Kompas - Północ rzeczywista - deklinacja i Oregon

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Kompas - Północ rzeczywista - deklinacja i Oregon

Postprzez h2o » So, 04 paź 2014 15:42

Chłopaki,
ostatnio w parku zrobiłem takie coś. Jak widać są małe odstępstwa więc wróciłem z kartką i ołówkiem. Wyszło jak na wykresie. Punktem odniesienia jest Recta DP2 (0 stopni, N). Od niej zmierzone są odchylenia, kolejno od lewej: Meteor mapowy za 17zł, DP2/CASIO, północ rzeczywista +4.2 stopnia, Oregon 650 rzeczywisty i magnetyczny. Ostatni to błąd. Kompletnie nie mam pojęcia dlaczego wskazanie kompasu różni się od 650tki o 31 stopni! Oregon był dziś kalibrowany.

Pytanie - gdzie wobec tego jest północ rzeczywista? ;-)

Kalkulator deklinacji http://www.ngdc.noaa.gov/geomag-web/#declination
PS. Tutaj kolega podaje dokładność kompasu elektronicznego +/-2 stopnie http://galka.mountlab.net/www/topografi ... 0cs/kompas
Załączniki
deklinacja.PNG
Deklinacja dla Poznania
wykres-compass.PNG
Północ: Meteor, DP2, DP2+deklinacja, Oregon rzeczywista, Oregon magnetyczna
WP_20141004_11_11_46_Pro.jpg
Wszystkie wskazują północ magnetyczną. Każdy trochę inaczej
Krzysiek

w schowku: nuvi 2497LMT+CNE LifeTime + UMP-pcPL
na ryby: Oregon 650 + VMAP +PL Topo 2013.30
na stanie: nuvi 255WT+UMP
Avatar użytkownika
h2o
Bywalec
 
Posty: 494
Dołączył(a): Cz, 17 sty 2008 19:14
Lokalizacja: Poznań

Re: Kompas - Północ rzeczywista - deklinacja i Oregon

Postprzez soko » So, 04 paź 2014 22:51

Wg mnie:
- Oregon powinien zostać skalibrowany właśnie na tej ławce, na której wykonujemy ten test.
- ławka powinna być bez elementów metalowych
- okolica ławki też (uważać na jakieś latarnie, kable podziemne do tych latarni itp.) Czyli, że najlepiej jakaś ławka, stół w bezpiecznym (mało cywilizowanym) miejscu. Parki są z natury za bardzo uzbrojone.
- kalibrujący Oregona też możliwie bez jakichś istotnych metali w kieszeniach,
- po tym wszystkim położyłbym Oregona i wyrysował na ławce linię równoległą do pokazywanej przez urządzenie (zakładam że ławka Twoja i możesz sobie rysować),

- następnie kładłbym pojedynczo kolejne kompasy na tej ławce i sprawdził jakie dają wskazanie północy, względem wyrysowanej linii,
- powinno wyjść lepiej
- "oficjalną północ astronomiczną" możesz sobie wykreślić na ławce w oparciu o cień w słoneczny dzień o odpowiedniej godzinie.

Urządzenia leżące obok siebie wpływają na siebie wzajemnie i wskazania kompasu są wypadkową także tego wzajemnego wpływu. No i wyszło jak wyszło, czyli tak jak powinno.
pozdrawiam Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Kompas - Północ rzeczywista - deklinacja i Oregon

Postprzez h2o » N, 05 paź 2014 14:59

Dzięki Seko. Zanim przeczytałem odpowiedź, to odrobiłem pracę domową i wyszło, na to, że kompas wbudowany w Oregona jest dokładny, jak na nawigację turystyczną oczywiście i jak każdy inny kompas, który się mieści w kieszeni. Dziś zrobiłem tak:
- skalibrowałem oregona,
- rozłożyłem się na trawce,
- zorientowałem blok rysunkowy na północ używając Recty i zacząłem rysować.

Linie:
R- Recta północ magnetyczna
G- Garmin północ magnetyczna
G+R - Garmin północ rzeczywista (zmiana ustawienia w menu)
R+D - Recta z poprawką deklinacji o 4 stopnie.

Jak widać na załączonych obrazkach pokrywają się. Ewentualna różnica wynosi 1 stopień. Oregon pokazywał co chwila 000-001. Ręczniak z kompasem się wzajemnie nie zakłócają. Rewolucję obu zrobił telefon komórkowy ;-)

W - to północ magnetyczna wskazana przez kompas pseudo-wojskowy. Można takie kupić na alledrogo w cenie od 10 do 50zł. Jak widać wprowadzenie poprawki deklinacji też mu nie pomoże, więc radze omijać szerokim łukiem ;-)

Ideą mojego dochodzenia było ustalenie wiarygodnych narzędzi do pracy i sposobu posługiwania się nimi (ustawienia azymutu anten kierunkowych na stację bazową). Test wykazał, że Oregon się do tego jak najbardziej nadaje ale równie pomocny jest kompas. Jeżeli są jakieś zakłócenia, to lepiej widać je na kompasie, a celownikiem Recty łatwiej ustalić azymut w terenie.
Załączniki
05102014030.jpg
b) Tak na koniec zabawy ;-) Oba pokazują północ rzeczywistą.
WP_20141005_15_09_22_Pro.jpg
a) Wykres kierunków
Krzysiek

w schowku: nuvi 2497LMT+CNE LifeTime + UMP-pcPL
na ryby: Oregon 650 + VMAP +PL Topo 2013.30
na stanie: nuvi 255WT+UMP
Avatar użytkownika
h2o
Bywalec
 
Posty: 494
Dołączył(a): Cz, 17 sty 2008 19:14
Lokalizacja: Poznań


Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości