Czytelność map. OSM na telefon - Locus, OsmAnd

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Czytelność map. OSM na telefon - Locus, OsmAnd

Postprzez Ranger » Śr, 05 mar 2014 12:47

Wątek wydzielony z: viewtopic.php?f=32&t=14159&start=15#p174572
----------------------------------------

@popej
No to jest jakaś rzecz do przemyślenia, bo to dość podstawowa informacja dla tego kawałka szlaku.
BTW, te niebieskie strzałeczki nie są zbyt widoczne, nawet po powiększeniu.
Chyba było by lepiej, żeby ktoś nie walił tam nieświadomie pod prąd ... :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: OSM na telefon - Locus, OsmAnd

Postprzez GPS Maniak » Śr, 05 mar 2014 12:55

Ranger napisał(a):No to jest jakaś rzecz do przemyślenia, bo to dość podstawowa informacja dla tego kawałka szlaku.

W GPSie? :shock:
Nie róbmy jaj. GPS służy do orientacji w terenie, a nie do planowania wycieczek. Do tego służy mapa papierowa - o ile się nie mylę, to nie tylko moja, ale też jedna z Twoich teorii - prawda? :wink:

Taką rzecz jak kierunkowość szlaków turysta będzie znał ba! ma obowiązek znać :!: :!: jeszcze przed wyjściem w teren. GPS do szczęścia w tej materii nie jest mu potrzebny. Trzeba po prostu kupić papierową mapę. Z tym, że trzeba uważać co się kupuje, żeby czasami nie kupić papieru gorszego - w tej materii - od OSM dla Locusa :wink:

! Załącznik 1.jpg

Aż chciałoby się rzecz:
Ranger napisał(a):A skąd wiadomo, że np. fragment czerwonego Orlej to bilet w jedną stronę ? :-)
Na tej mapie tego nie widać.

Tylko po co miałbym krytykować tę mapę? Wiadomo, że mapy są różne ...
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: OSM na telefon - Locus, OsmAnd

Postprzez popej » Śr, 05 mar 2014 13:11

Ranger, wielkość strzałek to jest sprawa stylu użytego do wyświetlania. W tym wypadku strzałki są oznaczeniem dla ulicy jednokierunkowej, więc są małe. Pewnie je można łatwo powiększyć dla górskich ścieżek, ale akurat wybrałem wariant publikacji, w którym nie robię własnych stylów.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: OSM na telefon - Locus, OsmAnd

Postprzez Ranger » Śr, 05 mar 2014 13:16

@Lechu
Po to by się kolejny biedak nie zdziwił, że wjechał do jeziora :-)
Oczywiście że papier i to odpowiedni, to podstawa.
Tak po prawdzie, pokazanie czegoś czytelniej, chyba nie zaszkodzi ? :-)
Pozdrawiam
Ranger
Załączniki
Orla_Perc_przyklady.png
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: OSM na telefon - Locus, OsmAnd

Postprzez GPS Maniak » Śr, 05 mar 2014 14:36

Pokazać można w różny sposób. Ja np. na swoich mapach robiłem to tak (szlak niebieski na lewo od schroniska):

! Załącznik 1.jpg
! Załącznik 1.jpg (77.96 KiB) Przeglądane 6857 razy

Tyle, że uważam iż dużo ważniejsze od umieszczenia takiej informacji na mapie jest nieustanne przekonywanie potencjalnych użytkowników GPS, by nie przywiązywali zbyt dużej wagi do jednego źródła informacji jakim jest "mapa GPS", bo to właśnie prosta droga do "jeziora". Ważna jest dyzerfikacja informacji, oraz - szczególnie w górach - zdrowy rozsądek.

EDIT:
Ranger napisał(a):Tak po prawdzie, pokazanie czegoś czytelniej, chyba nie zaszkodzi ? :-)

Owszem. Dlatego dziwię się, że podałeś przykłady jakie podałeś, bo na obu screenach informację o jednym kierunku trudno nazwać "czytelną".
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: OSM na telefon - Locus, OsmAnd

Postprzez Ranger » Śr, 05 mar 2014 14:53

@Lechu
No proszę, można stosować jakąś przemawiającą symbolikę, co by tam nie wybrać :-)
Natomiast co do uwag na temat "czytelne, nie czytelne" - jak to jest, że na papierze daje się coś zobaczyć, a na ekranie z obrazem 1:1 już nie ? ;-)
To jest chyba dość proste - jeżeli ktoś np. studiował papier, co miał widzieć już widział :-)
Skoro coś widać, nawet symbolicznie, na mapie w skali 1:30k, to np. przy powiększeniu typu 100m ma nie być ?
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: OSM na telefon - Locus, OsmAnd

Postprzez GPS Maniak » Śr, 05 mar 2014 15:41

Ranger napisał(a):Natomiast co do uwag na temat "czytelne, nie czytelne"

Musimy coś wyjaśnić :D Podobnie jak spora część kolegów, uważasz, że coś jest "czytelne" gdy można to przeczytać/odróżnić od pozostałych treści. OK. Można używać takiej definicji, ale jest ona - w stosunku do mapy - chyba nieodpowiednia. W każdym bądź razie ja postrzegam czytelność informacji na mapie czy w ogóle czytelność mapy, w tym mapy GPS nieco inaczej.

Żeby zobrazować jak ja to postrzegam - zapytam: Wyobrażasz sobie np. papierową mapę, w której nazwy WSZYSTKICH miejscowości byłyby pisane czcionką jednakowej wielkości? Owszem wszystkie te nazwy mógłbyś odczytać, ale czy nazwałbyś taką mapę czytelną? Chyba nie :D Aby mapa była czytelna jako całość, pewne elementy mapy muszą przyciągać wzrok, a inne muszą być "drugoplanowe",czy wręcz "trzecioplanowe" i te drugo, trzecioplanowe elementy siłą rzeczy są mniej rzucające się w oczy, czyli ... moim zdaniem mniej czytelne, bo trzeba ich na mapie szukać :D A są takie by zachowana była wysoka czytelność mapy jako całości. To przecież podstawy generalizacji.

Owszem te drugo i trzecioplanowe elementy da się "przeczytać". Tzn. symbole czy napisy są czytelne, ale informacja już nie koniecznie jest czytelna, bo trzeba wiedzieć, czego i gdzie szukać :D
Ranger napisał(a): jak to jest, że na papierze daje się coś zobaczyć,

Ranger napisał(a):Skoro coś widać,

No właśnie. "Daje się zobaczyć", "coś widać" - takie określenie nie jest dla mnie tożsame z "czytelna informacja na mapie", "czytelna informacja w GPSie", szczególnie że w jednej z wcześniejszych wypowiedzi użyłeś sformułowania: "jedna z ważniejszych informacji". Ważniejsza informacja powinna rzucać się w oczy, powinna przyciągać wzrok. Wówczas jest to informacja czytelna. Jeżeli jest to informacja "drugoplanowa", czy "trzecioplanowa" ginąca wśród innych informacji - wówczas mówię o takiej informacji że jest mało czytelna, pomimo że sam symbol/tekst etc. - po jego odszukaniu na mapie - przeczytać można. Po odszukaniu!

W takim właśnie ujęciu, tzn. stosując taką właśnie definicję czytelności, informacja o jednokierunkowym szlaku na screenach zaprezentowanych przez Ciebie nie jest czytelna, gdyż ... nie rzuca się w oczy. Trzeba jej szukać, no i niestety można ją przeoczyć. Szczególnie w tym dolnym screenie.

Ranger napisał(a): jeżeli ktoś np. studiował papier, co miał widzieć już widział :-)

Zgoda. Stąd moje zdziwienie, że ten temat - w kontekście OSM w GPSie - w ogóle poruszyłeś, bo moim zdaniem w kontekście GPSu jest to informacja drugo, bądź trzecioplanowa. Ważniejsze, by wiedzieć o tych kierunkach na etapie planowania wycieczki. Reasumując - na papierowej mapie tego typu informacja powinna rzucać się w oczy (być "czytelna" wg mojej definicji :!: ), w GPSie już nie koniecznie. Tu może być to informacja trzecioplanowa, a jeżeli w ogóle jej nie będzie, też nie widzę tragedii.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Czytelność map. OSM na telefon - Locus, OsmAnd

Postprzez Ranger » Śr, 05 mar 2014 16:25

@Lechu
Ale to chyba jest jakiś elementarz.
Mapy podlegają uogólnieniom od szczegółu do ogółu i ten proces przebiega w różnych płaszczyznach.
Skupmy się na przykładzie popeja - niby wsio jest OK, bo widok mapy wygląda pusto, czyli bez nadmiaru szczegółów. Gdzieś tam w powiększeniach widać strzałki kierunku na szlaku (o ile użytkownik do tego w ogóle kiedyś dotrze). Czy to wystarcza by wyraz mapy był na dany teren właściwy ? Na chyba najtrudniejszym fragmencie polskiego szlaku górskiego po prostu zwyczajnie brakuje informacji w widoku mapy, że on taki jest. Przypomina to teren spacerowy w Beskidzie Małym ;-)
Temat OSM-a to nie był przypadek. Wymagania w sensie informacyjnym dla treści mapy w w/w przypadku zdecydowanie rosną. Czasem po prostu użytkownik innych odniesień nie ma, a to bywa zabawne mniej.
Na Orlej gps lepiej by był zbędnym balastem. Ale to nie powód by widoczna przed na ekranie informacja stanowiła ... dezinformację :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Czytelność map. OSM na telefon - Locus, OsmAnd

Postprzez GPS Maniak » Śr, 05 mar 2014 16:52

Ranger napisał(a):Czy to wystarcza by wyraz mapy był na dany teren właściwy ?

Z punktu widzenia mapy GPS wystarcza aż nadto.
Ranger napisał(a):Na Orlej gps lepiej by był zbędnym balastem.

Tu GPS służy wyłącznie do podania parametrów wycieczki. Jeżeli kogoś to nie interesuje - faktycznie może zostawić GPS w domu.
Ranger napisał(a):Ale to nie powód by widoczna przed na ekranie informacja stanowiła ... dezinformację :-)

Ważyłbym takie słowa, ponieważ nie znam mapy która nie zawierałaby takich czy innych "dezinformacji". Krótko mówiąc - trzymając się Twojej logiki - należałaby wszystkie mapy (w tym wszystkie mapy Compassu) wycofać ze sprzedaży. Wybacz, ale nie kupuję takiej filozofii.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Czytelność map. OSM na telefon - Locus, OsmAnd

Postprzez meridian » Śr, 05 mar 2014 16:54

Co do oznaczenia szlaków jednokierunkowy według mnie wystarczy strzałka przy podanym czasie przejścia,
szlaki dwukierunkowe mają podany czas podejścia i zejścia oznaczony strzałkami w odpowiednim kierunku.
Brak strzałki i podania czasu przejścia w którymś kierunku oznacza szlak jednokierunkowy.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25


Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 20 gości

cron