Podróż z małym dzieckiem

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Podróż z małym dzieckiem

Postprzez h2o » Pn, 31 maja 2010 20:24

Witam!
Układam trasę wyjazdu wakacyjnego Poznań - Karwia. Ze względu na malucha potrzeba robić przerwy co mniej wiecej 2h, bo świruje. Brakuje mi pomysłów. Możecie podrzucić jakieś ciekawie via, przez które warto przejechać i zatrzymać się na trochę? Z góry wielkie dzięki.
Krzysiek

w schowku: nuvi 2497LMT+CNE LifeTime + UMP-pcPL
na ryby: Oregon 650 + VMAP +PL Topo 2013.30
na stanie: nuvi 255WT+UMP
Avatar użytkownika
h2o
Bywalec
 
Posty: 494
Dołączył(a): Cz, 17 sty 2008 19:14
Lokalizacja: Poznań

Re: Trasa 2h jazdy, 30min przerwy ;-)

Postprzez Spider » Pn, 31 maja 2010 20:59

Garmin: GPSMap 66s
Android: Xiaomi Redmi 4X

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Spider
Radny
 
Posty: 1149
Dołączył(a): N, 02 gru 2007 20:12
Lokalizacja: Wrocław

Re: Trasa 2h jazdy, 30min przerwy ;-)

Postprzez Bas » Pn, 31 maja 2010 22:20

Wariant:
z malymi dziecmi wyjezdzalismy nad morze wczesnie rano, zeby im sie lepiej spalo ;)
Pozniej byla wiec tylko jedna dluzsza przerwa w podrozy na "sniadanie" i przed poludniem bylismy nad morzem, a tam autko na parking osrodka lub strzezony (bo pelne bagazy), a my na plaze, lody, spacer, czy kto tam czego tylko pragnie.

Dodatkowy plus byl taki, ze zanim zrobilo sie naprawde goraco znaczna czesc drogi byla juz za nami. Fakt, nie bylo wtedy klimatyzacji w aucie, ale i tak polecam taki wariant nawet w obecnych klimatyzowanych czasach 8)

I jeszcze gdy sobie pomysle, ze wyprzedzam jedno auto, drugie, trzecie, jade dalej, lykam kolejne... a pozniej robie postoj i bede musial znowu te same auta wyprzedzac... brrr :D
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Trasa 2h jazdy, 30min przerwy ;-)

Postprzez Mariusz65 » Wt, 01 cze 2010 7:29

Nie wiem czy postoje na zwiedzanie to dobry pomysł…? Najlepsze chyba są jednak leśne parkingi dla złapania oddechu bo inaczej można podróż rozciągnąć w nieskończoność a to przynosi odwrotny efekt jeszcze większego znudzenia podróżą.
Tę "Zaurolandię" można zwiedzać przez cały dzień i na pewno dzieci nie dadzą się szybko wyciągnąć jeśli już kupią (wcale nie tanie) bilety i tam wejdą! Wiem bo ją zaliczyłem ;-)
Jak już, to można tam jechać ale na osobną, całodzienną wycieczkę (można połączyć z nieodległym Biskupinem i Wencją).

Też polecam "wymęczyć" dziecko poprzedniego dnia. Położyć trochę później spać wieczorem i wyjechać w nocy tak aby być nad ranem na miejscu. Maluch powinien "paść" i przespać znaczną część drogi ;-)
Ja tak zawsze robię przy dalekich wyjazdach i jakieś dwie trzecie drogi mam święty spokój. Ostatni fragment podróży załatwiają bajki na MP3. Polecam!
Podróż w dzień odpada, ponieważ już po dziesięciu kilometrach słyszę pytanie:
- Kiedy dojedziemy?
- Czy to już morze (góry, itp.)?
- Ja chcę wysiąść!

Które powtarza się średnio co dwie minuty. Oszaleć można!

Chociaż pamiętam pierwszy wyjazd nad morze z kilkuletnim dzieckiem. Dziecko czekało na wyjazd i było na takiej adrenalinie, że nie zasnęło po mimo wyjazdu o drugiej w nocy. Strasznie się mordowało i nas przy okazji. Zrobiliśmy postój na jakiejś stacji a wymęczone dziecko pyta:
- Czy to już jest morze?
- Tak morze! Podoba Ci się? ;-)
- Taaaak!
(a w koło tylko ciemna noc i stacja benzynowa na pustkowiu ;-)) Jedźmy teraz do babci.
- Dobrze! Jedziemy do babci! ;-)

Załadowaliśmy się do auta. Dziecku puściły emocje w przeświadczeniu, że morze już zaliczył i przespał calutką dalszą drogę jak suseł :D

PS
Zależy czy planujesz jechać przez Bydgoszcz, Świecie i dalej A1 (chyba najszybciej) czy wariant bocznymi drogami np. przez Tucholę, Kościerzynę albo jeszcze jakiś inny…?
Może skansen w Szymbarku i "dom do góry nogami"...
Chociaż jak widać na fotkach ludzi tam zatrzęsienie:
:arrow: http://www.google.pl/images?q=dom+do+g% ... CC0QsAQwAw

Możesz też przejrzeć POI z załącznika czy nie ma czegoś po drodze.
Załączniki
POI.rar
(218.68 KiB) Pobrane 277 razy
Ostatnio edytowano Wt, 01 cze 2010 8:36 przez Mariusz65, łącznie edytowano 3 razy
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Trasa 2h jazdy, 30min przerwy ;-)

Postprzez szy » Wt, 01 cze 2010 8:19

Dobre z Szymbarkiem :))) - w wakacje to może okazać się, że podróż
była miła dodatkiem do czekania w kolejce na wejście ;P Oczywiście
zdarza się, że wejście jest sprawne, ale raczej normą jest małe kilka
godzin spędzonych tam.

Szy.
Obrazek
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Avatar użytkownika
szy
Bywalec
 
Posty: 877
Dołączył(a): Śr, 01 kwi 2009 22:15
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Trasa 2h jazdy, 30min przerwy ;-)

Postprzez Mariusz65 » Wt, 01 cze 2010 8:34

No właśnie :!:
Też unikam jak ognia takich miejsc w sezonie ;-)
Polecam raczej jakiś przystanek w lesie lub zwiedzenie jakiegoś nieznanego miasteczka po drodze. Zawsze można tam znaleźć coś ciekawego.
Kiedyś po drodze do Łeby zatrzymałem się na ryneczku chyba w Sierakowicach… ale nie jestem pewien.
Bardzo miła atmosfera – cisza, spokój, luz na parkingu. Można było coś tanio przekąsić, uzupełnić prowiant, posiedzieć w parku na ławeczce i dalej w drogę.

PS
Zmienił bym tytuł tego wątku na bardziej odpowiedni: "Jak przeżyć podróż z dzieckiem"
Nomen omen dobry temat na dzień dziecka :D
Ostatnio edytowano Wt, 01 cze 2010 8:47 przez Mariusz65, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Trasa 2h jazdy, 30min przerwy ;-)

Postprzez asandrzej » Wt, 01 cze 2010 8:44

h2o napisał(a):Ze względu na malucha potrzeba robić przerwy co mniej wiecej 2h, bo świruje.

Witam

Jeżeli masz na myśli pojazd to kiedyś jeździli z otwartą klapą silnika. :D
Jeżeli dziecko to nie wiem. :(

Ma jakieś szczególne zainteresowania. :?:

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Trasa 2h jazdy, 30min przerwy ;-)

Postprzez Mariusz65 » Wt, 01 cze 2010 8:58

asandrzej napisał(a):Jeżeli masz na myśli pojazd to kiedyś jeździli z otwartą klapą silnika. :D

To ja może nie zrozumiałem tematu… ;-)

Gdzieś kiedyś czytałem, że robiono badania i ta otwarta klapa obniżała temperaturę silnika o całe dwa stopnie celsjusza! :D
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Trasa 2h jazdy, 30min przerwy ;-)

Postprzez Bas » Wt, 01 cze 2010 10:04

W jakim wieku jest to dziecko?
Moze po drodze sa do odkrycia jakies "skarby" geocache w lesie?
Mozna wtedy zjechac z trasy, podejsc do skrytki, chwile odpoczac na lonie natury i wracac do auta... Dzieci lubia odkrywac skarby. Trzeba tylko zabrac ze soba jakies gadzety na wymiane ;)

Potwierdzam, ze bajki np. z serii Bajki-Grajki tez spelniaja swoja role na_jakis_czas. Do tego gry i zabawy z dzieckiem w aucie (dzieciak oczywiscie w foteliku), a czas 2 godzin mozna znacznie wydluzyc...

OT:
Po drodze z Lodzi do Trojmiasta zatrzymujemy sie zwykle w Toruniu... na dluzej.
Ostatnio dzieciaki mialy duza frajde w parku linowym:
http://www.szkola-lesna.torun.pl/index.php?id=34
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /769593166
Goraco polecam, choc dla osob podrozujacych na kierunku Poznan-Karwia bedzie to OT, ale moze skorzysta ktos inny...

Co prawda park linowy jest juz teraz w Zgierzu pod Lodzia, ale to troche blisko startu, a do celu daleko.
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Trasa 2h jazdy, 30min przerwy ;-)

Postprzez Mariusz65 » Wt, 01 cze 2010 10:48

Bas napisał(a):Moze po drodze sa do odkrycia jakies "skarby" geocache w lesie?
Mozna wtedy zjechac z trasy, podejsc do skrytki, chwile odpoczac na lonie natury i wracac do auta... Dzieci lubia odkrywac skarby.

Mój synek (6 lat) dał się właśnie w to wciągnąć. Przeznaczył nawet jedną zabawkę na "Geokreta" ;-)
Trzeba będzie pod tym kątem zaplanować trasę na tegoroczne wakacje…

Generalnie przystanków nie należy robić zbyt szybko (blisko startu) lecz przejechać jak najdłuższy pierwszy etap (najlepiej jeszcze nocą lub wczesnym świtem) póki wszyscy maja więcej sił i nie zdążyli się do końca obudzić. Jeśli dziecko nie marudzi – nie stawać tylko jechać! Wiem z doświadczenia, że im dalej, tym sytuacja wymusi coraz częstsze postoje. Podróżując z małym dzieckiem nie zawsze też da się niestety zatrzymywać według wcześniej zaplanowanego harmonogramu. Okaże się że trzeba stanąć kilka kilometrów przed planowanym miejscem bo siusiu, choroba lokomocyjna itd. itp. Jak już się z kolei ruszy w dalszą drogę i dziecko jest wreszcie "chętne" do jazdy to nie warto robić kolejnego przystanku za krótką chwilę i trzeba sobie odpuścić…

Dobrze też jeśli sprzyja odpowiednia pogoda na podróż. Zawsze mnie śmieszy gdy w letni, upalny, bezchmurny dzień, gdy żar leje się z nieba słyszę w radio, że pogoda jest idealna dla kierowców ;-)
W takim ostrym słońcu nawet w aucie z klimatyzacją można się zamęczyć.
Dla mnie idealna pogoda na podróż to lekkie zachmurzenie bez opadów i temperatura najlepiej poniżej 20 stopni.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Trasa 2h jazdy, 30min przerwy ;-)

Postprzez h2o » Wt, 01 cze 2010 20:38

No niespodziewałem się aż tylu porad ;-) Mały ma 3,5 roku. Poprzednia podróż do Karwii (2 lata temu) trwała 9h, a żonie trauma po niej jeszcze nie przeszła ;-) Dlatego w zeszłym roku pojechaliśmy do Chłopów. Trasa wygląda mniej więcej tak: Poznań - Wągrowiec - Nakło nad Notecią - Sepolno Krajeńskie, dalej Tuchola/Czersk lub Chojnice/Kościeżyna - Kartuzy - Wejcherowo lub z Chojnic na Bytów, Lębork do Karwia. Co do przystanków to zostanę przy biwaku gdzieś w lesie. Dzieciak lub po lesie latać ;-) Pamiętam, że jadąc tą trasą było sporo fajnych miejsc i widoków. Nie mam traków z poprzedniego wyjazdu, bo twardziele pojechaliśmy z papierową mapą ;-) Zaliczyliśmy tylko jedną pomyłkę przy wyjeździe z Poznania i gdzieś na jakieś wsi ogłupił nas drogowskaz i trzeba było zapytać o drogę. Reszta bez pudła. Ja strasznie nie lubię takich wyjazdów pod drogach krajowych. Duże parcie na zderzak, oszołomy etc. Męczy. Na a pogoda to fakt. Gdyby nie klima i okulary PL z 3jką to by się pochlastać można było jak świeci słonko ;-)

Mariusz65 napisał(a):
Możesz też przejrzeć POI z załącznika czy nie ma czegoś po drodze.
Dzięki. Do POI zajrzę jak przytargam nawigację z samochodu ;-)

Mariusz65 napisał(a):anków nie należy robić zbyt szybko (blisko startu) lecz przejechać jak najdłuższy pierwszy etap (najlepiej jeszcze nocą lub wczesnym świtem) póki wszyscy maja więcej sił i nie zdążyli się do końca obudzić. Jeśli dziecko nie marudzi – nie stawać tylko jechać!
No właśnie. Nam się nie udało wyjechać wcześniej jak o 8:00 ;-) Zobaczymy jak nam to w tym roku pójdzie ;-) Zostało 19 dni...
Krzysiek

w schowku: nuvi 2497LMT+CNE LifeTime + UMP-pcPL
na ryby: Oregon 650 + VMAP +PL Topo 2013.30
na stanie: nuvi 255WT+UMP
Avatar użytkownika
h2o
Bywalec
 
Posty: 494
Dołączył(a): Cz, 17 sty 2008 19:14
Lokalizacja: Poznań

Re: Trasa 2h jazdy, 30min przerwy ;-)

Postprzez Zachu » Wt, 01 cze 2010 21:17

Spróbuj wyjechać o 1:00 w nocy. Dziecko się wyśpi w drodze i spokojna jazda jest po prawie pustych drogach.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trasa 2h jazdy, 30min przerwy ;-)

Postprzez h2o » Wt, 01 cze 2010 21:45

tak, ja chętnie. Tylko moja żona nie zaśnie, a rano będzie dym, bo ja będę chciał się wyspać po podróży i ona, bo nie spała całą noc ;-)
Krzysiek

w schowku: nuvi 2497LMT+CNE LifeTime + UMP-pcPL
na ryby: Oregon 650 + VMAP +PL Topo 2013.30
na stanie: nuvi 255WT+UMP
Avatar użytkownika
h2o
Bywalec
 
Posty: 494
Dołączył(a): Cz, 17 sty 2008 19:14
Lokalizacja: Poznań

Re: Trasa 2h jazdy, 30min przerwy ;-)

Postprzez Bas » Wt, 01 cze 2010 22:53

Kiedys faktycznie bylo w nocy pusto na drogach, ale teraz jest tylko spokojniej. Nie dalej jak 2 lata temu wyjechalem o 4 rano myslac, ze bedzie pusciutko (a w planach do zrobienia 1000km w Polsce). Tymczasem ruch byl wiekszy niz po 8-ej rano! Widac wiecej osob mialo taki sam pomysl ;)

Calkiem niezle jedzie sie wyruszajac nieco przed brzaskiem. Niemal cala trasa jest za dnia, swiatla nie bija po oczach, a okulary polaryzacyjne spisuja sie znakomicie. Do godz. 9-10 mozna nakrecic wiele km -> przerwa dla dzieciaka i dalej w droge. Czeste przerwy chyba tylko pogarszaja sytuacje, bo wydluzaja podroz, a konca nie widac. W takiej sytuacji robienie kolejnej dlugiej przerwy jest na granicy wytrzymalosci.

Dzieciak jest juz calkiem duzy ;)
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Trasa 2h jazdy, 30min przerwy ;-)

Postprzez Mariusz65 » Śr, 02 cze 2010 7:38

Fakt! Mam wrażenie, że na "krajówkach" jest nawet większy ruch nocą niż w dzień. Jazda bardziej męcząca ze względu na oślepiające światła i trudniej ocenić odległości przy wyprzedzaniu. Ale z kolei na bocznych drogach jest na pewno luźniej a nocą nie ma przynajmniej pieszych i rowerzystów. Chociaż jadąc nocą w weekend zdarzało mi się spotykać pijaną młodzież wracającą z dyskoteki na środku drogi. Musiałem ich omijać poboczem, żeby przypadkiem nie wpadli w furię ;-)

h2o napisał(a):tak, ja chętnie. Tylko moja żona nie zaśnie, a rano będzie dym, bo ja będę chciał się wyspać po podróży i ona, bo nie spała całą noc ;-)

To może pójść na kompromis i wyjechać przynajmniej nie później niż 3 – 4 rano! Jest już w miarę jasno i można sporo przejechać zanim dziecko się nie obudzi. Przed południem posłuchać bajek (proponuję zdobyć jakieś nowe, których dziecko jeszcze nie słuchało) zrobić kilka postojów i będzie OK. Może jakiś nowy element w aucie – osłona przeciwsłoneczna z ulubionym bohaterem, nalepka na szybę, maskotka która spowoduje większą chęć do jazdy. Po podróży dziecko też może być zmęczone więc może pośpicie wszyscy…
Zresztą po przyjeździe jest trochę do roboty z zakwaterowaniem, rozpakowaniem rzeczy itp. Popołudnie szybko zleci a później można iść wcześniej spać wieczorem. A od następnego dnia już tylko relaks i przyjemności :wink:
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Następna strona

Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości

cron