garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez charlotte22 » Cz, 18 lis 2010 14:05

Witam,
mam gps Garmin 62s, chciałabym wrzucić do niego mapy jpg lub tiff skalibrowane w global mapper. Kalibruję mapę w układzie 92 teraz tak: nie można jej wyeksportować w .kmz bo to tylko dotyczy "danych", mapę mogę wyeksportować jedynie jako geotiff itp czego garmin nie czyta.
W jaki sposób można przygotować plik jpg dla garmina?
charlotte22
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz, 18 lis 2010 12:43

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez asandrzej » Cz, 18 lis 2010 15:23

Witam

Odbiorniki obsługujące Customaps wyświetlają mapy rastrowe tylko w plikach .kmz.
Tak to już jest i sami tego nie zmienimy, więc problem jest w tym,
dlaczego nie możesz utworzyć mapy w pliku .kmz.
Jest przecież opcja eksportu do pliku .kmz

Obszerny wątek na temat tworzenia map.kmz
viewtopic.php?f=2&t=6899&hilit=w%C5%82asne+rastry.

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez GPS Maniak » Cz, 18 lis 2010 17:05

charlotte22 napisał(a): mapy jpg lub tiff skalibrowane w global mapper. Kalibruję mapę w układzie 92 teraz tak: nie można jej wyeksportować w .kmz bo to tylko dotyczy "danych", mapę mogę wyeksportować jedynie jako geotiff itp

Odnoszę wrażenie, że niezbyt dobrze znasz możliwości programu GlobalMapper, albo masz jego starszą wersję.
Co prawda jeszcze nie dokończony (głównie w części dotyczącej OziToKmz), ale chyba już w miarę sensowny konspekt na temat CustomMaps, pokazujacy m.in. możliwości GlobalMappera w tym zakresie: http://gpsmaniak.com/2010/porady-custommaps.htm
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez asandrzej » Cz, 18 lis 2010 18:14

Witam.

Przeczytałem http://gpsmaniak.com/2010/porady-custommaps.htm

Ja bym odradzał posługiwanie się funkcją „Send Raster Maps to..” przy zapisie ze względu na niekorzystny podział arkusza.
Ten sam arkusz przy zastosowaniu „Send Raster Maps to..” został podzielony na 36 kafelków a ręcznie podzieliłem na 15,
przy ograniczeniach CustomMaps ta różnica jest istotna.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez GPS Maniak » Cz, 18 lis 2010 20:00

asandrzej napisał(a):Ten sam arkusz przy zastosowaniu „Send Raster Maps to..” został podzielony na 36 kafelków a ręcznie podzieliłem na 15,
przy ograniczeniach CustomMaps ta różnica jest istotna.

Jaka tam różnica jak i tak nie wgrasz razem do odbiornika, a raczej nie będziesz mógł razem korzystać z map sąsiadującyh regionów, które - przynajmniej jeżeli chodzi o mapy turystyczne - z reguły dość znacznie nachodzą na siebie i ich równoczesne wykorzystanie jest po prostu niemożliwe. Podobnie zresztą wygląda sprawa z przykładową mapą topo w Pułkowie, w której marginesy będą kolidowały z sąsiadującymi arkuszami.

Natomiast w przypadku map topograficznych bez marginesów np. z geoportalu. - należy w ogóle postępować inaczej. Po prostu wgrywamy do GlobalMappera cały interesujący nas region "z naddatkiem", a następnie zaznaczamy jaki obszar ma być wyeksportowany. Wówczas tym bardziej sprawdza się opcja "Send Raster Maps ....", która zapewnia optymalne wyniki bez żadnego cudowania. Co najwyżej - jak przesadzimy z wielkością obszaru - będziemu musieli skorygować parametr Quality.

W sumie uważam, że metoda z "Send Raster Maps ...." jest najprostszą z możliwych i na dodatek zapewnia optymalne wyniki przy pojedynczym arkuszu, a przecież taka jest właśnie główna idea CustomMaps, zatem jest to metoda godna polecenia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby użytkownicy GloballMappera stosowali ręczne metody generowania pliku KMZ (wspomniałem zresztą o takiej możliwości w artykule), ale także nic nie stoi na przeszkodzie aby sprawa CustomMaps czy w ogóle pracy z GlobalMapperem zakończyła się na mojej nowej www tylko jednym ogólnym artykułem :D Na niuanse przyjdzie czas. Na razie pokazuję metody proste, chociaż - moim zdaniem - najskuteczniejsze.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez asandrzej » Cz, 18 lis 2010 20:47

W jednym i drugim przypadku ma to znaczenie, może z arkuszami, które mają margines a sąsiadują ze sobą jest jakieś ograniczenie,
ale w układzie, gdy arkusze nie sąsiadują ze sobą mogę mieć większy obszar.
Podobnie jest z arkuszami bez marginesów, przy dużym arkuszu w pix. zostanie podzielony na 1210 kafelków 1024x1024pix. a Send …
podzieli na 96 kafelków o wielkości 3959x3750, nie sprawdzałem czy odbiornik przełknie taki .kmz .

Co do pierwszego to nie ma wątpliwości i jestem tego świadomy przy próbie zapisu, w drugim przypadku można to ocenić po utworzeniu pliku.

Obszar arkusza przy tworzeniu mapy.kmz nie jest najistotniejszym parametrem tu liczą się pixele.
Przy arkuszu 5/8 m/pix. może to być duży obszar a przy arkuszu 2/1 m/pix. będzie bardzo niewielki,
wizualnie jest to trudno ocenić jaki obszar obsłuży CustoMaps przy różnej wartości m/pix.
Przy 'ręcznym' tworzeniu pliku .kmz mamy nad tym pośrednią kontrolę.

andrzej

Edit:
Globar Mapper`em bez większego problemu można wysłać do pliku .kmz arkusz bez marginesów tak, że problem sąsiadujących arkuszy prawie nie istnieje.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez GPS Maniak » Cz, 18 lis 2010 21:32

Obszar arkusza przy tworzeniu mapy.kmz nie jest najistotniejszym parametrem tu liczą się pixele.
Problem w tym, że piksele nie są zawieszone w próżni. To wszystko jest ze sobą dość mocno powiązane - zwłaszcza przy uwzględnieniu skali oryginału i wynikowej jakości rastra.

wizualnie jest to trudno ocenić jaki obszar obsłuży CustoMaps przy różnej wartości m/pix. Przy 'ręcznym' tworzeniu pliku .kmz mamy nad tym kontrolę.
Nad tym tak. Ale jest też druga strona medalu. Narzucając wielkość pojedynczego kafelka nie jesteś w stanie ocenić utraty jakości mapy. O tym przekonasz się dopiero po wykonanej operacji.

Dlatego ja pójdę raczej w porady typu:
stosując ustawienia domyślne, zapewniające przyzwoitą jakość rastra, przy mapach:
* turystycznych w skali 1:50.000 nie powinniśmy przekraczać obszaru .... km2.
* topograficznych w skali 1:50 000 ......
* topograficznych 1:10 000 .....

Dla początkujących wystarczy. Resztą zajmie się automatyka opcji: "Send Raster ..."
przy dużym arkuszu w pix. zostanie podzielony na 1210 kafelków 1024x1024pix. a Send … podzieli na 96 kafelków o wielkości 3959x3750, nie sprawdzałem czy odbiornik przełknie taki .kmz . oczywiście istnieje ryzyko, że odbiornik nie łyknie tak dużych arkuszy, ale już na pewno odbiornik nie łyknie 1210 kafelków, zatem i tak pupa i tak pupa. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby mimo wszystko mieć w odbiorniku mapę topograficzną 1:10.000 obejmującą np. obszar 20x20km, możemy nadal skorzystać z opcji "Send Raster Maps .... " korygując parametr quality. Tak więc każda metoda może doprowadzić do właściwego celu, a że najskuteczniejesze są metody najprostsze ....... :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez GPS Maniak » Cz, 18 lis 2010 21:53

Drobne wyjaśnienie, bo po ponownym przeczytaniu widzę, że mój tekst nie wygląda zbyt jasno: pisząc o kontroli jakości rastra, miałem na myśli fakt, że mimo wszystko chcemy wgrać określony obszar do odbiornika, tzn. nie interesuje nas sytuacja w której otrzymamy ...... 1210 kafelków, o których wspominałeś. Zresztą fakt wygenerowania przez program 1210 kafelków jest dokładnie tym samym co wygenerowanie kafelków o wymiarach 3959x3750. Po prostu w jedym przypadku pilnujesz limitu pikseli jednego kafaleka i przekraczasz ilość kafli, a w drugim przypadku pilnujesz limitu ilości kafelków i przekracz wielkość pojedynczego kafla.

W obu przypadkach efekt będzie taki sam. Mapa nie będzie czytana przez odbiornik. W tym właśnie kontekście pojawia się sprawa jakości wynikowej rastra, którą w opcji: "Send Raster ... " po prostu ustalamy suwaczkiem. W takim ujęciu: ilość kafelków, rozmiar kafelka, obszar mapy oraz jakość rastra (rozdzielczość m/pix) przy uwzględnieniu skali mapy są ze sobą ściśle powiązane.

Podstawowy problem jaki powstaje, to pytanie w jaki sposób te informacje "sprzedać" nowicjuszowi, aby go na starcie zupełnie nie wykończyć? :wink: :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez asandrzej » Cz, 18 lis 2010 21:58

GPS Maniak napisał(a):Problem w tym, że piksele nie są zawieszone w próżni


O tym wiem i dlatego o tym napisałem.
Nie jeden użytkownik może być zdziwiony, że tworzył mapę z arkusza 50x50 km a tu 20x20 km jest już za duży.

…Nad tym tak. Ale jest też druga strona medalu. Narzucając wielkość pojedynczego kafelka nie jesteś w stanie ocenić utraty jakości mapy


Nie o tym napisałem, że mam kontrolę i mogę zmienić ponadwymiarowo wielkość kafelków
a tylko o tym, że będę wiedział jaka jest wielkość i ilość kafelków na „starcie”


…oczywiście istnieje ryzyko, że odbiornik nie łyknie tak dużych arkuszy, ale już na pewno odbiornik nie łyknie 1210 kafelków, zatem i tak pupa i tak pupa.


Tak., 1210 kafelków nie odczyta, ale od razu wiem ile ich będzie, więc „Cancel” i zmieniam parametry a w drugim przypadku przy nieświadomości
nowych użytkowników Custommaps wczytujących wszystko do pamięci urządzenia może się skończyć zablokowaniem urządzenia.
Szkoda czasu na takie eksperymenty.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez GPS Maniak » Cz, 18 lis 2010 22:12

asandrzej napisał(a):Nie jeden użytkownik może być zdziwiony, że tworzył mapę z arkusza 50x50 km a tu 20x20 km jest już za duży.

Dlatego też - jak napisałem wyżej - docelowo dam na www zestawienie optymalnych wielkości obszarów dla typowych map w tym także w zależności od ich skali.
To będzie bardziej czytelne i mniej odrzucające niż opowiadania w stylu:
* sprawdź wymiar w pikselach pliku rastrowego (nawiasem mówiąc - sądzisz, że każdy użytkownik Garmina potrafi to zrobić?)
* weź kalkulator ....
asandrzej napisał(a):Tak., 1210 kafelków nie odczyta, ale od razu wiem ile ich będzie,

Wiesz, czy liczysz? :D
asandrzej napisał(a): więc „Cancel” i zmieniam parametry

Które?
asandrzej napisał(a):może się skończyć zablokowaniem urządzenia.

E tam. Od dobrych 6-ciu miesięcy nie ma tego problemu
asandrzej napisał(a):Szkoda czasu na takie eksperymenty.

Ale ja niczego nie liczę, niczego nie eksperymentuję, tylko klikam na "Send Raster ... " i po kłopocie :D
A skoro mnie zadowala taka wygoda, to tym bardziej zadowoli nowicjuszy, którzy częstokroć nie wiedzą nawet co to piksel .....
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez soko » Cz, 18 lis 2010 22:20

GPS Maniak napisał(a): Podobnie zresztą wygląda sprawa z przykładową mapą topo w Pułkowie, w której marginesy będą kolidowały z sąsiadującymi arkuszami.


By marginesy nie kolidowały, należy je odciąć poleceniem "Custom" jak pokazano w punkcie 8 tego postu:
viewtopic.php?p=80841#p80841
W punkcie 10 widać kilka mapek 1:50000 otwartych jednocześnie.
Przy dobrej kalibracji arkuszy praktycznie nie widać przerw pomiędzy arkuszami:
viewtopic.php?p=80868#p80868
Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez asandrzej » Cz, 18 lis 2010 22:39

GPS Maniak napisał(a): Wiesz, czy liczysz?


Wiem.

Które?


W tym przypadku zmniejszam obszar.

E tam. Od dobrych 6-ciu miesięcy nei ma tego problemu


Niepotrzebne czekanie parę minut na utworzenie pliku .kmz, i później czekanie 15 min. na uruchomienie urządzenia żeby zobaczyć na ekranie, że mapy nie zostały wczytane, też nie ma sensu.

Ale ja niczego nie liczę, niczego nie eksperymentuję, tylko klikam na "Send Raster ... " i po kłopocie
A skoro mnie zadowala taka wygoda, to tym bardziej zadowoli nowicjuszy, którzy częstokroć nie wiedzą nawet co to piksel .....


Przy Send Raster.. to użytkownik będzie eksperymentował nie wiedząc o tym, że eksperymentuje.
Nie będzie też wiedział, dlaczego Customnaps u niego nie działa.
Dlatego lepiej podać, zaznacz 1024x1024 i sprawdź ile jest kafelków.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez asandrzej » Cz, 18 lis 2010 22:47

GPS Maniak napisał(a): By marginesy nie kolidowały, należy je odciąć poleceniem "Custom" jak pokazano w punkcie 8 tego postu:


Jest prostszy sposób.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez GPS Maniak » Cz, 18 lis 2010 23:06

asandrzej napisał(a):
GPS Maniak napisał(a): Wiesz, czy liczysz?

Wiem.

No dobra. Ale skąd wiesz?
Ponieważ nie korzystam z opcji "ręcznego generowania" plików KMZ, powiem szczerze, że nie wiem skąd można posiąść taką wiedzę.

asandrzej napisał(a):
GPS Maniak napisał(a): Które?

W tym przypadku zmniejszam obszar.

Czyli nie wyślesz całej mapy do odbiornika? :shock: No to wychodzi na to, że znów piszemy na nieco inny temat :wink:
Ale wróćmy do sedna sprawy: możesz opisać w jaki sposób zmniejszasz ten obszar, łącznie z tym jak dochodzisz do tego jak duży on może być?

------------------------

Krzysztof. OK. Tyle, że to co ja napisałem, to był tylko przykład, pokazujacy problem ogólny, polegajacy na tym, że nie zawsze mamy możliwość wgrania dwóch map do odbiornika, bo możliwa jest sytuacja iż będą ze sobą kolidować, a obcinanie map turystycznych, po to by np. Beskid Wyspowy nie gryzł się z Makowskim z reguły jest niemożliwe.

Inna rzecz, to oczywiście fakt iż te czarno białe sztabówki można obciąć i w efekcie - jeszcze przed konwersją do postaci KMZ - możemy mieć mapę źródłową bez marginesów. Wówczas - pisząc o Global Mapperze - mamy dwie możliwości:
* albo możesz wysłać do odbiornika interesujące Ciebie arkusze w postaci osobnych plików KMZ, albo
* wczytać określony obszar "z naddatkiem" do GlobalMappera i wyeksportować określoną część tej w postaci jednego pliku.
Tyle, że tego typu "sztuczki i kruczki" będą tematem osobnego artykułu, bądź osobnego rozdziału. Obecnie pokazuję tylko narzędzia i najprostsze metody ich wykorzystania.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: garmin 62s - mapy rastrowe do kmz

Postprzez asandrzej » Cz, 18 lis 2010 23:44

GPS Maniak napisał(a): No dobra. Ale skąd wiesz?


Na ekranie jest napisane Exsport… (1210 cells), to przerywam zapis.

O ile zmniejszyć obszar, to nie chodzi o to, przy „ręcznej” wysyłce, która nie jest aż taka ręczna, zaznaczam max wielkość kafelka 1024x1024,
ilość kafelków wyświetla się na ekranie po uruchomieniu zapisu to wiem, że plik .kmz będzie prawidłowy.
Send Raster.. sam ustala te parametry może w jakiś optymalny sposób, ale wynik jest nieznany.
To chyba wiem, że nie podzieli powyżej 100, ale nie wiem czy jakość ma być taka, jaka jest czy ewentualną przyczyną słabej jakości jest zwiększenie kafelka w pix.
lub bez utraty, jakości mogłoby być mniej kafelków, co wpływa na zwiększenie obszaru.

Czyli nie wyślesz całej mapy do odbiornika?


Wiem, że nie wyślę całego obszaru, bo wiem, jakie są ograniczenia Custommaps
i o to mi chodzi, że będę wiedział o tym czy plik będzie prawidłowy wcześniej a nie dopiero jak plik nie uruchomi się w odbiorniku.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Następna strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości