GPS na rower - Kolejny temat o niczym

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Re: Kolejny temat o niczym

Postprzez GPS Maniak » Cz, 19 gru 2013 14:25

klimkr napisał(a):Też używam TB na Solidzie. Ale na Androidzie o niebo lepszy jest Kamap ...

Na Androidzie dobrych aplikacji jest od groma, ale skoro już poruszyłeś temat Kamapu, to czy można do niego wrzucić mapy samodzielnie przygotowane? Np. z Geoportalu etc.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Kolejny temat o niczym

Postprzez Ranger » Cz, 19 gru 2013 14:30

@Marko
To co nazwałeś ładowaniem bez końca zależy od wielkości atlasu i rodzaju kanału (dane pakietowe czy WiFI ?)
Dobrze jest pobrać mapę o znanej wielkości i sprawdzić jak jest długo pobierana, potem wielkość atlasu i oszacować czas przez jaki to się będzie pobierało. To jedna z przyczyn, że nie wybrałem modelu bez kart wkładanych, bo w takich wystarczy mieć atlas na karcie (np. z poprzedniego telefonu) i cała synchronizacja atlasów poprzez SkyDrive'a odpada.
@klimkr
Lepszy, gorszy ... :-)
To zależy do czego. Kamap posługuje się zamkniętym formatem map i np. WIG-ówek nie oferuje ;-)
Różnic jest więcej, ale najczęściej padają jedynie stwierdzenia lepszy/gorszy :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Kolejny temat o niczym

Postprzez klimkr » Cz, 19 gru 2013 14:38

GPS Maniak napisał(a):Na Androidzie dobrych aplikacji jest od groma, ale skoro już poruszyłeś temat Kamapu, to czy można do niego wrzucić mapy samodzielnie przygotowane? Np. z Geoportalu etc.

Nie można - ale za darmo można ściągnąć online mapy prawie z całej Polski. Wersja darmowa jest mocno ograniczona (czas) ale w sytuacjach awaryjnych (a w takich używam smartfona z Kamapem) wystarcza.
Ranger napisał(a):Lepszy, gorszy ...
To zależy do czego.

No właśnie, z rozpędu nie dopisałem tego co powyżej.
Rysiek
eTrex Touch 35t, PL Topo 2016
klimkr
Bywalec
 
Posty: 171
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 15:41

Re: Kolejny temat o niczym

Postprzez GPS Maniak » Cz, 19 gru 2013 14:43

Ranger napisał(a):Niektóre dzisiejsze smarfony wytrzymują ...

Może i niektóre wytrzymują.
Można takie coś kupić za rozsądną cenę, czy to raczej górna półka dla koneserów - tak jak 62-ka czy Oregon 6xx wśród Garminów?

No i jeszcze a propos screena - nie znam się na tym zbyt dobrze, więc mam pytanie - może ktoś będzie wiedział:

Zalacznik1.jpg
Zalacznik1.jpg (14.53 KiB) Przeglądane 8482 razy

Co oznacza "telefon nieaktywny"? Tzn. był wyłączony, był w trybie samolotowym, czy może był poza zasięgiem?
Skoro zżerał prąd to pewnie działał, ale w jakim trybie? :shock:
U mnie też ta pozycja występuje (9%), a nie pamiętam bym od ostatniego ładowania wyłączał telefon bądź przechodził w tryb samolotowy. :?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Kolejny temat o niczym

Postprzez Ranger » Cz, 19 gru 2013 14:46

@klimkr
Kamap np. będzie lepszy dla tych, którzy go używali na poprzednich platformach i poczynili inwestycje w mapy, czy znają obsługę tej aplikacji.
Z Trekiem jest podobnie ;-)
@Lechu
Smatfon był cały czas włączony, natomiast te telefony żyją "własnym życiem" i mają swoje sposoby na oszczędzanie energii. Mówiąc krótko - nie używałem trybu samolotowego, ani nie wykonywałem żadnych sztuczek.
Co do ceny smartfona - to nie tajemnica, w tym przypadku Xperia J, za przysłowiową zlotówkę w abonamencie :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Kolejny temat o niczym

Postprzez meridian » Cz, 19 gru 2013 14:56

michal123 napisał(a):[A to kolejny element, który trzeba podczepić pod rower, kolejny okablowanie.

Zawsze uważałem, że jest "coś za coś, tym którzy wędrują, jeżdżą na krótkotrwałe wycieczki wystarczy
czas pracy urządzenia w granicach 15 godzin bez dodatkowego zasilania a przy długotrwałych wyprawach
najlepszym rozwiązaniem może będzie mapa drukowana i GPS używany od czasu do czasu (gdy nie będziemy wiedzieli gdzie jesteśmy)

Z bateriami na długotrwałych wyprawach też może być problem.

michal123 napisał(a):Tylko zużyte baterie wyrzucasz, więc w połowie trasy masz ich 18

Gdzie wyrzucasz, zużyte baterie należy oddać w odpowiednich punktach do recyklingu.
czy wyrzucając kolejny komplet baterii szukasz takiego punktu.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Kolejny temat o niczym

Postprzez GPS Maniak » Cz, 19 gru 2013 15:07

Ranger napisał(a): w tym przypadku Xperia J,

Ha. Brałem go nawet pod uwagę przy ostatnim zakupie, ale zwyciężył większy ekran Idola - ważne w przypadku rastrowego mapnika :wink: :D
Różnica energetyczna przy czuwaniu:
Idol ok. 400 godz
xperiaJ ok. 600 godz
Krótko mówiąc jeżeli Xperia wytrzymuje 8 dni mój powinien wytrzymać ok. 5 dni. Wytrzymuje ... 24h, a czasami mniej :lol:
Oczywiście to kwestia użytkowania. Cały czas mam włączone 3G, WiFi. BT, często sprawdzam emaile i co słychać na Garniaku :wink: , a prąd leci.
Sądzę że gdybym zabrał ze sobą smartphona na schroniskowy wypad, ciągotki do zabway nadal by były. Ba! Więcej ciągotek, bo człek chciałby jeszcze na Locusa luknąć i to jest wystarczający powód by przynajmniej w górach powrócić do starej, poczciwej koncepcji "normalnego" telefonu komórkowego. Gwarantowane 10 dni łączności ze światem :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Kolejny temat o niczym

Postprzez GPS Maniak » Cz, 19 gru 2013 15:37

Ranger napisał(a):Wystarcza na dwa ładowania lub "wspomaganie w locie", tak że bez strachu.

To ja jednak wolę już zostać przy zestawie Garmin + stara Nokia. Szkoda tylko, że kobita przymusiła mnie do sprzedania Etrexa, bo na takie schroniskowe wypady nie ma lepszego sprzętu. Inna sprawa, że ostatni wypad z noclegami w schroniskach zaliczyłem w 2012r, więc w zasadzie - jak to mówi Zachu - można moją wypowiedź potraktować w kategorii gawędy "erotomana" :wink: Z drugiej strony - Zachu świadkiem, że z tą Nokią nie ściemniam. Na naszym ostatnim spotkaniu w Tatrach i Beskidzie Żywieckim (X 2013), mimo że nocowaliśmy na kwaterach, obok smartphona też miałem tak "na wszelki słuczaj" Nokię, a w niej zapasową kartę SIM :mrgreen:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Kolejny temat o niczym

Postprzez Ranger » Cz, 19 gru 2013 18:49

@Lechu
Instalacja Treka na WM wymagała instalacji Javy (której standardowo na tej platformie nie było) i co mogło być dla mniej obeznanych trudne.
W przypadku wersji dla WP8 instalację aplikacji się wykonuje z WP Store, tak jak każdej innej aplikacji.
Czyli wyszukuje w sklepie, uruchamia instalację i już.
Kwestia druga to dostarczenie aplikacji map i danych nawigacyjnych. Tak samo, jak to ma miejsce dla innych rozwiązań.
To chyba nie jest zbyt trudne ? :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Kolejny temat o niczym

Postprzez GPS Maniak » Cz, 19 gru 2013 18:55

meridian napisał(a):
GPS Maniak napisał(a):Tyle że ja nie narzekałem na wielozadaniowość Androida.

Coś jednak narzekaż :wink:
GPS Maniak napisał(a):@Oczywiście zarówno w andku jak też WM takie wpadki nie były normą, ale czasami się przytrafiały :(

Zacytowałeś podsumowanie, z którego nie wynika "jakie wpadki nie były normą".
Żeby zobaczyć o jakich wpadkach na poszczególnych OSach mówiłem, trzeba sięgnąć do tekstów wyżej i wówczas będzie widać na co narzekam w andku, a na co narzekałem w WM.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Kolejny temat o niczym

Postprzez gavia » Cz, 19 gru 2013 20:29

Marko napisał(a):co kilka dni przychodziły mi aktualizacje systemu i aplikacji do pobrania.


Aktualizacje w smartfonach niezła sprawa ,szczególnie te automatyczne. Ostatnio zablokowali bratu telefon gdzieś w Azji bo, zapomniał wyłączyć właśnie te aktualizacje automatyczne ( pobór danych też) i pobrało sobie ileś tam mega = ca 1000zł.

Ciekawe czy ilu się jeszcze w taki sposób zrobiło w bambuko.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: Kolejny temat o niczym

Postprzez michal123 » So, 28 gru 2013 14:16

meridian napisał(a):Zawsze uważałem, że jest "coś za coś, tym którzy wędrują, jeżdżą na krótkotrwałe wycieczki wystarczy
czas pracy urządzenia w granicach 15 godzin bez dodatkowego zasilania a przy długotrwałych wyprawach
najlepszym rozwiązaniem może będzie mapa drukowana i GPS używany od czasu do czasu (gdy nie będziemy wiedzieli gdzie jesteśmy)

Im dłuższa wyprawa tym używanie map papierowych robi się bardziej upierdliwe - bo więcej ich trzeba wozić, gdy jeździłem bez GPS to na trasę koło 3000km wychodziło 30-40 arkuszy A-4 średnio dokładnych map w skali 1:300tys

meridian napisał(a):Z bateriami na długotrwałych wyprawach też może być problem.

W 99% procentach nie ma żadnego problemu, to ma miejsce jedynie przy bardzo egzotycznych wyprawach, w rejony z zerową infrastrukturą - typu Kamczatka, wszędzie indziej się baterie dostanie. Swego czasu czytałem o trawersie Grenlandii, gdzie używanie GPS było kluczową sprawą dla orientacji (ogromne połacie śniegu, bez żadnych punktów orientacyjnych), mimo bardzo wymagających warunków i niskich temperatur - dało się bez kłopotów uzywac urządzenia przez całą wyprawę, był to właśnie energooszczędny 60Csx

meridian napisał(a):Gdzie wyrzucasz, zużyte baterie należy oddać w odpowiednich punktach do recyklingu.
czy wyrzucając kolejny komplet baterii szukasz takiego punktu.


A sikać i robić kupę trzeba zawsze w toalecie... :lol:
Niestety na mnie ekologiczna propaganda zupełnie nie działa, jakoś nie mogę uwierzyć w to, że wyrzucając baterie do zwykłego śmietnika morduję naszą planetę; zresztą jak znajdziesz taki punkt na Ukrainie, w Turcji czy na Bliskim Wschodzie - to jesteś gość. :wink:
michal123
Początkujący
 
Posty: 85
Dołączył(a): Cz, 29 lip 2010 7:17

Re: Kolejny temat o niczym

Postprzez Marko » So, 28 gru 2013 16:33

GPS Maniak napisał(a):
Ranger napisał(a): w tym przypadku Xperia J,

Ha. Brałem go nawet pod uwagę przy ostatnim zakupie, ale zwyciężył większy ekran Idola - ważne w przypadku rastrowego mapnika :wink: :D
Różnica energetyczna przy czuwaniu:
Idol ok. 400 godz
xperiaJ ok. 600 godz
Krótko mówiąc jeżeli Xperia wytrzymuje 8 dni mój powinien wytrzymać ok. 5 dni. Wytrzymuje ... 24h, a czasami mniej :lol:
Oczywiście to kwestia użytkowania. Cały czas mam włączone 3G, WiFi. BT, często sprawdzam emaile i co słychać na Garniaku :wink: , a prąd leci.

Ciekawostka: zwróćcie uwagę różnice pomiędzy czasami czuwania a czasami rozmów 2G i 3G dla używanych przez naszą trójkę różnych smartfonów.
Źródło porównania: http://www.phonearena.com/phones/compar ... ,7471,7627

W okresie świątecznym pobawiłem się nieco TrekBuddy w dwóch trybach:
1) ekran non stop włączony i GPS, tryb oszczędny w WP8 (nieco mniejsze podświetlenie ekranu niż przy min.), co dało ok. 15% ubytku energii na godzinę, czyli szacunkowo ok. 6 godzin pracy bez ładowania;
2) ekran wyłączony i GPS, tryb zwykły (tryb oszczędny wyłączony, bo w przeciwnym wypadku WP8 odcina GPS), co dało ok. 5% ubytku energii na godzinę, czyli szacunkowo ok. 18-20 godz. pracy bez ładowania i zerkania na ekran (czysta rejestracja śladu).
To wskazuje, że dla Lumii 920 włączenie ekranu non stop i GPS/Glonass oznacza szacunkowo ok. 1/2 deklarowanego czasu rozmów 3G; przy wyłączonym ekranie ten parametr można szacunkowo podwoić, aby oszacować czas pracy z GPS/Glonass i z wyłączonym ekranem.

Normalne użytkowanie (bez GPS, tylko rozmowy, czuwanie, trochę Wi-fi i transmisji danych) pozwala mi na ok. 48 godzin pracy, co oznacza ładowanie co 2 dni.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Poprzednia strona

Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 19 gości

cron