Wyprawa - porady przy tworzeniu nowej trasy

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Wyprawa - porady przy tworzeniu nowej trasy

Postprzez Freud » N, 17 cze 2012 10:38

Cześć,
wybieram się za miesiąc na dość długą wyprawę (tryb rowerowy) do Norwegii.
Z racji, że z GPS jeździem na krótsze wypady to nie mam doświadczenia na b. długich i zastanawiam się czy na dłuższych trasach warto sobie porcjonować całą trasę na osobne, wgrane do GPS.

I tutaj kilka wątpliwości:

a) jak wgram trasę typu route to GPS automatycznie na bieżąco będzie mi sugerował inną drogę, jeśli zmienię zamierzony kierunek. Niebezpiecznie jeśli nie znam terenu i uwierzę w to co mi pokazuje, nie sprawdzając wcześniej co GPS wyznaczył. Może warto jednak uzyć na sztywno użyć zamiast Route to Track?
b) Na tak długiej trasie ciężko mi jest wyznaczyć dobrze drogę przy użyciu posiadanych map. Albo urok albo sraczka. Czasem routing skopany i ciągnie mnie na siłę "naokoło", czasem drogi nie są połączone i wg. jednej mapy można przejechać a wg. innej przejazdu nie ma. Już przydażyło mi się zajechac nie tam gdzie trzeba, bo GPS zmienił trasę na jakąś totalnie do "4 liter". Co wtedy robicie? Dzielcie całą trasę na kawałki? (mało to chyba wygodne).

Dzięki właśnie takim mankamentmo mapa papierowa będzie tą główną a GPS zejdzie na drugi plan :)
Myślałem o dzieleniu na kawałki, ale może to być uciążliwe w trakcie jazdy, szczególnie że kawałki te nie będą wypadać na koniec każdego dnia.

Jak sobie radzicie z powyższymi problemami?
Odbiornik: Garmin GPSMAP 62st
Avatar użytkownika
Freud
Bywalec
 
Posty: 135
Dołączył(a): Pt, 16 gru 2011 19:27
Lokalizacja: Zielona Góra / Łódź

Re: Wyprawa - porady przy tworzeniu nowej trasy

Postprzez traper_24 » N, 17 cze 2012 13:15

Co prawda niuanse turystyki rowerowej pozostają mi obce, ale gdyby chodziło o pieszą, to w analogicznje sytuacji (wiele km. w nieznanym terenie) po prostu wyznaczyłbym sobie waypointy do sukcesywnego zaliczania. Którędy od jednego do drugiego - tu już bym improwizował na trasie, przede wszystkim w oparciu o mapę papierową (zwykle "pewniejsze" i dające szerszy ogląd).
Dakota 20 + OSM, Samsung S6 + Locus Pro
traper_24
Bywalec
 
Posty: 342
Dołączył(a): So, 27 mar 2010 22:41

Re: Wyprawa - porady przy tworzeniu nowej trasy

Postprzez Freud » N, 17 cze 2012 13:39

W swoich trasach rowerowych nie mam wyznaczonego jednoznacznie końca. Mam ich zawsze kilka.
Jak wiatr będzie wiał w twarz to przejadę załóżmy 60-80km. jak będzie super to i może 120-150.

Stąd takie planowanie na kawałki od czasu do czasu spowoduje, że będę przełączał kolejne traski.
To w zasadzie kilka minut i chyba innego wyjścia nie ma, ale myślałem, że da się to zrobić jakoś inaczej :)
W takim razie po prostu będę zmieniał kolejne trasy w miejscach zatrzymania się w końcowym waypoincie odcinka.

Dzięki Traper.

Routing jednak jest czymś dla mnie ważnym a te błędy na mapach powodują, że nie jestem w stanie potraktować GPSa jako główny środek nawigacji.
Niestety. Wyłączenie routingu rozwiązałoby sprawę :) W przypadku turystyki rowerowej routing mi się b. przydaje.
Odbiornik: Garmin GPSMAP 62st
Avatar użytkownika
Freud
Bywalec
 
Posty: 135
Dołączył(a): Pt, 16 gru 2011 19:27
Lokalizacja: Zielona Góra / Łódź

Re: Wyprawa - porady przy tworzeniu nowej trasy

Postprzez Marko » Pn, 18 cze 2012 8:03

@Freud
Jeśli już masz tracki, to proponuję Ci przygotowanie własnej mapy IMG, jako nakładki.
Co prawda bez routingu, ale możesz taką łatwo sobie stworzyć programem www.gpx2img.com
Ta konwersja oszczędzi Ci czasu na przełączanie śladów.

Można również spróbować wykonać routowalną mapę IMG z użyciem cgpsmappera, ale to już nieco wyższa "szkoła jazdy".
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Wyprawa - porady przy tworzeniu nowej trasy

Postprzez Freud » Pn, 18 cze 2012 22:39

Spróbuję :) Lubię taką zabawę.

A co z opcją trackback? :) Działa?

[EDIT]
Za free: http://www.javawa.nl/downloads/software ... _Setup.exe
Odbiornik: Garmin GPSMAP 62st
Avatar użytkownika
Freud
Bywalec
 
Posty: 135
Dołączył(a): Pt, 16 gru 2011 19:27
Lokalizacja: Zielona Góra / Łódź


Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości