OkMap - Mapy.kmz - Custom Maps

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

OkMap - Mapy.kmz - Custom Maps

Postprzez asandrzej » N, 27 lut 2011 16:04

Oprócz dotychczas znanych i stosowanych programów do tworzenia map w plikach .kmz można zastosować program OkMap,
jest to, program do obsługi mapa rastrowych i nawigacji.
Poza rozlicznymi funkcjami tworzy mapy w plikach .kmz.
Utworzenie map.kmz tym programem jest tak proste, że w zsadzie nie ma, co opisywać.
Program pobieramy http://www.okmap.org/download/okmap.zip po uruchomieniu przechodzimy do zakładki „Utilities”
gdzie wybieramy „Convert maps from”, do wyboru jest pięć formatów, między innymi OziExsplorer.
Podczas wczytywania arkusza wyświetli się okno z wyborem datum, standardowo obsługuje datum Pulkovo Poland a także WGS 84,
nie obsługuje datum Borowa Góra oraz Potsdam Rauenberg DHDN.
Po wczytaniu zapisujemy arkusz do formatu .okm. Po zapisaniu pliku w formacie.okm przechodzimy do zakładki „Utilities” wybieramy
„Map Tiling” naciskamy ikonę „koperty katalogu”, wczytujemy arkusz w formacie.okm,
akceptujemy „ Optymize” a następnie „Generate”,.... mapa.kmz gotowa.

Andrzeówka.JPG



Andrzeówka1.JPG





Są dodatkowe możliwości modyfikowania podziału arkusza a także jest możliwość wyłączania zbędnych kafelków.
Pliki .kmz są akceptowane przez odbiornik jak również przez Base Camp.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: OkMap - Mapy.kmz - Custom Maps

Postprzez jeerry » Cz, 02 cze 2011 9:56

Dzięki radom kolegi skorzystałem i jestem bardzo zadowolony z otrzymanych wyników - z dobrej kalibracji w Ozi wynik w KMZ wczytanym do GoogleEarth skutkuje przesunięciem maksymalnie o 40 metrów - lepszego dopasowania jeszcze nie udało mi się osiągnąć:)

Mała uwaga do instrukcji - w wersji 9.5.0 OkMap w menu "Utilities" nie ma "Convert maps from", trzeba wybrać menu "File", "Load" i "Map". Okienko z wyborem datum wyświetla się tylko dla przypadków, w których OkMap nie rozpozna nazwy datum z pliku .map. Np dla WGS 84 rozpoznaje, a dla Pulkovo 1942 (2) nie, bo sam mam więcej różnych definicji Pulkovo niż Ozi i trzeba wybrać jedną z dostępnych opcji. Reszta instrukcji pasuje.
Pozdrawiam,
Adam

Używany: BlackBerry 8900 +TrekBuddy
Planowany: Garmin 62S
Avatar użytkownika
jeerry
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): Śr, 18 maja 2011 12:55
Lokalizacja: Góry

Re: OkMap - Mapy.kmz - Custom Maps

Postprzez asandrzej » Cz, 02 cze 2011 15:20

Instrukcja pasuję,
wymieniłem wbudowane w programie datum, które są najczęściej używane,
co nie znaczy, że wybór jest automatyczny lecz tylko, że jest możliwy.
Wymieniłem też często używane datum, których program nie obsługuje.

Kwestia automatycznego wyboru datum to, inna sprawa, związana ze zgodnością nazw,
jeżeli w programie Ozi dodamy datum Pulkovo 1942 (2) ze zmienioną nazwą na Pulkovo 1942 (Poland)
to, OkMap zaakceptuje dane georeferencyjne automatycznie, tak też jest w wielu programach.
Niektóre programy, jeżeli nie rozpoznają datum automatycznie przyjmują WGS84 Lat\Lon,
co moim zdaniem jest złym rozwiąniem.

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: OkMap - Mapy.kmz - Custom Maps

Postprzez asandrzej » Śr, 06 lip 2011 18:02

OkMap to Garmin Custom Maps

Prosty program do tworzenia map.kmz.
http://www.okmap.org/download/okcustommap_1_3_0.zip (nieaktualny link)
http://www.okmap.org/download/okcustommap_1_3_8.zip

OkMap Cunstom Maps.JPG


Obsługa jest prosta tak, że nie bardzo jest co opisywać.

Cunstom Maps.jpg


andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: OkMap - Mapy.kmz - Custom Maps

Postprzez Polo » Śr, 04 sty 2012 16:35

Siemacie.
Jestem Polo i mam pewien problem z moją custom map.
Mianowicie udało mi się pobrać przy pomocy Geoxy interesujący mnie fragment mapy z geoportalu. Udało się również utworzyć geotiffa.
Odpalam Okmap i tu zaczyna się kłopot. File>load map>mój_geotiff i program wyświetla taki komunikat:

Obrazek

Wciskam TAK i OkMap rozpoczyna proces kalibracji obrazu mapy (przynajmniej tak mi się wydaje)

Kolejno otrzymuję komunikaty:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wydawało mi się, że geotif nie wymaga kalibracji. A jak kombinuje z ustawieniami z układami odniesienia to gotowa mapa w google earth albo plasuje się w Rumunii albo gdzieś w Afryce :/ Co robię nie tak jak trzeba. Pomocy.
Oregon 400t
Polo
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): N, 01 sty 2012 13:03
Lokalizacja: Kraśnik

Re: OkMap - Mapy.kmz - Custom Maps

Postprzez asandrzej » Śr, 04 sty 2012 21:51

Witam na forum.

Przygotuj sobie plik .map w programie Ozi,
pobierz http://www.oziexplorer3.com/utils/tiffutil.zip

W Ozi > File > Import Map > Signal DRG Map
Plik .tfw i plik .tif z jednakową nazwą musi być w tym samym katalogu.
Ustawiwna
WGS1.JPG
WGS1.JPG (27.97 KiB) Przeglądane 20292 razy


Ustawien Transverse Mercator
WGS2.JPG
WGS2.JPG (27.53 KiB) Przeglądane 20292 razy


Nie zawracaj uwagi na to, co będzie na ekranie programu Ozi, zamknij program,
przejdź do OkCustomMap i ustaw wczytywanie plików Ozi.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: OkMap - Mapy.kmz - Custom Maps

Postprzez Graszek » Śr, 28 mar 2012 17:42

OKMap wydaje się być przyjemnym narzędziem do tworzenia JNX-ów. W najnowszej wersji w prosty sposób pozwala nadać mapie ID, tytuł i skalę wyświetlania.
Jest jednak jeden problem, którego nie potrafię "przeskoczyć"; program wykonuje transformację wczytanego Geotifa do układu elipsoidalnego WGS '84 (create a north oriented map). Przeskalowuje sobie raster i obraca go o pewien kąt, w wyniku czego obszar mapy powiększa się do prostokąta ograniczającego skręconą mapę "pierwotną". Powstają martwe pola o kształcie trójkątów:

Obrazek

Wygląda na to, że w żaden sposób nie da się ustawić przezroczystości tych pól w formacie JNX, nie da się też wyciąć tych trójkątów. O ile przy korzystaniu z pojedynczego pliku nie jest to uciążliwe to przy korzystaniu z zestawu sąsiadujących map nachodzą na siebie zasłaniając część treści.

Obrazek

Czy jedynym rozwiązaniem tego problemu jest wycięcie z mapy prostokąta "równoległego" do północy po transformacji za pomocą narzędzia crop? W przypadku map topograficznych można by takie przycięcie robić "po siatce kilometrowej" by nie pomylić się w zakresach poszczególnych plików. Ale co w przypadku ortofotomapy? Jeśli nie da się tego problemu rozwiązać w OKMap to może powinienem przerzucić się na inny program? W końcu jakoś powstały "idealnie" pasujące do siebie JNX-y np. te z mapą Tatry 10k ze strony GPS Maniaka... :D
Pozdrawiam
Graszek
Oregon 450, GPSmap 62s
Graszek
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 28 mar 2012 12:38
Lokalizacja: Skierniewice / Warszawa

Re: OkMap - Mapy.kmz - Custom Maps

Postprzez asandrzej » Śr, 28 mar 2012 18:14

Witam
Jeżeli jest problem z wczytaniem tego arkusza, to przygotuj plik georeferencyjny (.map) w programie Ozi,
za pomocą importu, nie zwracaj uwagę, że nie wyświetli się na ekranie mapa, zamknij program Ozi
i wczytaj mapę z pliku Ozi w OKmap.
Podczas importu zastosuj dane zmieszczone w tym wątku ( powyżej Twojego postu)
Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: OkMap - Mapy.kmz - Custom Maps

Postprzez GPS Maniak » Śr, 28 mar 2012 20:52

Jeżeli chodzi o to:
Graszek napisał(a):... może powinienem przerzucić się na inny program? W końcu jakoś powstały "idealnie" pasujące do siebie JNX-y np. te z mapą Tatry 10k ze strony GPS Maniaka

należy się małe wyjaśnienie. Mapy zostały pozbawione ramek, a następnie połączone w jeden duży arkusz jeszcze przed przeróbką na JNXy. Zrobiłem to w programie GlobalMapper. Arkusz był na tyle duży, że nie udało mi się go przekonwertować na JNX narzędziami jakie używam (program mapc2mapc). Dlatego zestaw został pocięty na mniejsze arkusze - znów GlobalMapperem, ale po uprzednim "przeobrażeniu" do WGS (Global Mapper). Dlatego właśnie poszczególne arkusze po przeróbce na JNX pasują do siebie. Tyle :D

Nie wykluczam, że są inne metody, w tym metody bazujące wyłącznie na freewarowym oprogramowaniu. Ja robię to tak jak opisałem wyżej.
Metoda sprawdza się przy mapach topograficznych, których arkusze są "na styk" jednak nie sprawdza się w przypadku map turystycznych nachodzących na siebie np: Bieszczady Wschód i Bieszczady Zachód Compassu. Wówczas albo nadajemy mapom różne ID, co pozwala na ich swobodne włączanie i wyłączanie, albo jeżeli nie jesteśmy pedantami możemy pójść na łatwiznę :wink: i połączyć to tak (tu akurat KMZ wygenerowany "od ręki" - również GlobalMapperem):

Zalacznik0_.jpg
Zalacznik0_.jpg (39.1 KiB) Przeglądane 19674 razy
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: OkMap - Mapy.kmz - Custom Maps

Postprzez Graszek » Pn, 09 kwi 2012 17:31

Zainspirowany postem Maniaka znalazłem rozwiązanie problemu; ściągam duży raster interesującego mnie obszaru i robię transformację w programie ArcMap do WGS'84. Wynikowy obraz tnę sobie równolegle do siatki WGS'84 (narzędzia clip raster, split raster) i dopiero wtedy "kawałkami" konwertuję to w OkMap. Nie chcę wydawać kasy na GlobalMappera więc wykorzystuję póki mogę studencką licencję ESRI. Jest wielce prawdopodobne, że ciąć rastry z zachowaniem georeferencji potrafi też opensourcowy QGIS, nie sprawdziłem tego jeszcze...
Pozdrawiam
Graszek
Oregon 450, GPSmap 62s
Graszek
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 28 mar 2012 12:38
Lokalizacja: Skierniewice / Warszawa


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości