Locus - off topowo

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Locus - off topowo

Postprzez Ranger » Pn, 13 sty 2014 21:59

No dobrze, ale to nie jest chyba powód by podawać tak ogólne, a przez to zwyczajnie niesprawdzone informacje.
Lepiej chyba odesłać tu, gdzie jest informacja o ograniczonym zakresie obsługi takich plików
http://docs.locusmap.eu/doku.php/manual:map_formats
czy tu
http://support.locusmap.eu/hc/en-us/art ... te-systems
wtedy użytkownik może sprawdzić czy jedno do drugiego pasuje.
W każdym razie nie robią tego producenci gotowych map w formacie TB.
Z mapami w formacie TwoNav jest trochę inaczej.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Locus

Postprzez meridian » Wt, 14 sty 2014 0:37

Jest nieprawdziwy ?
Może podaj, które mapy z oferty Compassu nie są wyświetlane lub wyświetlają się źle.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Locus

Postprzez Ranger » Wt, 14 sty 2014 0:42

Proszę bardzo, np. żaden atlas, żaden przewodnik :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Locus

Postprzez meridian » Wt, 14 sty 2014 18:50

@ Ranger
Coś mnie zwodzisz z tymi atlasami, wykorzystujesz moją słabą orientację w zagadnieniach Trekbuddy.
Utworzyłam atlas TB zaimportowałem mapy, w menu "Mapy" utworzył się katalog z nazwą atalasu TB, który zawiera mapy warstw.
Atlas TB to zbiór plików tar więc dlaczego Locus miałby nie obsługiwać tych map. Jeżeli chodzi o zarządzane warstwami jest to rozwiązane w prosty sposób.
W Locusie jest memu podręczę "Najbliższe mapy", w tym menu mam warstwy atlasu, w TB trzeba coś kliknąć żeby zmienić warstwę, ja też nic innego nie robię.

Ps.
Ranger zwracasz mi uwagę, że podałem informację zbyt ogólne a przy najbliższej nadarzającej się okazji sam piszesz,

Ranger napisał(a):gotowych map TB w Locusie
bądź konsekwentny.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Locus

Postprzez Ranger » Śr, 15 sty 2014 11:49

Raczej odnoszę wrażenie, że wykorzystując swoją niewiedzę naciągasz mnie tu na jakieś dyskusje :-)
Z opisu powyżej wynika że coś utworzyłeś i coś uzyskałeś. Może jakieś zrzuty ekranowe dla ilustracji ?
Do porównania - jak to wygląda w oryginale (pismem obrazkowym).
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=7241
Pozdrawiam
Ranger
PS. Powyżej można przeczytać - "Tak, "czyta" również pliki TB".
Pliki to mapy ? ;-)
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Locus

Postprzez Marko » Śr, 15 sty 2014 13:04

Sosnaone napisał(a):Locus rozumiem czyta format TwoNav.

Co to znaczy "format TwoNav"? Jak rozumiem, głownie: RMAP, ale czy również RTMAP (zbiór R-MAP) i wektorowe: MPVF i Compe GPS V-MAP?
Proszę o uściślenie, bo - jak w przypadku TB - tutaj też jest niejasno.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Locus

Postprzez meridian » Pn, 20 sty 2014 16:36

GPS Maniak napisał(a):Ewentualnie mogłeś dopisać: "może faktycznie nie wszystkie pliki TB, ale mapy które sprawdzałem Locus obsłużył".

meridian napisał(a):Tak, "czyta" również pliki TB.

Więc gdzie widzisz nieprawdę, atlas nie jest plikiem.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Locus

Postprzez GPS Maniak » Pn, 20 sty 2014 17:59

Dlaczego zaraz "nieprawdę"? Tu jest właśnie problem. Jesteś przewrażliwiony.
Niepełna, nieprecyzyjna wypowiedź, nie oznacza nieprawdy. Oznacza ... niepełną, nieprecyzyjną wypowiedź :D
Co zresztą może oznaczać zarówno nieświadomie popełniony - acz autentyczny - błąd jak też świadomie zastosowany skrót myślowy. Skrót, który w gronie oblatanych gości nie stanowi problemu, ale który może czasami wymagać uzupełnienia.

Na temat TB nie będę dyskutował, bo się nie znam, nie uzywam plików w tym formacie. Zakładam, ze skoro Ranger napisał, że Locus nie obsługuje TrekBuddowych przewodników to tak jest.
Nie będę też komentował uwagi Marko w zakresie RTMAP, MPVF V-MAP - z tego samego powodu - nie używam takich. Zakładam jednak, że Marko wie lepiej i w związku z tym uznaję że twierdzenie iż Locus obsługuje format TwoNav jest jednak pewną nieścisłością.

To tak jak gdyby napisać, że Garmin obsługuje pliki KMZ :D
To też nie do końca prawda. Oczywiście można tak napisać, ale gdyby ktoś po takiej wypowiedzi dodał: "To nie do końca tak, bo dotyczy to tylko KMZów z mapami, i to pod warunkiem, że nazwy plików nie zawierają znaków specjalnych i ogonków, oraz sumaryczna ilość tzw. kafelków nie przekracza normy" nie należy kłaść akcentu na "to nie do końca tak" lecz przyjąć do wiadomości, że tekst jest uzupełnieniem zastosowanego przez nas skrótu myślowego. W przeciwnym wypadku dochodzi do bezsensownej przepychanki :(
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Locus

Postprzez meridian » Pn, 20 sty 2014 18:14

Odpowiedz była taka jak była, zwykła, potoczna, to nie praca magisterska, po za tym jak się zastanowimy to była pełna i sprawdzona.
Dokładnie to można mieć zastrzeżenia do " Garmin czyta pliki .img" plik .img to nie koniecznie musi być mapa Garmian :D,
więc, co za każdym razem opis formatu ( paranoja).
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Locus

Postprzez Ranger » Pn, 20 sty 2014 18:28

@meridian
Ależ trekowy atlas (a własciwie jego nagłowek) jest plikiem, i to również tar :-)
Wystarczyło skorzystać z podanych wskazówek.
Może poniższy obrazek wyjaśni problem ostatecznie ? :-)
Pozdrawiam
Ranger
Załączniki
Locus_bledy_formatu_TB.png
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Locus

Postprzez GPS Maniak » Pn, 20 sty 2014 18:48

meridian napisał(a):Odpowiedz była taka jak była, zwykła, potoczna, to nie praca magisterska,

Zgoda. Ale problemem nie jest ta Twoja wypowiedź - właśnie zwykła, potoczna, co ja nazwałem użyciem skrótu myślowego.
Problemem jest Twoja późniejsza reakcja na uwagę Rangera.
meridian napisał(a): po za tym jak się zastanowimy to była pełna ...

Skoro nie wszystko działa, to znaczy że nie była to wypowiedź pełna i "zastanawianie się" nie ma tu nic do rzeczy. Tak samo jak nie ma znaczenia fakt, czy Twoja wypowiedź była kompletna tylko w 90% czy może aż w 99,99%. Zgłoszoną uwagę, nawet jeżeli jest prawdziwa tylko w 0,01% można co najwyżej zbyć twierdzeniem w stylu: "moim zdaniem w praktyce, to nie ma większego znaczenia". Nie można natomiast mówić, że 0,01% to 0%, a 99,99% to 100%, bo to nieprawda.
meridian napisał(a): za każdym razem opis formatu ( paranoja).

Nie. Tego nikt nie wymaga. Chodzi jednak o to, że jeżeli ktoś dołoży ten opis, uważając że w danym wątku ten dodatkowy opis wnosi coś do sprawy, nie należy udawadniać na siłę, że tenże opis jest nieprawdziwy, że jest bez sensu czy co tam jeszcze.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Locus

Postprzez meridian » Pn, 20 sty 2014 18:50

@ Ranger
Przypuszczam, że wiem dlaczego z "igły robisz widły", chcesz pokazać, że stosując mapy TB w Locusie coś tracimy w stosunku do korzystania w Brekbuddy
Ok. może coś tracimy, nie wiem, ale na pewno coś zyskujemy, według mnie to jest dobre rozwiązane, że program obsługuje różne formaty łączne z kmz czy formą wektorową.
Co do całej sprawy to domyślamy się jaka była intencja pytającego, jestem przekonany że chodziło o prostą sprawę czy mapa rastrowa będzie wyświetlana w Lokusie.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Locus

Postprzez meridian » Pn, 20 sty 2014 18:59

meridian napisał(a): za każdym razem opis formatu ( paranoja).
GPS Maniak napisał(a):Nie. Tego nikt nie wymaga.

Nie wiadomo, jutro jest nowy dzień :D , a pomysłowość ludzka nie ma granic.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Locus

Postprzez Ranger » Pn, 20 sty 2014 19:13

@meridian
Ależ dlaczego lekceważysz oczywiste fakty :-)
Poprosiłeś bym pokazał konkretnie co nie działa, czy może to też sobie wymyśliłem ?
Może gdybyś zamiast się upierać sobie sprawdził co piszesz, ciąg dalszy byłby zbędny.
Zamiast tego pojawiła się kolejna nieprawdziwa informacja
"Więc gdzie widzisz nieprawdę, atlas nie jest plikiem."
Przyjmij wreszcie na klatę że się pomyliłeś, zamiast snuć kolejne przypuszczenia (równie prawdziwe) :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Locus

Postprzez Bas » Pn, 20 sty 2014 22:11

Ja rozumiem, ze dyskusja toczy sie na poziomie bardzo teoretycznym i jesli ktos kiedys zajrzy, to moze wyczyta wszystkie literki precyzujace czego nie da sie uzyskac "poza TB". Niemniej jednak pod katem czysto praktycznym TB nie ma map, ktorych specyficzny format dawalby nieprawdopodobne korzysci niedostepne w innych aplikacjach. Jesli chodzi o atlasy to jest to zwykla proteza. Na co komu atlas TB w aplikacji obslugujacej mapy wektorowe?? Nie ma zadnego problemu np. w OsmAnd, zeby korzystac z wektorowej UMP i jednoczesnie wyswietlac wybrana mape rastrowa (w zaleznym od uzytkownika stopniu przezroczystosci). Takich rastrowych map mozna miec wiele i wlaczac te, ktore sa akurat potrzebne.

Przewodniki w TB? Trasy w TB? To jest mega funkcjonalnosc?
TB nie obsluguje routingu w oparciu o mapy wektorowe, wiec trasy trzeba specjalnie przygotowac. Robi sie to w optymalnej sytuacji kilka minut (czyli szybko) przy uzyciu... aplikacji w Windows, czyli w locie (w schronisku/na biwaku) zrobic sie tego nie da - trzeba skorzystac z komputera, a trase trzeba zaladowac do telefonu. Problematyczne. Mozna korzystac z gotowych przewodnikow i chodzic zgodnie z nimi, ale gdzie jest elastycznosc? I gdzie jest ten plus w porownaniu z aplikacja w smartfonie gdzie moge w ciagu minuty "wyklikac" dokad chce isc, a jesli w czasie wycieczki zmienie plany, to klikam i mam co chce "za chwile", z prowadzeniem za reke? Tak na dobra sprawe jesli trzymac sie preparowanych plikow gpx to nic nie stoi na przeszkodzie, zeby isc po "sladzie z gps" np. OsmAnd. W TB albo masz trase wczesniej opracowana... albo nie. Ile tras przygotujesz na 2 tygodniowy wyjazd?? Z uwzglednieniem roznych warunkow?

W przewodnikach TB sa fotki! Wow!
Sa tez opisy ;)
Fotki na malym ekranie sa... male, a opisy na malym ekranie sa... meczace. Dodatkowo opisy nie sa az tak obszerne, zeby bylo czego zalowac, jesli akurat nie mamy takiego przewodnika. Zawsze mozna zreszta przygotowac sobie wlasny opis odwiedzanych miejsc jesli ktos jest bardzo zainteresowany dana okolica. Fotki... robimy na miejscu ;)
Nie zapominajmy o tym, ze caly czas mowimy o telefonie/smartfonie, a ten nie zacheca do czytania w piekny, sloneczny dzien.

Z TB korzystam od ponad 4 lat, korzystalem z roznych wersji, pobawilem sie "trasami", zrobilem kilka CMSow z hecl wlacznie, ale na dzien dzisiejszy ten produkt nadal pozostawia wiele do zyczenia. Lubie go wlaczyc od czasu do czasu, ale chyba bardziej z sentymentu, niz dla funkcjonalnosci, a juz na pewno nie "mapowej". Nie w obecnych warunkach skoro mamy aplikacje, ktore nam te mapy wyswietlą.

Jesli mamy aplikacje obslugujaca mapy wektorowe i mozemy korzystac w niej z map rastrowych... to czemu nie ;)
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Następna strona

Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości