Zagłuszacz sygnału GPS

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Zagłuszacz sygnału GPS

Postprzez Mariusz65 » Pt, 19 kwi 2013 21:43

Jakoś do tej pory nie miałem świadomości, że są dostępne w powszechnej sprzedaży zagłuszacze sygnału GPS.

Zagluszacz_GPS.jpg
Zagluszacz_GPS.jpg (8.93 KiB) Przeglądane 27190 razy

Oczywiście można się domyślać, że z takich urządzeń korzystają służby specjalne, czy konwoje bankowe, ale na co takie ustrojstwo zwykłemu Kowalskiemu?

W sieci czytam o następujących zastosowaniach:
:arrow: http://niebezpiecznik.pl/post/zagluszanie-gps-a/
Jammery GPS już są wykorzystywane przez złodziei samochodowych w celu zapobieżenia zlokalizowania kradzionego auta za pomocą wbudowanego doń GPS-a. Z zagłuszaczy GPS korzystają również pracownicy firm przewozowych, którzy nie chcą by pracodawca mógł śledzić ich pozycję poprzez wbudowane w ciężarówki odbiorniki GPS-owi.

Przy odpowiedniej modyfikacji sygnału można zmusić odbiornik GPS do odczytania nieprawidłowej pozycji. Wyobraźcie sobie tylko, że zmylicie takiego TIR-a, wypakowanego po brzegi elektroniką, wskazując mu drogę do waszego magazynu, a nie tego prawdziwego.

No nieźle! :mrgreen: Kierowcę TIRa trzeba oczywiście zabić!

A najlepsze wrażenie robi zachęta jednego ze sprzedawców: ;-)
Dzięki temu zaawansowanemu urządzeniu o niewinnym wyglądzie będziesz mógł odpocząć od natarczywych znajomych i nikt nie będzie przeszkadzał Ci podczas jazdy.

No to nie wiedziałem, że od zagłuszacza sygnału GPS (może również GSM?) zależy komfort jazdy :shock: :wink:

PS
Są też takie o większej mocy zagłuszające w promieniu kilkuset metrów do kilku kilometrów, więc zanim zaczniecie reklamować swojego Nuviego, pomyślcie czy nie jechaliście w pobliżu gościa, który używa takiego ustrojstwa... :wink:
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Zagłuszacz sygnału GPS

Postprzez soko » Pn, 22 kwi 2013 16:33

W większości cywilizowanych krajów siedzi się nawet kilka lat po użyciu tego typu zabawki. Plus dodatek za ew. szkody lub czyjąś śmierć. Wg normalnych zasad. W mniej cywilizowanych - zazwyczaj się ginie.
Poważnie bym się zastanowił nawet nad wejściem na stronę z ofertą sprzedaży.
Piszę więc szybko ten tekst, bo są różne naiwne dzieciaki i kłopoty gotowe....
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Zagłuszacz sygnału GPS

Postprzez Wojtek Szydlowski » Pn, 22 kwi 2013 19:50

Nie miałem nawet świadomości istnienia podobnych urządzeń, zdumiewające a z drugiej strony, potrzeba matką wynalazków.
Poczytałem trochę i z reguły trafia się na wpisy kierowców ciężarówek, którzy robią "lewizny" otwarcie się do tego przyznając i szukając porady, jak oszukać szefa na kilometrach / trasie.
Inni w "dobrej wierze" odpowiadają na te posty polecając takie czy inne urządzenia, piszą co niektórzy nawet takie sensacje, że są urządzenia zdolne zakłócić sygnał w promieniu kilku kilometrów.
Wątpię, aby szefowie firm transportowych byli aż tak tępi, że nie są w stanie przejrzeć śladów z GPS a wtedy czarno na białym widać, że było coś kombinowane.
Przygnębiające jest jedno: powszechne przyzwolenie na kombinatorstwo i wręcz schlebianie temu: kradzież nazywa się zaradnością, sprytem, etc.
A później wielkie narzekanie, jak to u nas źle, a wszyscy wokoło mają dobrze...
Żal d*** ściska jak się czyta takie "aukcje" na jedynie słusznym portalu, w których są dokładnie te opisy, zacytowane przez Mariusza.
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Zagłuszacz sygnału GPS

Postprzez Zachu » Pn, 22 kwi 2013 20:21

Nie wiem gdzie są te cywilizowane kraje ale najlepszy przykład że całe pojęcie jest anglojęzyczne i działa tak http://www.youtube.com/watch?v=cfPc8tH8vBY
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zagłuszacz sygnału GPS

Postprzez soko » Pn, 22 kwi 2013 21:34

Celem spokojnej lektury.

USA
http://www.navcen.uscg.gov/pdf/gps/Publ ... ammers.pdf
http://www.gps.gov/spectrum/jamming/
i liczne załączniki do poczytania...

Australia
http://www.acma.gov.au/WEB/STANDARD/1001/pc=PC_600173

mały cytacik z zestawem mandacików:
What are the penalties for using GPS jammers?

Various offences apply under the Radiocommunications Act 1992, depending on how the person caught with the device was using it.

Offences include:
the operation or supply of a prohibited device, which can attract a penalty of two years imprisonment (if the offender is an individual) or 1,500 penalty units (one penalty unit is $170, so a total of $255,000)—section 189
causing interference likely to prejudice the safe operation of vessels, aircraft or space object, which can attract a penalty of five years imprisonment (if the offender is an individual) or 5,000 penalty units ($850,000)—section 192
causing interference in relation to certain radiocommunications (including to rescue and emergency call service organisations such as police, fire, ambulance), which can attract a penalty of five years imprisonment (if the offender is an individual) or 5,000 penalty units ($850,000)—section 193
causing interference likely to endanger safety of another person or cause another person to suffer or incur substantial loss or damage, which can attract a penalty of five years imprisonment (if the offender is an individual) or 5,000 penalty units ($850,000)—section 194
reckless conduct that causes substantial interference with radiocommunications, or substantial disruption or disturbance of radiocommunications, which can attract a penalty of one year imprisonment—section 197.
................
................
Mozliwość pozwu z poszkodowanych sieci komputerowych, systemów bankowych, systemów energetycznych, itp. powinna odstraszyć co inteligentniejszych.

myślę, że starczy .....
Krzysztof
Ostatnio edytowano Pn, 22 kwi 2013 21:50 przez soko, łącznie edytowano 1 raz
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Zagłuszacz sygnału GPS

Postprzez traper_24 » Pn, 22 kwi 2013 21:42

Wojtek Szydlowski napisał(a):Inni w "dobrej wierze" odpowiadają na te posty polecając takie czy inne urządzenia, piszą co niektórzy nawet takie sensacje, że są urządzenia zdolne zakłócić sygnał w promieniu kilku kilometrów.

Siła sygnału (L1) GPS na powierzchni Ziemi to jakieś -130 dBm, więc nadajnikiem raptem 1-watowym faktycznie można by go spacyfikować w promieniu kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu kilometrów. Dla fanów i maniaków GPS perspektywa niewątpliwie przykra, ale z drugiej strony - gdy USA zaczną nasyłać nam nad głowy swoje drony z "misjami antyterrorystycznymi", to wtedy notowania tego typu zagłuszaczek pewnikiem wzrosną ;-)
Dakota 20 + OSM, Samsung S6 + Locus Pro
traper_24
Bywalec
 
Posty: 342
Dołączył(a): So, 27 mar 2010 22:41

Re: Zagłuszacz sygnału GPS

Postprzez soko » Pn, 22 kwi 2013 21:56

Bawi się w to N Korea. Znane przypadki przymusowych lądowań samolotów USA i zmylenia statków w tamtych okolicach. Na pewno inni też .
Bawi się świat przestępczy. Towarzystwo dość średnie.
Posta napisałem by nabrać pewnego dystansu. Jest to zabawa potencjalnie niebezpieczna.

Pozdrawiam Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Zagłuszacz sygnału GPS

Postprzez tboniasty » Wt, 23 kwi 2013 1:04

Moi kochani Piraci! To może popiętnujmy teraz posiadaczy Rino i Astro? One też są u nas swoistymi zagłuszaczami arrrrrr kptn! ;)

P.S. Chętnie bym potestował taką parkę "nosorożców"...
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Zagłuszacz sygnału GPS

Postprzez GPS Maniak » Wt, 23 kwi 2013 8:00

E tam. Jaki tam ze mnie pirat? Jeden krótki impuls raz na 15-30 minut i to co najwyżej 2 razy do roku, na dodatek w Puszczy Noteckiej, gdzie nie ma czego zagłuszać :wink: :D

Swoją drogą nie wiem jak jest teraz, ale jeszcze kilka lat temu na Allegro bardzo popularne były pracujące na "amerykańskich" częstotliwościach, 5W walkie-talkie firmy Midland. Podejrzewam, że w Polsce jest tych walkie-talkie kilkaset razy więcej niż Rino i Astro. Zresztą gdzieś w szufladzie takie się u mnie walają. Swego czasu kiedy jeździłem w Bieszczady w większym gronie i zabieraliśmy w góry tego typu zabawki, zdarzyło mi się, że wędrując Połoninią Wetlińską miałem cały czas na nasłuchu rozmowy z jakiegoś harcerskiego obozu żeglarskiego na Solinie. Owszem Wetlińska-Solina to obszar praktycznie bez przeszkód terenowych, ale jednak to ok. 20-25 km, więc te zabawki wcale aż tak bardzo zabawkami nie są. Co prawda momentami sygnał zanikał, rozmowy były szarpane ale i tak byłem w szoku.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Zagłuszacz sygnału GPS

Postprzez tboniasty » Wt, 23 kwi 2013 9:25

Ale ja tak tylko informacyjnie ;-) FRS koliduje z pasmem, które TPsa wykorzystuje do telefonii bezprzewodowej, więc można się spodziewać jej wykorzystania zwłaszcza na terenie odludnym, gdzie ciężko dotrzeć z przewodem (lub jest to nieopłacalne).

Na forum PMR swojego czasu przestrzegali:
(...) używanie tego zakresu jest nielegalne i może być przyczyną śmierci kogoś kto wzywa pomocy ,przez aparat telefoniczny TP a w tym czasie nasza radiostacja zakłóca sygnał z tego telefonu :!: (...)używanie tego standardu jest poważnym przestępstwem i podlega wysokim karom oraz konfiskacie sprzętu , jeśli zaś nasza radiostacja przyczyni się do strat majątkowych lub zagrożenia życia .. to kara więzienia nie powinna nikogo zdziwić.
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Zagłuszacz sygnału GPS

Postprzez bombel » Wt, 23 kwi 2013 18:53

Sygnału GPS nie da się zagłuszyć w teorii. Należałoby znać ciąg scramblujący (najprościej mówiąc - klucz którym są szyfrowane komunikaty).

Profesjonalne odbiorniki mają układy, które pracują na tym niskiej mocy sygnale i szum na nie nie wpływa.
Ponieważ jednak taka niskoszumowa elektronika jest cholernie droga, to wszystkie cywilne odbiorniki mają tuż za anteną wzmacniacz syganału. Całe "zagłuszanie" sprowadza się do tego, by doprowadzić ten wzmacniacz do nasycenia.

Jeden z wykładowców opowiadał nam nawet kiedyś anegdotkę, że na początku lat 90tych korzystali z taktowania z sygnału GPS (robili sprzęt do synchronizacji sieci telekomunikacyjnych). Jednego dnia mieli ogromny problem, bo sygnał im zaniknął. Po szybkim sprawdzeniu czy nie wybuchła żadna wojna obdzwonili tu i ówdzie. Okazało się, że 10km dalej, w Krzesinach wojsko testowało jakiś nowy sprzęt radarowy, który siał takimi zakłóceniami.
[Vista HCx] + 2*[Nuvi 765T] + [Nuvi 1690 w rozsypce] + [UMP + rower]
bombel
Bywalec
 
Posty: 143
Dołączył(a): Śr, 29 lip 2009 11:34
Lokalizacja: POZ

Re: Zagłuszacz sygnału GPS

Postprzez soko » N, 28 kwi 2013 20:41

tboniasty napisał(a):Moi kochani Piraci! To może popiętnujmy teraz posiadaczy Rino i Astro? One też są u nas swoistymi zagłuszaczami arrrrrr kptn! ;)

P.S. Chętnie bym potestował taką parkę "nosorożców"...

Też bym chętnie potestował. Gdyby nie działały na pasmach zatrzeżonych.
Jest jakieś pojęcie cywilizacji - jako modelu życia zbiorowego - albo nie.
Mozna oczywiście wyrzucać śmieci w lesie, albo za murek własnego domu. W końcu gdzieś je wiatr wywieje, albo zeżrą jakieś ptaki. Czemu nie. Większość Świata tak żyje. Czy to argument?
Można zawracać TIR-em na autostradzie, jechać na zjazdach pod prąd. W końcu reszta powinna się zdążyć domyślić, żę jest coś nie tak. No nie? Ponieważ - omijając korki - często jadę z pracy dookoła miasta autostradą, widzę akcje, które nie śniły się filozofom.
Można hackować w internecie, uwalać serwery, blokować fora.... zabawy w bród.
itp.itd.
Można więc też, w myśl takiego podejścia cywilizacyjnego, zaśmiecać "przestrzeń radiową", czy jak to nazwać. Tyle, że efekty mogą przekroczyć naszą imaginację. O wielu interakcjach nie wiemy, szczególnie, że co chwila dochodzą nowe.
Pozdrawiam Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Zagłuszacz sygnału GPS

Postprzez PiK » Wt, 30 lip 2013 8:41

Kolejna informacja o zagłuszaniu/zafałszowywaniu sygnału GPS: Fałszowanie sygnału GPS pozwala sterować statkami
W szufladzie - Vista, Colorado. Vista HCx poszła do ludzi. W użyciu - Nuvi 250W, Virb, Oregon 600, eTrex 30. Wycieczki rowerowe.
Avatar użytkownika
PiK
Bywalec
 
Posty: 185
Dołączył(a): Wt, 01 lip 2008 19:35
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zagłuszacz sygnału GPS

Postprzez bombel » Wt, 30 lip 2013 13:56

"Nagrywasz" całe pasmo radiowe używane przez GPS (nośne cywilne i wojskowe + cały zakres dla odchyłki dopplerowskiej) w miejscu X w czasie Y.
Następnie odtwarzasz to później tuż przy antenie innego urządzenia (dodatkowo ekranując od nieba). "Ofiara" uzyskuje czas i współrzędne nie dla swojej pozycji, ale dla miejsca/czasu, gdzie prowadziłeś nagranie.
Żadne łamanie systemu, po prostu "podkładasz komuś pod nos wczorajszą gazetę".

Zabezpieczenie jest względnie proste - wykrywanie anomalii po stronie oprogramowania odbiornika (nagły skok o dużą odległość lub przedział czasu; odebranie depeszy gps z datą/godziną z przeszłości). Producenci softu do nawigacji cywilnych pewnie olewają takie sprawdzanie.
[Vista HCx] + 2*[Nuvi 765T] + [Nuvi 1690 w rozsypce] + [UMP + rower]
bombel
Bywalec
 
Posty: 143
Dołączył(a): Śr, 29 lip 2009 11:34
Lokalizacja: POZ


Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 17 gości

cron