OSM, UMP różne spojrzenie na mapy

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Re: garmin.openstreetmap.nl

Postprzez GPS Maniak » Pn, 25 cze 2012 20:58

@mallorca. Lansowana przez Ciebie wizja: "Więcej użytkowników = więcej kreślarzy = mapa rośnie w siłę" to tylko jedna strona medalu. Słuszna pod warunkiem, że dla kogoś siła mapy leży wyłącznie w ilości obiektów i wielkości obszaru jaki mapa obejmuje, a tak nie jest. Popej wspomniał już o różnicy w podejściu do routingu, ja o różnicy w podejściu do stylu i indywidualnego, dedykowanego pod określone potrzeby charakteru mapy. Mamy po prostu inną hierarchię wartości i nie możemy grać w jednej drużynie :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: garmin.openstreetmap.nl

Postprzez Artur » Pn, 25 cze 2012 21:11

mallorca napisał(a):Ano dlatego, że GM stworzone jest po to żeby zarabiać (tak wiem, że można ją darmowo używać w różnych miejscach, ale jednak ona ma zarabiać). Użytkownicy chcieli mieć całkowicie otwartą mapę.

Tylko nie bardzo wiadomo dlaczego OSMF zmienia licencję. A jak nie bardzo wiadomo dlaczego to...
mallorca napisał(a):powinniście złączyć siły. Z Waszą pomocą gimbusy także nauczą się rysować ;) trzeba tylko trochę im pomóc.

To nie o to chodzi, że "nie umią". U nas trzeba terminować żeby móc samodzielnie edytować mapę. W OSM zakładasz konto i już. Czasem ktoś wyłapie błędy (nie mówiąc o zamierzonych jajach) i poprawi ale częściej pewnie nie.

Niemniej jednak największe obawy (moje)budzi to, że z OSM stanie się to co z miplo - na podstawie dużej pracy społecznościowej ktoś sobie będzie trzepał kasę. Mogę pracować za darmo dla przyjemności do momentu gdy nie zobaczę, że ktoś robi ze mnie jelenia...
Artur
Nuvi 2495LMT, Vista HCx, Xda IIi z Navitelem i kiedyś Que teraz MXT, Lark z MapaMap,
Omnia z automapą, UMP-pcPL, bgroutingmap + różne inne głównie dla navitela
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Re: garmin.openstreetmap.nl

Postprzez Zetor » Pn, 25 cze 2012 22:11

Artur napisał(a):Tylko nie bardzo wiadomo dlaczego OSMF zmienia licencję. A jak nie bardzo wiadomo dlaczego to...

To akurat wiadomo.
Licencja CC-BY-SA jest przeznaczona dla tworów kreatywnych (muzyka ,film itp). Nawet Creative Commons-Organisation radzi nie używać tej licencji dla bazy danych, jaka niewątpliwie jest OSM. Według wielu ekspertów od prawa autorskiego z wielu krajów bardziej odpowiednia dla OSM jest licencja "Open Database License“ (ODbL), gdyż w wielu krajach dane OSM na licencji CC-BY-SA są praktycznie nie chronione. Temat jest dość skomplikowany, by go ogarnąć w kilku zdaniach, dlatego zainteresowanych odsyłam do OSM-wiki.
pozdrawiam Zetor
Oregon 300: OSM Deutschland, UMP-pcPL
Samsung Xcover 2: Navigon, OsmAnd~, Locus
Klik!
Avatar użytkownika
Zetor
Bywalec
 
Posty: 314
Dołączył(a): Pt, 25 wrz 2009 10:14
Lokalizacja: Brunszwik / Dolna Saksonia

Re: garmin.openstreetmap.nl

Postprzez Mariusz65 » Wt, 26 cze 2012 6:06

mallorca napisał(a):Na dokładkę trochę prywaty. Czytam to forum od kilku dobrych lat. Poziom inteligencji, kultury, przyjazności (itp itd) userów tego forum jest znacząco większy od średniej innych for.

Dobrze by było, gdybyś Ty również starał się trzymać ten poziom!
Ja wyraziłem wyłącznie swój odmienny pogląd w dyskusji na temat przyszłości mapy UMP i nie próbowałem Ciebie obrazić tak jak Ty mnie:
mallorca napisał(a):Ale na Boga, Mariusz unikam Twoich postów jak ognia. Czasem mam wrażenie, że Ty piszesz jedynie po to aby pisać - nie ważne co, ważne żeby licznik urósł.

Można mieć różne zdanie i o tym dyskutować. Do tego między innymi służą fora, ale chyba nie do tego aby obrażać innych i robić wycieczki personalne.
Jeśli gdzieś nie miałem racji lub napisałem coś nie tak, to mogłeś to sprostować we właściwym wątku. Ty natomiast używasz ogólników jako pałki, którą można dać komuś po głowie. Może się lepiej nad tym zastanów zanim zaczniesz oceniać czyjś "poziom inteligencji i kultury".

mallorca napisał(a):Jako, iż zaangażowałem się w dyskusję w tym topicu odpowiem i Tobie....

Skoro tak bardzo mną gardzisz, to nie poświęcaj się i nie odpowiadaj.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: OSM, UMP różne spojrzenie na mapy

Postprzez Zachu » Wt, 26 cze 2012 8:25

greg_m napisał(a):Choc chlopaki duzo ostatnio rysuja chyba z map Binga.

Nie z map tylko ze zdjęć. Pojawiły się nowe. Mapy Binga to Navteq a tego nie bardzo można przerysowywać żeby licencje się zgadzały :)
Niestety tam gdzie nie ma zdjęć nie ma OSM, nawet w Niemczech gdzie hydranty są dodawane i pojedyncze drzewa w parku. Takie rysowanie bez wychodzenia w teren. Jak to Alf/red mi sprzedał określenie chair mapping.

mallorca poczytaj info na Facebook i G+ o UMP.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: OSM, UMP różne spojrzenie na mapy

Postprzez Marko » Wt, 26 cze 2012 9:19

Mapy komercyjne, poki co, bronia sie baza adresowa. Zdaje sie, ze tak OSM, jak UMP nie grzesza liczba adresow w porownaniu do CNE lub GPMapy...
Sorry za brak polskich liter.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6217
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: OSM, UMP różne spojrzenie na mapy

Postprzez Antonio » Wt, 26 cze 2012 10:07

Marko napisał(a):Mapy komercyjne, poki co, bronia sie baza adresowa. Zdaje sie, ze tak OSM, jak UMP nie grzesza liczba adresow w porownaniu do CNE lub GPMapy...

W UMP Warszawa i Łódź (baza adresowa) zrobione są w całości. Czy inne miasta - nie pamiętam, są na pewno niektóre zrobione częściowo. Natomiast wspomniane powyżej CNE to w Polsce "katastrofa". Numery adresowe poprzesuwane nawet o kilkaset metrów.
CNE.JPG
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: OSM, UMP różne spojrzenie na mapy

Postprzez Marko » Wt, 26 cze 2012 10:14

@Antonio
Wow! U mnie nie dziala wyszukiwanie... tzn. szuka tylko wg pierwszej litery np. znajduje ulice na W, ale nie znajduje na Wa...
Co jest powodem?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6217
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: OSM, UMP różne spojrzenie na mapy

Postprzez Marko » Śr, 27 cze 2012 17:45

Marko napisał(a):U mnie nie dziala wyszukiwanie...

Już działa! W Nuvifonie należy nazwy miast i ulic wpisywać DUŻYMI LITERAMI.
Antonio napisał(a):Natomiast wspomniane powyżej CNE to w Polsce "katastrofa". Numery adresowe poprzesuwane nawet o kilkaset metrów.

Czy mógłbyś podać dokładność bazy adresowej w UMP_PL? W miastach, które sprawdzałem (Cieszyn, Skoczów) zupełnie mi się nie zgadzają adresy...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6217
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: OSM, UMP różne spojrzenie na mapy

Postprzez Antonio » Śr, 27 cze 2012 18:44

Marko napisał(a):Czy mógłbyś podać dokładność bazy adresowej w UMP_PL?

Sprawdzałem kilkadziesiąt adresów w Łodzi (fizycznie, nie na mapie) i jest ok, nawet na osiedlach domków jednorodzinnych, w małych uliczkach.
Dane:
:arrow: UMP
UMP napisał(a):28.12.2011 Łódź, jako kolejne miasto, ma 100% numerów domów.


:arrow: Zawartość-UMP - inne miasta

EDIT: Warszawa w 30%, a wydawało mi się, że czytałem o 100% :oops: . I tak nieźle.
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: garmin.openstreetmap.nl

Postprzez TxF » Śr, 11 lip 2012 13:43

Zetor napisał(a):To akurat wiadomo.
Licencja CC-BY-SA jest przeznaczona dla tworów kreatywnych (muzyka ,film itp). Nawet Creative Commons-Organisation radzi nie używać tej licencji dla bazy danych, jaka niewątpliwie jest OSM. Według wielu ekspertów od prawa autorskiego z wielu krajów bardziej odpowiednia dla OSM jest licencja "Open Database License“ (ODbL), gdyż w wielu krajach dane OSM na licencji CC-BY-SA są praktycznie nie chronione. Temat jest dość skomplikowany, by go ogarnąć w kilku zdaniach, dlatego zainteresowanych odsyłam do OSM-wiki.


Jak coś takiego piszesz, to zapewne masz przygotowane w zanadrzu nazwiska tych ekspertów? Oraz nazwy tych krajów? :D
Polecam dyskusję tu: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=15528.
Nie podano tam jeszcze ani jednego kraju, w którym CC-By-SA nie chroniłby map, a wielu ekspertów także jakoś nie widać (pomijam twórców ODbL, oczywiście, i członków OSMF, czyli współtwórców ODbL).
Nie oznacza to, że CC-By-SA jest idealne do baz danych, ale oznacza, że takie zdania jak Twoje powyżej lepiej pisać z rozwagą.
Pozdrawiam,
TxF, nuvi 765/DriveSmart 55
TxF
Bywalec
 
Posty: 161
Dołączył(a): Śr, 06 lut 2008 7:23

Poprzednia strona

Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości