Internet Aero2

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Re: Internet Aero2

Postprzez meridian » Pt, 28 lut 2014 12:14

Rozwiązanie z telefonem jest korzystne jeżeli wcześniej posiada się telefon, niektórzy preferują rozwiązania dedykowane,
często pada zwrot "co jest do wszystkiego, jest do niczego"
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Internet Aero2

Postprzez GPS Maniak » Pt, 28 lut 2014 13:28

meridian napisał(a):Rozwiązanie z telefonem jest korzystne jeżeli wcześniej posiada się telefon,

Zakładam, że współczesny turysta już ma telefon :D
meridian napisał(a):"co jest do wszystkiego, jest do niczego"

Trudno jednak mówić o jakiejkolwiek specjalizacji przy przesyłaniu sygnału WiFi.

Inna sprawa, że na zagadnienie należy spojrzeć przez pryzmat tego o jakim rozwiązaniu mobilnym mówimy. Jeżeli ma to być internet wykorzystywany wyłącznie, bądź przede wszystkim w laptopie - OK. Modem będzie lepszy. Jeżeli jednak mówimy o dostępie do internetu w turystyce plecakowej (piesza, rowerowa), gdzie z reguły nie zabieramy laptopa, a pogodę, maile, czy www kontrolujemy w komórce, zabieranie ze sobą modemu jako dostarczyciela sygnału WiFi do tejże komórki wydaje się pomysłem takim sobie. Przy założeniu, że podczas takich wycieczek nie jesteśmy zainteresowani, by ktoś nam zawracał gitarę natrętnymi telefonami, można podstawową kartę SIM schwoać do portfela, włożyć kartę Aero2 i ... mieć zabawkę :D Można też zabrać ze sobą dwie komórki, przy czym ta druga, dodatkowa komórka - byłaby spacjalnie "do internetu. Oczywiście przy tych rozwiązaniach nie pozbawiamy się możliwości korzystania z internetu via laptop. Wystarczy tylko by komórka miała hotspot.

Inna sprawa że z punktu mobilności w sensie turystyki plecakowej, najlepszym rozwiązaniem wydaje się po prostu internet w abonamencie. Jedna karta SIM, jedna komórka, a w razie czego możliwość udostępnienia internetu via WiFi np.dla laptopa. Koszty wbrew pozorom wcale nie muszą być bardzo wysokie, chociaż to oczywiście pojęcie względne. W każdym bądź razie ceny usług systematycznie spadają i z roku na rok płacę wyraźnie mniej za abonament (obecnie 40,- zł brutto) otrzymując w ramach tej ceny coraz więcej (obecnie 1.5 GB/mies. - limitu rozmów nie wykorzystuję.). Byłoby jeszcze korzystniej, ale przedłużając umowę wziąłem telefon z rabatem na poziomie ok. 450-500 zł od ceny wolnorynkowej, co oczywiście wpłynęło na rodzaj i cenę usług. Można to jednak policzyć inaczej - jeżeli ten rabat na telefon podzielimy przez okres trwania umowy (24 mies.) i odejmiemy od mojej obecnej opłaty abonamentowej, wówczas okaże się, że w zasadzie koszt mojego "czystego" abonamentu to 20 zł/mies. Jeżeli porównamy to z prepaidem to chyba zbyt drogo nie jest.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Internet Aero2

Postprzez Wojtek Szydlowski » Pt, 28 lut 2014 13:34

GPS Maniak napisał(a):Inna sprawa że z punktu mobilności w sensie turystyki plecakowej, najlepszym rozwiązaniem wydaje się po prostu internet w abonamencie. Jedna karta SIM, jedna komórka,

Albo dual sim. Ja kupiłem komórkę Goclever za niecałe 300 zł, działa znakomicie, w drugim slocie siedzi Aero2 i problem z głowy.
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Internet Aero2

Postprzez meridian » Pt, 28 lut 2014 13:57

GPS Maniak napisał(a):Inna sprawa, że na zagadnienie należy spojrzeć przez pryzmat tego o jakim rozwiązaniu mobilnym mówimy.

Każdy przedstawia argumenty jakie w danej sytuacji jemu pasują, nie możemy jednoznacznie określić jak użytkownik będzie korzystał ż sieci wi- fi,
ogólnie dedykowane urządzenie powinno lepiej spełniać swoją rolę. Możliwe, że chodzi o zapewnienie dostępu do internetu w schronisku ( bazie noclegowej).
Jeżeli mamy już odpowiedni sprzęt to tylko go wykorzystać ( nie dokładamy ani złotówki), jeżeli chodzi o zakup to trzeba rozważyć i wybrać rozwiązanie,
które "nam" najbardziej odpowiada.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Internet Aero2

Postprzez Mariusz65 » Pt, 28 lut 2014 14:01

GPS Maniak napisał(a):To może ciekawszym rozwiązaniem byłby jakiś niedrogi telefon z hotspotem WiFi?

Jasne, że taniej, ale z routerem WiFi dużo wygodniej. Ja w skrajnym przypadku mogę mieć do obsłużenia trzy laptopy i dwa smartfony ;-)
Fakt , że taki słaby Internet wszystkiego na raz nie uciągnie (można też na wyjazd kupić kartę prepaid z Internetem i doładować za 25 zł.), ale jest wygoda bo mając router WiFi na 10 urządzeń włączam to co akurat chcę i działa, bez zbędnych ceregieli, jak udostępnianie urządzeń, żonglowanie kartami SIM itp.
Na razie dopiero zamówiłem kartę Aero2 ale jak trafię niedrogo przenośny router to może zainwestuję. Tym bardziej, że różnie jest z zasięgiem a do routera można jeszcze podłączyć antenę z prawdziwego zdarzenia.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Internet Aero2

Postprzez Ranger » Pt, 28 lut 2014 14:11

@meridian
Z tymi schroniskami w przypadku aero2 nie ma co za bardzo przesadzać (zerknij na mapę zasięgu).
Na Suwalszczyźnie dziurawo, na Kaszubach dziurawo, w górach podobnie.
A tam zazwyczaj nie ma specjalnie problemu z dostępem do netu poprzez komórkę jednokartową.
Jakoś trzeba np. modę na dwukartowce uzasadniać ;-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Internet Aero2

Postprzez meridian » Pt, 28 lut 2014 14:31

Ranger napisał(a):@meridian
Z tymi schroniskami w przypadku aero2 nie ma co za bardzo przesadzać (zerknij na mapę zasięgu).

Kwestia zasięgu Aero2 to inna sprawa niż wybór sprzętu, ale jako bezpłatny dostęp do internetu, to zasięg jest i tak imponujący.
Z moich doświadczeń to w paśmie gór na południu Polski częściej ma zasięg czeskiego operatora niż jakiegokolwiek operatora polskiego.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Internet Aero2

Postprzez Ranger » Pt, 28 lut 2014 14:40

@Meridian
OT. To już zupełnie inna historia, trzeba się nauczyć wyłączać roaming :-)
A poważniej - operator sobie przecież w stopę sam strzelać nie chce, a testowanie sieci 900MHz czy LTE swoje kosztuje.
Darmowy internet to raczej projekt mający służyć wyrównywaniu szans, czy tak jest w istocie - inna sprawa.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Internet Aero2

Postprzez meridian » Pt, 28 lut 2014 14:43

Ranger napisał(a):@Meridian
OT. To już zupełnie inna historia, trzeba się nauczyć wyłączać roaming :-)

Taki sprytny jesteś, więc co Ci da wyłączenie romingu..... brak dostępu do sieci :lol: .

Ranger napisał(a):Darmowy internet to raczej projekt mający służyć wyrównywaniu szans, czy tak jest w istocie - inna sprawa.

Nie całkiem tak jest jak napisałeś, bezpłatny dostęp do internetu był warunkiem uzyskania koncesji na budowę sieci Mobilnego internetu.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Internet Aero2

Postprzez Ranger » Pt, 28 lut 2014 14:50

@meridian
To że sieciom może się tu i ówdzie zdarzać brak zasięgu nikogo nie dziwi, ale robienie z tego jakiejś reguły jest bez sensu :-) A jak gdzieś nie ma odpowiedniej infrastruktury, to i Salomon z pustego nie naleje.
Operatorzy zazwyczaj publikują mapy dostępu dla usług i wystarczy je sobie porownać (aero2 vs inne sieci).
BTW, byłem kiedyś np. w sytuacji w polskich górach (przez mieisiąc), gdzie net nie działał bo się cosik operatorowi zwiesiło, a wiedziałem że mi komunikacja będzie potrzebna. I co się okazało po kontakcie z operatorem ? Powisła im usługa, a nikt z miejscowych nie interweniował :-) Postawienie zabawek na naogi zajęło im godzinę.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Internet Aero2

Postprzez GPS Maniak » Pt, 28 lut 2014 15:03

Mariusz65 napisał(a):Jasne, że taniej,

Taniej to może nie, ale w w niektórych rodzajach turystyki po prostu wygodniej.
Mariusz65 napisał(a): ale z routerem WiFi dużo wygodniej.

To właśnie nie jest dla mnie takie oczywiste, bo komórka z hotspotem WiFi jest w zasadzie takim routerem. Sam wykorzystuję w taki sposób komórkę w Lesku, gdzie nie mam stacjonarnego internetu, a skąd zdarza mi się wysyłać z laptopa via WiFi nie tylko jakieś maile z PDF-ami (np. listy płac), ale też (elektronicznie) deklaracje do Urzędu Skarbowego czy do ZUS. Na dodatek gdy wypadam w teren bez laptopa, to nadal mam przeglądarkę www, klienta poczty email etc. - w tej samej komórce bez zabierania niezależnego routera, więc dla mnie to właśnie najwygodniejsze rozwiązanie.

Oczywiście każdy ma nieco inne potrzeby, więc nie mówię że moje rozwiązanie jest optymalne na każdą okazję, ponadto - o czym wspomniałem wyżej - ja mam internet w ramach abonamentu, więc w moim przypadku odpada problem manipulowania kartami czy też konieczność posiadania dwóch telefonów, bądź jednego ale z dual SIM. Inna sprawa, że ... do plecaka i tak wrzucam dwie komórki, ale to już temat na inną rozmowę :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Internet Aero2

Postprzez meridian » Pt, 28 lut 2014 15:09

Ranger napisał(a):Operatorzy zazwyczaj publikują mapy dostępu dla usług i wystarczy je sobie porownać (aero2 vs inne sieci).

Chyba nie ma co przeglądać mapy zasięgu, zasięg jest uzależniony od różnych uwarunkowań, bywa zależny od miejsca, od wysokości nad ziemią
( telefon znajduje się 1,7 m czy 50 cm na gruntem), są rejony gdzie w zasięgu nie ma sieci polskiego operatora.
Mapa zasięgu jednego operatora: Orange

Zasięg.JPG


Orange G3.JPG
Orange G 3


Aero2.JPG
Aero 2
Aero2.JPG (14.39 KiB) Przeglądane 8306 razy
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Internet Aero2

Postprzez Marko » Pt, 28 lut 2014 15:32

meridian napisał(a):Z moich doświadczeń to w paśmie gór na południu Polski częściej ma zasięg czeskiego operatora niż jakiegokolwiek operatora polskiego.

Wspomnijmy i o odwrotnej sytuacji, że np. na Javorovym, czyli w linii prostej w odległości kilku km od pasma granicznego, łapiemy zasięg polskich operatorów.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Internet Aero2

Postprzez Ranger » Pt, 28 lut 2014 16:01

@meridian
Lepszym porównaniem jest jakikolwiek dostęp do internetu vs aero2 (warto pamiętać że tu i ówdzie działa np. gprs) :-)
Przykładowo mapa operatora z grupy, a na niej widoczny trochę większy wybór usług ;-)
https://www.plus.pl/indywidualna/pomoc/MapaZasiegu/
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Internet Aero2

Postprzez meridian » Pt, 28 lut 2014 16:35

@ Ranger
Chcesz przekonać potencjalnych użytkowników, że nie wato poczynić starania o kartę Aero2,
moim zdaniem można mieć jedno i drugie, a nawet tylko Aero2 akceptując zalety i wady.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości