konwersja śladu do mapy

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

konwersja śladu do mapy

Postprzez czakolo » Wt, 31 sie 2010 12:29

szukam, szukam, i się pogubiłem...
jak NAJPROŚCIEJ przygotować mapę na podstawie śladów?
Mam sporo śladów zapisanych z Oregana i chciałbym je wszystkie za jednym zamachem skonwertować na mapę, którą mógłbym wgrać do Nuvi. Nie zależy mi na żadnym rutowaniu, itp., chciałbym po prostu widzieć w Nuvim szare linie, które mogą być np. traktowane jako drogi gruntowe. Jak to najprościej zrobić? i dlaczego to musi być takie skomplikowane ;) czy da się na darmowym oprogramowaniu?

z góry dzięki,
Olo
Avatar użytkownika
czakolo
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Cz, 16 kwi 2009 12:42

Re: konwersja śladu do mapy

Postprzez popej » Wt, 31 sie 2010 13:49

Spróbuj MapTK http://www.maptk.dnsalias.com/
Chyba wszystko potrafi zrobić, tylko trzeba wykombinować jak to po kolei wyklikać.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: konwersja śladu do mapy

Postprzez Marko » Wt, 31 sie 2010 14:03

Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: konwersja śladu do mapy

Postprzez soko » Wt, 31 sie 2010 21:13

Radziłbym tą metodą: viewtopic.php?p=77545#p77545
Prosto i pewnie.

@Marko@ - ile plików .gpx przerobiłeś na mapę proponowanym przez Ciebie programem?

Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: konwersja śladu do mapy

Postprzez Marko » Wt, 31 sie 2010 21:20

@soko
Wypróbuj ten programik, działa szybko, choć oczywiście mapy nieroutowalne http://twitter.com/gpsfix/statuses/5707219289

W załącznikach efekty przeróbki 10-ciu tracków .gpx tym programem ezIMG. tutaj: (2) tylko trackmapa, (1) trackmapa+mapa bazowa.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: konwersja śladu do mapy

Postprzez Marko » Śr, 01 wrz 2010 7:28

Według źródła, utworzenie prostej trackmapy zajmuje 60 sekund :)
http://twitter.com/gpsfix/statuses/22008713950

Póki co, należy jednak uzbroić się w cierpliwość i poczekać na stabilną wersję.

Edit 1 września 2010 19:15
soko napisał(a):@Marko@ - ile plików .gpx przerobiłeś na mapę proponowanym przez Ciebie programem?

Krzysztofie, już możesz przetestować http://www.gpx2img.com - wersja 1.02 działa bez problemów.
Powodem błędu były polskie znaki.

Edit 1 września 2010 21:15
Załączniki: 1.jpg Trackmapa + mapa bazowa, 2.jpg Trackmapa transparentna, 3.jpg Trackmapa z punktami mapy na podstawie Przewodnika Bieszczady http://gps.bieszczady.pl/trasy.htm
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: konwersja śladu do mapy

Postprzez czakolo » N, 05 wrz 2010 8:57

wielkie dzięki!!!
Najbardziej spodobała mi się wersja Marko - ezIMG + MapSetToolKit, bo jest w miarę prosta i darmowa :)

Marko, powiedz jeszcze jak zrobić aby na mapce nie było nazw śladów?

pozdrawiam,
Avatar użytkownika
czakolo
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Cz, 16 kwi 2009 12:42

Re: konwersja śladu do mapy

Postprzez Marko » Pn, 06 wrz 2010 8:19

@czakolo
Polecam http://www.gpx2img.com
W tym programie nie tylko zmienisz/wycofasz nazwę śladu, ale również nadasz mu odpowiednią kategorię. Dodatkowo, waypointy zamienisz w punkty map.
To rozbudowany program, w którym dowolnie skonfigurujesz swoją mapę i skonwertujesz bezpośrednio do MapSource/Basecampa (bez MapSetToolKita).
Program płatny, niemniej trial w pełni funkcjonalny.

Wydaje mi się, że soko niepotrzebnie zbagatelizował to bardzo dobre narzędzie.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: konwersja śladu do mapy

Postprzez soko » Wt, 07 wrz 2010 19:59

Marko napisał(a): Wydaje mi się, że soko niepotrzebnie zbagatelizował to bardzo dobre narzędzie.


Jeśliby zbagatelizował, to faktycznie byłoby źle.
Program fajny. Kiedy się pytałem o doświadczenia z gpx2img, program nie mial nawet tygodnia życia, padał mi, jedne pliki wgrywał inne nie. Stąd byłem ciekaw.
Plusy programu, wg mnie:
1. Wgrywa na raz wiele plików .gpx. Nie trzeba więc tracić czasu , jak w programie polecanym przeze mnie.
2. Poręczna jest opcja zmiany nazwy i edycji koloru i grubosci linii itp.
3. Nie trzeba nic robić poprzez mapSource i zaśmiecać wrażliwego programu mapowego. Można tworzyć pliki .img na dysk.

Minusy:
1. Program generuje bałagan w postaci tylu plików .img ile było szlaków. Nie generuje jednego plik .img. Pliki te mają nazwę w postaci 8 cyfr jak w MapEdicie.
2. U mnie (w Colorado) tracki w pliku .img mają inne kolory, niż wybrane z palety. Czy to nie ten cgpsmapper , czy co - nie wiem.
3. W efekcie nie jest to "mapka w dwu krokach", jak reklamuje autor programu, bo jeśli nie chcesz mieć bałaganu w odbiorniku, to i tak trzeba to wszystko zapakować Gmaptoolem do jednej mapki, nazwać jakoś po ludzku i dać w drugiej linii jakieś inne potrzebne informacje. Ilość plików .img w odbiorniku też ma swoje granice.
Tak prezentuje się kilka szlaków, każdy w postaci osobnego pliku .img. Pole wyboru mapy:
Obrazek

A tak po przepuszczeniu przez Gmaptoola, wpisaniu własnych nazw i wytworzeniu jednego pliku z tego wszystkiego:
Obrazek

Niemniej program poręczny a wytworzone pliki .img po przepuszczeniu przez GmapToola dają wygodną mapkę.

Ale dlaczego na każdym polu wyboru mapy pokazuje się "UMP szlaki" ? A prawdziwy UMP-szlaki jako osobna mapka zniknął?

Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości