Mapy rastrowe - custom maps - kmz

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Re: Mapy rastrowe - custom maps - kmz

Postprzez Ranger » N, 31 paź 2010 2:04

@Soko
Czy rzeczywiście do mnie ? Chyba założyłeś po sugestiach Lecha że brałem jakiś udział w tym projekcie.
Pretensje czy uwagi to chyba należy skierować głównie do wykonawców czy właściciela serwisu ... :-)
Kto robił treść na witrynę - nie mam pojęcia.
A tego typu drobiazgi w moim przypadku nie zmienią pozytywnej oceny tego projektu.
Plik gpx, co wynika z jego zawartości, został zrobiony MapSource 6.15.4, choć mam wrażenie że coś w jego zawartość ingeruje, bo nie wiedzieć czemu plik po pobraniu nie jest w UTF-8 tylko w ANSI (przynajmniej u mnie).
A takie klocki to może być sprawa serwera www czy przeglądarki. I być może dlatego plik .map był pakowany do zipa.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Mapy rastrowe - custom maps - kmz

Postprzez soko » N, 31 paź 2010 9:14

@Ranger - przepraszam, ale myslałem, że może masz jakis wpływ na ew. edycję plików do ściągania. Tak jakoś mi wyszło.
No niemniej, skoro podano adres mapek i waypointów na ciekawie wyglądającej stronie, to sobie dla relaksu trochę się tym pobawiłem i uwagi dałem na forum.
Oczywiście, że ogólne wrażenie witryny jest bardzo dobre, ilość różnych formatów też niezła, ładnie wszystko opisane itp. W jakimś sensie wzór dla organizujących w przyszłości takie stronki różnych okolic.
Tyle, że jak napisałem powyżej - napotkałem trochę dziwnych kiksów i o to mi chodzi. Taka witryna, moim zdaniem powinna być bezbłędna właśnie w zakresie trybu ściągania i jakości ściąganych plików. To, że Ty czy asandrzej ( i jeszcze podejrzewam kilkadziesiat innych osób ) da sobie radę z kazdym z tych plików, to ja akurat się domyślam.
Pisałem z powycji poczatkującego usera - padnie i się zniechęci. Nie mówiąc o tym, że zanim dojdzie na wycieczce ( bo nie sprawdził przed) dlaczego nic mu nie gra, to sie wkurzy. No i zrobił się osobny wątek. :D
Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Mapy rastrowe - custom maps - kmz

Postprzez Ranger » N, 31 paź 2010 10:26

Przeprosiny przyjęte :-)
Z tego co widać na stronie Jurajskiego Raju - serwis robiła lokalna firma, która być może z typowo gps-owymi plikami do pobrania nie miała styczności. Kontakt do wykonawcy treści można bez trudu znaleźć, więc kto wie czy nie warto się z nim skontaktować i spróbować problem rozwiązać.
W końcu to miłe, że ktoś o turystach z odbiornikiem gps pomyślał :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Mapy rastrowe - custom maps - kmz

Postprzez asandrzej » N, 31 paź 2010 11:06

Ranger napisał(a): Plik gpx, co wynika z jego zawartości, został zrobiony MapSource 6.15.4, choć mam wrażenie że coś w jego zawartość ingeruje, bo nie wiedzieć czemu plik po pobraniu nie jest w UTF-8 tylko w ANSI (przynajmniej u mnie).


Witam

Moim zdaniem to plik po utworzeniu przez MapSource był ręcznie edytowany.
Nawet, jeżeli po edycji był powtórnie zapisane przez MS 6.15.4 to ta wersja toleruje i nie koryguje ten błąd.

Tak się złożyło ze miałem wersję 6.15.4 na dysku, zakładam, że w prawidłowym pliku ręcznie przesunąłem
sekwencje </name> do następnej linii i zapisałem do pliku.
Zapis pliku nie został poprawiony, powtórnie wczytałem do MS 6.16.2 w tej wersji zapis został poprawiony.

Błąd zapisu pliku nie był do zauważenia, nie wiadomo może inne odbiorniki tolerują ten błąd.

Wcześniej napisałem, że takie szczegóły maja wpływ na odbiór projektu, ten wątek jest argumentem.
Zamiast pisać o zaletach projektu rozmowa poszła w innym kierunku za sprawą problemów z pobieraniem i działaniem plików.

Ostatnie zdanie to takie spostrzeżenie ogólne, nie jest skierowane do Ciebie osobiście.

andrzej

Edit: sprawa/sprawą
Ostatnio edytowano N, 31 paź 2010 19:51 przez asandrzej, łącznie edytowano 1 raz
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Mapy rastrowe - custom maps - kmz

Postprzez Ranger » N, 31 paź 2010 11:15

No cóż, najprawdopodobniej masz rację, mnie też przyszło to do głowy że ktoś otwarł plik np. notatnikiem, odruchowo go zapisał i nie zauważył, że kodowanie poszło w las. Ale jest też możliwe, że taka zmiana ma miejsce na linii serwer-przeglądarka, bo np. definicji typu plików na serwerze nie ma. Mniejsza z tym, tego typu problemy nie są zbyt trudne do przeskoczenia jak się wie o co chodzi.
A co do tego, że typowy użytkownik serwisu nie powinien wpadać w podobne problemy - chyba się wszyscy zgadzamy :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Mapy rastrowe - custom maps - kmz

Postprzez asandrzej » N, 31 paź 2010 14:51

Ja bym do oferty map dodał mapy z projekcją 3-D, teren jest o łagodnych wzniesieniach to cieniowanie mapy nie będzie utrudnieniem czytelności,
oczywiście pozostawiając płaską.
Mapa z wyświetlaniem 3-D nie zawsze się sprawdza, ale przyciąga oko i zachęca.
To taka moja próbka, profesjonalny grafik na pewno zrobi to lepiej.
Załączniki
Będkowice2.jpg
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Mapy rastrowe - custom maps - kmz

Postprzez Mariusz65 » N, 31 paź 2010 15:59

soko napisał(a):z kolei plik .gpx z waypointami ściągnął mi się jako jakiś .xml czy coś takiego i od razu wyświetlił w przeglądarce. Dlaczego nie zapisuje się jako po prostu .gpx na dysku? Oczywiście sobie go potem zapisałem jako .gpx , ale czy każdy uzytkownik to zrobi?

Też mnie to bardzo dziwi! :shock:
soko napisał(a):Myslałem, że chodzi o tzw. przecietnego turystę, który kupił gps i chce wgrać to + To i nie mieć problemów.

Bo chyba powinno o niego chodzić! ;-)
Ranger napisał(a):A co do tego, że typowy użytkownik serwisu nie powinien wpadać w podobne problemy - chyba się wszyscy zgadzamy :-)

No właśnie :!:
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Mapy rastrowe - custom maps - kmz

Postprzez Marko » N, 31 paź 2010 22:43

Myślę, że Autorzy strony założyli, że użytkownicy uaktualnią oprogramowanie. Nowy MapSource bez problemu odczytuje załączony plik gpx, również TrekBuddy bez kłopotu wyświetla mapę, w dużej, szczegółowej skali - przy podziałce 400m.
Taka mapa plus POI w promocyjnym projekcie to jest IMO to, czego brakuje dotychczas w ofercie Compassu i co powoduje, że mapa TB to tylko elektroniczna kopia mapy papierowej. Projekt gminy Zambierzów pokazuje, że można połączyć dobrą mapę z przyzwoitą bazą POI, co zwłaszcza przy większych obszarach jest wręcz niezbędne.
Szkoda tylko, że te POI nie są lepiej opisane i nie zawierają danych wysokościowych.

Nie jest to co prawda dla nas projekt tej wartości co GPSWielkopolska, czy produkcje Lecha, niemniej sam pomysł ciekawy.
Być może jest to mały kroczek do stopniowego udostępniania turystycznych map elektronicznych w sposób legalny ich użytkownikom. Pozostaje czekać na podchwycenie tego pomysłu przez inne gminy, nie tylko na Jurze zresztą...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Mapy rastrowe - custom maps - kmz

Postprzez asandrzej » N, 31 paź 2010 22:55

Marko napisał(a):Myślę, że Autorzy strony założyli, że użytkownicy uaktualnią oprogramowanie. Nowy MapSource bez problemu odczytuje załączony plik gpx…


Witam

Nowe nie nowe, pliki gpx były tworzone MapSource v. 6.15.4, ale tu chodzi o to, co się dzieje w odbiorniku.
Z odczytem w MapSource nie ma problemu.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Mapy rastrowe - custom maps - kmz

Postprzez Mariusz65 » N, 31 paź 2010 23:13

Marko napisał(a):Nowy MapSource bez problemu odczytuje załączony plik gpx

Tylko, że najpierw trzeba przerobić *xml na *gpx a o tym nie każdy "zwykły" użytkownik musi wiedzieć i umieć. Skoro jest napisane, że do pobrania jest *gpx to powinien być GPX!
soko napisał(a):Pisałem z powycji poczatkującego usera - padnie i się zniechęci. Nie mówiąc o tym, że zanim dojdzie na wycieczce ( bo nie sprawdził przed) dlaczego nic mu nie gra, to sie wkurzy. No i zrobił się osobny wątek. :D
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Mapy rastrowe - custom maps - kmz

Postprzez asandrzej » N, 31 paź 2010 23:59

Marko napisał(a):Szkoda tylko, że te POI nie są lepiej opisane i nie zawierają danych wysokościowych.


Plik .gpx z przybliżonymi danymi wysokościowymi dla punktów POI.

andrzej
Załączniki
WPT_Zabierzow_ost W.gpx
(20.91 KiB) Pobrane 322 razy
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Mapy rastrowe - custom maps - kmz

Postprzez soko » Pn, 01 lis 2010 15:30

Firma tworzaca stronę internetową Zabierzowa poinformowała mnie, że już wszystko jest poprawione i powinno działać jak należy. Nie będę miał teraz czasu sprawdzać, ale zawiadamiam - Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Mapy rastrowe - custom maps - kmz

Postprzez asandrzej » Pn, 01 lis 2010 19:21

Pobieranie jest poprawione, pobiera się w plikach archiwum zip.

Jeżeli chodzi o działanie pliku WPT_Zabierzow_ost.Gpx, coś się zmieniło,
ale nie jest dobrze po wybraniu punktu „KOCHANOW-DWOREK” lub kilu innych nie następuje „pad”,
ale „zawieszka”. (Colorado)

Jeżeli masz kontakt z firmą to poinformuj ją, że plik gpx dalej jest wadliwy.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Mapy rastrowe - custom maps - kmz

Postprzez Bas » Pn, 01 lis 2010 20:25

czy w gre wchodza te punkty?

Obrazek

Wszystkie wymienione powyzej maja "prostokat" - ostatni powinien dzialac bez zastrzezen?

A w srodku pliku gpx jest tak:
Obrazek

Punkty z "prostokatem" maja tag name zamkniety w nastepnej linii. Pozostale - zwyczajnie.
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Mapy rastrowe - custom maps - kmz

Postprzez asandrzej » Pn, 01 lis 2010 20:37

Witam

Sprawdziłem kilka z nastawienie na te, które nadal mają przesuniętą sekwencję </name>.
Sprawdzanie jest kłopotliwe za każdym razem ponowne uruchomienie odbiornika, przyczyna według mnie jest zlokalizowana.

W pliku dla Marko z danymi wysokościowymi przesunięcia poprawiłem i na wszelki wypadek usunąłem ( ‘ ) w nazwach gdzie był ten znak.
Po poprawkach plik dział bez „padów” i „zawieszek”.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości

cron