Dalmierz laserowy a mapy.

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Dalmierz laserowy a mapy.

Postprzez JacekN » Pt, 01 cze 2012 7:46

Czy ktoś próbował robić mapę dalmierzem laserowym?Chciałbym wykonać pomiary odległości dalmierzem laserowym zamontowanym na statywie i zmieniać kąt pomiaru silnikiem krokowym (coś jak radar).Czy temat był gdzieś poruszany?Takich zestawów pomiarów należało by zrobić kilka (z różnych miejsc) i to komputerowo połączyć.W dalszej części eksperymentu wykorzystał bym to do sterowania kosiarki akumulatorowej.Zastosować to można do robienia dokumentacji wewnątrz budynków.
176C&FF320C&SP7200&sporo innych gratów i na dodatek 64st
JacekN
Bywalec
 
Posty: 605
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 11:41
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dalmierz laserowy a mapy.

Postprzez AdamEH4 » So, 02 cze 2012 3:22

Tak, od ponad 20 lat geodeci robili tym sposobem mapy... Tylko dalmierze na poczatku były laserowe, potem chyba podczerwień... Dopóki tej metody nie wygryzły GPSy... Ale wykorzystanie lasera, silnika krokowego i kosiarki do robienia dokumentacji budynku - rewelacja... :shock:
BECKER Z100 Crocodille, GARMIN nüvi 765T, NAVIGON 4310max,
Sygic GPS Navigation 11.2.6 on ACER Liquid MT (android),
kiedyś... GARMIN nüvi 255W, CoPilot Live8 on HTC HD mini
Avatar użytkownika
AdamEH4
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn, 22 gru 2008 1:48
Lokalizacja: SL3 xxx, UK

Re: Dalmierz laserowy a mapy.

Postprzez Jacek Wo. » So, 02 cze 2012 8:57

Zobacz coś takiego:
http://sklep.gis-net.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=82&category_id=13&option=com_virtuemart&Itemid=9&vmcchk=1&Itemid=9

Do robienia mapek (a raczej szkiców sytuacyjnych) przy użyciu aplikacji na palmtopie sie nadaje, ale bardziej na zewnątrz budynków ...
Używałem do pomiarów z dokładnością około metrową.

Do Twoich potrzeb to raczej laserowy dalmierz z poziomnicą - używany przez budowlańców.
Pozdrawiam Jacek

nüvi 2360LMT, nüvi 1490T + nuMaps Lifetime, CNE 2013.41
Jacek Wo.
Początkujący
 
Posty: 68
Dołączył(a): N, 08 kwi 2007 19:59
Lokalizacja: N53 E19 +/- 15 km

Re: Dalmierz laserowy a mapy.

Postprzez JacekN » So, 02 cze 2012 9:31

AdamEH4 napisał(a):Tak, od ponad 20 lat geodeci robili tym sposobem mapy... Tylko dalmierze na poczatku były laserowe, potem chyba podczerwień... Dopóki tej metody nie wygryzły GPSy... Ale wykorzystanie lasera, silnika krokowego i kosiarki do robienia dokumentacji budynku - rewelacja... :shock:

Wiem że geodeci robili i piloci też.Teraz jest czas na bezzałogowe samoloty,kosiarki i miejmy nadzieję że nie na bezzałogowe samochody .
No bo dlaczego kosiarka nie może kosić nocą?
176C&FF320C&SP7200&sporo innych gratów i na dodatek 64st
JacekN
Bywalec
 
Posty: 605
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 11:41
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dalmierz laserowy a mapy.

Postprzez Kuzmicz » So, 02 cze 2012 16:41

JacekN napisał(a):No bo dlaczego kosiarka nie może kosić nocą?

Może, ale nie wiem, co na to jeże i inni nocni wędrowcy... :wink:
Pomysł z mapą dla kosiarki fajny, ale może biorąc pod uwagę uciążliwość dla otoczenia niech jeździ od wschodu, do zachodu słońca, przy okazji mogłaby się ładować ogniwami fotowoltaicznymi.
Kamil
60CSx, 1490T, 2495LM
Avatar użytkownika
Kuzmicz
Bywalec
 
Posty: 147
Dołączył(a): Wt, 09 gru 2008 22:24
Lokalizacja: Wrocław / Łańcut

Re: Dalmierz laserowy a mapy.

Postprzez traper_24 » So, 02 cze 2012 17:13

AdamEH4 napisał(a):Tylko dalmierze na poczatku były laserowe, potem chyba podczerwień... Dopóki tej metody nie wygryzły GPSy...


Wcale się tak nie gryzą, gdyż dalmierze laserowe z GPS-ami świetnie się uzupełniają. Inna sprawa, że do zabaw krótkodystansowych (<20 m.) proponowałbym raczej jakiś dalmierz ultradźwiękowy: bardzo tanie i tylko nieznacznie mniej dokładne.
Dakota 20 + OSM, Samsung S6 + Locus Pro
traper_24
Bywalec
 
Posty: 342
Dołączył(a): So, 27 mar 2010 22:41

Re: Dalmierz laserowy a mapy.

Postprzez JacekN » So, 02 cze 2012 20:46

I się nigdy nie wygryzą.Jak sobie wyobrażasz wyznaczenie punktu odległego, do którego wcale nie zamierzasz dojść?Potrzebujesz współrzędne punktu w którym stoisz, odległość i kąt do punktu którego współrzędne chcesz wyliczyć.
176C&FF320C&SP7200&sporo innych gratów i na dodatek 64st
JacekN
Bywalec
 
Posty: 605
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 11:41
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dalmierz laserowy a mapy.

Postprzez AdamEH4 » So, 02 cze 2012 22:14

Chyba chodzilo ci o pomierzenie a nie wyznaczenie, i raczej nie do punktu do ktorego nie zamierzam, tylko do ktorego nie moge dojsc...
Definicja slowa wyznaczenie (w geodezji) to jednoznaczene okreslenie ze tam musisz dojsc...
I w ostatnim zdaniu - potrzebujesz jeszcze wspolrzedne pktu nawiazania...
BECKER Z100 Crocodille, GARMIN nüvi 765T, NAVIGON 4310max,
Sygic GPS Navigation 11.2.6 on ACER Liquid MT (android),
kiedyś... GARMIN nüvi 255W, CoPilot Live8 on HTC HD mini
Avatar użytkownika
AdamEH4
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn, 22 gru 2008 1:48
Lokalizacja: SL3 xxx, UK

Re: Dalmierz laserowy a mapy.

Postprzez JacekN » N, 03 cze 2012 10:33

Geodeci musza dojść do punktu mi może się nie chce.A tak poważnie ja tam nie chcę dochodzić tylko zdalnie wysłać kosiarkę,no i zapytam co to punkt nawiązania?
176C&FF320C&SP7200&sporo innych gratów i na dodatek 64st
JacekN
Bywalec
 
Posty: 605
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 11:41
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dalmierz laserowy a mapy.

Postprzez GPS Maniak » N, 03 cze 2012 11:30

JacekN napisał(a):Geodeci musza dojść do punktu mi może się nie chce.

Koledze Adamowi chodziło bardziej o nomenklaturę czyli znaczenie słowa "wytyczanie", niż o to czy się Tobie chce gdzieś dojść czy nie :wink:

Chodzi o to, że to co chcesz zrobić to raczej wykonanie inwentaryzacji czyli ... wykonanie pomiarów, podczas gdy słowo wyznaczanie (w geodezji) oznacza czynność w pewnym sensie odwrotną. Wyznaczanie polega na tym, że masz mapę - powiedzmy projekt budowlany, po czym na podstawie tej mapy dokonujesz w terenie - np. poprzez opalikowanie - wyznaczenia obrysu projektowanego budynku, osi projektowanej drogi etc. etc. Krótko mówiąc idziesz w dane miejsce by wbić przykładowy palik. Dalmierzem laserowym tego nie wykonasz, a pomiary i owszem. Wyznaczanie, a pomiary to różne pojęcia.

Z naszego punktu widzenia drobiazg. "Wyznaczanie" czy "Pomiary". Wszyscy i tak zrozumieli o co Tobie chodzi ale jeżeli kolega Adam jest, bądź jeszcze niedawno był aktywnym geodetą czy budowlańcem to tego typu "pomyłki" mogą być dla niego nie do końca przyswajalne :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Dalmierz laserowy a mapy.

Postprzez JacekN » N, 03 cze 2012 12:36

Ja bym chciał wyznaczyć,albo wytyczyć tor jazdy np.kosiarki.i wcale nie interesują mnie satelity mapy istniejące itp.Kosiarka ma się znaleźć w dowolnym punkcie (nie ustalonym)i dopiero ten punkt przyjmuje za punkt zero.Zaczyna skanować teren dalmierzem tak jak radar,tworząc obraz (drzew,budynków,murków itp.).Powstaje w ten sposób obraz terenu który przyjmuje jako obraz stały.Następnie zaczyna przemieszczać się i od czasu do czasu zatrzymuje się i skanuje ponownie.Powstały obraz terenu komputer porównuje ,nakłada na obraz pierwotny.
Tak sobie to wymyśliłem.Czy taki system istnieje ?
176C&FF320C&SP7200&sporo innych gratów i na dodatek 64st
JacekN
Bywalec
 
Posty: 605
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 11:41
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dalmierz laserowy a mapy.

Postprzez Kuzmicz » N, 03 cze 2012 20:12

No ale jeśli bez GPS, to skąd ta kosiarka będzie wiedziała w jakim kierunku i o ile się przemieściła? Skaner musiałby pracować cały czas.
Kamil
60CSx, 1490T, 2495LM
Avatar użytkownika
Kuzmicz
Bywalec
 
Posty: 147
Dołączył(a): Wt, 09 gru 2008 22:24
Lokalizacja: Wrocław / Łańcut

Re: Dalmierz laserowy a mapy.

Postprzez JacekN » Pn, 04 cze 2012 9:09

No a kiedyś V1 i V2 nie miały ...
176C&FF320C&SP7200&sporo innych gratów i na dodatek 64st
JacekN
Bywalec
 
Posty: 605
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 11:41
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dalmierz laserowy a mapy.

Postprzez Jacek Wo. » Pn, 04 cze 2012 18:49

JacekN napisał(a):Ja bym chciał wyznaczyć,albo wytyczyć tor jazdy np.kosiarki.i wcale nie interesują mnie satelity mapy istniejące itp.Kosiarka ma się znaleźć w dowolnym punkcie (nie ustalonym)i dopiero ten punkt przyjmuje za punkt zero.Zaczyna skanować teren dalmierzem tak jak radar,tworząc obraz (drzew,budynków,murków itp.).Powstaje w ten sposób obraz terenu który przyjmuje jako obraz stały.Następnie zaczyna przemieszczać się i od czasu do czasu zatrzymuje się i skanuje ponownie.Powstały obraz terenu komputer porównuje ,nakłada na obraz pierwotny.
Tak sobie to wymyśliłem.Czy taki system istnieje ?


Tak taki sytem istnieje, jest juz wymyślony i zrealizowany - nazywa się LIDAR.
Nie do końca prawdziwy opis:
http://pl.wikipedia.org/wiki/LIDAR_(fotogrametria)
Może być też skaning naziemny, niekoniecznie lotniczy :-)

Eh, nawet jest kosiarka
764px-LIDAR_equipped_mobile_robot.jpg
Pozdrawiam Jacek

nüvi 2360LMT, nüvi 1490T + nuMaps Lifetime, CNE 2013.41
Jacek Wo.
Początkujący
 
Posty: 68
Dołączył(a): N, 08 kwi 2007 19:59
Lokalizacja: N53 E19 +/- 15 km


Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości