PC vs WC

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

PC vs WC

Postprzez sdsyc » Cz, 17 sie 2017 21:56

Marko napisał(a):Trochę rozmydliliście wątek wtrąceniami z Locusa (chyba bez związku z Epixem, nie czuję bluesa, bo nie używam Androida).

Masz rację :oops: Ale to wynika z tego, telefon z Android, OTG, Locus, Brouter, IQMapReceiver i "Uploader for Garmin" stał się zawsze dostępnym, wszechstronnym, wygodnym wsparciem dla zegarka; na tyle wygodnym i wszechstronnym, że używam go nie tylko w czasie wypadów, ale także w domu w zakresie zarządzania śladami, trasami, punktami. Oczywiście BC także używam, ale w domu coraz rzadziej, a na wypadach w ogóle :-)
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez GPS Maniak » Cz, 17 sie 2017 22:14

sdsyc napisał(a):zawsze dostępnym, wszechstronnym, wygodnym wsparciem dla zegarka; na tyle wygodnym i wszechstronnym, że używam go nie tylko w czasie wypadów, ale także w domu w zakresie zarządzania śladami, trasami, punktami.

Mam dokładnie to samo. :D Zanim blaszak czy laptop z siermiężnym BaseCampem wystartuje, ja już mam wszystko wyklikane w Locusie i wysłane do zegarka. Kiedyś czekałem na na mobilnego BaseCampa. Teraz już za tym nie tęsknię, bo to co oferuje niezależne oprogramowanie na androidowym smartphonie/tablecie, w tym Locus z BRouterem w powiązaniu z IQMapReceiverem (alternatywnie dla F5: gimporter), bije na głowę wszystko to, co programistom Garmina może się co najwyżej przyśnić :lol:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez Marko » Cz, 17 sie 2017 22:25

@sdsyc
Teraz rozumiem.
@GPSManiak
Zgadza się. Mój następny telefon na pewno będzie z Androidem, bo mam świadomość ograniczeń WPhone.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez Marko » Cz, 17 sie 2017 22:28

Z drugiej strony, nie ma to jak wygoda planowania na PC, z internetem i na dwóch ekranach 21-calowych... street view, web kamery, przewodniki itp...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez sdsyc » Cz, 17 sie 2017 23:17

Nie ma to jak wygoda planowania w WC 8)
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez GPS Maniak » Cz, 17 sie 2017 23:24

Potwierdzam. Posiedzenie z Locusem i zegarkiem? Bezcenne :mrgreen:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez GPS Maniak » Pt, 18 sie 2017 8:58

Marko napisał(a):Zgadza się. Mój następny telefon na pewno będzie z Androidem, bo mam świadomość ograniczeń WPhone.

To nie jest kwestia ograniczeń WPhone. Wybór systemu operacyjnego to kwestia priorytetów.

Zupełnie niedawno siedząc po bieszczadzkiej wycieczce nad browarkiem, w garniakowym gronie, toczyliśmy zażartą dyskusję n ten temat. Konkluzja była mniej więcej taka: system operacyjny jest tyle wart ile oprogramowanie, które jest na niego dostępne, a tu wszystko jest sprawą subiektywnych potrzeb. Jedni potrzebują soft, który występuje wyłącznie na IOS, albo w wersji IOS działa najlepiej, inni będą z podobnego powodu preferowali WPhona, a jeszcze inni Androida, który sam w sobie być może jest najsłabszym, najmniej stabilnym systemem i w którego "sklepie" panuje na pewno największy bałagan, ale który dla takiego maniaka zabawek z GPSem jak ja jest najlepszym wyborem. Dlaczego? Dlatego, że w tej akurat dziedzinie zapewnia najlepsze, najbardziej wszechstronne oprogramowanie. I nie chodzi tu tylko o samego Locusa, która to apka w roli "mobilnego BaseCampa", moim zdaniem wszystko pozostawia daleko w tyle, ale którą na upartego można byłoby zapewne zastąpić jakimiś rozwiązaniami na inne platformy, ale chodzi także o IQMapReceivera i Gimportera, które występują wyłącznie w wersji na androida, a które w niesamowity sposób podnoszą komfort wymiany danych między tymże właśnie Locusem, a Fenixem5.

A wracając do topika. W kibelku trzeba coś robić, żeby się nie nudzić :wink:
Poranne posiedzenie przed wycieczką można wykorzystać właśnie do tego, by przygotować sobie jakąś bazę punktów, czy śladów na nadchodzący dzień. Dla mnie to już w zasadzie norma, więc rozumiem Jarka (sdsyc) doskonale :D

Pytanie: A co robiłem w WC w czasach "przed GPSowych"?
Odpowiedź: w tamtym czasie byłem maniakiem ZX Spectrum i Atari, a że obsługa tego była w kibelku w zasadzie niemożliwa, więc ... studiowałem podstawy informatyki na stronach "Bajtka" :lol: :lol: :lol:

PICT0568.JPG


Tak czy inaczej - WC od lat kojarzy mi się z takim czy innym moim hobby :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: PC vs WC

Postprzez Marko » Pt, 18 sie 2017 9:23

Wow!
Ja dziś na parapecie mam plik gazet - treści głównie turystyczno-rowerowej.
Już zapomniałem co to "krótki sik na stojąco"... :o

OT
Czy te "wasze" Androidy" synchronizują się z Epixem "w locie"? Czyli, czy to, co sobie zapisuje zegarek, mogę, bez ceregieli, podejrzeć np. w Locusie, od razu, bez zbędnego kilkania, parowania itp., itd.?

GPS Maniak napisał(a):...system operacyjny jest tyle wart ile oprogramowanie, które jest na niego dostępne.

Na WPhone to w zasadzie tylko mapy.cz i HERE (od czasu, do czasu Yanosik).

Locus podobno korzysta z podkładów Cykloatlasu, co by mnie zaciekawiło - w zasadzie Garmin by mi zaczął być zbędny...
Ostatnio edytowano Pt, 18 sie 2017 9:25 przez Marko, łącznie edytowano 1 raz
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: PC vs WC

Postprzez GPS Maniak » Pt, 18 sie 2017 9:32

Marko napisał(a):Czy te "wasze" Androidy" synchronizują się z Epixem "w locie"? Czyli, czy to, co sobie zapisuje zegarek, mogę, bez ceregieli, podejrzeć np. w Locusie, od razu, bez zbędnego kilkania, parowania itp., itd.?

A PCtowy BaseCamp to robi? :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: PC vs WC

Postprzez Marko » Pt, 18 sie 2017 9:34

BaseCamp nie.
Garmin Express synchronizuje mi się z Garmin Connect bez mojej ingerencji (aż sam się zdziwiłem).
Podpinam kabelkiem zegarek i wsio. W tym czasie sprawdzam pocztę, robię inne sprawunki, po czym wchodzę na GC i wszystko widzę... Nic nie klikam w zegarku czy w GC...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: PC vs WC

Postprzez roro » Pt, 18 sie 2017 9:52

Marko napisał(a):Czyli, czy to, co sobie zapisuje zegarek, mogę, bez ceregieli, podejrzeć np. w Locusie, od razu, bez zbędnego kilkania, parowania itp., itd.?

Locus nie współpracuje z Epixem on-line, ale z zegarkiem SmarWatch Sony już tak,
tylko jest odwrotnie w zegarku można zobaczyć, to co jest w Locusie.

Edycja:

Z3.jpg


"Zostaw swój ogromny smartfona w kieszeni lub plecaku i cieszyć Locus Map w SmartWatch2!
Przy tym nowy Locus Map dodatek masz swój ulubiony odkryty mapę aplikację bezpośrednio
na nadgarstku! Można sterować wygodnie najczęściej używane funkcje:

- Stop / nagrywania utworu start / pauza
- Szybko przełączać się pomiędzy profilami zapisu
- Wskazówki zegarka na cel - przełączanie między kompasem i widoku mapy"



https://play.google.com/store/apps/deta ... martwatch2
Ostatnio edytowano Pt, 18 sie 2017 10:40 przez roro, łącznie edytowano 2 razy
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: PC vs WC

Postprzez Marko » Pt, 18 sie 2017 9:54

Epix podaje dosyć skąpe informacje n/t śladu, stąd fajnie byłoby to podejrzeć "na żywo, od razu" w komórce... o ile są takie aplikacje.

Pytam z ciekawości, bo ostatnio zaciekawiło mnie to co robi Garmin Express i to bym polubił (oczywiście można ustawić tak, żeby nie synchronizował, jeśli to przeszkadza, czy narusza prywatność).
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: PC vs WC

Postprzez GPS Maniak » Pt, 18 sie 2017 9:59

@Marko. Ale to dwie odrębne sprawy.
Ja patrzę na Locusa z IQMapReciverem jak na substyt mobilnego BaseCampa, który - w moim przypadku - ma pozwolić na:
* Przeglądanie map wektorowych i rastrowych w trybie offline
* Przygotowanie bazy waypointów ewentualnie śladów/tras na najbliższą wycieczkę
* Wysłanie tychże waypointów i śladów/tras do zegarka. Najlepiej w trybie offline i to bez kabelka.
I to w przypadku Fenixa5 mam. W przypadku Epixa do wysyłki śladów potrzebny jest kabelek OTG.
Na dodatek sama apka jest dużo bardziej funkcjonalna i sprawniej działająca niż PCtowy BaseCamp, więc ten w moim przypadku poszedł już dawno w odstawkę. Zresztą. Nigdy nie lubiłem BaseCampa :wink:

Natomiast co do synchronizacji. Mówisz że Express sam się synchronizuje. Ale co pobiera z zegarka? Pobiera informacje "w locie"? Nie. Bo po podłączeniu zegarka do PCta aplikacja typu wędrówka czy rower zostaje zatrzymana. Dlaczego więc oczekujesz że Locus to zrobi w locie? W ogóle do bezprzewodowej komunikacji w tą stronę czyli z zegarka do innego urządzenia służy mobilny Garmin Connect, który samoczynnie bez Twojej wiedzy pobierze ślad po wycieczce i wrzuci na serwer Connecta. W mobilnym GC jest też opcja śledzenia zegarka "w locie" i udostępniania informacji o lokalizacji wskazanym odbiorcom, czy coś podobnego, Przynajmniej w przypadku Fenixa5 widzę jakieś opcje tego typu, ale czy i jak to działa nie wiem. Nie sprawdzałem.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: PC vs WC

Postprzez Marko » Pt, 18 sie 2017 10:04

GPS Maniak napisał(a):@co do synchronizacji. Mówisz że Express sam się synchronizuje. Ale co pobiera z zegarka? Pobiera informacje "w locie"? Nie. Bo po podłączeniu zegarka do PCta aplikacja typu wędrówka czy rower zostaje zatrzymana. Dlaczego więc oczekujesz że Locus to zrobi w locie?

Nie, tego nie oczekuję. Mi, po zatrzymaniu i zapisaniu aktywności wystarczy. Tu nie chodzi o czas, ale o czynność - w przypadku PC-tu, zegarka i kabelka - ta czynność jest jedna - podpięcie kabelka. Reszta robi się sama (a podejrzeć wtedy, gdy jest na to czas czy potrzeba).

... ale...
GPS Maniak napisał(a):...do bezprzewodowej komunikacji w tą stronę czyli z zegarka do innego urządzenia służy mobilny Garmin Connect, który samoczynnie bez Twojej wiedzy pobierze ślad po wycieczce i wrzuci na serwer Connecta.

Jeśli to działa na linii EPIX-Android, to O.K. (o to mi chodzi).

Edit: usunąłem wpis o zapisie "w locie", bo to załatwić można wprost smartfonem.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: PC vs WC

Postprzez sdsyc » Pt, 18 sie 2017 11:22

Jeśli chodzi o GCM - odpowiedź padła. Via BT i Internet aktywności przefruną do chmury "bezobsługowo".
Ale ja GC nie lubię.
Podlączam zegarek kabelkiem do telefonu i ściągam ślady przy pomocy "Uploader for Garmin" (chyba 3 kliki), który potrafi je przekazać dalej do różnych serwisów i chmur, ale przede wszystkim potrafi zapisać lokalnie jako gpx (2 kliki na ślad), które z kolei importuję do Locus (klikając na plik w menedżerze plików i potwierdzając import w Locus) i które mogę oglądać w WC (żeby zachować zgodność z tematem)
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Następna strona

Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 8 gości