Mapa Zalewu Zegrzyńskiego

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Mapa Zalewu Zegrzyńskiego

Postprzez c0m4r » Wt, 14 gru 2010 23:49

Witam wszystkich na forum po raz pierwszy :)

Jako, że jestem zapalonym motorowodniakiem i entuzjastą nawigacji od wielu lat, w zeszłym roku pomyślałem o mapie zalewu zegrzyńskiego (bardzo popularnego akwenu do pływania :). Poszukałem w internecie i wg moich informacji nie ma takiej mapy na urządzenia garmin (ani żadne inne :) Było kilka wydań map papierowych jednak nic elektronicznego. Chciałbym pominąć dywagacje czy mapa na takim małym akwenie jest konieczna :) Miałem kilka takich map w ręku (kiedys nawet specjalnie kupilem, zeskanowałem ale na kalibracji poległem :/ i wydaje mi się, że mapa udostępniana kiedyś na stronach RZGW Warszawa jest najlepsza. Podjąłem się próby przerobienia jej na wersje elektroniczną dla garminow ale mimo przeczytania świetnych artykułów ze strony jednego z kolegów (http://gpsmaniak.com :) kalibracja nie chce sie udać. Nie wiem co robie źle, dane mapy są jasno podane, wpisuje gdzie trzeba i siatki rozjeżdżają sie o kilka ładnych centymetrów. Bardzo bym prosił o jakaś pomoc - czy mapa jest taka niedokładna (nie wierze) czy ja popełniam gdzieś błąd (zapewne)

Poniżej wklejam link do pliku oziego oraz mapy
http://wrzucacz.pl/file/5991292366818

Swoją drogą zdaje sobie sprawe ze stworzenie takiej mapy od zera to duze wyzwanie ale idzie zima wiec mysle ze troche czasu bede mial :) Oczywiście zapraszam wszystkie osoby zainteresowane tym "projektem" do ew pomocy i współtworzenia.
Garmin 76CS PLUS West Marine na wodzie
Iphone + TomTom + NAVIGON na drodze
c0m4r
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Wt, 14 gru 2010 23:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapa Zalewu Zegrzyńskiego

Postprzez asandrzej » Śr, 15 gru 2010 9:54

Wiam po raz pierwszy. :)

Siatka nie zawsze musi się zgadzać, chociaż w przypadku tego arkusza powinna,
dla arkusza można tworzyć plik georeferencyjny w innym układzie odniesienia niż jest opracowana map,
wtedy zgodności siatki nie uzyskamy.

Ale do rzeczy, problem, który opisałeś nie wynika z nadania błędnych georeferencji a ze sposobu sprawdzania.
Podczas sprawdzania wyświetlasz inną siatkę niż UTM, to jest przyczyną niezgodności.

Pozdrawiam.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Mapa Zalewu Zegrzyńskiego

Postprzez Miszka » Śr, 15 gru 2010 12:42

Tak jak napisał poprzednik.

Włącz sobie siatkę UTM
File -> Configuration -> Maps -> Alternative Grid

I wyświetl ją

Map -> Grid Configuration -> Other Grid
Grid On i co kilometr i podpisy też.

Zobaczysz że kalibracja jest idealna.
Michal
teraz Vista HCx ( UMP pcPL ) + Nuvi 765T Taiwan ( UMP pcPL, za granicą CNE2010.31, awaryjnie GPMapa 2010.3)
kiedyś Nuvi 200v2 ( UMP pcPL, CNE 2009 )
Miszka
Bywalec
 
Posty: 250
Dołączył(a): Pn, 28 kwi 2008 11:55
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Mapa Zalewu Zegrzyńskiego

Postprzez c0m4r » Śr, 15 gru 2010 23:13

Dziekuje za pomoc i odp.

Zrobiłem chyba wszystko wg Waszych wskazówek i niestety nadal siatka nie wyświetla się w zadowalający sposób. Poniżej screeny. Coś przeoczyłem ? Może wina softu ? używam OziExplorer 3.95.4m.
Obrazek

Obrazek
Garmin 76CS PLUS West Marine na wodzie
Iphone + TomTom + NAVIGON na drodze
c0m4r
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Wt, 14 gru 2010 23:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapa Zalewu Zegrzyńskiego

Postprzez asandrzej » Śr, 15 gru 2010 23:36

Na górnej belce jest ikona (niby góry) ustaw "Datum of Loaded Map", będzie OK

Pozdrawiam
Załączniki
Zalew.JPG
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Mapa Zalewu Zegrzyńskiego

Postprzez c0m4r » Śr, 15 gru 2010 23:43

Działa :)

Pięknie dziękuje za pomoc !
Garmin 76CS PLUS West Marine na wodzie
Iphone + TomTom + NAVIGON na drodze
c0m4r
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Wt, 14 gru 2010 23:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapa Zalewu Zegrzyńskiego

Postprzez c0m4r » Wt, 21 gru 2010 14:13

Nie chce zakladac nowego tematu dlatego kontynuuje w tym.
Prosilbym jeszcze o krótką pomoc przy polygonach w mapedit++. Obrysowalem linie brzegową i chce zaznaczyc przy brzegu kawalek powiedzmy lasu - w jaki sposob dorysowujac linie lub polygon "przykleic" to do linii brzegowej aby powstal drugi polygon ? Czyli jezioro to jeden polygon, a las ma byc drugim polygonem tylko linia brzegowa jest ich wspolnym bokiem ?
Garmin 76CS PLUS West Marine na wodzie
Iphone + TomTom + NAVIGON na drodze
c0m4r
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Wt, 14 gru 2010 23:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapa Zalewu Zegrzyńskiego

Postprzez Magnoom » Wt, 21 gru 2010 14:22

W MapEdit++ wybierasz narzędzie do malowania wielokątów (guzik F) i zaznaczasz klejenie do punktów ("Snap to point" w menu Tools :arrow: Snap :arrow: To point) a następnie malujesz ten las. Gdy jesteś w pobliżu brzegu kursor będzie dociągany do punktów wielokąta przedstawiającego wodę. Klikasz i masz pokrywające się wierzchołki wielokątów.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Mapa Zalewu Zegrzyńskiego

Postprzez c0m4r » Wt, 21 gru 2010 14:50

super, dziekuje, sposob dziala tylko myslalem ze jest jakas opcja "sklejania" po wspolnym boku bo linia brzegowa ma duzo punktow i przez to musze drugi raz wyklikac punkty na brzegu, w przypadku wiekszych obszarow jest duzo klikania. Nie mniej jednak bardzo dziekuje.
Garmin 76CS PLUS West Marine na wodzie
Iphone + TomTom + NAVIGON na drodze
c0m4r
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Wt, 14 gru 2010 23:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapa Zalewu Zegrzyńskiego

Postprzez Magnoom » Wt, 21 gru 2010 14:52

Można też ręcznie, trochę na około, podejrzeć ten wielokąt np. w notatniku, skopiować fragment linii brzegowej i wkleić do drugiego wielokąta będącego lasem.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Mapa Zalewu Zegrzyńskiego

Postprzez Zachu » Śr, 22 gru 2010 0:03

Narysuj dwa polygony nachodzące na siebie,zaznacz obydwa z Ctrl. Użyj funkcji Subtract.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8717
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapa Zalewu Zegrzyńskiego

Postprzez Magnoom » Śr, 22 gru 2010 0:19

No fakt, o tym zapomniałem... bo ja to zawsze muszę wydajnie pracować, a nie efektywnie :)
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Mapa Zalewu Zegrzyńskiego

Postprzez c0m4r » Pn, 03 sty 2011 17:06

Bardzo dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Dzieki nim i i dzieki wolnemu czasu w okresie swiatecznym udalo mi sie troche porysowac i mapa nabrala jako takiego ksztaltu.
11111111.img
Bylbym wdzieczny za sugestie co dalej powinienem zrobic, co poprawic, co dodac aby miala jakas wartosc.

Na razie wiem ze musze dopracowac levele, niestety nie wiem co powinno byc na kazdym z nich i wogole ile leveli zaleca dobra praktyka przy tego typu mapie.

Chcialbym tez sprawdzic poprawnosc i dopracowac linie brzegowa, myslalem o zdjeciach z googlemaps ale niestety mapedit++ nie chce mi ich wyswietlic (klikam na G na pasku)

Pozdrawiam
Marcin
Garmin 76CS PLUS West Marine na wodzie
Iphone + TomTom + NAVIGON na drodze
c0m4r
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Wt, 14 gru 2010 23:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapa Zalewu Zegrzyńskiego

Postprzez Alf/red/ » Pn, 03 sty 2011 17:09

c0m4r napisał(a):myslalem o zdjeciach z googlemaps ale niestety mapedit++ nie chce mi ich wyswietlic (klikam na G na pasku)

Zdjęcia google potrafi pokazywać tylko zwykły ME (nie ME++ w dowolnej mutacji) i tylko zarejestrowany (nie darmowy).
Alf/red/ + jutrzejsze UMP-pcPL + nüvi 360/CNE2008 + nüvi 765/CNE2010 + Vista HCx.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alf/red/
Radny
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:27
Lokalizacja: Szczęśliwice

Re: Mapa Zalewu Zegrzyńskiego

Postprzez frasun » Pn, 03 sty 2011 17:59

c0m4r napisał(a):Bylbym wdzieczny za sugestie co dalej powinienem zrobic, co poprawic, co dodac aby miala jakas wartosc.

Nie byłoby rozsądniej dopracować ten rejon w UMPie? Nie widzę specjalnie sensu tworzenia kolejnej mapy dla tego rejonu, tak jak nie widzę żadnej wartości takiej osobnej mapy. :(
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Następna strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości