Garmin vs smartfony

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez meridian » Śr, 19 lut 2014 11:07

Marko napisał(a):TrekBuddy, choćby z racji niskiego zapotrzebowania na energię, jest tutaj OK.

Co jest powodem, że Trek Buddy ma niskie zużycie prądu, obracanie mapy można wyłączyć, z zomowania można zrezygnować
i uzyskać podobne zużycie prądu jak przy zastosowaniu Trek Buddy w innych aplikacjach.
edycja: usunąłem (powoduje).
Ostatnio edytowano Śr, 19 lut 2014 13:42 przez meridian, łącznie edytowano 1 raz
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez Marko » Śr, 19 lut 2014 11:09

meridian napisał(a):Do korzystania w smartfonach jest sporo aplikacji i map offline jeżeli chodzi o obszar miejskie,
jest NavMax oparty na tych samych danych co PL Topo, GpMapa, MapaMap i jeszcze kilka aplikacji.

Niedostępne w sklepie Windows Phone.

meridian napisał(a):Co jest powodem, że Trek Buddy powoduje niskie zużycie prądu...

Trudno powiedzieć jak działa opcja "Oszczędzanie energii" (gdybanie: być może to kwestia gęstości zapisu śladu)...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6217
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez meridian » Śr, 19 lut 2014 11:13

Marko napisał(a):Niedostępne w sklepie Windows Phone.

Nie wiem czy któryś z producentów podejmie ryzyko produkcji planów miast dla aplikacji Trek Byddy
uwzględniając, że dla smarfonów z innym systemem luka jest wypełniona.
Jest Plan Krakowa ( Compass).


Marko napisał(a):Trudno powiedzieć jak działa opcja "Oszczędzanie energii" (gdybanie: być może to kwestia gęstości zapisu śladu)...

Kiedyś miałem zamiar sprawdzić jaki jest czas pracy mojej Note z aplikacją Trek Buddy, nie sprawdziłem, to nie będę "gdybał",
interwał zapisu śladu jest do ustawienia w aplikacjach.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez Marko » Śr, 19 lut 2014 11:26

meridian napisał(a):...interwał zapisu śladu jest do ustawienia w aplikacjach.

To co innego. Mamy jeszcze taką opcję, jak ta na zrzucie ekranowym. Niestety nie dociekałem, na czym polega tutaj oszczędzanie energii (i czy działa).

meridian napisał(a):Jest Plan Krakowa ( Compass).

To świetny przykład (plan samego centrum w skali 1:10 tys.) :!:
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6217
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez meridian » Śr, 19 lut 2014 11:33

Marko napisał(a):Niestety nie dociekałem, na czym polega tutaj oszczędzanie energii (i czy działa).

Marko, na świece nie ma cudów, żeby wydłużyć czas pracy trzeba zmniejszyć pobór prądu jak.... najlepszy efekt uzyskamy wyłączając wszystko :D .
Nie były robione testy ( porównawcze z innymi aplikacjami) więc nie możemy mówić o jakimś fenomenie pod względem zużycia prądu przy korzystaniu z aplikacji Trek Buddy.
Nie musisz za każdym razem zamieszczać obrazek z TB, widziałem te ustawienia.
Ostatnio edytowano Śr, 19 lut 2014 11:54 przez meridian, łącznie edytowano 1 raz
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez Marko » Śr, 19 lut 2014 11:54

meridian napisał(a):Nie musisz za każdym razem zamieszczać obrazek z TB, widziałem te ustawienia.

Spoko, to nie problem.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6217
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez Ranger » Śr, 19 lut 2014 12:10

@Marko
Ale tu się kłania ogólna sytuacja i ekonomia tego rynku :-)
Jeżeli zrzucisz na kupkę wersje elektroniczne map wydawnictw, uwzględniając dla jakich rozwiązań są dziś dostępne, to są to setki dostępnych produktów elektronicznych. Dla samego TB jest dziś dostępnych z 340 produktow turystycznych. I coś powinno na kolejne inwestycje zapracować. Jak na razie można wyciągnąć wniosek, że na gps-ową mapę turystyczną tyra papier, gdzie ceny map są jak na europejskie warunki po prostu niskie (np. kolega klimkr podlinkował do wywiadu z szefem Compass-u, który orientacyjne liczby dla przychodów z produktów podał).
Dalej, u nas dla oferty turystycznej nie działają, oprócz rynkowych, żadne inne regulatory, które by mogły wspomagać kierunki rozwoju tego rynku. Jest konkurencja, są regiony gdzie jest wybór map kilku wydawnictw, są też takie, dla których mapy dopiero powstaną, jeżeli będzie finansowanie rozwoju ze strony nabywców map czy z zamówień.
Z drugiej strony są efekty działania projektów społecznościowych, które dla planów miast próbujesz nazwać luką.
Co to za problem by do TB władować mapy z tych projektów ? O tym już pisałem, wystarczy wykonać normalizację map do parametrów takich jak inne używane mapy i po problemie. Nie po to ludzie wysyłali ślady, by nie dostać nic w zamian. Poza tym, np. Plan Krakowa jest w skali 1:20k, a ścisłego centrum w 1:10k. Czytanie zawodzi ?
Niska energochłonność Treka wynika z prostoty :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez meridian » Śr, 19 lut 2014 12:30

@ Marko
Na smartfony są dostępne bezpłatne przewodniki łącznie z mapą różnych miast, nie tylko głównych aglomeracji.
https://play.google.com/store/apps/deta ... wice&hl=pl
Z pewnością system WP doczeka się podobnych aplikacji.
Załączniki
Gliwice.JPG
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez GPS Maniak » Śr, 19 lut 2014 12:49

Ranger napisał(a):Nic na to nie poradzę, że producenci map u nas korzystają z takich podkładów z jakich korzystają.
Podobnie jak nic na to nie poradzę, że różni producenci wyprodukowali dla różnych regionów takie mapy turystyczne jakie uznali za właściwe z punktu widzenia prowadzonych interesów.

Zrozum w końcu człowieku, że ja nic nie mam ani do sposobu gromadzenia danych do podkładów, ani też nie mam nic przeciwko temu, że powstają mapy jakie powstają. Nie mam nic przeciw temu, że skale map są dostosowyane do wyższych celów, czy też że każde z wydawnictw stosuje swoje własne zasady generalizacji, czy koncepcje graficzne, które zresztą czasami w tym samym wydawnictwie zmieniają się z dnia na dzień.

W ogóle mi to nie przeszkadza. Przeszkadza mi coś innego. Przeszkadza mi to, że pomimo iż całą tą skomplikowaną, by wręcz nie powiedzieć nieco chaotyczną sytuację na rynku widać jak na dłoni, ktoś, na dodatek ktoś z branży, może tego nie dostrzegać i wbrew oczywistym faktom może pieprzyć głodne kawałki że niby:
* w mapach turystycznych istnieje jakiś mityczny typoszereg,
* że wydawnictwa tursytyczne stosują jakieś mityczne, jednolite standardy generalizji,
* a w końcu że istnieje jakiś mityczny, jedyny słuszny "obraz mapy".

To mnie wkurza, a przykłady jakie podałem nie były i nie miały być słowami krytyki pod adresem wydawnictw, lecz przypomnieniem Tobie faktów, których Ty w dziwny sposób nie dostrzegasz, a przynajmniej nie bierzesz pod uwagę budując swoje księżycowe teorie.

Ranger napisał(a):Ad. cytat 4. Nie wiem co Cię tak rozgrzało do czerwoności. Tak się składa że na stole i w odbiorniku mam zazwyczaj to samo, i wcale mnie brak zbieżności obrazu nie męczy. Za to inne wyświetlanie mapy tak. Wzrokowcem jestem :-) Rozumiem że dla Ciebie takie związki są luźniejsze lub nie występują wcale, stąd trudno mówić tu o jakiejś porównywalnej sytuacji. Wątpię czy będziemy zwracać uwagę na to samo, inne przyzwyczajenia.

Szkoda, że nie przeczytałeś tego co napisałem na czerwono - obu tekstów. Wówczas nie musiałbyś pisać tego co teraz, bo ja sprzeczności nie widzę. Dokładnie to miałem do zakomunikowania: Nie istnieje jakiś mityczny, obiektywny, "prawidłowy obraz mapy" w odbiorniku GPS. Za to:
GPS Maniak napisał(a): jedynym prawidłowym obrazem mapy na ekranie GPSu jest ten, który odpowiada użytkownikowi

Tak więc Twoje przyzwyczajenie do "pierowtnej skali" doskonale się wpisuje w moją definicję "prawidłowego obrazu mapy na ekranie odbiornika GPS".

Ranger napisał(a):Ad. cyt. 9 Normalizacja map z serwisów dotyczyła sposobu wykonania map, by uzyskać ich spójne wyświetlanie na różnych ekranach smartfonów (ppi).

Rozdzielczość nic do tego nie ma, czy raczej nie musi mieć. Wystarczy tylko dopuścić do siebie myśl, że można zainstalować aplikację, która potrafi mapę przezoomować do "prawidłowej skali", czyli takiej jaka będzie odpowiadała użytkownikowi :D

Reasumując:
* Nie przeszkadza mi to, że ktoś kto sobie wydumał, że podczas wędrówki lepiej używać raster niż wektor, chce podczas tejże wędrówki widzieć w odbiorniku mapę w skali pierwotnej. Jeżeli dla niego jest to dobre rozwiązanie, to nich sobie korzysta, tylko niech nie pieprzy głodnych kawałków o tym, że to jest jedyny, obiektywny, "prawidłowy obraz mapy w odbiorniku GPS", bo to prostu nieprawda.
* Nie przeszkadza mi to, że mapy turystyczne są produkowane w różnorodnych skalach dopasowanych do potrzeb rynku, "wielkości obszaru" etc. Ale skoro różnorodność tych skal jest tak duża, przeszkadza mi pieprzenie o jakimś mitycznym typoszeregu wśród map turystycznych, bo czegoś takiego nie ma.
* Nie przeszkadza mi to, że mapy turystyczne różnych wydawnictw, a także mapy tego samego wydawnictwa w tych samych, bądź różnych skalach nie trzymają się jakichś jednolitych, sztywnych i niezmiennych standardów graficznych i generalizacyjnych. Przeszkadza mi natomiast gdy ktoś, pomimo że tych standardów nie da się dostrzec, pieprzy głodne kawałki, że ... takowe na mapach turystycznych są przestrzegane.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez GPS Maniak » Śr, 19 lut 2014 13:02

Marko napisał(a):To świetny przykład (plan samego centrum w skali 1:10 tys.) :!:

@Marko. Nie dajmy się zwariować. Do czego Tobie w mieście potrzebny jest raster? :shock:

Ranger napisał(a):Z drugiej strony są efekty działania projektów społecznościowych, które dla planów miast próbujesz nazwać luką.
Co to za problem by do TB władować mapy z tych projektów ?

Żaden. Wystarczy by w końcu TB wyszedł z pieluch i zaczął obsługiwać mapy wektorowe. Problem będzie rozwiązany :D
Kombinowanie w drugą stronę, tj. by na bazie OSM tworzyć rastry dla centrów miast jest - delikatnie mówiąc - bez sensu.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez popej » Śr, 19 lut 2014 14:18

Ranger napisał(a):Z drugiej strony są efekty działania projektów społecznościowych, które dla planów miast próbujesz nazwać luką.
Co to za problem by do TB władować mapy z tych projektów ?

Mapa Polski z OSM dla TB to miałaby wielkość około 100GB. Nie warto opłacać związanych z tym kosztów, nawet jeżeli mapa jest za darmo.

Podobnie z miniaturkami, nikt rozsądny nie będzie produkował jednego miasta dla TB, jeżeli przy tym samym nakładzie pracy może zrobić całą Polskę dla Locusa czy OsmAnd.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez Ranger » Śr, 19 lut 2014 14:27

@Lechu
Poniżej przykład, który machnąlem mniej więcej półtorej roku temu, z tematu
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=6748
Widać Marek z Cykloatlasu umie, a z OSM-a czy UMP-a nie ;-)
@popej
Nie bądź totalistą, bierze się to co potrzebne i wrzuca w atlas :-)
Pozdrawiam
Ranger

Obrazek
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez Marko » Śr, 19 lut 2014 14:30

Ranger napisał(a):Widać Marek z Cykloatlasu umie, a z OSM-a czy UMP-a nie ;-)

Cykloatlas to raster, więc naturalnie pasuje do TB. Z kolei "po kiego grzyba" :!: :?: pozbawiać OSM i UMP treści wektorowej (routing, POI, adresy) :?: :!: :?:
UMP-a i OSM mam w Garminie, bo Garmin sobie z tym radzi znakomicie.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6217
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez popej » Śr, 19 lut 2014 14:51

Ranger napisał(a):Nie bądź totalistą, bierze się to co potrzebne i wrzuca w atlas :-)

Ja tam jestem realistą. Cały świat do wyboru, ściągam całą Polskę i wrzucam do telefonu:
http://download.osmand.net/rawindexes/
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe

W tym wypadku nic nie ładowałem, tylko wpisałem w moim telefonie hasło Złocieniec i OsmAnd to mi pokazał:

zlocieniec.png
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez Ranger » Śr, 19 lut 2014 14:54

@Marko
Bądż konsekwentny, chciałeś planów miast w TB to masz :-)
Zrob to samo co z Cykloatlasem.
@popej
Alle nie o to chodzi, Marek ma też np. Here, tudzież inne bajery do wyboru. Jak zwykle chyba marudzi ;-)
Nie wiem czy wciśnie OsmAnd-a na WP8.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości