Galileo - przecieranie szlaku

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Re: 'Galileo - przecieranie szlaku' w Canal+

Postprzez kwieto » Wt, 17 lis 2009 14:51

Swoją drogą giełda papierów wartościowych to jest ciekawy przykład biznesu-niebiznesu.

Niby się kupuje akcje, niby się sprzedaje, niby wiele można zyskać i stracić... a w sumie cały handel nijak się ma do rzeczywistej wartości danego przedsiębiorstwa, a bardziej polega na spekulacji "przekonaniami" ile dana firma jest warta.

W ten sposób doszliśmy do punktu w którym okazuje się, że współczesny biznes to ani ekonomia, ani polityka, tylko socjologia (i ewentualnie socjotechnika) :"P
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: 'Galileo - przecieranie szlaku' w Canal+

Postprzez Zetor » Wt, 17 lis 2009 15:09

masz racje kwieto od polityki to już nie daleko do socjotechniki :)
Jestem możne niepoprawnym optymista i wierze ze niektóre metody socjotechniczne są stosowane w dobrych intencjach :mrgreen:
i dla dobra ogółu. Gdybym tej wiary nie miał to już dawno bym nie brał udziału w wyborach (pasywnie).
A ekonomia, no cóż po ostatnim kryzysie to wiele rzeczy z klasycznej ekonomi będzie musiało być napisanych na nowo. Ale to trochę potrwa zanim powstanie coś użytecznego.

Pozdrawiam
pozdrawiam Zetor
Oregon 300: OSM Deutschland, UMP-pcPL
Samsung Xcover 2: Navigon, OsmAnd~, Locus
Klik!
Avatar użytkownika
Zetor
Bywalec
 
Posty: 314
Dołączył(a): Pt, 25 wrz 2009 10:14
Lokalizacja: Brunszwik / Dolna Saksonia

Re: 'Galileo - przecieranie szlaku' w Canal+

Postprzez kwieto » Wt, 17 lis 2009 15:41

Z ekonomią jest trochę tak jak z teorią konsumenta i zasadą "niewidzialnej ręki rynku".
Dawno, dawno, dawno temu uważano np. że konsument podejmuje decyzje racjonalnie, w oparciu o "twarde" dane ekonomiczne; dysponując jednocześnie pełną informacją o dostępnych na rynku produktach. Podobne założenia dotyczyły przedsiębiorstw - z tego okresu pochodzą hasła w stylu "wymyśl dobry produkt, a klienci wydepczą ścieżkę do twoich drzwi".

Tyle że od dawna wiadomo już, że są to tylko i wyłącznie pobożne życzenia ;")

Podobnie z rachunkiem ekonomicznym - niby to co się nie opłaca powinno znikać z rynku, niby nierentowne firmy powinny plajtować, niby klienci powinni wymuszać powstawanie coraz lepszych produktów (bo innych nie kupią), a jak jest naprawdę to chyba nie muszę mówić :twisted:
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: 'Galileo - przecieranie szlaku' w Canal+

Postprzez Zetor » Wt, 17 lis 2009 16:12

Diabełek w pelni uzasadniony,

Pamiętam jak na początku wieku czytałem książkę Naomi Klein "No Logo", teraz po 10 latach w czasie kryzysu sobie ja przypomniałem i jakże była wtedy prorocza. Wtedy jej przeciwnicy tez pisali o zasadach ekonomi, dzisiaj mogą je w dużej części wrzucić do kosza. Jeżeli w globalnej gospodarce dalej będzie obowiązywało prawo państwowe i nie będzie się wprowadzać globalnie obowiązującego prawa to następny kryzys wcześniej czy puzniej jak w banku. Wiem ze to brzmi trochę utopijnie, ale według mnie to kiedyś nastąpi i mam nadzieje ze to kwiestja do rozwiazania w XXI w.
Znowu się zrobiło socjotechniczno-politycznie :D

Pozdrawiam
pozdrawiam Zetor
Oregon 300: OSM Deutschland, UMP-pcPL
Samsung Xcover 2: Navigon, OsmAnd~, Locus
Klik!
Avatar użytkownika
Zetor
Bywalec
 
Posty: 314
Dołączył(a): Pt, 25 wrz 2009 10:14
Lokalizacja: Brunszwik / Dolna Saksonia

Re: 'Galileo - przecieranie szlaku' w Canal+

Postprzez soko » Wt, 17 lis 2009 16:28

"Znowu się zrobiło socjotechniczno-politycznie ".
Bo koniec końców chodzi o to by stado baranów polazło tam gdzie chce czyli tam, gdzie baca sobie życzy. Jako, że mam grypę ( ze statystyki wynika że na 40- 50% świńską) więc zainteresowałem się np. takim tematem - polecam całość !! rewelacja. Interesik na dziesiątki miliardów, kręcenie lodów przygotowywane od ponad roku:
http://www.konsument.lukow.pl/swinska-g ... czepionki/
Polecam: kapitał, monopole, politycy, organizacje ogólnoświatowe - śliczne.
Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: 'Galileo - przecieranie szlaku' w Canal+

Postprzez kwieto » Wt, 17 lis 2009 20:47

Ostatnio wyszła książka dotycząca ryzyka oraz czynników paniki (nie pomnę tytułu, niestety)
Generalnie teza jest taka, że ryzyko to jedno, a to jak owo ryzyko jest nośne (panikotwórcze) to drugie.
Bardziej boimy się tego, co brzmi groźnie, a mniej tego. co rzeczywiście jest groźne - np. raczej nikt się nie boi jazdy samochodem, zaś pewnie wielu boi się efektów wybuchu elektrowni nuklearnej - choć ryzyko zginięcia w wypadku samochodowym jest nieporównywalnie wyższe.
Trochę o tym traktuje też np. "Freakonomia" (mam na myśli książkę, nie nurt), pojawia się gdzieś zestawienie ryzyka śmierci dziecka w wyniku przypadkowego strzału z broni, którą się bawiło (hasło: "niezabezpieczona broń w domu"), oraz w wyniku kąpieli w basenie. Okazało się, że to drugie ryzyko jest znacznie wyższe (dane dotyczyły USA, gdzie jest naprawdę dużo broni w obiegu) I tak dalej...

Świńska grypa to pandemia głównie medialna, z tego co słyszałem (musiałbym potwierdzić dane), to więcej osób umiera na "zwykłe" odmiany grypy. No ale to już "medialne" nie jest.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

9 XI 2011, godz. 22, Polskie Radio 1 - O konstelacji GALILEO

Postprzez Bogna » Śr, 09 lis 2011 22:18

22:00 NAUKOWY WIECZÓR Z JEDYNKĄ
Informacje o audycji:

Aut. Dorota Truszczak

O konstelacji GALILEO

Od autorki: Dwa pierwsze satelity europejskiego systemu nawigacji satelitarnej GALILEO zostały dostarczone na orbitę na wysokość około 23 tysięcy km. To historyczne wydarzenie dla naszego . kontynentu, ponieważ przybliża nas do zbudowania konstelacji blisko 30 urządzeń tego typu do 2014 roku, co pozwoli uniezależnić się od amerykańskiego, wojskowego systemu pozycjonowania GPS. Galileo jest systemem cywilnym, finansowanym przez Unię Europejską, a wykonywanym przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA.
System pozycjonowania Galileo to właściwie konstelacja kilkudziesięciu satelitów, w każdym znajdują się zegary atomowe mierzące czas z dokładnością do miliardowej części sekundy.
Polska uczestniczyła w definiowaniu skali czasu w systemie. Każdy z satelitów będzie kosztował ok. 500 mln euro. Jest wielkości malucha, waży około 400 kg, to jest nieco ponad połowę wagi Fiata 126 p. Galileo ma przynieść gospodarce europejskiej 60 mld euro. System Galileo będzie ogólnie dostępny, płatne będą tylko usługi specjalistyczne. Pozwoli np. zwiększyć precyzyjność nawigacji samochodowej i skuteczność zarządzania ruchem drogowym, usprawni usługi poszukiwawczo-ratownicze, a także zwiększy bezpieczeństwo transakcji bankowych i niezawodność dystrybucji energii elektrycznej.
Amerykański GPS, Rosyjski Glonass, chiński Kompas teraz europejski Galileo - te istniejące lub budowane systemy pozycjonowania satelitarnego w przyszłości będą ze sobą współpracować tworząc system systemów nawigacji satelitarnej.
Wśród gości audycji: Marta Krywanis-Brzostowska pracująca w Polskiej grupie Galileo przy Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Jakub Ryzenko.
Pozdrawiam Bogna.

Każda wyprawa, także w nieznane, byle z przyjaznym GPS-em, który wskaże drogę do osiągnięcia zamierzonego (a czasem nie) celu.
Był Foretrex 201, była Vista HCx i "póki co" już się skończyło. Jest eTrex 30 :) UMP, Navigator
Avatar użytkownika
Bogna
Bywalec
 
Posty: 838
Dołączył(a): Pt, 23 lis 2007 16:00
Lokalizacja: Gdynia

Re: 9 XI 2011, godz. 22, Polskie Radio 1 - O konstelacji GALILEO

Postprzez Mariusz65 » Śr, 09 lis 2011 23:12

Bogna napisał(a):blisko 30 urządzeń tego typu do 2014 roku,
[..]
Każdy z satelitów będzie kosztował ok. 500 mln euro.

To Unia do tego czasu nie zbankrutuje do końca...? :shock: :wink:
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: 9 XI 2011, godz. 22, Polskie Radio 1 - O konstelacji GALILEO

Postprzez Bogna » Śr, 09 lis 2011 23:17

Mariusz65 napisał(a):To Unia do tego czasu nie zbankrutuje do końca...? :shock: :wink:

Tego nie wie nikt... :wink: :roll:
Pozdrawiam Bogna.

Każda wyprawa, także w nieznane, byle z przyjaznym GPS-em, który wskaże drogę do osiągnięcia zamierzonego (a czasem nie) celu.
Był Foretrex 201, była Vista HCx i "póki co" już się skończyło. Jest eTrex 30 :) UMP, Navigator
Avatar użytkownika
Bogna
Bywalec
 
Posty: 838
Dołączył(a): Pt, 23 lis 2007 16:00
Lokalizacja: Gdynia

Re: 9 XI 2011, godz. 22, Polskie Radio 1 - O konstelacji GALILEO

Postprzez Kuzmicz » Wt, 15 lis 2011 19:06

Można jeszcze posłuchać tej audycji na stronie Polskiego Radia:
http://www.polskieradio.pl/7/179/Artyku ... ja-dla-GPS
Kamil
60CSx, 1490T, 2495LM
Avatar użytkownika
Kuzmicz
Bywalec
 
Posty: 147
Dołączył(a): Wt, 09 gru 2008 22:24
Lokalizacja: Wrocław / Łańcut

Re: 'Galileo - przecieranie szlaku' w Canal+

Postprzez PiK » Cz, 28 mar 2013 20:38

Pierwsze określenie pozycji z użyciem wyłącznie systemu Galileo http://www.un-spider.org/about-us/news/ ... eves-first
W szufladzie - Vista, Colorado. Vista HCx poszła do ludzi. W użyciu - Nuvi 250W, Virb, Oregon 600, eTrex 30. Wycieczki rowerowe.
Avatar użytkownika
PiK
Bywalec
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt, 01 lip 2008 19:35
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia strona

Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości