdjęcia z serwera Panoramio na GoogleEarth.(ludzi - nie moje)

Wszystko jasne :D Nie korzystam z takich serwisów jak Panoramio, zatem nie mam bladego pojęcia co i jak.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapsource vs MapEdit i kolory szlaków

Postprzez marek777 » Pn, 26 lip 2010 19:05

Ja bawię się w phototagging.
Najpierw synchronizuję czas dataloggera i aparatu cyfrowego, idę w teren, zapisuję swój ślad.
Potem otagowuję zapisaną pozycją zdjęcia. Czasami wrzucam je na serwer Panoramio.
Jak się adminom spodobają to linkują je w Google Earth i je tam po zaptaszkowaniu odpowiedniej opcji widać.
marek777
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): N, 25 lip 2010 12:50


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości