garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez asandrzej » Wt, 23 lis 2010 13:32

GPS Maniak napisał(a):W ogóle wydaje mi się, że przez tą naszą dyskusję i dziesiątki prób, które wykonałem, zostałem ekspertem od GlobalMappera i CustomMaps


To źle czy dobrze ?

Może z mapami Shocartu coś pokombinowałem, fakt matematyka jest nieubłagana.
Na stronie www. z „dziennikarskiego obowiązku” można wspomnieć,
że Global Mapper ma dwie niezależne funkcje do tworzenia map.kmz,
a jedną opisać szczegółowo.

Pozdrawia
andrzej

PS.
Link możesz usunąć.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez wodzirej » Wt, 23 lis 2010 13:39

W fascynujacym i poznawczym skadinad watku proponuje chwile oddechu :D
GPS Maniak napisał(a): A tak po prawdzie, czy naprawdę potrzebny jest na mapie precyzyjny i aktulany przebieg szlaków, skoro szlaki są po prostu malowane na drzewach :wink: :D

Po przeprowadzce od kilku tygodni oswajam zupelnie nowe dla mnie okolice. Kupilem kilka papierowych map turystycznych (z roku 2008), w oparciu i nie wprowadzilem do odbiornika trasy szlakow turystycznych (na UMP nie bylo) i pojechalem rowerem. W realu okazalo sie, ze niektore fragmenty szlakow maja zmieniony przebieg w stosunku do wydrukowanego na mapie (np. ktos postawil płot czy teren jest bardzo podmokly). Łyknięte ślady wrzuciłem na flyspry'a. Widze, że są rysowane na UMP.
IMO rysowane szlaki turystyczne warto oznakować, że to przebieg np. w roku 2010.
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez GPS Maniak » Wt, 23 lis 2010 13:50

asandrzej napisał(a):Na stronie www. z „dziennikarskiego obowiązku” można wspomnieć,
że Global Mapper ma dwie niezależne funkcje do tworzenia map.kmz,
a jedną opisać szczegółowo.

No, ale przecież tekst przygotowany na www poświęcony GlobalMapperowi zaczyna się od takiego zdania: Mój ulubiony program do obróbki map, to komercyjny Global Mapper który poza dość rozbudowaną funkcją ręcznego przygotowania plików KMZ o określonych parametrach, posiada - począwszy od wersji 11.1 - funkcję "szybkiej konwersji" na format strawny dla Garmina. Zatem wspomniałem o ręcznej opcji :D Ponadto od początku tej dyskusji mówię, że artykuł jest "w opracowaniu" (artykuł nie jest jeszcze dostępny na www) i że będzie coś w stylu: "CustomMaps - sztuczki i kruczki" czy "CustomMaps - problemy i ich rozwiązywanie". Zatem spokojnie.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez Bogna » Wt, 23 lis 2010 16:32

Lechu, a propos artykułu, czy pamiętasz jeszcze o mojej korektorskiej propozycji :?: Jestem już (19-XI-10r) po operacji drugiej stopy, a zatem przymusowo unieruchomiona w domu. To i czasu ci u mnie dostatek :wink:. W razie czego maila do mnie masz.
Pozdrawiam Bogna.

Każda wyprawa, także w nieznane, byle z przyjaznym GPS-em, który wskaże drogę do osiągnięcia zamierzonego (a czasem nie) celu.
Był Foretrex 201, była Vista HCx i "póki co" już się skończyło. Jest eTrex 30 :) UMP, Navigator
Avatar użytkownika
Bogna
Bywalec
 
Posty: 838
Dołączył(a): Pt, 23 lis 2007 16:00
Lokalizacja: Gdynia

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez Marko » Wt, 23 lis 2010 23:01

Realia są często zaskakujące.
W tym przypadku sytuacja jest następująca:
- przewrócone drzewo posłużyło za mostek do przeprawy na drugą stronę dość głębokiego strumienia. Sytuacja ta miała miejsce 1,5 roku temu.
- oczywiście tego przewróconego drzewa nie było wtedy (i nigdy nie będzie) na mapie, bo sytuacja jest bardzo tymczasowa
- ślad został zapisany, jednak obecnie, po przesłaniu do UMP-a, zapewne taka trasa czy też trackmapa byłyby zupełnie nieprzydatne i strumień należałoby pokonać wpław, choć - kto wie?...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6217
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez GPS Maniak » Wt, 23 lis 2010 23:20

Bogna. Wszystko pamiętam. Nawet po piątym browarze :wink: Ale póki co, piszę te teksty na www w tempie 3 zdania tygodniowo, zatem nie bardzo co jest korygować :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez Bogna » Wt, 23 lis 2010 23:31

Też wiem, pamiętam, że browar dla Cię nie straszny :lol:, a nawet więcej, bo lepiej Ci się po nim pracuje :wink:. Rekonwalescencja potrwa u mnie ok. 6-8 tygodni, policz więc sobie ile zdań mogę sprawdzić :D. A tak przy okazji, czy o czymś innym (o czym tak tylko "z pewną dozą nieśmiałości...") to jeszcze pamiętasz :?: :mrgreen:
Pozdrawiam Bogna.

Każda wyprawa, także w nieznane, byle z przyjaznym GPS-em, który wskaże drogę do osiągnięcia zamierzonego (a czasem nie) celu.
Był Foretrex 201, była Vista HCx i "póki co" już się skończyło. Jest eTrex 30 :) UMP, Navigator
Avatar użytkownika
Bogna
Bywalec
 
Posty: 838
Dołączył(a): Pt, 23 lis 2007 16:00
Lokalizacja: Gdynia

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez GPS Maniak » Wt, 23 lis 2010 23:45

Pamiętam. Ale do przecież do sezonu jeszcze daleko ..... :lol:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez Bogna » Wt, 23 lis 2010 23:50

No to fakt bezsprzeczny :(. I w dodatku teraz jestem jeszcze uziemiona... :wink: Zatem ponownie uzbrajam się w cierpliwość. Byle do wiosny :lol:
Pozdrawiam Bogna.

Każda wyprawa, także w nieznane, byle z przyjaznym GPS-em, który wskaże drogę do osiągnięcia zamierzonego (a czasem nie) celu.
Był Foretrex 201, była Vista HCx i "póki co" już się skończyło. Jest eTrex 30 :) UMP, Navigator
Avatar użytkownika
Bogna
Bywalec
 
Posty: 838
Dołączył(a): Pt, 23 lis 2007 16:00
Lokalizacja: Gdynia

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez asandrzej » Śr, 24 lis 2010 14:06

Witam

GPS Maniak napisał(a):To mapa wielowarstwowa, posiadająca obrazki dla kilku zoomów


@ Lechu. Jak sprawdzić czy plik .kmz zawiera mapę wielowarstwową.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez GPS Maniak » Śr, 24 lis 2010 15:39

Wystarczy podejrzeć pierwszego JPGa z KMZu.
21 listopada dałem stosowne screeny. Otóż "zwykły" podział rastra na kafaleki (mapa jednowarstwowa) polega na tym, że generowane są wyłącznie JPGi w oryginalnej "skali". Tzn takie:

1.jpg

Podczas gdy użycie opcji: "Super Overlay Setup" generuje także JPGi dla mniej szczegółowych zoomów - np. takie (publikowany screen to oryginalny rozmiar JPGa):

2.jpg

obejmujące całą mapę w znacznym pomniejszeniu.

Kolejna sprawa to kwestia nazewnictwa JPGów. Otóż "Super Overlay Setup" tak numeruje pliki:

3.jpg

Zwracam uwagę na literkę "L" po słowie kmz, a dokładniej na L1, L2, L3, L4, L5. To numer Levela.

Taka mapa wielowarstwowa ma tę zaletę, że np. Google Earth przy większych oddaleniach nie musi przeskalowywać rastra, tylko korzysta z gotowego - mniejszego obrazka przeskalowanego na etapie jego generowania w GlobalMapperze, zatem program działa sprawniej. Trudno powiedzieć jaki wpływ na odświeżanie rastra ma taka mapa w przypadku Garmina. Czy to pomaga, czy też odbiornik i tak korzysta wyłącznie z najdokładniejszej warstwy i sam ją przeskalowuje?

Pytań związnych z CustomMaps jest znacznie więcej. Np. czy w ogóle ma sens wyświetlanie rastra w układzie hybrydowym (przy aktywmej dodatkowo jakiejś mapie wektorowej) np. przy zoom=3,2 czy 1,2 km i - co ważniejsze - od czego tak naprawdę zależy fakt iż dany raster pojawia się od takiego to a takiego zoomu.

Dodatkowo zastanawia fakt mocnego "psucia" jakości KMZ dla dużych obszarów. Porównywalem jpgi dla tego naszego przykładowego zestawu sześciu map Compassu. Otóż jpgi wysłane opcją: "File->Export" (pamiętasz? też wspominałeś o tym, że te pliki są małe) są mniejsze (w KB) i cechują się dość poważną utratą jakości już na etapie generowania GlobalMapperem :!: Tak jakby Global Mapper automatycznie zwiększał kompresję JPGa, by generowane pliki nie były za duże. Coś za coś - w końcu ten niewielki rozmiar jpga z czegoś musi wynikać. Problem w tym, że przy mapach wysyłanych "Send raster" sam określam jakość JPGa, ale nawet wówczas gdy zastosowałem dobrą jakość - powiedzmy na poziomie 85-90% i podejrzany w PCcie JPG wyglądał o niebo lepiej niż ten wygenerowany przez "File->Export", to ......tylko w PCcie. W Garminie oba KMZy wyglądają praktycznie tak samo. Tak samo źle. Być może Garmin wrzuca konkretnego KMZ do odpowiedniego levela w zależności od obszaru jaki obejmuje? :idea: To byłoby logiczne. W konsekwencji jeżeli np. mapa trafia w level odpowiadający powiedzmy zoom=2 km, przezoomowanie odbiornika z 2km na 300m nie jest niczym innym jak przeskalowaniem widoku z zoomu 2km, stąd słaba jakość rastra na ekraniku, pomimo iż w rzeczywistości ten raster wygląda zupełnie przyzwoicie. Oczywiście to tylko takie luźne dywagacje i .... nie jedyne pytania jakie mi się nasuwają w związku z CustomMaps.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez asandrzej » Śr, 24 lis 2010 17:08

Myślę, że jakość wizualna kafelków jest zbliżona bez względu na sposób utworzenia.
Super Overlay generuje tylko dodatkowe kafelki w innym zoom`ie.
Send Raster.. tak jakby nieznacznie zniekształcał arkusz.
W odbiorniku kafelki są dostosowane do parametrów wyświetlania,
dlatego Garmin zaleca nie przekraczanie wielkości 1024x1024.
Obraz bitmapowy traci, na jakości przy powiększaniu i zmniejszaniu,
lecz przy zmniejszaniu traci mnie, dlatego zbyt mały kafelek nie jest wskazany.
Jednak zmniejszenie znacznie większego kafelka może spowodować większą utratę, jakości niż niewielkie zwiększenie.
Jeżeli chodzi o zoom w odbiorniku to już zauważyłem, że zależy od wielkości obszaru mapy.kmz ale też zależy od mapy wektorowej.

Dodane:
Otóż jpgi wysłane opcją: "File->Export" (pamiętasz? też wspominałeś o tym, że te pliki są małe) są mniejsze (w KB) …..


Porównując dwa kafelki tej samej wielkości to bardziej wygląda na to, że Send Raster.. ingeruje w pliki .jpg.
Siatka UTM bardziej przypomina odwróconą siatkę geograficzną,
no i obraz został jakby przeskalowany (rozciągnięty) E/W.
Dlatego pliki są obszerniejsze i jest ich więcej, niż w pliku .kmz utworzonym funkcją File> Export>Gridding.


andrzej
Edit:
Scren: mapa Shocart.
Załączniki
Jakość2.jpg
Jakość.jpg
Ostatnio edytowano Pt, 10 gru 2010 10:31 przez asandrzej, łącznie edytowano 1 raz
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez Ranger » Cz, 25 lis 2010 9:43

@asandrzej
No dobrze, a sprawdzałeś jak w obu przypadkach wygląda nałożenie warstwy wektorowej w odbiorniku ?
Deformacja obrazu dla Send Raster to nic innego jak transformacja odwzorowania mapy.
Jeżeli chcesz sprawdzić jakie odwzorowanie akceptuje odbiornik, to weź np. mapę Polski w skali 1:kilka milionów, wtedy różnice w odwzorowaniach są wyraźnie widoczne. A jak wiadomo w plikach kmz nie ma możliwości podania odwzorowania mapy (no chyba że coś się zmieniło, ale o czymś takim jeszcze nie słyszałem).
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez asandrzej » Cz, 25 lis 2010 10:23

Witam

Nie uważam, że Send Raster.. deformuje mapę, bardziej mnie zastanawia,
że odbiornik radzi sobie z tak różnie przygotowanymi mapami.kmz .
No i jeszcze, że pozostałe dwie funkcje nie dokonują transformuj odwzorowania
w taki sam sposób i jaki to ma wpływ efekt końcowy
czyli na to co widzimy na ekranie odbiornika.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez Ranger » Cz, 25 lis 2010 10:34

@asandrzej
Dla poprawnego przygotowania mapy niezbędne są dwa kroki:
1. Zapewnienie właściwego odwzorowania mapy (w plikach kmz - sferyczny Mercator)
2. Podział na fragmenty w/g wymagań odbiornika.
Wydaje mi się, że się skupiłeś na drugim z elementów.
Mapa źródłowa w Twoich przykładach jest w UTM.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

cron