"Zbiorcze" pytanie przestarzałego weterana :).

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

"Zbiorcze" pytanie przestarzałego weterana :).

Postprzez Corrigo » Pt, 20 mar 2009 21:23

Po kilkuletniej :) przerwie , witam serdecznie wszystkich uczestników-założycieli tego wyjątkowego Forum jak i nowych aktywnych Userów. Minął już ten pionierski wspaniały czas, kiedy kilkuset polskich posiadaczy Garminów , z pasją rozgryzało każdy szczegół, tak hardware'u jak i software'u . Kiedy Garminy weszły do marketów a marketowi klienci na forum, odstawiłem forumowo-GPS-ową pasję i eksplorowałem inne zielone pastwiska, pozostając jedynie pasywnym użytkownikiem mojego ulubionego "specyficznego" / ciekawe czy jeszcze sie pamięta, jaki to model i skąd powstał ten pseudonim" ?) / i zaglądając tutaj już jedynie informacyjnie, ze dwa-trzy razy do roku, na to jedno z ostatnich ,trzymających dobra klasę forum .
Czas jednak w technologicznym świecie nie stoi a wręcz galopuje i przyszedł czas na decyzję o koniecznych , rodzinnych unowocześnieniach GPS-owych.
Po godzinie douczania się aktualności , chciał bym dla pewności postawić kilka pytań, mając nadzieje, ze spotkają się wyrozumiałością, życzliwą uwagą i zasłużą na wyczerpującą odpowiedź.
Mój sprzęt garminowy to; wierny stary mustang , czyli "specyficzny" GPSMAP 276C , z GPMapą w wersji 5 i Metro Guide wersja 6, zmodyfikowaną w aspekcie autoroutingu / niektórzy forumowicze zapewne pamiętają te konieczne do tego ,inteligentne "knify" :) / .
Ten wspaniały matuzalem nadal służy mi wiernie do turystyki i off-roadu.
Poza tym mam w miare nowego Oregon'a 400 z pierwsza wersją Topo PL do paralotniarstwa i pływania turystycznego canoe.

Rozważam;
1. Zakup City Navigator Europe 2009 .
Mam dylemat czy wybrać wersję NT czy zwykłą. Oczywiście planuje tez upgrade firmware'u w 276C z "zabytkowego", acz niezawodnego 3.70 na ostatni , bodaj 5.xx. Jakieś "przeciwskazania" do takiego upgrade'u i czy starsze mapy w formacie nie NT będą działały z nowym softem ?.
Jak rozumiem , nowo zakupiony CNE ma kod na jednego Garmina. Czy jest możliwosć uzyskania dyskontowego kodu na drugie urządzenie / Oregon/ ?.
Jak też zauważyłem, wersja NT nie jest kompatybilna z polskimi literami we współpracy z 276-ką , co jednak raczej nie powinno mi przeszkadzać.
Czy mając nowego CNE warto kupować dodatkowo upgrad'e do straej GPMapy, czy Polska w CNE jest już wystarczająco funkcjonalna ?.
Kiedy spodziewana jest następna edycja CNE , z ew. kompletnymi danymi dla CZ i SK?.

2. Czy warto upgrade'ować pierwszą TOPO pl , wersja na karcie MikroSD do najnowszej . Jak przeprowadza się procedurę dla wersji no CD, bez kodu, czyli sprzedanej z urzadzeniem Oregon 400 ?.

3. Od roku jestem przekonanym użytkownikiem MacOS na MacBookPro.
Jak widzę z radością, Garmin zauważył istnienie tej niezłej alternatywy dla Winzgrozy i przygotował odpowiedni program; Bobcat. Czy ten soft zastępuje w pełni funkcjonalnie MapSource'a , czy trzeba się jeszcze posiłkować innymi programami / RoadTrip czy POILoader na Mac'a? /.
Jak rozumiem CNE w wersji NT jest kompatybilny z MacOS a GPMapa nie, i dla niej musiał bym użyć MapSource'a, np. przez wirtualizacje Visty / VMWare/ ?
Kod odblokowujący dla CNE i jednego urządzenia będzie działał przy obu równoległych instalacjach , czyli jednocześnie na Viście i Mac OS ?.

Może przydużo tych pytań, ale pozostaję z nadzieją na wyrozumiałość :).
Pozdrawiam
Corrigo

[EDIT] Po przemyśleniu stwierdzam, że nie da się tak rozległego pytania uporządkować :evil:
Zatem zamykam ten wątek proszę konkretne problemy wrzucić pogrupowane tematycznie do właściwych działów. Wojtek
Konkretni ludze i rozwiazania np. GPSMAP 276C :)
Corrigo
Początkujący
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 12:15

Re: "Zbiorcze" pytanie przestarzałego weterana :).

Postprzez wojtek » Pt, 20 mar 2009 21:40

Po pierwsze proszę nie robić "zbiorczych pytań"!
Jeśli zaczniesz dostawać na każde z nich odpowiedź w tym wątku to burdel zrobi się niemiłosierny :evil: :!:
Po drugie jak zatytułowac taki koktajl mołotowa???
A tytuł ma być jasny i jednoznaczny aby pomógł innym (i szukajce) w znalezieniu odpowiedzi na podobne problemy
Pomyślę jak go zmienić bo taki nie może zostać :twisted:
Po trzecie:
Temat Mac OS X i Garmina jest omawiany tuż obok :!: :!: :!:
Potnąłeś się o niego pisząc ten post :shock:
viewtopic.php?f=9&t=603
Po czwarte, nie rozumiem pytania o jakieś polskie literki w CNE vNT. CNE nie obsługuje znaków narodowych bez względu na wersję i tyle na ten temat.
Po piąte jak mówi wyraźnie nagłówek działu "Na szlaku" to właśnie tam załatwiamy sprawy map TOPO
Po szóste, kody odblokowujące działają na PC dowolną ilośc razy i tak długo jak nie wysyłasz map do urządzenia bez znaczenia jest jaki numer wpiszesz, oczywiście właściwy dla danej mapy.

Wojtek
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Re: "Zbiorcze" pytanie przestarzałego weterana :).

Postprzez SP2BZW » So, 21 mar 2009 0:41

Witam Rafał...

rzeczywiście nasz młodszy Kolega miał uzasadnione powody żeby zablokować... ja nawet w tym momencie nie będę próbował tego czytać...
(Ikar sapie nad ramieniem bo chce na spacer, GG cały czas gęgą... Skype dzwoni... odłączyłem głośnik :) )
ale ja odblokowuję (Ty jesteś w końcu prawie pionierem specyficznego...) i przenoszę do HP :D

od parunastu godzin jestem w posiadaniu "następcy" :?: 278 :shock: totalna porażka :shock: wkrótce szczegóły...
SP2BZW
 

Re: "Zbiorcze" pytanie przestarzałego weterana :).

Postprzez Corrigo » So, 21 mar 2009 1:14

Darku, jak miło znowu Cie czytać, dowiadując się jednocześnie, że zdrowie Ci wytrzymuje, psiak nadal cieszy / I ja mam nowego, ukochanego labradora, po wielu latach przerwy :)/ i w ogóle nadal jesteś "ready and willing".
A Wojtek, w nowoczesnym, bezkompromisowym stylu kasując mnie na wstępie , pokazał ,że słusznie nazwałem się przestarzałym weteranem. Pouczające.

A za to ,że zdradziłeś nawet swoja nowszą wersję "specyficznego" dla jakiegoś z nowomodnych ,ale nie pachnących profesjonalizmem modeli , należy Ci się nagana z wpisaniem do akt :oops: . Mimo , ze jestem sporo "out of date" w dziele garminologii , to nadal nie znajduję nastepcy dla mojego weterana pod względem oceny "za całokształt" funkcjonalności i dlatego podejmuje decyzję o jego dalszym upgrade.
Będzie mi miło popisać lub nawet pogadać w Twoich wolnych chwilach. Publicznie, ku uciesze młodzieży, czy na priv. To wybór pozostawiam Tobie . Szczególnie , że przy okazji paralotniarstwa, obsprawiłem się w dość zaawansowany ręczny nadajnik-odbiornik, a wiem że jesteś prawdziwie profesjonalnym guru w temacie. Na priv podaję dla przypomnienia namiary / bo się nie zmieniły od lat :)/
Konkretni ludze i rozwiazania np. GPSMAP 276C :)
Corrigo
Początkujący
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 12:15

Re: "Zbiorcze" pytanie przestarzałego weterana :).

Postprzez SP2BZW » So, 21 mar 2009 2:10

Rafał, przyznaję się "bez bicia" (raport po dłuższych testach) ale chce mi się zacytować post jakiegoś niemieckiego użytkownia...

... ... i jeżeli tak dalej będzie... to trzeba czekać ... ale teraz moje przemyślenia :D ja nic u konkurencji lepszego nie widzę :shock:

po parunastu godzinach testów... w sferze nawigacji samochodowej to jest zwykłe NUVI czyli bardzo.... prosta nawigacja samochodowa
w porównaniu z konfiguralnością specyficznego w temacie samochodowym czy menu wyświetlania mapy... takie konfigurowalne
rzeczy jak wielkość POI, wielkości innych elementów mapy... zapomnij.... :D tych rzeczy oczywiście użytkownik NUVI nie zauważy :lol:

ale generalnie jak ktoś, jak chociażby ja używał prawdziwą nawigację... totalna porażka :( jedyne w tym momencie pozytywy to karta,
wreszcie SD a nie DATACARD 512 MB, ekran 5.2" 800x480 i ważne dla "morskich" G2 VISION...

P.S.1 rozumiem że nie "piracisz" :?: czyli nadajesz tam gdzie wolno :D
P.S.2 pisz gdzie Ci wygodniej :D mamy demokrację :lol: i nie pozwolę żeby Ci jej zabrakło na naszym forum...
P.S.3 od dwóch lat nie palę :D ale cholera... żuję nicorette :(
SP2BZW
 

Re: "Zbiorcze" pytanie przestarzałego weterana :).

Postprzez saper » So, 21 mar 2009 6:51

Corrigo napisał(a):2. Czy warto upgrade'ować pierwszą TOPO pl , wersja na karcie MikroSD do najnowszej . Jak przeprowadza się procedurę dla wersji no CD, bez kodu, czyli sprzedanej z urzadzeniem Oregon 400 ?.

Ale aktualizacja do wersji 2008_205 czyli drugiej poprawionej powinna przysługiwać Tobie darmo, sprawdź na www.gpmapa.garmin.pl. Rejestrując odbiornik na stronie masz dostęp do pobrania gpmapy.
Nuvi 760, Oregon 300 nuMaps Lifetime + ostatnia GPMapa, HTCwildfire + 3-oś kompas, Navigon, Rmaps.
Samsung Galaxy tab p-1000 + mapamap PL-2011Q3
Avatar użytkownika
saper
Bywalec
 
Posty: 735
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 18:07
Lokalizacja: Zaklików

Re: "Zbiorcze" pytanie przestarzałego weterana :).

Postprzez frasun » So, 21 mar 2009 8:29

Panowie, czy nie lepiej podzielić te pytania i szukać na nie odpowiedzi w odpowiednich działach lub ewentualnie istniejących już wątkach?
Pogawędka Darka i Corrigo może zostać w HP, reszta powinna znaleźć się w odpowiednich wątkach, nie róbmy wyjątków, ponieważ skończy się to wielkim bałaganem, nad którym nie zapanujemy. W tym momencie wątek nadaje się do śmietnika. :(
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Re: "Zbiorcze" pytanie przestarzałego weterana :).

Postprzez Corrigo » So, 21 mar 2009 11:17

Saper, dziękuję za wskazówkę, choć przed możliwą aktualizacją GPMapy chciałem uzyskać fachową podpowiedź, czy planowany zakup CNE nie załatwi problemu nowej mapy kraju. Opinie na forum , "co jest lepsze" GPMapa Czy CNE , są nie jednoznaczne i przypominają nieśmiertelne spory o wyższości Świąt...nad Świętami :).
Frasun; nie predestynuję do jakiegoś specjalnego traktowania, nie chcę naruszać forumowych "zwyczajów", i podobnie jak Ty z przyjemnością , piętnuję dookoła siebie bylejakość , ku czemu, z racji wieku (40+) i pozycji mam spore możliwości.
O ile rozumiem Wojtka , który jako młody i aktywny Mod miał pełne prawo do stanowczego, nie sentymentalnego "bycia szeryfem", to ze strony weteranów pierwszego,jeszcze "excelowego" forum spodziewałem się po prostu kilku konkretnych słów komentarza i wskazówek, nawet na priv-a, gdyby miało to uprościć sprawę i za które z góry dziękuję.
Cieszy mnie, choć pozwolenie na "gawędziarstwo stosowane" z Darkiem, co zawsze sprawiało mi sporą przyjemność :).
Ad Rem, Darku. Właśnie brak szerokiej "konfiguralności" w porównaniu do poprzednich ,nazwijmy je; półprofesjonalnych garminów, zniechęca mnie do wymiany na nowy model . Mimo niewielkiej jak na nowe standardy czułości i archaicznego wyglądu 276C, żaden z nowszych garminów ,nie jest w stanie mnie "uwieść" , mimo że "money is no object". Te nowe modele, ładne i lekkie , mają ten rys "ubezwłasnowolnienia" właściciela. Założonego a priori traktowania użytkownika , jako .mało zdolnego i oczekującego "bajeru" a nie konkretnych rozwiązań "narzędziowych".
Praca na Oregonie, mimo jego nowoczesnego podejścia do nawigacji, jest dla mnie męką, kiedy oczekiwania wyrobione na 276C potykają się nieustannie o uproszczenia interfejsu.

Nie piracę w eterze, jeżeli o to chodziło, nadając i odbierając jedynie na przyjętym u paralotniarzy paśmie. Choć nie mam czasu na zdobywanie kolejnego patentu na krótkofalarskie uprawnienia.Ale to temat nie na to forum, szczególnie , że kiedy przyjdzie sezon, pozwolę sobie na dokładniejsze drążenie z Tobą , problemów i wątpliwości.

Być może , kiedy zniechęcony już zupełnie i zblazowany egzotycznymi lokalizacjami, popłynę znowu dolną Brdą, do zalewu Koronowskiego, spotkamy się blisko Twoich pieleszy :).
Biskupin za kilka dni ,nie wchodzi w grę, choć chętnie złożył bym wyrazy szacunku kilku weteranom, jak Pmcomp, PouchX ,czy oczywiście Lechowi, nie pomijając oczywiście nowszych Forumowiczów. Lecę niestety za ocean na kilka dni.

Pozdrawiam serdecznie
Rafał

PS. Aby nie drażnić rekina i mimo demokracji :), proszę ewentualnie o kilka wskazówek w zaznaczonych przeze mnie tematach na priv-a. Będe sobie je wielce cenił .
Konkretni ludze i rozwiazania np. GPSMAP 276C :)
Corrigo
Początkujący
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 12:15

Re: "Zbiorcze" pytanie przestarzałego weterana :).

Postprzez frasun » So, 21 mar 2009 13:38

Proponuję podziel swoje pytania następująco i przenieś do pasujących wątków, ten zlikwidujemy tzn. ograniczymy do OT. Tu nie chodzi o bycie złośliwym, ale o próbę utrzymania forum w ryzach. Jeśli pytasz o powód jest prozaiczny, Twoje pytania pojawiają się już w wyszukiwarce gdy wyszukujemy np. CNE 2009, a prowadzą donikąd!
Pytanie 1:
viewtopic.php?f=1&t=5375&p=62714&hilit=cne+2009#p62668
viewtopic.php?f=1&t=5132&st=0&sk=t&sd=a&hilit=cne+2009#p59302
viewtopic.php?f=1&t=4384
Pytanie 2:
Twojego pytania o TOPO nie znalazłem, więc może zasługuje na nowy świeży wątek.
Odpowiedź jednak jest mało pocieszająca: jeśli to rzeczywiście mapa odblokowana tylko na SD to jej aktualizacja w ogóle nie wygląda. :( Trzeba kupić nową pełną wersję, a zaktualizować ją warto. Jeśli to mapa sprzedana z odbiornikiem, nie powinno być problemu z jej aktualizacją po zarejestrowaniu jej na http://gpmapa.garmin.pl powinna pojawić się odpowiednia opcja.
Pytanie 3:
viewtopic.php?f=9&t=603
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Re: "Zbiorcze" pytanie przestarzałego weterana :).

Postprzez Corrigo » So, 21 mar 2009 16:54

Dzięki Piotrek. Podpowiedź konkretna i treściwa. Kosztem swojego czasu, szczególnie, że mając na pewno lepszy pamięciowy wgląd w zawartość Forum, oszczędzasz mój, co doceniam i serdecznie dziękuję.
Konkretni ludze i rozwiazania np. GPSMAP 276C :)
Corrigo
Początkujący
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 12:15

Re: "Zbiorcze" pytanie przestarzałego weterana :).

Postprzez irko » N, 22 mar 2009 22:16

http://allegro.pl/item586919288_mapa_ga ... 09_11.html

całkiem dobra cena 269 zł za CNE 2009.11
na stronie http://garmin.com cena jest 79,99 GBP
był Garmin 865t , jest 2689 LTM ZUMO XT http://www.bluephoto.pl
Avatar użytkownika
irko
Bywalec
 
Posty: 486
Dołączył(a): N, 04 sty 2009 8:21

Re: "Zbiorcze" pytanie przestarzałego weterana :).

Postprzez frasun » N, 22 mar 2009 22:19

Mapa odblokowana na karcie SD bez możliwości aktualizacji? Świetny deal, szczególnie dla właścicieli 276. :lol:
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Re: "Zbiorcze" pytanie przestarzałego weterana :).

Postprzez Corrigo » N, 22 mar 2009 22:30

Jest jeszcze inny problem z tą podpowiedzią :wink: . Wspomniany w moim "naruszajacym standardy" poście sprzęt, to GPSMAP 276C i Oregon. Ten pierwszy i dla mnie ważniejszy, wymaga dedykowanych kart pamięci Garmin / mam 3 szt./ , czyli w grę wchodzi tylko wersja na DVD. Mało kto już pamięta o powszechnej kiedyś konieczności posiadania tych ponad przeciętnie drogich, dedykowanych kart pamieci.
Ale dobre chęci się liczą :)
Konkretni ludze i rozwiazania np. GPSMAP 276C :)
Corrigo
Początkujący
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 12:15

Re: "Zbiorcze" pytanie przestarzałego weterana :).

Postprzez Corrigo » N, 22 mar 2009 22:32

Spóźniłem się z odpowiedzią, Frasun :)
Konkretni ludze i rozwiazania np. GPSMAP 276C :)
Corrigo
Początkujący
 
Posty: 42
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 12:15

Re: "Zbiorcze" pytanie przestarzałego weterana :).

Postprzez irko » N, 22 mar 2009 22:45

https://buy.garmin.com/shop/buymaps.do

276C
City Navigator® Europe NT
Verfügbare Formate:
DVD (€ 159.00)

czyli ponad siedem stów

do tego mapa na Oregon

City Navigator® Europe NT
Verfügbare Formate:
DVD ($ 149.99 USD)
microSD™/SD™ card ($ 149.99 USD)

troche drogo

ale zapewne aktualizacja ze starszych map bedzie tansza
był Garmin 865t , jest 2689 LTM ZUMO XT http://www.bluephoto.pl
Avatar użytkownika
irko
Bywalec
 
Posty: 486
Dołączył(a): N, 04 sty 2009 8:21

Następna strona

Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

cron