Mnóstwo pytań od BARDZO początkującego

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Mnóstwo pytań od BARDZO początkującego

Postprzez Mysior100 » Pn, 24 cze 2019 21:19

Witam szanowne grono!
Z góry przepraszam za tak podstawowe pytania, jednak jestem BARDZO początkujący a jednocześnie tak bardzo zainteresowany możliwościami urządzeń Garmin i różnych map...
Mam eTrex'a 20 i mapę OSMaps. Chciałbym korzystać z urządzenia głównie w lesie.
1) Patrząc na mapę nie widzę dróg, które wiem, że istnieją w rzeczywistości: czy jest taki sposób (jak to zrobić), aby dodać drogi do mapy w taki sposób, aby potem system je widział jako drogi i sugerował poruszanie się nimi z jednego punktu do drugiego? Czyli tak, aby te drogi stały się integralną częścią mapy / sieci dróg czy ścieżek przejezdnych rowerem, czy nawet samochodem.
2) czy można wyróżnić wizualnie na stałe na mapie (jak to zrobić) jakiś rejon na mapie (np zaznaczyć jakimś kolorem albo zaznaczyć jakimś kolorem granicę rejonu), tak, aby w czasie korzystania z mapy na urządzeniu granica/rejon były wyraźnie odróżnione. Czy można te zaznaczone rejony jakoś nazwać / ponumerować..?
3) ostatnie na dzisiaj pytanie: wyświetlacz na moim urządzeniu jest dość mały. Czy można korzystać z tabletu/laptopa w sposób podobny (wiem, że nie identyczny, ale...), jak z urządzenia GPS? Jakie parametry musiałoby posiadać takie urządzenie (może jakiś konkretny model tableta...?), jakie oprogramowanie i jak to ogarnąć. Wiem, że GPS będzie miał dłużej działająca baterię, odbierał sygnał GPS, który jest dokładniejszy itp, ale ta wielkość ekranu...

BARDZO, BARDZO dziękuję wszystkim, którzy przychylnie spojrzą na początkującego i rzetelnie i merytorycznie pokierują budowaniem mojej wiedzy...
Obiecuję, że będę miał jeszcze WIEEELE pytań uzupełniających, bo orłem technologicznym to z pewnością nie jestem :-)
Mysior100
Newbie

Re: Mnóstwo pytań od BARDZO początkującego

Postprzez Wojtek Szydlowski » Wt, 25 cze 2019 14:47

Cześć,
Na pytanie 1 i 2 można odpowiedzieć zbiorczo.
Możliwości są dwie:
1. Zapisujesz się jako aktywny dostawca danych do projektu Open Street Maps i tam rysujesz / zgłaszasz przebieg ścieżek, których wg Ciebie brakuje a powinny się tam znaleźć. Jest szansa, że zostaną dodane w jednej z kolejnych kompilacji map. Gorzej z punktem 2 - raczej nikt nie doda obszaru, który interesuje tylko Ciebie.
2. Sam robisz taką mapę (temat niebanalny, ale też nie jakoś szczególnie skomplikowany w zakresie, jaki chcesz osiągnąć). Szczególnie w punkcie 2 jest to dobra droga: robisz nową, transparentną mapę z obiektem odwzorowującym Twój obszar i wyświetlasz ją jednocześnie z mapą podstawową. Oczywiście to duży skrót myślowy, ale jeśli zechcesz zacząć się w to bawić, to na tym forum znajdziesz bardzo dużo wiedzy.

3. Jeśli telefon / tablet z Androidem, polecam aplikację Locus.
Wojtek Szydlowski
Bywalec

Postprzez Mysior100 » Wt, 25 cze 2019 17:27

BARDZO serdecznie dziękuję za merytoryczne wsparcie i rzeczową odpowiedź! Pozwolę sobie na kontynuowanie wątku... :-)
Ad 1) Czy tworząc tę przezroczystą mapę z własnymi drogami - system będzie potrafił je potem znaleźć i nawigować nimi do wyznaczonego punktu? Czy też będzie ona po prostu widoczna na wyświetlaczu ?
Czy tak stworzona mapa będzie widoczna na innych urządzeniach np na tablecie?
No i pytanie za 1000 pkt - jak stworzyć taka mapę?

Ad 2) rozumiem, że samodzielnie wykonana przezroczysta mapa może mieć pokolorowane i opisane obszary..?
No i znowu: jak to zrobić na komputerze (po prostu rysując mapę) i jak to zrobić importując ślad? Jak zrobić, aby ta mapa była potem widoczna w urządzeniach?

Ad 3) Rozumiem, że na tableta też będę mógł "przerzucić" stworzoną przez siebie mapę "przezroczystą?

Jeśli to możliwe - poproszę o dokładne wytyczne techniczne jak to ogarnąć w programie Base Camp (chyba, że któryś z pozostałych jest prostszy w obsłudze...) oraz aplikacjach Locus oraz Broter.

BARDZO, BARDZO dziękuję za wyrozumiałość :-)
Mysior100
Newbie

Postprzez Zachu » Wt, 25 cze 2019 17:36

Witam na forum.
Zanim zaczniesz więcej pytań zadawać, proszę zapoznaj się z zasadami forum i zawartością. Zapewniam Cię że wszystko o co chcesz spytać jest już opisane. Nie zdobędziesz wiedzy jeśli nie będziesz chciał poczytać.

Pianie wielkimi literami oznacza krzyk w internecie. Jeśli chcesz zwrócić uwagę to raczej nie tędy droga.

Tak zupełnie prywatnie to nie wiem co chcesz osiągnąć ale są prostsze sposoby a nie katowaniem się robieniem doktoratu na temat Garmina.
Nuvi & DriveAssist & Colorado & fenix
Obrazek
Zachu
Radny

Postprzez Mysior100 » Śr, 26 cze 2019 16:45

Dziękuję. Myślałem, że forum jest od zadawania pytań w nurtujących nas sprawach i szukania pomocy. Wydawało mi się, że moje pytanie jest dość nieoczywiste i dlatego je zadałem. Nie potrafiłem na nie znaleźć odpowiedzi, co pewnie wynika z mojego braku doświadczenia.
Ostatnie zdanie - nie bardzo rozumiem... jeżeli są jakieś prostsze sposoby to myślałem, że ktoś się nimi podzieli... Mam potrzebę, którą opisałem i poprosiłem o pomoc w rozwiązaniu problemu - gdybym umiał sam go rozwiązać nie zwracałbym się z prośbą o pomoc do osób, które mają dużą wiedzę i doświadczenie. I chyba po to są na tym forum, żeby pomagać.
Mysior100
Newbie

Postprzez sdsyc » Cz, 27 cze 2019 18:14

Wracając do viewtopic.php?p=204242#p204242

ad.1 Zły trop. Podpowiedziano Tobie - brakuje Tobie dróg lub ścieżek, zaangażuj się w https://www.openstreetmap.org/
(lub innego projektu, http://ump.waw.pl/)
Po jakimś czasie efekty Twojego udziału będą widoczne w innych serwisach korzystających z OSM: Brouter, https://www.openandromaps.org/en/downloads, http://garmin.openstreetmap.nl/ itd.
Poza tym nie powinno w danym momencie być 2 włączonych map z trasowaniem - nic z tego dobrego nie wyniknie.

ad.2 Temat - rzeka. Musisz być cierpliwy.
http://gpsmaniak.com/new/porady.htm
http://ump.fuw.edu.pl/wiki/Mapedit
http://www.maptk.dnsalias.com/MapTk/

Ale jeśli zależy Tobie na pokazywaniu śladów (lub "zaprojektowanych śladów", czy to w Locus, czy w BaseCamp), to wystarczy zapisanie ich w pliku gpx i zaimportowanie do jednego (Android) lub drugiego (Windows) lub do GPS (większość potrafi pokazać ślad).

ad.3
Jak zrobisz w OSM, pobierzesz różne dedykowane kompilacje: dla Locus, Garmin.
Prosto możesz przerzucić GPX, KMZ.
Auto: N1200T + LA/JV patch + CNE Lifetime + UMP (było N250)
Nadgarstek: Epix + OSM Freizeikarte + UMP (był Fenix)
W telefonach: Locus / Brouter, 7Ways + UMP, OSM (było OsmAnd, Oruxmap, viago)
sdsyc
Radny

Powrót do HydePark