Plik wektorowy ze szlakami w Tatrach

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Plik wektorowy ze szlakami w Tatrach

Postprzez maab » N, 28 lip 2019 14:12

Cześć,
Ponieważ jest to mój pierwszy post chciałbym się przede wszystkim przywitać. Jestem Marcin, pochodzę z Mazowsza i od pewnego czasu bardzo interesują mnie Tatry, szczególnie polskie. Chciałbym sukcesywnie odkrywać ich kolejne rejony, a żeby usystematyzować sobie trasy, pomyślałem o zapisywaniu w jakimś formacie wektorowym szlaków, które już przeszedłem. W sieci bezskutecznie poszukuję właśnie takiego pliku ze szlakami w Tatrach. Najciekawszym miejscem, na które trafiłem podczas poszukiwań jest to Forum :) Znalazłem nawet plik shp ze szlakami, ale w Sudetach, lecz Tatr brak (chyba).
Mam więc do Was prośbę, jako do specjalistów w temacie, o to, byście podzielili się ze mną swoją wiedzą i doświadczeniem.
Czy znacie może źródło, które udostępniało by taki właśnie plik z przebiegiem szlaków w Tatrach, najlepiej w formacie, z jakim poradziłby sobie Google Earth? Ewentualnie jak sobie z tym poradzić? Mam jakieś doświadczenie z programami gisowymi, byłbym stanie pewnie poradzić sobie, gdyby potrzebna była jakaś konwersja lub np. eksport z szerszej bazy. Próbowałem np. wyeksportować warstwę szlaków z geoportalu TPN, lecz chyba nie umożliwia on selekcji obiektów warstw (pomimo takiej funkcjonalności).
Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

Pozdrawiam,
Marcin
maab
Newbie

Re: Plik wektorowy ze szlakami w Tatrach

Postprzez sdsyc » N, 28 lip 2019 15:59

O ile Ciebie dobrze rozumiem, nie rejestrowałeś śladu w trakcie wycieczek. To byłaby chyba najprostsza metoda (np. aplikacją Locus w telefonie i eksport do zrozumiałego formatu: gpx, kmz).

Jeśli chcesz to. zrobić po lub przed wędrówką, możesz planować trasę w Locus. Jeśli chcesz być niezależny od internetu, zainstaluj jeszcze Brouter i ściągnij odpowiedni obszar danych (same mapy też możesz mieć off-line; dla Polski znajdziesz na stronie https://www.gmaptool.eu/pl/content/locus-polska-osm). Zaplanowaną trasę możesz wyeksportować tak samo, jak zarejestrowany ślad.
Auto: N1200T + LA/JV patch + CNE Lifetime + UMP (było N250)
Nadgarstek: Epix + OSM Freizeikarte + UMP (był Fenix)
W telefonach: Locus / Brouter, 7Ways + UMP, OSM (było OsmAnd, Oruxmap, viago)
sdsyc
Radny

Postprzez Zachu » N, 28 lip 2019 20:18

Mapy tworzone do odbiorników Garmina są w formacie wektorowy.
Wystarczy pobrać mapę ze szlakami i masz wszystko co potrzebujesz. Dalej sobie możesz zamieniać na co potrzebujesz.
Nuvi & DriveAssist & Colorado & fenix
Obrazek
Zachu
Radny

Postprzez maab » So, 03 sie 2019 11:01

sdsyc:
Nie do końca o to mi chodzi. W Tatrach jak wiadomo schodzić ze szlaków nie można, więc nie potrzebuję tak na prawę śledzenia mojej trasy. Poza tym nie mam urządzenia GPS, tylko smartfon, ale wolę oszczędzać energię i ograniczać jego użycie. Zresztą, chodzi mi o to, by po powrocie do domu, odznaczyć sobie na komputerze w jakimś programie np. GoogleEarth albo coś podobnego (może coś poradzicie) który szlak przeszedłem i gdzie byłem. I tylko tyle. Taki cyfrowy substytut mapy i pinesek ;) Na szlaku korzystam z tradycyjnej mapy albo aplikacji ze szlakami.
Najwygodniej byłoby mieć w tym programie wgraną warstwę/warstwy ze szlakami, z których bym je kopiował do innej warstwy, oznaczonej np. datą, która przedstawiała by trasę wycieczki. Taki mam plan. I właśnie o ten plik "źródłowy" z przebiegiem szlaków mi chodzi.

Zachu:
A czy mógłbyś polecić jakiś program na PC, w którym mógłbym wyodrębnić sobie warstwy ze szlakami?

Gdybyście znali rozwiązania typu open, darmowe, to byłbym nimi szczególnie zainteresowany, bo kupowanie mapy garmina do moich potrzeb mija się jednak z celem.

Dzięki za pomoc.
Marcin
maab
Newbie

Postprzez sdsyc » So, 03 sie 2019 18:18

Powtórzę to samo: Locus, Brouter i mapy wg OSM.
Tworzysz w Locus trasę zgodną z Twoją wycieczką. Brouter zadba o to, by przebiegała po szlaku. Możesz trasę w Locus traktować jak ową dodatkową warstwę, stosować różne kolory, grubości i style linii.
W PC możesz zainstalować BaseCamp oraz mapę UMP w wersji Topo lub Pełna i robić analogicznie jak w Locus.
sdsyc
Radny

Postprzez Bas » Pn, 05 sie 2019 20:56

Może https://mapa-turystyczna.pl/

Przez stronę www można korzystać na duzym ekranie "w domu", jest też aplikacja na Androida.
W wersji darmowej można wskazać punkty przez które chcemy iść => trasa wytyczana jest "od ręki", z profilem wysokości. Można pobrać plik gpx, który taki profil wysokości też zawiera. W pliku gpx są też punkty "istotne" dla danej trasy.
Podana jest też suma podejść, suma zejść...
GPSMap 76CS + GA25MCX, UMP-pcPL + ...
Android: OsmAnd, 7ways...
Bas
Bywalec

Postprzez Zachu » Wt, 06 sie 2019 8:39

Wyrysować trasę czy ślad na www można na dziesięć sposobów. Pewnie i można pobrać na jakiś portalach same szlaki.
Nie wiem jak autor pytania wymyślił sobie szlaki w wektorze na Garmina do chodzenia. Jakieś rąbanie drewna za pomocą młotka i piły do metalu.

Jak ma być Garmin.
Pobieramy BaseCampa, instalujemy darmowe UMP i OSM. Zaznaczamy start i metę na mapie, rysuje się trasa, zmieniamy na ślad, zapisujemy gpx. Wyświetlamy sobie na Googe Earth, wysyłamy do znajomych czy wyświetlamy na swojej www. Można i to wydrukować i powiesić na ścianie.
Obrazek
Zachu
Radny

Postprzez Bas » Wt, 06 sie 2019 12:22

maab napisał(a):nie potrzebuję tak na prawę śledzenia mojej trasy...
wolę oszczędzać energię i ograniczać jego użycie.
Zresztą, chodzi mi o to, by po powrocie do domu, odznaczyć sobie na komputerze w jakimś programie np. GoogleEarth albo coś podobnego (może coś poradzicie) który szlak przeszedłem i gdzie byłem. I tylko tyle.

@Zachu: oczywiście, że tak.

Zakładam, że kolega Maab nie jest jeszcze w klimacie BaseCamp i mapy UMP, bo szlaków nie znalazł, a jednocześnie chciałby to zrobić szybko i bez dodatkowego zawirowania.

Rejestracja śladu: sprawa godna przemyślenia. Jeśli nie Garmin i nie smartfon, to można rozważyć datalogger, który nie wymaga częstego ładowania, a ślad nam zbierze. Ostatnio prawie niespotykane?

Mapa UMPpcPL - jak dla mnie rewelacja. Strona: http://ump.waw.pl/
Mapa zawiera szlaki i można wyznaczać trasy według nich. Mapa do wykorzystania w komputerze "stacjonarnym" lub w aplikacjach na smartfonie plus oczywiście w urządzeniach dedykowanych.

A dalej oczywiście propozycje z tego wątku ;)
GPSMap 76CS + GA25MCX, UMP-pcPL + ...
Android: OsmAnd, 7ways...
Bas
Bywalec

Postprzez maab » Cz, 15 sie 2019 15:22

Dziękuję Wam za wkład, i przepraszam, że rzadko zaglądam - takie życie.

@sdsyc: Locus na PC nie działa, chyba że przez emulator Androida.
@Bas: dzięki, nie potrzebuję śledzenia.
@Zachu: od początku mówię, że nie chodzi o Garmina, tylko PC.

Jak do tej pory najlepszy, pasującym mi rozwiązaniem, jest to co zaproponował mi jeden z Kolegów na PW oraz niektórzy z Was - czyli odtworzenie trasy po powrocie do domu na jakimś serwisie mapowym (np. graphhopper lub mapa turystyczna), ściągniecie gpx i wgranie do GoogleEarth. Poprzez kompletowanie takich tras miałbym zapisane szlaki, którymi już przeszedłem. Dalej jednak brakuje mi warstwy, na której miałbym przebieg wszystkich szlaków, żeby mieć w jednym miejscu podgląd na trasy, którymi już szedłem, a którymi nie.

Bo powtórzę - nie mam urządzenia GPS i do chodzenia po szlakach nie jest ono mi potrzebne - z pomocą zwykłej mapy i awaryjnie telefonu praktycznie w każdym momencie wiem gdzie się znajduję i dokąd idę, to w końcu nie jest np. w Tatrach szczególnie trudne :). I to też może jest kluczowa sprawa: moje pytanie nie dotyczy korzystania właśnie z urządzenia GPS (co może powinienem był mocniej podkreślić już na początku, biorąc pod uwagę temat tego forum), tylko komputera, np. GoogleEarth. A zwróciłem się do Was dlatego, że to forum wydało mi się najbardziej zbliżone do natury mojej zagwozdki :)

Według rady sdsyc próbowałem zainstalować UMP na w MapSource kilka razy, zgodnie z instrukcjami (http://ump.waw.pl/wszystkie.html), ale niestety za każdym razem kończyło się błędem :( Bo dobrze zrozumiałem, że gdyby udało mi się odpalić UMP na komputerze i np. plik UMP-szlaki, to wtedy miałby wreszcie bazę wszystkich szlaków?

Cały czas chodzi mi też o rozwiązanie offline, ale, skoro nie jest to takie proste jak myślałem, to może po prostu założę konto na mapa-turystyczna.pl i tam będę zapisywał moje wycieczki, trudno.

Dzięki i pozdrawiam,
Marcin
maab
Newbie

Postprzez sdsyc » Cz, 15 sie 2019 21:01

maab napisał(a):@Zachu: od początku mówię, że nie chodzi o Garmina, tylko PC.

BaseCamp to oprogramowanie Garmina na PC
maab napisał(a):Według rady sdsyc próbowałem zainstalować UMP na w MapSource kilka razy, zgodnie z instrukcjami (http://ump.waw.pl/wszystkie.html), ale niestety za każdym razem kończyło się błędem :( Bo dobrze zrozumiałem, że gdyby udało mi się odpalić UMP na komputerze i np. plik UMP-szlaki, to wtedy miałby wreszcie bazę wszystkich szlaków?

Miałbyś mapę zawierającą szlaki; nie wiem czy wszystkie, bo nie ma map bez błędów.
ump w bc.jpg
UMP "pełna" w BaseCamp w PC
sdsyc
Radny

Postprzez Zachu » Pt, 16 sie 2019 13:15

maab napisał(a):Cały czas chodzi mi też o rozwiązanie offline, ale, skoro nie jest to takie proste jak myślałem, to może po prostu założę konto na mapa-turystyczna.pl i tam będę zapisywał moje wycieczki, trudno.

Rozwiązanie jest banalne i ma wiele ścieżek. Problem że nie czytasz tego co piszemy. Nigdzie nie trzeba się rejestrować i niczego kupować.
Opis instalacji UMP jest na forum i na stronie z obrazkami http://ump.fuw.edu.pl/wiki/Wersje#Insta ... -setup.exe
Obrazek
Zachu
Radny

Powrót do HydePark