Atlasy w Garmin. Szybkie przełączanie podkładów

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Atlasy w Garmin. Szybkie przełączanie podkładów

Postprzez u810 » Wt, 18 sty 2011 21:35

Witam

Zakupiłem sobie Garmina i wydaje mi się że to krok wstecz w stosunku do Trekbuddy. W Trekbuddy mając atlas zrobiony z kilku warstw (źródeł) np Ortofoto i Topo z Geoportalu, UMP itd. ,mogłem szybko przełączyć się z mapy topograficznej lub UMP na zdjęcia terenu z google earth lub ortofotomapy.
Kombinuję w Garminie z mapami rastrowymi i nie mogę czegoś takiego osiągnąć.
Najbliższe to wrzucenie do custommaps pliku KMZ z google earth i przełączanie za pomocą profilu z tym że custom maps można włączyć lub wyłączyć wszystkie. Czyni to Garmina dla mnie niemal bezużytecznego dla pieszej nawigacji.
Wiem że można ustalić że po odpowiednim zbliżeniu włączy się kolejny podkład, tylko że czasem wygodnie jest przeglądać mapy satelitarne w większym oddaleniu ( 300, 500 a nawet 900 metrów) żeby znaleźć miejsce gdzie można zaparkować.

Jeśli to ważne to sprzęt: Oregon 550
Oregon 550 (samochód, rower, buty, bobrowanie)
u810
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): Wt, 18 sty 2011 21:09

Re: Atlasy w Garmin. Szybkie przełączanie podkładów

Postprzez asandrzej » Wt, 18 sty 2011 21:38

Witam
Może przeczytaj ten wątek viewtopic.php?f=2&t=8878


Pozdrawiam.

O tworzeniu map.kmz z własznych rastrów, dowiesz się dużo
tu
viewtopic.php?f=2&t=6899&hilit=ozi+to%2A

Edit: dodany link/ usunięcie linku
Ostatnio edytowano Wt, 18 sty 2011 22:18 przez asandrzej, łącznie edytowano 3 razy
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Atlasy w Garmin. Szybkie przełączanie podkładów

Postprzez Zetor » Wt, 18 sty 2011 21:49

Urządzenia Garmina są przeznaczone dla map wektorowych. Mapy rastrowe czy zdjęcia sat na Garminie to " tylko dla orłów" i pod tym kątem ocenianie/porównywanie urządzenia to małe nieporozumienie. To inna zabawka z innej bajki i moim zdaniem krok do przodu, a przynajmniej w innym kierunku w porównaniu do TB a co za tym idzie Twój krok w stronę map wektorowych. Witamy.
Ostatnio edytowano Śr, 19 sty 2011 8:29 przez Zetor, łącznie edytowano 1 raz
pozdrawiam Zetor
Oregon 300: OSM Deutschland, UMP-pcPL
Samsung Xcover 2: Navigon, OsmAnd~, Locus
Klik!
Avatar użytkownika
Zetor
Bywalec
 
Posty: 314
Dołączył(a): Pt, 25 wrz 2009 10:14
Lokalizacja: Brunszwik / Dolna Saksonia

Re: Atlasy w Garmin. Szybkie przełączanie podkładów

Postprzez GPS Maniak » Śr, 19 sty 2011 0:05

u810 napisał(a):Czyni to Garmina dla mnie niemal bezużytecznego dla pieszej nawigacji.

Jak dla mnie to cytat roku. Bez urazy :wink:
Mam jednak nadzieję, że nie sądzisz iż wszyscy użytkownicy Dakot, Oregonów, Coloardo, czy wręcz odbiorników nie posiadajacych w ogóle funkcji CustomMaps np: 60CSX, Vista_HCX kupili te odbiorniki tylko po to, by powiesić je na ścianie? :?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Atlasy w Garmin. Szybkie przełączanie podkładów

Postprzez EGON » Śr, 19 sty 2011 7:20

O jejku, to ja nieświadomy, swoją 60-tkę używałem właśnie do pieszych wędrówek, podczas gdy powinna spokojnie wisieć na ścianie. :roll:
Pozdrawiam, Piotr

GPSMap 60CSx + PL_TOPO + Walker mapset + UMP pcPL + kilka innych map
Nüvi 3490LM + UMP pcPL + CNE
Huawei Mate 10 Lite Android 8.0.0
Avatar użytkownika
EGON
Garniak
 
Posty: 1161
Dołączył(a): So, 26 kwi 2008 15:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Atlasy w Garmin. Szybkie przełączanie podkładów

Postprzez Marko » Śr, 19 sty 2011 8:30

GPS Maniak napisał(a):
u810 napisał(a):Czyni to Garmina dla mnie niemal bezużytecznego dla pieszej nawigacji.

Jak dla mnie to cytat roku. Bez urazy :wink:

Proponuję nominację do "Złotej czcionki Garniaka AD2011"!
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Atlasy w Garmin. Szybkie przełączanie podkładów

Postprzez RyszardS » Śr, 19 sty 2011 12:04

u810 napisał(a):Czyni to Garmina dla mnie niemal bezużytecznego dla pieszej nawigacji.
(...) żeby znaleźć miejsce gdzie można zaparkować.


Taka mała antynomia.
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: Atlasy w Garmin. Szybkie przełączanie podkładów

Postprzez u810 » Śr, 19 sty 2011 15:59

asandrzej napisał(a):Może przeczytaj ten wątek viewtopic.php?f=2&t=8878

Dziękuję, to chyba rozwiązuje problem. Pięć warstw powinno wystarczyć.

RyszardS napisał(a):
u810 napisał(a):Czyni to Garmina dla mnie niemal bezużytecznego dla pieszej nawigacji.
(...) żeby znaleźć miejsce gdzie można zaparkować.
Taka mała antynomia.

Nawet najlepsza mapa topo ( czyli ani ta z geoportal, gpmapa topo dla garmina lub mapy Compass-u) nie mają nawet 10 % ścieżek widocznych na ortofoto-mapie czy Google Earth. Strata 90% dostępnych dróg to dużo. Jak dla mnie za dużo.

Co do parkowania - na zdjęciach satelitarnych można wypatrzeć jakieś zatoczki do parkowania nie oznaczone na topo a potem iść sobie ścieżką wydeptaną np. przez zwierzęta, której też nie ma na topo.
Oregon 550 (samochód, rower, buty, bobrowanie)
u810
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): Wt, 18 sty 2011 21:09

Re: Atlasy w Garmin. Szybkie przełączanie podkładów

Postprzez asandrzej » Śr, 19 sty 2011 16:09

E.. pięć warstw to trochę przesada, na niższych warstach jest mało strzegółów,
wic może tą role spełniać mniej szczegółowa mapa wektorowa.
Znowu różnica między czternastą a piętnastą warstwą jest w zasadzie bez znaczenia.
Ja bym się skupił na 14 warstwie Google.
Zobaczysz jak to wygląda w "praniu"

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Atlasy w Garmin. Szybkie przełączanie podkładów

Postprzez popej » Śr, 19 sty 2011 16:34

u810 napisał(a):Nawet najlepsza mapa topo

Przyjmij, że odbiornik turystyczny nie służy do przeglądania mapy i próbuj dalej ;)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Atlasy w Garmin. Szybkie przełączanie podkładów

Postprzez GPS Maniak » Śr, 19 sty 2011 16:44

u810 napisał(a):[Nawet najlepsza mapa topo ( czyli ani ta z geoportal, gpmapa topo dla garmina lub mapy Compass-u) nie mają nawet 10 % ścieżek widocznych na ortofoto-mapie czy Google Earth. Strata 90% dostępnych dróg to dużo. Jak dla mnie za dużo.

Chodzisz po mapach, zdjęciach czy realnych ścieżkach? :wink:
u810 napisał(a): a potem iść sobie ścieżką wydeptaną np. przez zwierzęta, której też nie ma na topo.

A dużo takich ścieżek - na podstawie informacji z ortofotomap - zaliczyłeś? Pytam, bo jeżeli to ścieżka w lesie wydeptana przez zwięrzęta, to na ortofotomapie też jej nie widać. W każdym bądź razie wszelkie moje próby wykorzystania zdjęć do wędrówek po lesie okazały się totalnym niewypałen i wróciłem do starych metod: jak widzę ścieżkę, która biegnie w kierunku w jaki podążam to idę nią, a jak nie widzę, to albo nie idę, albo przedzieram się przez krzaczory :D A GPS? GPS przydaje się by potem odnaleźć samochód :wink: :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Atlasy w Garmin. Szybkie przełączanie podkładów

Postprzez asandrzej » Śr, 19 sty 2011 16:45

popej napisał(a):Przyjmij, że odbiornik turystyczny nie służy do przeglądania mapy... ;)



To jest słuszne spostrzeżenie,
często spotykam się z pytaniem czy na mapie nawigacyjnej są zaznaczone numeru oddziałów w lesie.
Jeżeli odbiornik dział to, te oznaczenia są zbędne a jeżeli z jakiś powodów nie działała to,
jest od tego mapa papierowa i dobrze żeby miała oznaczone numery oddziałów.

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Atlasy w Garmin. Szybkie przełączanie podkładów

Postprzez u810 » Śr, 19 sty 2011 17:46

GPS Maniak napisał(a):Chodzisz po mapach, zdjęciach czy realnych ścieżkach?

Dzięki foto mogę sobie zobaczyć czy ta ścieżka kończy się w najbliższym gospodarstwie za dwoma zakrętami czy idzie dalej do lasu
A dużo takich ścieżek - na podstawie informacji z ortofotomap - zaliczyłeś?

Chyba częściej niż te z topo. Jako że 60% ruchu w terenie to geocaching więc zwykle idę od kesza do kesza na azymut, drogi znacznie przyśpieszają przejście i robią je wygodniejsze. Tylko trzeba wiedzieć gdzie ich szukać.

Ale nie tylko drogi bo i przecinki, linie WN i SN biegnące przez las. Ścieżki też można wypatrzeć. Kesza na Polańskiej zdobywałem po krowich ścieżkach, których fragmenty widać w miejscach gdzie jest rzadka roślinność. Część fotografii robiona jest jesienią gdy brak liści.
Przyjmij, że odbiornik turystyczny nie służy do przeglądania mapy i próbuj dalej

Więc jak najlepiej zaplanować sobie drogę do punktu B przybywając do punktu A ?
Owszem można siedzieć cały dzień przed komputerem i zaplanować trasy ale plany często są płynne.
EGON napisał(a):O jejku, to ja nieświadomy, swoją 60-tkę używałem właśnie do pieszych wędrówek, podczas gdy powinna spokojnie wisieć na ścianie. :roll:

Kiedyś ludzie jeździli między lokalizacjami furmankami, dziś w epoce samochodów, gdy ktoś zaproponuje Tobie furmankę uznasz że nie nadaje się do jazdy, chyba że rekreacyjnej wokół parku.
Oregon 550 (samochód, rower, buty, bobrowanie)
u810
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): Wt, 18 sty 2011 21:09

Re: Atlasy w Garmin. Szybkie przełączanie podkładów

Postprzez popej » Śr, 19 sty 2011 20:57

u810 napisał(a):
Przyjmij, że odbiornik turystyczny nie służy do przeglądania mapy i próbuj dalej

Więc jak najlepiej zaplanować sobie drogę do punktu B przybywając do punktu A ?

Na mapie papierowej. Jak masz ją w komputerze, to przygotuj sobie waypointy albo trasy.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości