System Microsoft Widows Vista a programy do GARMINA?!

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Postprzez GPS Maniak » Pt, 20 kwi 2007 13:57

Maarek napisał(a):Dużo tu zwolenników desktopów - dziwne :wink: .

Wcale nie. Wszystko zależy co kto robi na PC-cie.
Maarek napisał(a): z racji zawodu przy komputrze spędzam masę czasu.

No właśnie - "przy komputerze" :D Dlatego Tobie wszystko jedno :wink: Ja wprowadzam dane do komputera. Mnóstwo danych. A tu potrzebna jest ergonomia stanowiska pracy. Całego stanowiska. Nie tylko ergonomia PC-ta, chociaż ergonomia klawiatury bez wątpienia jest jednym z najważniejszych czynników wpływającym na szybkość mojej pracy.
Maarek napisał(a):Jeżeli chodzi o ergonomię, to do mniejszej klawiatury trzeba się przyzwyczaić .....

Przyzwyczajenie, a ergonomia to dwa różne pojęcia. Nie chodzi tylko o to, że ona jest mniejsza. Chodzi o to, że ma klawisze rozmieszczone w sposób mniej ergonomiczny i nie można na niej uzyskać tak dużej wydajności (szybkości). Oczywiście zależy to od używanego softu. Gdybyś obejrzał moją klawiaturę od blaszka zrozumiałbyś, że przesiadka na laptopa spowodowałaby 30-40% spadek wydajności. Klawiatura jest wytarta "do gołego" - na lewo od Esc - to zrobił serdeczny palec lewej ręki i na prawo od kursora "góra" to zrobił serdeczny palec prawej. Ja tak trzymam ręce na klawiaturze. Takie ułożenie rąk na klawiaturze powoduje że bez ruszania i bez patrzenia na klawiaturę sięgam palcami do najczęściej używanych klawiszy: na prawej: kursory, End, Enter, a na lewej Esc "Z" "F2" i "Space" oraz bezproblemowo lekkim ruchem nadgarstka przenoszę dłoń (oczywiście bez patrzenia na klawiaturę) na klawiaturę numeryczną. Wystające i sensownie pogrupowane klawisze powodują, że podczas pracy w ogóle nie patrzę na klawiaturę, a palce nie męczą się nawet podczas 8 czy 10 godzin wklepywania danych.

Mam oczywiście świadomość, że praca pracy nierówna, ale moja nudna robota polega na wklepywaniu niesamowitej ilości informacji - głównie numerycznych z intensywnym wykorzystaniem tych kilku klawiszy, które wymieniłem wcześniej i uwierz mi - w tej sutacji klawiatura laptopa to byłaby totalna porażka. Mam takie coś w domu, ale to zabawka żony. Ja go używam wyłącznie do kompilacji map.

Drugi problem wiąże się z optymalnym oddaleniem ekranu od oczu. Przy tym idealnym oddaleniu (dla mnie oczywiście) musiałbym mieć ręce długie jak szympans. :wink:

Trzeci problem - wysokość. Ekran umiejscowiony w ten sposób, że dolna krawędź jest na wysokości blatu biurka też męczy. Pozorne podniesienie ekranu dokonane poprzez obniżenie siedziska krzesła spowodowałby, że blat biurka miałbym pod brodą, a przecież ja obrabiam papiery, zatem muszę siedzieć tak aby wygodnie mi było i przewracać papiery i operować na klawiaturze.

Czwarty - wielkość monitora. Mam taką jaką chcę ......... itd. itd. :D

Piąty - kabelki. Przy założeniu że laptop jest urządzeniem mobilnym do m.in. do zabierania w podróż nie wyobrażam sobie ciągłego podpinania drukarki, skanera czy pocketa. A kabelkowy bałagan na biurku ? Do mojego blaszaka - poza drukarką, sieciówką i skanerem na stałe mam wpięty i wyciągnięty "na biurko" mini USB, do którego podłączam to czytnik, to Garminka, to pocketa. Wszystkie kable powiązane, popodklejane. Na biurku tylko końcówka mini USB i ..... idealny porządek. Gdybym zamiast blaszaka używał na codzień laptopa to na codzień bym walczył z kabelkami. A tak ? Tak walczy żona i na swoim biurku ma ciągle bałagan :wink:

Tak więc laptop u mnie przegrywa nie dlatego, że "nie chce mi się" przyzwyczajać do mniejszej klawiatury etc. Laptopo przegrywa, bo jaka taka ergonomia mojego stanowiska pracy jest z laptopem po prostu niemożliwa. Chyba że byłby to laptop z dodatkową klawiaturą i dodatkowym monitorem i ..... dodatkowo, żeby nie walczyć z kabelkami miałbym drugiego laptopa "na podróż". Ale w takim układzie czy to w ogóle ma sens ? Przecież wówczas z "zalet" laptopa już nic nie pozostanie :D

PS. Zobacz: Okienko pocztowe. Czyli tam, gdzie wprowadza się dużą ilość danych numerycznych i gdzie operuje papierami "na biurku": Laptopów brak. Przyczyna: Ekonomia ? Nie ! Ergonomia :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
GPS Maniak
Radny

Postprzez Magnoom » Pt, 20 kwi 2007 14:28

Cała dyskusja rozwinęła się zamiast o systemie Vista to o sposobach i sensowności używania komputerów przenośnych. ;)
Owszem wszystko zależy od tego do czego chcemy wykorzystywać komputer. Jedni wymagają przenośnej maszyny do pisania, inni czegoś co zastąpi im wypasionego desktopa, itd. itp. Przed zakupem trzeba sobie zrobić rachunek sumienia i zastanowić się czy na prawdę potrzebujemy laptopa.

Należy pamiętać o tym, że laptop o podobnych parametrach do desktopa na pewno będzie droższy. Ciężej też go rozbudowywać o kolejne kości pamięci, dyski, itp. Kwestia ergonomii to już według mnie sprawa indywidualna i dotyczy konkretnych modeli.

W moim wypadku klawiatura laptopa (odpowiednio wygięta już przez producenta) jest zdecydowanie bardziej ergonomiczna i wygodna niż ta z desktopa obok. Chociaż nie mam potrzeby korzystania z klawiatury numerycznej, jak zapewne ma to miejsce np. u Leszka. Tutaj również zaznaczone (takim uwypukleniem) mam klawisze "F" i "J", gdzie zazwyczaj trzymamy palce wskazujące. Też można pisać bez patrzenia na klawiaturę, gdy na desktopie mam już z tym problemy.

Kwestia kabelków też jest do rozwiązania. Osobiście w mieszkaniu laptopa, desktopa, urządzenie wielofunkcyjne i czasami telefon komórkowy spina mi w jedną sieć router z WiFi. Choć przy dłuższej pracy na laptopie, przy biurku podpinam malutką myszkę. Nie mam potrzeby wyprowadzania USB na blat, bo 3 gniazda już tu mam. Czasami podpinam do laptopa monitor od desktopa (ten CRT) bo faktycznie kolory inne niż na LCD. Często też pracuję na obu jednocześnie rozszerzając sobie pulpit. Na jednym dokumentacja na drugim praca.

A tak na prawdę to potrzebowałem przenośnego komputera, na którym poza drobną pracą będę mógł prezentować jej efekty, katalogi, itp. Komputera, który wytrzyma mi na baterii kilka godzin, a nie półtorej. Dlatego padło na Centrino. Komputera, którego pakowanie zajmuje mi minutę i mogę go używać w samochodzie. Z tym, że z upływem dni bardziej przyzwyczaiłem się do pracy na nim niż na desktopie. Tak czy siak są to nasze osobiste wybory.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS: Góry_PL, UMP-pcPL-topo oraz Okolice Bełchatowa
Nuvi 760 + GA27C: GPMapa 2007.3, CNE NT 2009, UMP-pcPL; Holux M-215 + Fugawi
Magnoom
Radny

Postprzez Wieslav » Pt, 20 kwi 2007 14:33

Program który najczęściej używam (obecnie) to Fritz 10 (poprzednio Fritz 8 lub Shredder 8 ) oraz dodatkowo wyposażony w silnik Rybka oraz pełna baza końcówek Endgame Turbo 3=43 GB.
Dodatkowo mam własną bazę partii - ponad 3 mln=7,7GB oraz debiuty o wielkości 787 MB - więc ten zestaw lubi szybkie procesory i sporo RAM-u.
Napewno programy do obsługi GARMINA i PDA nie potrzebuja takich "silnych" notebooków.
Ponieważ Toshiba u mnie znalazła największe uznanie oraz nie bardzo byłem zdecydowany na system MW VISTA, więc zamówiłem pod tym adresem:
http://www.ateneum.pl/opis_sprz.php?id=1218&grupa=notebook&nazwa=Notebook
ponieważ obiecano mi jeszcze trochę "zejście" z ceną dlatego zdecydowałem się na ten model TOSHIBY.
Przeważyło również to że ten model ma solidniejszą obudowę od modeli A100. Pełne dane o niej to:
http://ce.computers.toshiba-europe.com/cgi-bin/ToshibaCSG/jsp/productPage.do?LNG=20&service=CE&PRODUCT_ID=121313
Myślę, że ta "zabawka" sprawdzi się również w "terenie" - czyli poza domem.
8)
POZDRAWIAM
Ostatnio edytowano Pt, 20 kwi 2007 15:06 przez Wieslav, łącznie edytowano 1 raz
Wieslav
GPSmap 76CSx+CNE NT 9+GPMapa 5+UMP-Wawa+Topo_PL_100 oraz ASUS MyPal A636N+AutoMapa Europe+iGO-2006+GPS Tuner 5
Toshiba Qosmio F30-140 Windows XP MCE - T7200; RAM 2x1024 533MHz; HDD 120GB; GF7600
Wieslav
Bywalec

Postprzez GPS Maniak » Pt, 20 kwi 2007 14:58

Magnoom napisał(a):Cała dyskusja rozwinęła się zamiast o systemie Vista to o sposobach i sensowności używania komputerów przenośnych. ;)

To w końcu Hyde Park :D :D :D :D

Co do Visty mam mieszane uczucia. Czy warto wydawać więcej kasy na szybszą i wydajniejszą maszynę, którą to szybkość i wydajność zeżre system operacyjny ? Nie wiem. Wszystko zależy od oczekiwań użytkownika. Natomiast o kompatybilność softu bym się nie martwił. Parę miesięcy wystarczy, aby każdy soft ukazał się w wersji zgodnej z Vistą.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
GPS Maniak
Radny

Poprzednia strona

Powrót do HydePark