System Microsoft Widows Vista a programy do GARMINA?!

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

System Microsoft Widows Vista a programy do GARMINA?!

Postprzez Wieslav » Cz, 19 kwi 2007 13:11

Temat ten założyłem w związku z otrzymaniem "zielonego światłe" na zakup natebooka - ze strony ŻONY!
:lol:
Obecnie w wiele nowych notebookach jest instalowany system opracyjny: Microsoft Windows Vista Home Premium PL i jestem ciekawy opinii
innych jak powyższy sytem sprawdza się lub nie sprawdza się z oprogramowaniami do tworzenia map dla odbiorników Firmy GARMIN i programami do obsługi GARMINÓW?
:roll:
Czy raczej lepiej jest kupić notebooka z systemem operacyjnym Microsoft Windows XP?
:?:
Z interesujących mnie modeli notebooków należą następujące modele:
A) z Windows Vista :
1. TOSHIBA A100-003
2. TOSHIBA A100-599
lub
B) z Windows XP
1. TOSHIBA A100-012
2. TOSHIBA A100-912
3. TOSHIBA Qosmio F30-140
4. FUJITSU-SIEMENS AMILO Xi1546
Na zakup notebook chcę przeznaczyć kwotę do 6500,00 zł.
Jeśli ktoś jest w stanie mi pomóc w podjęciu decycji co wybrać, będę wdzięczny za każdy wpis w powyższej sprawie.
8)
POZDRAWIAM
Wieslav
GPSmap 76CSx+CNE NT 9+GPMapa 5+UMP-Wawa+Topo_PL_100 oraz ASUS MyPal A636N+AutoMapa Europe+iGO-2006+GPS Tuner 5
Toshiba Qosmio F30-140 Windows XP MCE - T7200; RAM 2x1024 533MHz; HDD 120GB; GF7600
Avatar użytkownika
Wieslav
Bywalec
 
Posty: 111
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 14:10
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Tomek » Cz, 19 kwi 2007 14:03

Ja wolę kupować mniej, a częściej. Ja kupiłbym notebooka za 2500. Nie wiem, czy na laptopach można wygodnie i sprawnie pracować. Zwykle jest to maszyna do odczytywania poczty, łażenia po sieci i pisania listów. Taka za 2500 z pamięcią >=500MB jest do takich celów doskonała. Taki komputer można zmienić za dwa lata płacąc podobną cenę. Oczywiście ta maszyna, którą kupiłbym za dwa lata, technologicznie będzie daleko lepsza od tej, która teraz kosztuje 6500.. Łącznie wydasz 5000 na dobry sprzęt i zostanie jeszcze 1500 na cokolwiek..
Tomek
 

Postprzez Magnoom » Cz, 19 kwi 2007 14:26

No nie wiem... Ja swojego laptopa kupiłem ponad dwa lata temu wydając na niego niewiele ponad 5000. Po tym okresie wcale nie uważam, że jakoś strasznie zostałem z tyłu. Mój model to Acer TravelMate 4502WLMi. Jak ktoś chce to sobie sprawdzi szczegóły.
Osobiście uważam, że segment notebooków rządzi się swoimi prawami i nie ma tu tak wielkich różnic jak w sprzęcie komputerowym przeznaczonym na biurko. Osobiście również częściej używam notebooka niż stojącego obok desktopa (którego tak de facto już przestałem dawno używać, stał się serwerem plików). Pomijam sytuacje, gdy jestem "w trasie", bo tu desktopa nawet nie zabiorę. Więc według mnie laptop jak najbardziej nadaje się do codziennego użytku.

A teraz może trochę na temat. Na forum Garmina była kiedyś taka dyskusja. Sierek (Jacek) wspominał w niej, że nie miał najmniejszych problemów z oprogramowaniem dla Garminów. Innego zdania był Archon. A ja nie jestem w stanie pomóc bo osobiście nie mam doświadczeń z systemem MS Vista.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów

Postprzez Tomek » Cz, 19 kwi 2007 17:09

Zawsze w takich sytuacjach każdy zamiesci w wypowiedzi swoje preferencje, nawet wtedy, kiedy wydaje mu się, że jest obiektywny. Mój laptop z załozenia miał być czymś co zabiorę ze sobą na wakacje i bedę mógł wgrywać trasy do GPS, zgrywać zdjęcia z aparatu i czytać pocztę. I tak właśnie jest. Czasem w domu służy mi jako drugi monitor, kiedy coś "dzieje" się na giełdzie.. i to wszystko. Dlatego nie dam nigdy więcej niż 2500. Widzę jednak jak sprawnie sobie radzi moja maszynka z softem i w ogóle, dlatego spokojnie mogę polecić laptopy z tego przedziału cenowego (warunek >=500 RAM). Z drugiej strony jestem przekonany, że Wiesław i tak już wie co kupi, choć wydaje mu się, że potrzebna jest konsultacja.. :)
Tomek
 

Postprzez Ciutnik » Cz, 19 kwi 2007 18:05

Witam. Z tego co widzę, problemy może mieć każdy program uruchamiany pod Vistą. Tu są opisane możliwe problemy OziExplorera:
http://www.oziexplorer3.com/support/ozi ... vista.html

Moim skromnym zdaniem, jest jeszcze jakieś trzy lata za wcześnie żeby kupować Vistę. ;) No dobrze, jeżeli nie trzy lata, to na pewno warto poczekać przynajmniej do drugiego Service Packa. :)

Pamiętaj, że kupując teraz komputer z Win XP dostajesz kupon na darmową aktualizację systemu do Visty. Osobiście posiadam taki kupon ale nie prędko go zrealizuję - tym bardziej, że nie ma ku temu ani jednej przesłanki.
Maciej 'Ciutnik' Woźniak ::: 276c + eTrex 30
Avatar użytkownika
Ciutnik
Bywalec
 
Posty: 159
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 15:19
Lokalizacja: Wawa (2oo Zone)

Postprzez Wieslav » Cz, 19 kwi 2007 19:04

Tomek napisał(a):Zawsze w takich sytuacjach każdy zamiesci w wypowiedzi swoje preferencje, nawet wtedy, kiedy wydaje mu się, że jest obiektywny. Mój laptop z załozenia miał być czymś co zabiorę ze sobą na wakacje i bedę mógł wgrywać trasy do GPS, zgrywać zdjęcia z aparatu i czytać pocztę. I tak właśnie jest. Czasem w domu służy mi jako drugi monitor, kiedy coś "dzieje" się na giełdzie.. i to wszystko. Dlatego nie dam nigdy więcej niż 2500. Widzę jednak jak sprawnie sobie radzi moja maszynka z softem i w ogóle, dlatego spokojnie mogę polecić laptopy z tego przedziału cenowego (warunek >=500 RAM). Z drugiej strony jestem przekonany, że Wiesław i tak już wie co kupi, choć wydaje mu się, że potrzebna jest konsultacja.. :)

8)
To nie jest tak do końca pewne co jeszcze kupię, chociasz mam w rezerwie kwotę o której pisałem wcześniej.
Jeśli zaś masz coś ciekawego do zaproponowania to zawsze chętnie tego wysłucham.
8)
POZDRAWIAM
P.S. VISTA kusi mnie jako przyszłość, a ewentualnie można się jeszcze ze dwa lata "męczyć" na starym PC, gdzie jak narazie wszystko do GARMINA dobrze mi chodzi.
A najważniejsze, że na MS VISTA chodzi mój najważniejszy program Fritz 10 - chociasz to nie musi zadecydować że skusze się na Vistę ponieważ napewno łatwiej mi będzie na Windows XP i nie potrzeba aż tyle RAM-u.
Ostatnio edytowano Cz, 19 kwi 2007 19:07 przez Wieslav, łącznie edytowano 1 raz
Wieslav
GPSmap 76CSx+CNE NT 9+GPMapa 5+UMP-Wawa+Topo_PL_100 oraz ASUS MyPal A636N+AutoMapa Europe+iGO-2006+GPS Tuner 5
Toshiba Qosmio F30-140 Windows XP MCE - T7200; RAM 2x1024 533MHz; HDD 120GB; GF7600
Avatar użytkownika
Wieslav
Bywalec
 
Posty: 111
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 14:10
Lokalizacja: Łódź

Postprzez GPS Maniak » Cz, 19 kwi 2007 19:05

Magnoom napisał(a): Osobiście również częściej używam notebooka niż stojącego obok desktopa

Laptop nie bardzo nadaje się do pracy :cry: Za mało ergonomiczny do wprowadzania dużej ilości danych. A po poprawieniu ergonomii (dodatkowa klawiatura) zajmuje za dużo miejsca na biurku i nie można się rozłożyć z papierami :( Zatem kicha. Z tego też powodu laptopa traktuję trochę z przymrużeniem oka :wink: i podobnie jak Tomek, uważam że nie ma co szaleć z wydawaniem kasy na laptopa i należy spośród tych spełniających nasze oczekiwania wybrać jak najtańszy.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez Wieslav » Cz, 19 kwi 2007 19:08

To co warto w obecnej chwili kupić, biorąc pod uwagę kwotę wydatku i parametry notebooka?
8)
POZDRAWIAM
Wieslav
GPSmap 76CSx+CNE NT 9+GPMapa 5+UMP-Wawa+Topo_PL_100 oraz ASUS MyPal A636N+AutoMapa Europe+iGO-2006+GPS Tuner 5
Toshiba Qosmio F30-140 Windows XP MCE - T7200; RAM 2x1024 533MHz; HDD 120GB; GF7600
Avatar użytkownika
Wieslav
Bywalec
 
Posty: 111
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 14:10
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Drogowiec » Cz, 19 kwi 2007 21:23

Też mam lapka. Jest to produkt firmy MSI. Lapka traktuje "podóżniczo", więc miał być z założenia mały. I jest, ma tylko 12" wyświetlacz. Wydałem na niego 3800 zł i nie narzekam. Na co dzień jednak desktop. Z założeń podobnych, jak u Lecha. Dodam jeszcze, że wyświetlacze w lapkach zwykle słabo nadają się do obróbki grafiki (zdjęcia), co znów przemawia za stacjonarką.


Pozdrówka
Kuba
Avatar użytkownika
Drogowiec
Bywalec
 
Posty: 251
Dołączył(a): Pn, 19 mar 2007 22:12
Lokalizacja: Łódzkie

Postprzez Tomek » Cz, 19 kwi 2007 21:39

Wieslav napisał(a):To co warto w obecnej chwili kupić, biorąc pod uwagę kwotę wydatku i parametry notebooka?

Ten, który Ci się najbardziej podoba..
Tomek
 

Postprzez Guzik » Cz, 19 kwi 2007 23:08

Ja nigdy już nie kupię FUJITSU-SIEMENS !!

Pozdrawiam,
Pozdrawiam,

Przemysław (Guzik) Guzinski
GPSmap 62s, UMP PCPl, Góry_PL, PL Topo, GPSWielkopolska
Avatar użytkownika
Guzik
Bywalec
 
Posty: 425
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 22:01
Lokalizacja: Poznań

w temacie

Postprzez zarys » Pt, 20 kwi 2007 8:49

Ponieważ to Hyde Park, to i ja się pomądrzę. osobiście pracuję na lapie FS C1320, z WIN XP Prof. Jest to już kolejny lap po HP, Toshibie, Fujistu. Ostatnią maszynę czyli FS C series chwalę sobie za sporą funkcjonalność niewielki ciężar i dosyć długą żywotność akumulatora a w szczególności za dużą stosunkowo ilość gniazd wyjścia /wejścia. Sprzęt jest używany także do zadań serwisowania sprzętu na okrętach Mar Woj. No i to co piękne posiada 15,2" panoramiczny ekran o wystarczająco wysokim kontraście. Cena około 3000PLN. W domu użytkuję Lapa Sony Vaio z ekranem 17" oraz tunerem TV. Zaleta ; brak plątaniny kabli duży dysk i w razie czego mogę swoje biuro zabrać pod pachę. Jak widać jestem Fanem Lapa. Desktopa trzymam w pracy wpiętego w sieć firmową jako biuro stałe. Natomiast podzielam opinię Kolegów, że do noszenia najrozsądniej mieć 12"- lowca za 2000PLN ja do tego celu używam Palma i ewentualnie memory sticka- obecnie kosztuje tyle co nic. Co do Visty to kupując teraz komputer wszyscy dodają do win XP talon na promocyjną Vistę. Moja blisko 20 letnia styczność z IT wymusiła dużą ostrożność w przechodzeniu na nowe systemy (chociaż to lubię) zawsze w najbardziej nieoczekiwanym momencie pojawia się problem brakującego drivera i d... :cry:
Pozdrawiam
Ryszard
GPSmap60CSx,COLO 400C,Nuvi 1490T+nuLifeTime Europe,
GPmapa2009v3,CSAv5 i inne UMP,y, ostatnio NAVI COMAND NTG4 z mapami NaviSat, komórka LG GT540 z GPS.
zarys
Bywalec
 
Posty: 376
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 18:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ

Postprzez vit » Pt, 20 kwi 2007 11:21

Wieslav,
To co napisał Tomek to święta prawda, z jedną dodatkową uwagą - argumentem > kupując nie wiadomo jak mocnego laptoka nie wykorzystasz w pełni jego możliwości - wszystkie znane mi programy (znaczna większość wykorzystywanych) do obsługi gps są "leciutkie".
Osobiście na codzień korzystam i wszystkie rzeczy (związane z obsługą gps-a) wykonuję na desktopie 300 MHz z 256MB ram.
Nie chodzi tylko google-earth bo karta graficzna ma tylko 8 MB ram i nie idzie uruchomić jakiegoś directX, natomiast ślady pod mapsorsem o długości 30-40.000 punktów obrabia się "troszkę"wolniej, ale radzi sobie.
Pozdrawiam vit
60
Avatar użytkownika
vit
Bywalec
 
Posty: 151
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 14:17
Lokalizacja: kwa sity

Postprzez Maarek » Pt, 20 kwi 2007 12:39

Dużo tu zwolenników desktopów - dziwne :wink: .
Ja do pracy używam tylko laptopa, a z racji zawodu przy komputrze spędzam masę czasu. W domu mam jeszcze mocnego desktopa, ale w tej chwili nie ma nawet podłączonej klawiatury i monitora, jest używany do nieco innych celów.
Jeżeli chodzi o ergonomię, to do mniejszej klawiatury trzeba się przyzwyczaić na początku jest ciężko, ale później do desktopa trzeba sobie dokupić taką małą jak w notebooku bo inaczej jest jakoś dziwnie :wink:
Jeżeli chodzi o barwy na monitorze, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jak się jest w domu to przełączyć się na zewnętrzny, albo tak jak ja używać dwóch na raz.
Jeżeli chodzi o kwotę jaką należy wydać na komputer to bardzo to zależy od zastosowań, nie ma sensu kupować czegoś znacznie lepszego niż się aktualnie potrzebuje, mój był z tych z okolić 5.5tys. PLN, ale po dwóch latach chcąc kupić coś odpowiadającego moim wymaganiom nadal musiałbym wyłożyć z 4.5 tys. PLN.

Jeżeli szukasz notebooka do pracy z prostym oprogamowaniem, to nie patrz za bardzo na parametry tylko na jakość, wielkość, wagę, trwałość obudowy i ekranu.
Pozdrawiam Marek - fan UMP-pcPL
Był eTrex Legend, Vista C, Vista HCx jest: Dakota 20, Nuvi 250
Avatar użytkownika
Maarek
Bywalec
 
Posty: 164
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 15:36
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Sierek » Pt, 20 kwi 2007 13:00

W pełni potwierdzam, co powiedział Maarek. Mam też podobne wymagania i zasady pracy.

Co do dyskusji o Viscie na Garmin.pl, to skonczyło się potwierdzeniem, że MS Garmina chodzi bez problemów na tym systemie. 4rch0n miał swoje zdanie tylko nt. supportu Garmina takiego środowiska, z czym się też zgadzam.

Stare powiedzenie informatyków mówi, że przedostatnia wersja oprogramowania jest najlepsza, przynajmniej w pierwszym roku po wypuszczeniu na rynek nowej wersji. Korporacje też się kierują tą zasadą przy wdrażaniu środowiska systemowego. Czyli XP.

Od wielu lat korzystam z laptopów, różnych marek. Zajmowalem się też ich serwisem. Pięć ostatnich to były Toshiby :)
Pozdrawiam, Jacek
60CSX+CN9NT+GP5+Topo_PL_100, TyTN II+Automapa+TT6
Avatar użytkownika
Sierek
Początkujący
 
Posty: 46
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 14:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Następna strona

Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości