JNX z poglądówką i inne takie ...

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

JNX z poglądówką i inne takie ...

Postprzez gavia » So, 29 mar 2014 22:16

Ranger napisał(a):Uwaga się wzięła stąd, że funkcja map2jnx praktycznie się wywala na mapach z mobaca.


O co chodzi tak w skrócie z tą funkcją map2jnx w Jinxerze ? Czy to to samo co jakiś ,,Command tool'' jak kiedyś wyczytałem w sieci próbując łączyć kilka jednowarstwowych jinxów w wielo?
Potem doszedłem do wniosku to działanie( tworzenie wielowarstwowych jnx) bez sensu przynajmniej jeśli chodzi o Etrexa.Już nie pamiętam jakim programem mi się to w końcu udało ale rewelacji nie było , może Jinxer umie to lepiej zrobić .

Otwieram mapę zrobioną w Mobac w Jinxerze kilkam Ma2jnx i co dalej - co można osiągnąc tą funkcją.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

JNX z "poglądówką"

Postprzez GPS Maniak » N, 30 mar 2014 0:02

gavia napisał(a):Potem doszedłem do wniosku to działanie( tworzenie wielowarstwowych jnx) bez sensu przynajmniej jeśli chodzi o Etrexa.

Wydaje się że im wolniejszy odbiornik tym większy sens tworzenia wielowarstwowych jnxów :wink:
Chodzi mianowicie o to, że im większy zoom (im mniejsza skala) tym wolniejsze odświeżanie tego samego pliku. W efekcie jnx, który "śmiga" przy zoomie np. 300m, przy 800m działa wolno, a już przy powiedzmy 5-8 km potrafi czasami zablokować odbiornik.

Oczywiście wszystko zależy od sposobu korzystania z rastrów. Jeżeli używamy kombinację raster + wektor, możemy ustawić zoom jnxa mapy 1:50.000 powiedzmy na 500m i wówczas przy 800m raster znika, widać wyłącznie wektor i przesuwanie mapy jest w miarę sprawne. Ma to jednak ten minus, że przy zoomach gdzie widać raster, nawet przy jego DrawOrder=99, pewne obiekty mapy wektorowej i tak są wyświetlane - co w moim odczuciu jest ... zbyt dużym bałaganem :wink: :mrgreen:

Krótko mówiąc jestem zwolennikiem tego, żeby widzieć albo wektor, albo raster. Z drugiej strony podczas przeglądania rastra istnieje czasami potrzeba przeniesienia kursora o kilkanaście, a czasami nieco więcej kilometrów, czyli potrzeba przezoomowania mapy do powiedzmy 2-3 km, co oznaczałoby niesamowite mulenie odbiornika z jnxem "normalnej" jakości. Tu właśnie z pomocą przychodzi druga, a czasami trzecia warstwa - gorszej jakości o wyraźnie gorszej rozdzielczości m/px, taka na której przeczytać niewiele można, ale zorientować się co i jak można jak najbardziej. Taka mapka wyświetlana powiedzmy przy zoomie 5 km odświeża się w miarę sprawnie, a ma jeszcze jedną zaletę - widać zasięg jnxa.

Z tym, że ja nie korzystam z żadnych automatów. Taką dodatkową warstwę robię w postaci "robótek ręcznych". Wczytuję wszystkie jnxy z jednej rodziny (to samo ID) do Globall Mappera, generuję geotifa "ze skalą" (1:200000) i z tego geotiffa robię jnxa, który służy za taką właśnie "poglądówkę". Przykład takiego pliczku poglądowego obejmującego szeroko pojęty Beskid Śląski i Żywiecki:

! Załącznik 1.jpg


Z tym, że obecnie nie łączę plików z jednej rodziny w jedną całość, w jeden plik, a więc nie robię wielowarstwowego jnxa, chociaż idea zostaje ta sama - przy różnych zoomach widzę jakby różne "warstwy" tej samej mapy. Całą rodzinę wrzucam do osobnego podfolderu (porządek), a dzięki temu że mapy mają to samo ID włączanie wszystkich map z całej rodziny odbywa się równocześnie.

! Załącznik 2.jpg
! Załącznik 2.jpg (88.88 KiB) Przeglądane 9772 razy


A tak przy okazji z nieco innej mańki. Dodam ze, że do łączenia arkuszy, co legło chyba u podstaw napisania JNXera przez Staszka, z początku nie byłem przekonany. W końcu żaden problem bym jeszcze przed wycieczką zorientował się czy będę np. korzystał z arkusza: Beskid Śląski, czy Beskid Żywiecki i bym odpowiedni arkusz włączył w profilu: "RASTER". Jednak w pewnym momencie ilość map (ponad setka jnxów + kilkanascie wektorów) zaczęła trochę mnie przerastać więc uporządkowałem nieco temat, a dzięki temu że JNXer pozwala na stosunkowo łatwe wycinanie zbędnych, kafelków skomasowanie map w większe płachty uznałem w końcu za dobry pomysł :wink:

Staszku: Obrazek
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez meridian » N, 30 mar 2014 14:31

Ranger napisał(a): Obsługa niektórych tar-ów w Locusie niestety się wywala, pokazywałem już na forum taki przykład:
viewtopic.php?f=6&t=14146&p=172239&hilit=locus#p172239
wystarczy sie przyjrzeć prawemu obrazkowi; widać jak została zdeformowana mapa.


Ranger, tak można pisać dopóki ktoś nie sprawdzi, masz "skopany" plik tar, albo nie radzisz sobie z Locus-em.

Nienazwany.jpg


Tu masz dane kalibracyjne z pliku Tar
Kalibracja.JPG

Może w tym jest problem, że mapa ma trzy punkty kalibracyjne.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez GPS Maniak » N, 30 mar 2014 15:29

pelsta napisał(a):jnxer mógłby też generować dla każdej mapy osobne pliki z granicami zasięgu (np dla Beskid_Maly_2012.jnx -> Beskid_Maly_2012_Bounds.gpx

Wszysto fajnie. Tyle że zarządzanie tymi gpxami w odbiorniku to dodatkowy problem, a tak włączam daną "rodzinę" map o tym samym ID i jednocześnie włącza mi się poglądówka. Wyłączam zestaw, poglądówka też znika.

Natomiast sama idea generowania pliku maps.gpx w jnxerze jest pieeerwsza klasa :D Niesamowicie ułatwia wycinanie zbędnych kafelków map leżących na wierzchu w takich zestawach jakie ja sobie przygotowywyałem. Nie muszę "obcinać" marginesów czy legend map dla całych arkuszy. Robię to wyłącznie w tych miejscach gdzie mapa nachodzi na inną mapę z "rodziny", a widzę to idealnie właśnie dzięki maps.gpx.

Zresztą. Co tu dużo opowiadać. Program jest super. :!:

Ranger napisał(a):Jak możesz patrzeć na tak skatowaną przeglądówkę ? :-)

Przy zoomach jakich używam przy jej przeglądaniu (1,2 - 3 km), oryginał wyglądałby tak samo - też byłby skatowany, natomiast odbiornik kreśliłby go wyraźnie dłużej. Nawiasem mówiąc, ta poglądówka nie wygląda jeszcze tak źle, bo to druga warstwa. Trzecia warstwa - dla zoomów 5-12 km wygląda jeszcze gorzej :lol: Ale w odbiorniku spełnia wystarczająco dobrze tę rolę jaką dla niej przewidziałem:

! Załącznik 1.jpg
! Załącznik 1.jpg (74.97 KiB) Przeglądane 9635 razy
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez Ranger » N, 30 mar 2014 18:01

@pelsta
No dobrze, ale w Locusie też pewnie widać te czerwone marginesy :-)
@Meridian,
Mapy w plikach tar mogą byś skalibrowane, podobnie jak w OziE, nawet na dwa punkty np. po przekątnej :-)
I żebyś już nie miał żadnych niepotrzebnych wątpliwości że to może działać, ta sama mapa w Treku poniżej.
I przed tym przestrzegałem, że fabrycznych map .tar nikt z Locusem nie sprawdza. Trudno to przyjąć do wiadomości ?
@Lechu
No dobra, ale trzeba składać przeglądówkę akurat z 50-tek ? :-)
Przecież można skorzystać z map o właściwszej skali, albo np. skorzystać z setek ;-)
Pozdrawiam
Ranger
Załączniki
Kalibracja_trójpunktowa_tar.png
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez GPS Maniak » N, 30 mar 2014 18:06

Ranger napisał(a):No dobra, ale trzeba składać przeglądówkę akurat z 50-tek ? :-)

Trzeba. Nie zrozumiałeś idei. Chodzi o to, by widzieć jaki DOKŁADNIE obszar mam pokryty mapą podstawową: tj. 50-ką. Po co miałbym kombinować z setkami czy innymi mapami? Znów niepotrzebne przycinanie i zabawa. A tak poglądówka jest wierną kopią mapy podstawowej. Tak właśnie ma być. Inaczej - ja chcę by tak było w moim odbiorniku :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez Ranger » N, 30 mar 2014 18:17

@Lechu
No to co z tego ? Nie można sobie wyciąć z innej ? To tylko pójście na łatwiznę :-)
BTW,
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez pelsta » N, 30 mar 2014 18:23

Ranger napisał(a):@pelsta
No dobrze, ale w Locusie też pewnie widać te czerwone marginesy :-)

Po to są, żeby ich było widać :-)
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 902
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez Ranger » N, 30 mar 2014 18:30

@pelsta
Fakt, po oczach daje ;-)
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez meridian » N, 30 mar 2014 18:44

Ranger napisał(a):Mapy w plikach tar mogą byś skalibrowane, podobnie jak w OziE, nawet na dwa punkty np. po przekątnej :-)

Nie jesteś domyślny, nie chciałem napisać, że "kalibracja" i sama mapa nie jest "najlepsza", według mnie jest "kalibrowana" na podstawie innej mapy.
A co ciekawe, to u mnie w miarę dobrze wyświetla się z oryginalnego pliku Tar :D , trochę ucieka na północnym wschodzie, ale to zapewne z powodu kalibracji,
bo punkty nie są postawione blisko marginesu mapy.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez GPS Maniak » N, 30 mar 2014 18:50

Ranger napisał(a):No to co z tego ? Nie można sobie wyciąć z innej ? To tylko pójście na łatwiznę :-)

Można. Ale po co? Tak trudno to zrozumieć, że ja nie chcę, nie potrzebuję "atlasu (ten zresztą mam w postaci wektora)"?
Ja tylko chcę zobaczyć to co mam w 50-tkach :!: :D Zauważ, że dzięki temu iż jest to miniaturka oryginału już przy zoomie zaprezentowanym na screenach - dzięki różnej kolorystyce - widzę jaki obszar obejmują mapy "normalne" wydawane w latach 2012-2013, a jaki mapy "14e". M.in. po to właśnie robię te miniaturki.

Spójrzmy też na to z innej strony. - radzisz by skorzystać z mapy 1:100k. OK. Namęczę się, poprzycinam i będę widział ładną mapkę przy zoom 1,2km i co dalej? :shock:
Kolejny etap: zoom=2 km. Szukam mapy 1:200.000. Znów przycinanie, znów zabawa. :mrgreen: Zanim dojdę do zoomu 30 czy 50km:

! Załącznik 1.jpg
! Załącznik 1.jpg (56.37 KiB) Przeglądane 9672 razy

Mam po drodze:
3, 5, 8, 12, 20 km.
Mam przycinać 8 map dla 8-miu różnych zoomów tylko po to by zobaczyć zasięg mapy? Nonsens. :shock:
Zauważ, że pelsta radził mi coś podobnego - wykorzystanie konturówek w postaci gpx. A ja nie chcę ani tego ani tego. Chcę widzieć miniaturkę 50-ek. :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez pelsta » N, 30 mar 2014 18:57

Panowie. O plikach tar proszę sobie podyskutować w innym wątku.
Ostatnio edytowano N, 30 mar 2014 22:05 przez pelsta, łącznie edytowano 1 raz
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 902
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

!

Postprzez meridian » Pn, 31 mar 2014 0:31

Jest możliwe usunięcie jnxer-m kafelki tak, aby obszar usunięty był przeźroczysty
jak dotychczas usuwałem z jnx kafelki, to uzyskiwałem przeźroczystość.
W linii horyzontalnej mapa rastrowa i wektorowa łączyła się bez szwu w linii wertykalnej
tworzy się ( nie zawsze) margines nieprzeźroczysty, przy wycinaniu legend w zasadzie nie stwarza, to problemu.
Chodzi mi o coś takiego jak na obrazku:

Obrazek_1.jpg
Obrazek_1.jpg (124.18 KiB) Przeglądane 9653 razy


Obrazek.jpg
Obrazek.jpg (148.42 KiB) Przeglądane 9653 razy
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez pelsta » Pn, 31 mar 2014 7:59

meridian napisał(a):Jest możliwe usunięcie jnxer-m kafelki tak, aby obszar usunięty był przeźroczysty
jak dotychczas usuwałem z jnx kafelki, to uzyskiwałem przeźroczystość.
W linii horyzontalnej mapa rastrowa i wektorowa łączyła się bez szwu w linii wertykalnej
tworzy się ( nie zawsze) margines nieprzeźroczysty

Stosowanie znaków przestankowych ułatwia czytającemu zrozumienie :roll:

meridian napisał(a):jak dotychczas usuwałem z jnx kafelki

Tzn. konkretnie kiedy?

Nie spotkałem się z takim efektem. Może to wina konkretnej mapy jnx? Jak wygląda to w jnxerze z włączonym DrawGrid?
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 902
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez meridian » Pn, 31 mar 2014 8:05

pelsta napisał(a):
meridian napisał(a):jak dotychczas usuwałem z jnx kafelki

Tzn. konkretnie kiedy?

Mogę powiedzieć, że od zawsze.....
no nie od samego od początku jak pojawiły się jnx-y, trochę później.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Następna strona

Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości

cron