feature request .... ortografia

O funkcjonowaniu Garniaka, czyli po co to forum i kto za tym stoi, a także dyskusje o tym, w jakim kierunku nasze forum powinno podążać.

Moderator: Admin

feature request .... ortografia

Postprzez wojtek » Cz, 27 gru 2007 16:08

Temat jak zauważyłem po niektórych komentarzach delikatny ......
Pytanie do admina/ów naszego forum:
Czy da się dorobić opcję "sprawdź pisownię" vide pdaclub ?
Powód:
Sciągnąółem taki program
.... mi na pólpicie plik o nazwie GMAPSUPP
.... teraz zaczą
.... po alkocholu....
Masakra (to jeden post :!:), gdy się człowiek naczyta takich tekstów sam chwilami wątpi jak to czy tamto się pisze.
W FF są słowniki jeśli ktoś chce, nie wiem jak w IE gdyż nie używam.
Taki przycisk byłby nieco mobilizujący .... 8)

Pozdr.
Wojtek
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Postprzez beetle-m » Cz, 27 gru 2007 16:26

:idea: Jestem oburącz za wnioskiem kolegi Wojtka :!:
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Postprzez SP2BZW » Cz, 27 gru 2007 23:13

i tak i nie :D IMHO jak ktoś tak pisze to nie szanuje czytającego :shock: i to jest jego problem... i tylko jego :oops:
SP2BZW
 

Postprzez beetle-m » Pt, 28 gru 2007 8:35

Uważam Darku, że nie jest to tylko problem piszącego. Forum takie jak to powinno spełniać również rolę "wychowawczą" poprzez mobilizację do poprawiania swoich "bykuf". Każdy teraz pisze jak słyszy ponieważ wciąż wszyscy pobłażają i omijają problem szerokim łukiem. Mam swoje twarde stanowisko w tej kwestii i dwójkę dzieciaków w domu, które pracują nad ortografią cały czas.
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Postprzez Lesław » Pt, 28 gru 2007 12:47

Moim zdaniem owszem, jeśli ktoś nie potrafi pisać, to jego problem i wcale nie uważam, że jakiekolwiek forum ma pełnić rolę wychowawczą w temacie ortografii.
Jeśli na danym forum panuje zasada pisania po Polsku, to kasowałbym posty delikwentów, aż zaczną respektować tą zasadę.
I nie miałbym najmniejszych skrupułów, bo żadna łacha z czyjejś strony, że sobie zainstaluje Firefoxa, który sprawdza pisownię na bieżąco podkreślając (jak WORD), skoro wie że ma problemy z ortografią itp.
Vista HCX
Nuvi 255W (Firmware N465 by PouchX)
Avatar użytkownika
Lesław
Bywalec
 
Posty: 122
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2007 20:34
Lokalizacja: Tricity

Postprzez Alf/red/ » Pt, 28 gru 2007 13:14

Lesław napisał(a):zasada pisania po Polsku, to kasowałbym posty

Mamy skasować Twój post?
Alf/red/ + jutrzejsze UMP-pcPL + nüvi 360/CNE2008 + nüvi 765/CNE2010 + Vista HCx.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alf/red/
Radny
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:27
Lokalizacja: Szczęśliwice

Postprzez Lesław » Pt, 28 gru 2007 14:31

Alf/red/ napisał(a):
Lesław napisał(a):zasada pisania po Polsku, to kasowałbym posty
Mamy skasować Twój post?
Ja tam widzę subtelną różnicę między:
Sciągnąółem taki program
.... mi na pólpicie plik o nazwie GMAPSUPP
.... teraz zaczą
.... po alkocholu....
a napisaniem "po Polsku" zamiast "po polsku". :)
Ale kasuj śmiało! Nie obrażę się. :D
Vista HCX
Nuvi 255W (Firmware N465 by PouchX)
Avatar użytkownika
Lesław
Bywalec
 
Posty: 122
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2007 20:34
Lokalizacja: Tricity

Postprzez SP2UKP » Pn, 30 cze 2008 6:29

Może by tak ożywić ten temat "zombie".
Jestem jak najbardziej za wprowadzeniem modułu sprawdzania pisowni. Co do FF, to sorry (że tak po polsku napiszę) ale jakoś nie trawię (może z powodu kontaktu z wczesnymi wersjami?). Natomiast moduł na forum byłby przydatny. Więcej, powinno być obowiązkowe jego użycie. Błędów i tak będzie mnóstwo (w końcu każdy moduł musi umożliwiać zatwierdzenie nieznanego słowa).
Co do kasowania postów z błędami jestem równie zdecydowanie przeciw. To nie jest metoda. To jest wywalanie poza margines, ucieczka od problemu no i wreszcie dyskryminacja "dyslektyków", "dysortografików" itp. Coś takiego (tzn. moduł sprawdzania pisowni) funkcjonuje na forum elektroda.pl.
Pozdrawiam, Jarek

60CSx, n770+CNNA2009+CNE2008+GPMapa2008.1+UMP_pcPL
Aby słowo mogło zostać wypowiedziane potrzebne jest milczenie. Przedtem i potem. "Czarnoksiężnik z Archipelagu" Ursula K. Le Guin
Avatar użytkownika
SP2UKP
Bywalec
 
Posty: 159
Dołączył(a): Pn, 14 kwi 2008 4:51
Lokalizacja: JO93HA

Postprzez Bas » Pn, 30 cze 2008 9:39

SP2UKP napisał(a):moduł na forum byłby przydatny.
...dyskryminacja "dyslektyków", "dysortografików"

Modul moze niech i bedzie, choc nie jestem pewien, czy bedzie wykorzystywany przez tych, ktorzy pisza z bledami. Niedomiennie odnosze wrazenie, ze pisanie z razacymi bledami wynika z "niefrasobliwosci", ze ujme to bardzo delikatnie.
Dyslektyk...
Dysorto...
dys...
:?:

Zastanawiam sie skad nagle tyle problemow jezykowych? 20 czy 30 lat temu zdarzaly sie w klasie ze 2 osoby, ktore mialy duze problemy.
Na dodatek dysleksja nie oznacza dyspensy - wrecz zobowiazuje do szczegolnej starannosci, a siedzac przed komputerem mozliwosci sa ogromne, zeby sprawdzic tekst. Moze byc FF, moze byc Word (ach, platny), moze byc OpenOffice (o, darmowy) - trzeba tylko chciec sprawdzic to, co sie napisalo. Mysle, ze wlasnie TU jest problem.
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez beetle-m » Pn, 30 cze 2008 9:51

Pisząc szybko może trafić się "bykol". Normalna, ludzka rzecz się mylić. Jednak zawsze autor postu ma możliwość dokonania zmiany i poprawienia błędu.
Sam z tego korzystam.
Martwi mnie fakt, że w niektórych przypadkach autorzy nie mają najmniejszej ochoty dokonać poprawek. Czy to brak wiedzy o tej możliwości ?

Przez pewien czas poprawiałem byki lecz z uwagi na "falę tsunami" :shock: ... odpuściłem i szczerze powiem, że staram się omijać w miarę szerokim łukiem wypowiedzi, które uniemożliwiają wczytanie się w rzeczywistą treść i problem .
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Postprzez SP2BZW » Pn, 30 cze 2008 22:43

beetle-m napisał(a):...szczerze powiem, że staram się omijać w miarę szerokim łukiem wypowiedzi, które uniemożliwiają wczytanie się w rzeczywistą treść i problem .

IMHO to jest najlepsze wyjście... jeżeli ktoś nie szanuje czytającego to niech sobie pisze, ja takich postów NIE CZYTAM :P
SP2BZW
 

Postprzez prozor » Pn, 07 lip 2008 12:39

Bas napisał(a):
SP2UKP napisał(a):moduł na forum byłby przydatny.
...dyskryminacja "dyslektyków", "dysortografików"

Moduł moze niech i będzie, choć nie jestem pewien, czy będzie wykorzystywany przez tych, którzy piszą z błędami. Nieodmiennie odnoszę wrazenie, ze pisanie z rażącymi błędami wynika z "niefrasobliwości", ze ujmę to bardzo delikatnie.
Dyslektyk...
Dysorto...
dys...
:?:

Zastanawiam się skąd nagle tyle problemów językowych? 20 czy 30 lat temu zdarzały sie w klasie ze 2 osoby, które miały duże problemy.
Na dodatek dysleksja nie oznacza dyspensy - wręcz zobowiązuje do szczególnej staranności, a siedząc przed komputerem możliwości są ogromne, żeby sprawdzić tekst. Może być FF, może być Word (ach, płatny), możne być OpenOffice (o, darmowy) - trzeba tylko chcieć sprawdzić to, co się napisało. Myślę, że właśnie TU jest problem.


Dokładnie - trzeba chcieć. A młodzi nauczyli się bylejakości, byle jak - byle było. I tak (ponoć!) wiadomo, o co chodzi, to piszą jak popadnie. W PdaClubie jest sprawdzanie ortografii. Fakt, jednak cała masa klubowiczów nie używa, bo po co? Zmęczył się pisaniem, wciskać jeszcze przycisk "sprawdź ort"?!
Używam FF i skrzętnie poprawiam podkreślone na czerwono błędy, choć i zdarza się, że czegoś nie zauważę. Jednak tak jak i Wy uważam, że to jak piszę (nie tylko o czym...) świadczy tak o mnie, jak i o szacunku do odbiorców treści pisanych. Widać, nie wszyscy tak uważają, a szkoda. Wielka szkoda...
Vista HCx, Nuvi 2595 (plus ecoRoute HD), Edge 810, Edge 520.
Avatar użytkownika
prozor
Bywalec
 
Posty: 101
Dołączył(a): Pt, 20 cze 2008 20:58
Lokalizacja: Sulęcin

Postprzez wanmic1 » Pn, 07 lip 2008 18:43

beetle-m napisał(a)::idea: Jestem oburącz za wnioskiem kolegi Wojtka :!:

Ja również popieram :D
Nie wierzę w coś takiego jak dysleksja, dysgrafia, dyscośtam...To wszystko to zwyczajne lenistwo. Każdy musiał nauczyć się w szkole podstawowej ortografii. Ci, którym się po prostu nie chciało, tłumaczyli się dysleksją czy dysgrafią. Rozumiem, że można napisać np. "krztałt" zamiast "kształt" ale jak ktoś pisze: Sciągnąółem (dobrze, że nie: Sciągłem) to wynika to tylko i wyłącznie z lenistwa. To oznacza, że taki delikwent nie włożył w swoją wypowiedź na forum nawet minimum wysiłku i nie przeczytał tego co napisał.
Ale w sumie teraz młodzi potrafią porozumieć się za pomocą kliku podobnych słów: "A co ja kur...... poje....jestem żebym sie kur..... ortografii uczył ? A h...z nią! " :D Te o dziwo piszą bezbłędnie...
Sam nie wiem jak poprawnie pisze się to ostatnie (h czy ch)bo nie używam :lol:
Pozdrawiam, Michał
Garmin nuvi 30 + GPMapa (ostatnia) + City Navigator Europe NT 2014.20 + kilka innych :)
wanmic1
Bywalec
 
Posty: 481
Dołączył(a): N, 20 sty 2008 15:15
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Tomek B. » Pn, 07 lip 2008 21:22

wanmic1 napisał(a):Sam nie wiem jak poprawnie pisze się to ostatnie (h czy ch)bo nie używam :lol:
Wg FF obie wersje są poprawne :D .
Ale raczej obowiązuje wersja z ch...
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
Garmin: nüvi 765T +CNE (Lifetime) +UMP-pcPL
Nie-Garmin: "jakieś coś od Orange" z Mapamap
Tomek B.
Początkujący
 
Posty: 91
Dołączył(a): So, 17 maja 2008 17:27
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Mariusz63 » N, 03 sie 2008 11:43

Przykro mi to pisać, ale po przeczytaniu postów pewnej osoby, uważam że bardziej od przycisku sprawdzania pisowni potrzebny jest przycisk ignoruj, jeżeli można go dodać to bardzo proszę.
pozdrawiam Mariusz
GPSmap 60CSX Topo_PL_100, UMP-pcPL, Katowice_PL_Bike
Avatar użytkownika
Mariusz63
Początkujący
 
Posty: 65
Dołączył(a): N, 04 maja 2008 22:56
Lokalizacja: Katowice

Następna strona

Powrót do Sprawy forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość