Compass e14 - problemy z jakością.

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Compass e14 - problemy z jakością.

Postprzez GPS Maniak » Śr, 12 lut 2014 13:55

Okolice Jasła i Krosna może bym i kupił, ale patrząc na zaprezentowany przez Rangera screen mam trochę wątpliwości, bo wydaje się, że mapa może posiadać te same błędy technologiczne co mapki, które kupowałem w styczniu i nie chodzi tu tylko o to o czym wspominałem wcześniej:
GPS Maniak napisał(a): pliki będą wymagały lekkiej ingerencji w zakresie kontrastu.

Nasycenie barw, kontrast, to jedno i z tym można sobie jeszcze jakoś poradzić, ale druga sprawa to jakaś dziwna pikseloza tych plików. Wygląda to tak jakby plik został przygotowany w niższej rozdzielczości, a potem sztucznie powiększony do używanej przez Compass rozdzielczości 180 dpi. Oczywiście przyczyna może być inna ale tak właśnie to wygląda. Tę gorszą jakość niestety widać wyraźnie w odbiorniku, ale nie tylko.

Dla porównania prezentuję (na lewo) fragment oryginalnego pliku "Worek Raczański wersja elektroniczna 2014" oraz (na prawo) fragment także oryginalnego pliku "Beskid Śląski i Żywiecki część Żywiecka 2013". Różnic w jakości grafiki można dopatrzyć się w każdym elemencie mapy - ja zwrócę uwagę na dwa. Otóż pikseloza mapy z 2014r nie pozwala, a przynajmniej skutecznie utrudnia odczytanie napisu "Ośrodek narciarski Pilsko". Fatalnie prezentuje się również ikona przystanku autobusowego:

! Załącznik 1.jpg

Na czym polega problem widać dokładniej po przezomowaniu (300%) obrazka:

! Załącznik 2.jpg

Na mapie z 2014r po prostu brakuje szczegółów. Brakuje właściwego "rysunku" ikony przystanku autobusowego i cudów nie ma, jak czegoś brakuje, to brakuje i żadne mechanizmy renderujące, wygładzające etc, tego nie poprawią. Mapa zarówno w Oregonie 6xx jak też w androidowym Locusie wygląda fatalnie.

Dla jasności dodam, że oba pliki kupowałem jako "wersja na PC" czyli pliki PNG 180dpi i tak - żeby być fair wobec Compassu - jak jakość mapy z 2013r oceniam jako naprawdę dobrą (4+ w skali: 2-5), tak za mapę z 2014r dałbym - w tej samej skali - dwóję, czyli ... przysłowiową pałę :evil: No może pałę z plusem. Ten plusik to za wyrzucenie cieniowania mapy :wink: :twisted:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Compass e14 - problemy z jakością.

Postprzez Ranger » Śr, 12 lut 2014 14:38

Seria elektroniczna, której celem jest udostępnienie głównie map niektórych terenóww innym ujęciu, lub udostępnienie dziś map dla terenów które drukiem w tym roku nie wyjdą (albo wyszły w ramach innych projektów bez wersji elektronicznych), nie przechodzi pełnego procesu produkcyjnego, typowego dla ogólnie dostępnej serii odpowiedników elektronicznych map drukowanych.
To raczej w przypadku serii E, dość krótkiej, dylemat typu czy wydać coś elektronicznie czy nic :-)
Najprostszy przykład - kolega powyżej wskazał na drukowane okolice Torunia, które prawdopodobnie by się nie ukazały w wydaniu elektronicznicznym w ogóle, gdyby nie ta seria. A pytania ze strony użytkowników o różne mapy są :-)
Pozdrawiam
Ranger

----
Wydzielone z :arrow: viewtopic.php?p=173458#p173458
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin

Postprzez Alferek » Śr, 12 lut 2014 14:40

Lechu,
Mapy Compass robi w Ocadzie.
Jest to program wektorowy, z którego wypluwasz raster o rozdzielczości jakiej chcesz, więc nie ma powodu naciągania rozdzielczości.
Każdy raster powinien więc być idealny, bez pikselozy.
хардваре: GPSMap60CSx, GPS12, Navibe GB735+Nokia E50, Akira 3512, Navigon 1300, Lark 35.7, Nokia E71, HTC HD2 z wgranym Androidem, GPS Holux 236+Ramos42. Nie mam tylko GPSa wbudowanego w kufel piwa.
софтваре: jakieś durne mapy :D.

Obrazek
Avatar użytkownika
Alferek
Bywalec
 
Posty: 504
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 12:33
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin

Postprzez GPS Maniak » Śr, 12 lut 2014 14:59

Alferek napisał(a): nie ma powodu naciągania rozdzielczości

OK. Po prostu tak to wygląda na pierwszy rzut oka. Przyczyna oczywiście może być inna. Może to kwestia ustawienia kontrastu na etapie "wypluwania" mapy? Nie wiem. Tak czy siak w odbiorniku wygląda to fatalnie, a różnice w "jakości rysunku" w oryginalnych plikach muszą co najmniej dziwić :?

! Załącznik 3.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin

Postprzez meridian » Śr, 12 lut 2014 15:04

Nie wiem dlaczego, ale wiem, że nawet mapy z jednego wydania, mapy dwuarkuszowe różnią się od siebie jakością,
chodzi o porównanie obszaru wspólnego ( obszary, które się nakładają).
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin

Postprzez Ranger » Śr, 12 lut 2014 15:19

Może to jest na jakiś temat "Jak Compass produkuje swoje mapy ?" :-)
Nie ma co spekulować, co można na ten temat napisać zostało napisane (reszta to tajemnica przedsiębiorstwa).
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin

Postprzez Alferek » Śr, 12 lut 2014 17:08

Jak Compass produkuje mapy to wiem po starej przyjaźni z nieżyjącym już niestety włascicielem. Ale OK, tajemnica przedsiębiorstwa i ani słowa więcej.
хардваре: GPSMap60CSx, GPS12, Navibe GB735+Nokia E50, Akira 3512, Navigon 1300, Lark 35.7, Nokia E71, HTC HD2 z wgranym Androidem, GPS Holux 236+Ramos42. Nie mam tylko GPSa wbudowanego w kufel piwa.
софтваре: jakieś durne mapy :D.

Obrazek
Avatar użytkownika
Alferek
Bywalec
 
Posty: 504
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 12:33
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin

Postprzez Ranger » Śr, 12 lut 2014 17:19

@Alferek
Szefostwo Compassu to w ogóle ciekawi ludzie i pasjonaci turystyki z dobrą mapą czy przewodnikiem :-)
Grzesiek był wyjątkowym facetem i pozostanie z nami na zawsze.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin

Postprzez Zachu » Śr, 12 lut 2014 17:20

Alferek napisał(a):Mapy Compass robi w Ocadzie.
Jest to program wektorowy, z którego wypluwasz raster o rozdzielczości jakiej chcesz

Wrzucę to Rangerowi w stopkę i za każdym razem jak bedzie o rasterach mundrzył to ban na ruski rok dostanie :D
Ranger napisał(a):Może to jest na jakiś temat "Jak Compass produkuje swoje mapy ?"
Jak ktoś podstawówkę skończył to powinien wiedzieć czym się linia od wektora różni.


Zmarł Roger Tomlinson uważany za "ojca GIS-u"
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8717
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin

Postprzez Alferek » Śr, 12 lut 2014 17:34

Darka i Romka też znam dobrze przecież. Niestety od śmierci Grzegorza kontakt się nam urwał, raz tylko telefonicznie rozmawiałem z Romkiem.
Zawsze z wizyty w Compassie wyjeżdżałem z kilogramem map, to były czasy! GPSem to ja zaraziłem Grzegorza. Pierwsze mapy Compassu w ogóle nie trzymały się współrzędnych. Mapa Jury miała do 200m odchyłki, a odcinek Jerzmanowice - Skała miał do pół kilometra odchyłki z powodu kiepskich podkładów, które były w róznych układach odniesienia. Potem nasz wspólny kolega ze Szczecina zrobił idealne siatki kilometrowe i mapy stały się bardzo dokładne. Wysyłałem Grzegorzowi waypointy charakterystycznych punktów i mapa Jury była wzorcowa. Kurcze brakuje mi go... :(
хардваре: GPSMap60CSx, GPS12, Navibe GB735+Nokia E50, Akira 3512, Navigon 1300, Lark 35.7, Nokia E71, HTC HD2 z wgranym Androidem, GPS Holux 236+Ramos42. Nie mam tylko GPSa wbudowanego w kufel piwa.
софтваре: jakieś durne mapy :D.

Obrazek
Avatar użytkownika
Alferek
Bywalec
 
Posty: 504
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 12:33
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin

Postprzez Ranger » Śr, 12 lut 2014 19:32

@Alferek
Niektore rzeczy przyszły wcześnie, np. PL-UTM obowiązuje u nas w układach oficjalnie dopiero rok :-)
Mapy turystyczne z tymi siatkami nie zniknęły zupełnie z oferty, można je znaleźć i dziś. Nadal chodzą jak trzeba, co tam parę lat dla lasu :-)
@Zachu
Ech, dołujesz ? :-)
Compass produkuje co produkuje i niektórzy uważają te produkty za przydatne. I dlatego się o nich pisze. Tyle.
Ocada w tym kraju używają różne firmy kartograficzne, co nie oznacza że finalne produkty wyglądają tak samo.
To chyba wystarczy by stwierdzić, że coś robią inaczej. Co ? Właściwie ich sprawa :-)
Propozycja cytowana przez Ciebie odnosiła się do pierwszego pytania zadanego przez redaktora Jakuba Terakowskiego szefowi Compassu, w linku przywołanym na poprzedniej stronie przez kolegę klimkr.
Więcej luzu :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin

Postprzez GPS Maniak » Śr, 12 lut 2014 20:42

Ranger napisał(a):To chyba wystarczy by stwierdzić, że coś robią inaczej. Co ? Właściwie ich sprawa :-)

OK. Kulisy procesu produkcyjnego mnie nie interesują, ale o to, dlaczego obraz mapy ma fatalną fakturę, dlaczego te same ikony wyglądają zdecydowanie gorzej niż w poprzednich wersjach to już chyba klient może zapytać? :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin

Postprzez Ranger » Śr, 12 lut 2014 21:50

@Lechu
Może, w sklepie :-)
Z tego co napisałeś kupiłeś wersję PC-tową i przykład jak mapa wygląda można było tam obejrzeć przed zakupem.
Trochę mnie dziwi, że zadajesz takie pytania post factum. Nie obejrzałeś ?
Pisząc o serii E od razu zwracałem uwagę na inne wykonanie map. Dla wygody forumowiczów zamieściłem też przykłady jak kilka konkretnych map wygląda (obraz PC-towy).
Prawdę powiedziawszy trudno mi się odnieść do tego jak obraz wygląda w Oregonie czy Locusie, bo takiego na oczy nie widziałem. Wiadomo że mapy w urządzeniach podlegają transformacjom, jak i w samym procesie adaptacji.
Za to chyba nie odpowiada producent wersji PC-towej mapy ?
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin

Postprzez GPS Maniak » Śr, 12 lut 2014 22:52

Ranger napisał(a):Może, w sklepie :-)

Mam nadzieję, że "sklep" czyta ten wątek :D
Ranger napisał(a):Z tego co napisałeś kupiłeś wersję PC-tową i przykład jak mapa wygląda można było tam obejrzeć przed zakupem.

Mogę gdzieś pobrać fragment pliku? Czy masz na myśli podgląd w przeglądarce internetowej? Na moje to jednak nie to samo.
Ranger napisał(a):Za to chyba nie odpowiada producent wersji PC-towej mapy ?

Ale za wygląd na PC chyba tak - prawda? :shock: Tak więc nie mieszajmy do tego ani Locusa, ani Oregona, bo ja przecież pokazałem wygląd oryginalnego pliku PNG z PCtowego jak najbardziej PhotoPainta :D Ponadto - czego chyba nie byłeś łaskaw zauważyć, ja nie pokazywałem tylko baboli dla samego lamentowania, ale pokazałem te babole na tle wcześniejszych plików Compassu i to plików tego samego typu (wersja PC PNG), które to pliki były - pod względem jakości rysunku - wyraźnie lepsze, co świadczy o tym, że Compass potrafi robić dobre pod względem jakościowym pliki, co w tej "elektronicznej" serii jakoś ... nie koniecznie mu to wychodzi :wink: :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin

Postprzez Ranger » Cz, 13 lut 2014 0:38

@Lechu
Z tego co pisze w tym wątku, pierwsza Twoja uwaga dotyczyła kontrastu, potem już było o błędach technologicznych, pikselozie i o widocznych problemach w Oregonie i Locusie.
A co z tym zakupem ? Po to Compass od lat daje podgląd wyglądu rzeczywistej mapy, by się użytkownik z nią zapoznał przed. To praktycznie jest fragment rzeczonej mapy :-)
Nie odpowiedziałeś jasno na pytanie. Sądząc z dopytywania się o to czy tamto, po prostu nie przyjrzałeś się.
A w tym przypadku (inne wykonanie) zdaje się że jednak trzeba było. Więc przekonywanie po fakcie, że coś powinno być inne niż jest, to po prostu zwykłe ... marudzenie :-)
Nie mam też zamiaru dyskutować ze stwierdzeniami typu blędy technologiczne (jak stwierdzić błąd nie znając technologii ?) ani o widocznych problemach w odbiornikach, bo mapa się sama do nich nie przepoczwarzyła :-)
Jest faktem, że mapy z tej serii nie są takie same, jak z serii mapa tradycyjna + odpowiednik, ale jakie są przecież producent nie ukrywa, wręcz przeciwnie - pokazuje przykłady produktów.
A czy producent się zdecyduje cokolwiek zmieniać ? Czy uzna że jednak produkt trafił w oczekiwania ? Nie mnie rozstrzygać, bo to decyzja producenta. Klient głosuje portfelem :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ostatnio edytowano Cz, 13 lut 2014 2:01 przez Ranger, łącznie edytowano 1 raz
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Następna strona

Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości

cron