Aparat fotograficzny z modułem GPS

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Re: Aparat fotograficzny z modułem GPS

Postprzez tboniasty » Śr, 04 lip 2012 8:52

Marko napisał(a):
Jacek Wo. napisał(a):...większość?? (niektóre?? raczej nie wszystkie) aparaty mają wbudowany kompas i do zdjęcia dopisują inormację o kierunku jego zrobienia - tego zewnętrzny loger nie zapewni
Czy to wykorzystuje sie praktycznie?
Jak dziala kompas i jak sie go kalibruje?

W oparciu o moje doświadczenia z AW100: trzeba kalibrować po każdym wyjęciu akusa (jak w Garminie), a robi się to poprzez zrobienie ósemki jak w smartfonach.

Z łapaniem fix'a po dłuższym wyłączniu w ww. modelu różnie bywa, a wiadomo, że w trakcie podróżowania foto trzeba strzelać czasami "na już". Dlatego gdy mam włączony zapis śladu w etrexie w aparacie gps'a nie włączam (dodatkowa zaleta to zżeranie mniejszej ilości prądu). Potem otagowuję fotki bez współrzędnych za pomocą softu na pececie. Te zrobione przy włączonym module gps, mają koordynaty zapisane w exif'ie.
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Aparat fotograficzny z modułem GPS

Postprzez asandrzej » Śr, 04 lip 2012 9:27

Jeżeli w aparacie Gps nie działa podczas „uśpienia” lub nie uzupełnia danych o położeniu z interwałem czasowym,
to nie można liczyć na pełnego fixa zaraz po włączeniu, przecież znamy to z odbiorników turystycznych,
nawet po ponownym włączeniu w tej samej lokalizacji „sygnał” potrafi na moment uciec w nieznane.
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Aparat fotograficzny z modułem GPS

Postprzez Marko » Śr, 04 lip 2012 9:53

tboniasty napisał(a):...w trakcie podróżowania foto trzeba strzelać czasami "na już".

Mojej półtorarocznej córze już od dawna nie udało się pstryknąć zdjęcia aparatem w odpowiedniej chwili.
Najwięcej mimiki twarzy udało się uchwycić komórką, choć z ostrością już różnie bywa ;)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Aparat fotograficzny z modułem GPS

Postprzez asandrzej » Śr, 04 lip 2012 10:03

Marko napisał(a):Mojej półtorarocznej córze już od dawna nie udało się pstryknąć zdjęcia aparatem w odpowiedniej chwili.

Zrób zdjęcia aparatem tradycyjnym ( kliszowym) lub włącz seryjne robienie zdjęć, z kilku wybierz .... „to jedno”.
andrzej
..............................................................................................................................
Zwyczajowa zasada,.... poruszającej osobie robimy zdjęcie w momencie, gdy ma obydwie stopy postawione są na ziemi ( zdjęcia sortowe to coś innego),
Takie zdjęcia często się zdarzają.
Większość aparatów cyfrowych ma duże opóźnienie, czyli faktycznie nie jest uwieczniony moment, w którym przyciskamy spust migawki.
Pierwsze aparaty cyfrowe miały znaczne opóźnienie, dodano opcję zdjęć seryjnych żeby, zniwelować po części ten problem.
Dzisiejsze aparaty są znacznie szybsze, ale i tak nie dorównują pod tym względem aparatom tradycyjnym.
Ostatnio edytowano Śr, 04 lip 2012 10:47 przez asandrzej, łącznie edytowano 1 raz
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Aparat fotograficzny z modułem GPS

Postprzez tboniasty » Śr, 04 lip 2012 10:15

Andrzeju, znam przyczyny tego problemu - cudów od modułu gps w aparacie się nie spodziewałem i takowych nie było ;-)

Idę się przejść na zakład. Po drodze spróbuję zrobić testy porównawcze ile potrzebuje na złapanie fixa 30ka i aw100.
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Aparat fotograficzny z modułem GPS

Postprzez Marko » Śr, 04 lip 2012 10:55

asandrzej napisał(a):Zrób zdjęcia aparatem tradycyjnym ( kliszowym) lub włącz seryjne robienie zdjęć, z kilku wybierz .... „to jedno”.

Cenna uwaga, z tym, że problem nie leży po stronie technicznej...
Jakoś tak bywa, że Nasze Dziecko akurat zrobi coś wartego uwiecznienia, gdy akurat nie mam aparatu "pod ręką", stąd częściej sięgam do kieszeni - po komórkę.
Oczywiście, "sesje zdjęciowe" też odbywamy, choć... w tym czasie akurat Nasze Dziecko ma milion innych spraw na głowie niż pozowanie do zdjęć...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Aparat fotograficzny z modułem GPS

Postprzez asandrzej » Śr, 04 lip 2012 11:32

tboniasty napisał(a):spróbuję zrobić testy porównawcze ile potrzebuje na złapanie fixa .

Może czas na złapanie pełnego fixa ma mniejsze znaczenie,
ciekawszą informacją może być długość czasu pracy w pełnej gotowości.
Jeżeli czas pracy byłby w granicach pięciu sześciu godzin, to może być wystarczające.

Jeszcze jedno pytanie, przypuszczam, że w tych aparatach jest akumulator dedykowany.
Czy jest łatwo wymienny, czy zabudowany na stałe, tak jak było to w sprzętach typu PDA.

anndrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Aparat fotograficzny z modułem GPS

Postprzez Jacek Wo. » Śr, 04 lip 2012 11:44

Marko napisał(a):Wciąż mnie ciekawi ta dokładność kompasu... Czy można założyć, że uzyska się dokładny namiar na cel?

Kierunek ogólnie jest ok, ale na pewno nie nazwałbym, że to jest dokładny namiar - to nie tachimetr ...

Marko napisał(a):Czy można założyć w ciemno, że 100/100 zdjęć będzie miało geotagi


W ciemno - nie!

Przy spełnieniu kilku warunków - tak (no, na 98%):
1) najpierw - na dworze (na polu) - czyli nie pod dachem albo w lesie :lol: - złapać fix'a
2) robić zdjęcia
3) kontrolować staus GPS - na ekraniku jest ikonka fix'a i siły sygnału

Marko napisał(a):Czy geotagowane zdjęcia są wyróżnione w aparacie, w stosunku do zdjęć bez geotagów (np. oznaczone "szpilką")?

jest taka opcja
Pozdrawiam Jacek

nüvi 2360LMT, nüvi 1490T + nuMaps Lifetime, CNE 2013.41
Jacek Wo.
Początkujący
 
Posty: 68
Dołączył(a): N, 08 kwi 2007 19:59
Lokalizacja: N53 E19 +/- 15 km

Re: Aparat fotograficzny z modułem GPS

Postprzez Marko » Śr, 04 lip 2012 11:47

Jacek Wo. napisał(a):
Marko napisał(a):Czy geotagowane zdjęcia są wyróżnione w aparacie, w stosunku do zdjęć bez geotagów (np. oznaczone "szpilką")?

jest taka opcja

Dzięki! Czyli w zasadzie problem "fix-a" się marginalizuje. Po zrobieniu zdjęcia od razu można sprawdzić czy osiągnęliśmy efekt (czyli zgeotagowaliśmy zdjęcie).
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Aparat fotograficzny z modułem GPS

Postprzez asandrzej » Śr, 04 lip 2012 12:02

Marko napisał(a):Po zrobieniu zdjęcia od razu można sprawdzić czy osiągnęliśmy efekt (czyli zgeotagowaliśmy zdjęcie).

To może być niewystarczająca informacja, zdjęcie może mieć geodane, ale nie możemy stwierdzić, jakiej jakości,
zwłaszcza, że „łapanie” fixa często bywa utrudniane.
Sam fakt „zafiksowania” zdjęcia jest mało przydatny jeżeli przesunięcie będzie w setkach metrów.
andrzej

Edycja: (geodane)
Ostatnio edytowano Śr, 04 lip 2012 12:20 przez asandrzej, łącznie edytowano 1 raz
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Aparat fotograficzny z modułem GPS

Postprzez Marko » Śr, 04 lip 2012 12:06

@Asandrzej
Piszemy o zabawkach turystycznych, więc czy geotagujemy zdjęcia na podstawie zebranych śladów, czy wprost w aparacie, problem dokładności odrzucamy na dalszy plan.
Mniej więcej ma się zgadzać, a co to znaczy, to już kwestia szczęścia i odpowiednich (w danej chwili) warunków terenowych.

Ciekawi mnie natomiast co na nasze wywody Autor wątku i jakie są Jego preferencje.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Aparat fotograficzny z modułem GPS

Postprzez asandrzej » Śr, 04 lip 2012 12:11

Marko napisał(a):więc czy geotagujemy zdjęcia na podstawie zebranych śladów, czy wprost w aparacie, problem dokładności odrzucamy na dalszy plan.

To może lepiej geodatować z mapy w pececie.
Nie chodzi o aptekarską dokładność, a o dokładność w granicach rozsądku i przydatności,
oraz pewności, że zdjęcie będzie miało geodane w granicach "przyzwoitości"
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Aparat fotograficzny z modułem GPS

Postprzez Marko » Śr, 04 lip 2012 12:13

asandrzej napisał(a):To może lepiej geodatować z mapy w pececie.

Pewnie, że lepiej, tylko... wolniej niż na podstawie śladu.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Aparat fotograficzny z modułem GPS

Postprzez tboniasty » Śr, 04 lip 2012 13:02

asandrzej napisał(a):Jeszcze jedno pytanie, przypuszczam, że w tych aparatach jest akumulator dedykowany.
Czy jest łatwo wymienny, czy zabudowany na stałe, tak jak było to w sprzętach typu PDA.
anndrzej


Łatwo wymienny. U mnie wygląda to tak:
Obrazek

Co do łapania pierwszego fixa:
Etrex: ~0,5 minuty
AW100: ~2 minuty

Urządzenia wyłączyłem by po pół godzinie włączyć w tym samym miejscu i:
Etrex: fix od razu
AW100: ~9 s

Czas mierzyłem od momentu naciśnięcia przycisku power w aparacie, a w etrexie od wyskoczenia ekranu z mapą.
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Aparat fotograficzny z modułem GPS

Postprzez asandrzej » Śr, 04 lip 2012 13:11

tboniasty napisał(a): Łatwo wymienny

To według mnie znacznie ułatwia sprawę, jeżeli można zastosować dodatkowy akumulator.

Galaxy Note może pracować z włączonym GPS-em znacznie powyżej piętnastu godzin, piętnaście godzin pracuje z aplikacją nawigacyjną,
z włączonym samym GPS-em nie sprawdzałem, jest aparat, zdjęcia są geodatowane w exifi-e, kierunku patrzenia obiektywu nie zapisuje.
Ale cóż, dotykowy odbiornik nawigacyjny jest jeszcze do przyjęcia, ale dotykowy aparat już chyba nie.
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości

cron