Garmin vs smartfony

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez meridian » Śr, 19 lut 2014 16:11

Według mnie to dobrze, że istnieje aplikacja Trek Buddy wypełnia lukę gdzie brak jest innych aplikacji,
nie neguję też stosowanie tej aplikacji z wyboru, ale nie można przez pryzmat Trek Buddy oceniać inne aplikacje, zwłaszcza negatywnie.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez Ranger » Śr, 19 lut 2014 16:19

@Lechu
A co do tego mają relacje ?
Autor podejmuje decyzje co implementuje, a co odrzuca, takie są autorskie aplikacje :-)
Co kto wniósł można wyczytać na forum.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez GPS Maniak » Śr, 19 lut 2014 16:21

Ranger napisał(a):Autor podejmuje decyzje co implementuje, a co odrzuca, takie są autorskie aplikacje :-)

Dobra, dobra :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez Marko » Śr, 19 lut 2014 16:31

epkchmiele napisał(a):@Marko w którym miejscu Here jest lepsza od navifona?

Lumia 920 ma 4,5 cala, więc samo to jest dla mnie plusem. Plus uchwyt aktywny i bardzo fajny interfejs aplikacji, który wyjątkowo mi spasował (ograniczenia prędkości są; wszystkie dane: ETA, dystans jest). Nie ma... a o tym nie będę się rozpisywał... może dorobią.
Dodatkowo HERE Drive podaje to, co zawsze lubiłem, a mianowicie: a) aktualny numer drogi lub nazwę ulicy i b) numer drogi lub nazwę ulicy najbliższego skrętu. Pamiętam, że gdy wspomniałem o tym - przy okazji TwoNav - Lechowi, to aktualną pozycję uznał za niepotrzebną daną, ja tutaj akurat mam odmienne zdanie.
No i mapy... CNE całego świata w A10 (i w M10) kosztowałby trochę. Pamiętam, że np. do Izraela musiałbym dokupić osobno...
Nie wiem jak ma M10, ale w A10 denerwowało mnie, że po skończonej rozmowie pozostawał ekran telefonu. Tutaj, w Windows Phone ekran telefonu znika po skończonej rozmowie, a w trakcie można go zwinąć do "belki".
epkchmiele napisał(a):Co do aplikacji na wp to racja, lipa.

Czy ja wiem czy lipa? To zależy od regionu. Moja turystyka to Czechy lub Słowacja; ostatnio z większym naciskiem na Czechy, z uwagi na wyjątkowo rozwiniętą infrastrukturę rowerową typu "light" (odpowiednią dla słabo wytrenowanej, turystycznej rodziny z dzieckiem). Tutaj, również pod WP8, mamy co najmniej dwa wzorcowe "mapniki", czyli SmartMaps i Mapy.cz. Póki co, w powiązaniu z Trekiem na inne regiony, mi wystarczy. Oczywiście, gdybym miał możliwość, instalowałbym TwoNav i Locusa kosztem Treka, ale w tej chwili to nie wchodzi w grę. No i rzecz jasna, cały czas smartfon jako pomocniczy mapnik (coś a'la mapa papierowa, która na ogół jest przeze mnie rozkładana tylko w schronisku i w punktach odpoczynkowych), a nie jako nawigacja podstawowa (eTrex 30).
Ostatnio edytowano Śr, 19 lut 2014 16:41 przez Marko, łącznie edytowano 3 razy
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez meridian » Śr, 19 lut 2014 16:34

epkchmiele napisał(a):@Marko w którym miejscu Here jest lepsza od navifona? Chyba że chodzi Ci o A10. No bo ja swojego M10 się nie zamierzam pozbywać, Here to taka zabawka na krótkie odcinki. Może się rozwinie.

Nie chciałem poruszać tematu navi w telefonie, ale jak już o tym mowa, to jedną z zalet navifona jest możliwość stosowania różnych map, możliwość kształtowania trasy i kilka innych drobiazgów.
Ostatnio edytowano Śr, 19 lut 2014 16:36 przez meridian, łącznie edytowano 1 raz
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez Ranger » Śr, 19 lut 2014 16:36

@Lechu
Na kształt aplikacji miało wpływ wielu ludzi, głównie z Europy.
Od początkujących użytkowników, przez pasjonatów, po zawodowych nawigatorów w czasie wolnym.
Co nie zmienia faktu, że autor jest jeden :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez Marko » Śr, 19 lut 2014 16:39

meridian napisał(a):Nie chciałem poruszać tematu navi w telefonie, ale jak już o tym mowa, to jedną z zalet navifona jest możliwość stosowania różnych map, możliwość kształtowania trasy i kilka innych drobiazgów.

I dosyć już dziś uciążliwe ograniczenia sprzętowe. W A10 TwoNav w najnowszej wersji już nie chciała się uruchomić.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez meridian » Śr, 19 lut 2014 16:44

Marko napisał(a): W A10 TwoNav w najnowszej wersji już nie chciała się uruchomić.

To chyba wina Two Naw a nie A 10, może uznali, że A 10 jest tak niszowe, że przestali się tym interesować.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez GPS Maniak » Śr, 19 lut 2014 16:45

Generalnie - naprawdę uważacie że "two in one" niesie za sobą więcej plusów niż minusów? Ja jakoś tego nie czuję. Nie wiem, ale jakoś mierziło mnie gdy np. zbliżałem się do jakiegoś bardziej skomplikwoanego manewru i oceniałem na ekranie co przede mną, a tu nagle ktoś zadzwonił i pojawiał się ekran telefonu, czy choćby informacja o tym kto telefonuje. Mi to przeszkadzało, więc kiedy w ramach zabawy jeździłem z różnymi apkami na androida, po kilku jazdach zacząłem wyłączać opcję telefonu, robiąc ze smartphona klasycznego nawigatora z androidem :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez Marko » Śr, 19 lut 2014 16:50

GPS Maniak napisał(a):Generalnie - naprawdę uważacie że "two in one" niesie za sobą więcej plusów niż minusów?

To już nowy temat do dyskusji :wink:
Fakt, faktem, że smartfona częściej wykorzystuję do odbierania poczty, śledzenia Garniaka i próbowania różnych ciekawych aplikacji gps-owych (których wcale niemało na WP8), a przy okazji jako słuchawkę - do klasycznego telefonowania ;-)

A w samochodzie... zwykle tracę zasięg na autostradzie ;-) A10 tutaj potrafił zdrowo "wariować" i pokazywać na cały ekran, że... nie ma zasięgu :evil: , navi w Lumii to jakoś nie wzrusza...
Nie, generalnie jeszcze mam podzielność uwagi (plus zestaw głośnomówiący w radiu i ze słuchawką nad głową); choć faktycznie, latka lecą i to już nie to co kiedyś.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez epkchmiele » Śr, 19 lut 2014 17:03

No to ja mam tak samo w Here i mnie również to denerwuje, w m10 ekran po odebraniu rozmowy przechodzi do mapy i nawet jak ją zakończysz to tak zostaje. A nie denerwuje Cię brak asystenta, brak wyznaczania swojej trasy, no bo serwis nie działa tak jak powinien, brak wyznaczenia trasy z mapy(trzeba wyjść do innej aplikacji), brak wrzucenia ump, brak fotoradarów, brak widoku skrzyżowań, brak dodania chociaż jednego poi w trakcie nawigowania?
Jedyny plus to mapy gratis i informacje o ruchu które nie wpływają na wyznaczoną trasę.
Jeszcze brak "przeciagania" trasy, brak kategori punktów (w Here jest a jakże ale w innej aplikacji), a jak nie wyjdziesz z Here to gada czy nie gada w kieszeni, jak wyjmiesz z uchwytu to aplikacja się sama wyłącza czy trzeba ręcznie to zrobić. Więc jak się to ma do navigacji w pełni zintegrowanej z smartfonem?
No właśnie TB będzie jedyną jak na razie aplikacją na WP z prawdziwego zdarzenia, bo będzie można wrzucić swoje mapy, mnie się nie podoba takie skakanie od jednej do drugiej, tak jak w Here, czemu Nokia nie połaczyla ich wszystkich w całość.
Oregon 650t, Garmin Asus M10
Było: Oregon 550T
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez Marko » Śr, 19 lut 2014 17:10

@Epkchmiele
Nuvifone A10 i zapewne M10 są wzorem.
Szkoda więc, że Garmin wycofał się z nuvifonów.

Też ubolewam nad dzieleniem aplikacji na HERE Maps i HERE Drive.
Po co?!
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez Marko » Śr, 19 lut 2014 20:54

epkchmiele napisał(a):... w m10 ekran po odebraniu rozmowy przechodzi do mapy i nawet jak ją zakończysz to tak zostaje.

Czyli: lipa, taka sama jak w A10! W HERE Drive, po zakończeniu rozmowy, ekran telefonu znika, wraca mapa.
epkchmiele napisał(a):A nie denerwuje Cię brak asystenta...

Jakiś asystent chyba jest. Sprawdzę.
epkchmiele napisał(a):...a jak nie wyjdziesz z Here to gada czy nie gada w kieszeni, jak wyjmiesz z uchwytu to aplikacja się sama wyłącza czy trzeba ręcznie to zrobić. Więc jak się to ma do navigacji w pełni zintegrowanej z smartfonem?

Zależy od ustawień. Jeśli korzystasz z bluetooth, to osobno ustawia się głośność dla połączenia bluetooth (np. z zestawem głośnomówiącym), osobno po odłączeniu bluetooth (np. wibracje po wyłączeniu parowania z bluetooth) i to odbywa się automatycznie. Inna jest też skala głośności: 1-10 dla bluetooth i 1-30 bez parowania bluetooth.
Poza tym nawigację można przerwać środkowym, bocznym klawiszem, jeśli masz zaptaszkowaną opcję "Oszczędzania energii".

Podobnie można np. zainstalować np. GMaps (google) i sprawdzić integrację z tą mapą - działa! NaviComputer też ma integrację z HERE Drive (prowadzi do początku śladu); podobnie Nokia MixRadio w zakładce "koncerty" masz opcję "nawiguj"... itd. itp. Szereg aplikacji wykorzystuje mapy HERE zgrane do pamięci Lumii.

Siłą tego rozwiązania są mapy. Można je ściągać będąc np. w delegacji i mając Wi-Fi. Z Garminem to w zasadzie niewykonalne... jeśli chcesz coś zmienić, jesteś zmuszony mieć z sobą, oprócz smartfona, też laptopa. Pewnie to się zmieni (np. Monterra), ale i tak będzie wymagać wielu czynności dodatkowych...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez epkchmiele » Śr, 19 lut 2014 21:44

A jak niby ma to być rozwiązane, w m10 nawigujesz i nagle masz połączenie. To chyba normalne że telefon pokazuje kto dzwoni, przez krótką chwilę. Jeśli nic nie zrobię to automatycznie w ciągu ok. 5s przejdzie do mapy i na lewym boku pojawi się zielona słuchawka. Jak chcesz odebrać to ją naciskasz, jak nie to dalej nawigujesz i mapę widzisz. Jak odbierzesz to zielona zmieni się na czerwoną i możesz bez wychodzenia z mapy zakończyć rozmowę. To się nazywa nawigacja zintegrowana z telefonem a nie jakieś siu bziu zwane dalej Here. Nie pamiętam jak komunikaty ale o wydaje mi się ze przenikają nie przeszkadzajac w rozmowie. Inaczej jest z muzyką w tle, nawigacja przycisza muzykę.
Jeśli mam ustawione oszczędzanie, jeśli to czy tamto, ja nie chcę się zastanawiać co mam ustawione, wyjmuję z uchwytu i chowam do kieszeni koniec kropka. Wracam do auta, wkładam w uchwyt i mapa powraca z wyznaczoną wcześniej trasą.
Garmin aktualizacje ma raz na cztery miesiące, po drugie to co to za z Google, to chyba bardziej ciekawostka, bajer niż coś przydatnego. No mnie w m10 parę razy wywiodło w pole dzięki takiemu połączeniu. Nie bylo poi w cn ani ump więc szukałem w Google i co i du...a. Wylądowałem w polu nawet cofnąć było trudno.
Oregon 650t, Garmin Asus M10
Było: Oregon 550T
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Garmin vs smartfony

Postprzez Marko » Pt, 21 lut 2014 9:16

GPS Maniak napisał(a):Generalnie - naprawdę uważacie że "two in one" niesie za sobą więcej plusów niż minusów? Ja jakoś tego nie czuję

Ustawiasz "tryb samochodowy" i po kłopocie.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości