Wybor typów obiektów do IMG

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Wybor typów obiektów do IMG

Postprzez bilbolodz » Pt, 20 sie 2010 8:02

Dzięki MapoTero mam już źródła (podkłady) do stworzenia mojej mapy. Zacząłem już klikanie i mam zagwozdkę:

1) Las na mapie (zresztą w realu też ;-)) podzielony jest na oddziały liniami, na przecięciu są przeważnie słupki z numerkami żeby
dało się zorientować gdzie się jest. Na mapie są to linie "podwójnie przerywane". Jako jaki obiekt odtworzyć je najlepiej w img?
Jak najlepiej oznaczyć numery oddziałów w lesie (cyferki z mapy)?
2) Jaki numer powinienem nadać mapie, żeby potencjalnie nie żarła się z innymi gdybym chciał ją jakoś udostępnić?
3) Jak teraz kompilować mapy? Do testów używam oczywiście freewareowej wersji cgpsmappera ale wersję finalną chciałbym mieć "lepiej poindeksowaną" itd. Niestety MapCenter jest w trybie read only, MapCenter2 nie działa :-( jest jakaś inna darmowa alternatywa?

To pewnie początek pytań ale od czegoś trzeba zacząć.

Piotr
bilbolodz
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): Śr, 04 sie 2010 11:21

Re: Wybor typów obiektów do IMG

Postprzez GPS Maniak » Pt, 20 sie 2010 9:24

Wszystko zależy do czego taka mapa ma służyć.

Podwójna linia - w moim osobistym odczuciu - chociaż zgodna ze sztuką kartograficzną nie jest zbyt szczęśliwa, bo musisz ją malować co najmniej 3-ma pikselami. W efekcie jest to wówczas obiekt tak samo szeroki jak np. utwardzona droga. Na niezbyt dużym ekranie Garmina nie wygląda to najlepiej, ale to oczywiście moje subiektywne odczucia. Jeżeli ta granica oddziału ma mieć na mapie jekieś strategiczne znaczenie można ją namalować tak, jak kiedyś robiłem to dla GOPRu (z wykorzystaniem danych z LMN):

1.jpg


Mapa jest transparentna i służy jako nakładka na inne mapy.
Numer oddziału jest umieszczony w miarę centralnie i poprzedzony skróconą nazwą nadleśnictwa. Ten punkt to 0x640e

W mapach turystycznych przebieg granic oddziałów ma jakby mniejsze znaczenie. Ważniejsze jest czy taka granica jest przecinką czy drogą i wówczas dobieram odpowiedni obiekt. Wygląda to tak:

2.jpg


Jak widać wyświetlają się nazwy oddziałów jako liczby, chociaż w wyszukiwarce te liczby są poprzedzone skrótem "oddz:"
Ale to jakby drugorzędna sprawa i ... trochę zakręcona. Otóż te liczby które widać na mapie to obiekt z serii "Label" - bodajże 0x2800, którego wyszukwiarka nie wynajduje. Każda taka liczba ma swoją kopię (np: 0x640e) poprzedzoną skrótem "oddz", której wyświetlanie jest wyłączone. Stąd co innego na mapie co innego w wyszukiwarce.

Rada dotycząca samych linii:
- niezależnie na jaki wariant się zdecydujesz, czy podwójne linie czy coś innego, możesz to kreślić dowolną linią nie wykorzystywaną do innych celów. Przy czym koniecznie musisz zapoznć się z tym tekstem: http://gpsmaniak.com/new/porady-typ.htm
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Wybor typów obiektów do IMG

Postprzez bilbolodz » Pt, 20 sie 2010 10:45

GPS Maniak napisał(a):Numer oddziału jest umieszczony w miarę centralnie i poprzedzony skróconą nazwą nadleśnictwa. Ten punkt to 0x640e
W mapach turystycznych przebieg granic oddziałów ma jakby mniejsze znaczenie. Ważniejsze jest czy taka granica jest przecinką czy drogą i wówczas dobieram odpowiedni obiekt. Wygląda to tak:
2.jpg

Jak widać wyświetlają się nazwy oddziałów jako liczby, chociaż w wyszukiwarce te liczby są poprzedzone skrótem "oddz:"
Ale to jakby drugorzędna sprawa i ... trochę zakręcona. Otóż te liczby które widać na mapie to obiekt z serii "Label" - bodajże 0x2800, którego wyszukwiarka nie wynajduje. Każda taka liczba ma swoją kopię (np: 0x640e) poprzedzoną skrótem "oddz", której wyświetlanie jest wyłączone. Stąd co innego na mapie co innego w wyszukiwarce.
Rada dotycząca samych linii:
- niezależnie na jaki wariant się zdecydujesz, czy podwójne linie czy coś innego, możesz to kreślić dowolną linią nie wykorzystywaną do innych celów. Przy czym koniecznie musisz zapoznć się z tym tekstem: http://gpsmaniak.com/new/porady-typ.htm

Ooooo widzę, że muszę się jeszcze duuuuuuuuuużo nauczyć ;-). Przeczytałem "słowa niby zrozumiałem" ale muszę przeczytać jeszcze z 3 razy, żeby użyć.
Z napisami chyba już wiem, co do "podziałów": ponieważ z mapy nie da się wyczytać czy to "przecinka" czy droga wszystko chyba na początek oznaczę tak jak Ty jako ścieżka/droga (przerywane brązowe linie na rysunku), jakie to jest ID? Dotychczas "malutkie dróżki" oznaczałem na mapie jako 0xa ("Unpaved road"), to jest to? Jakiego obiektu w takim razie użyć do dróg w lesie (piaszczyste), troszkę większych dróg w lesie (żużlówka lekko utwardzona)?
Czy w MapEdit++ (1.0.61.376) standardowo widać wszystkie możliwe do użycia symbole (poza samemu stworzonymi oczywiście) czy trzeba coś "zaczarować", żeby pokazał więcej?

Piotr
bilbolodz
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): Śr, 04 sie 2010 11:21

Re: Wybor typów obiektów do IMG

Postprzez GPS Maniak » Pt, 20 sie 2010 12:37

bilbolodz napisał(a):Ty jako ścieżka/droga (przerywane brązowe linie na rysunku), jakie to jest ID? Dotychczas "malutkie dróżki" oznaczałem na mapie jako 0xa ("Unpaved road"), to jest to? Jakiego obiektu w takim razie użyć do dróg w lesie (piaszczyste), troszkę większych dróg w lesie (żużlówka lekko utwardzona)?

Właśnie te drogi jako 0xa Unpaved Road, a przecinki i ścieżki np. 0x16

W sumie jednak, jeżeli chcesz, by mapa przyzwoicie wyglądała, docelowo i tak musisz zainteresować się własną grafiką zdefiniowaną w pliku TYP. Wówczas nawet standardowe obiekty Garmina mogą wyglądać zupełnie inaczej. U mnie np. drogi leśne to 0x05, a przecinki/ścieżki to 0x06:

1.jpg


Niestety w ten sposób utraciłem pełniejszą możliwość kategoryzowania dróg utwardzonych. Na usprawiedliwienie dodam, że wynika to z zaszłości historycznych, kiedy nie można było jeszcze definiować swoich własnych, nowych obiektów i musiałem całe moje pomysły zmieścić w zestawie podstawowym. Z drugiej strony - robię mapy dla piechurów - zatem aż tak bardzo na precyzyjnej kategoryzacji dróg bitych mi nie zależy i w sumie, mimo iż są już nowe możliwości, ja robię po staremu :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości