Problemy techniczne

O funkcjonowaniu Garniaka, czyli po co to forum i kto za tym stoi, a także dyskusje o tym, w jakim kierunku nasze forum powinno podążać.

Moderator: Admin

Postprzez SP2UKP » Cz, 17 lip 2008 0:43

Bas napisał(a):RAID - oj, warto. ...

Czy ten obrazek to z RAID 0 na 2 dyskach? A jakich, jeśli można wiedzieć?
Na początku myślałem o jakimś RAID 5, ale zniechęciło mnie gdy poczytałem, że niestety przy zapisie małych plików jest kiepsko (Windows jednak zapisuje sporo tymczasowych plików w czasie pracy).
Teraz dumam nad RAID 0 + 1. Nie chcę być zależny od jakiejś drobnej awarii dysku (a jak rozumiem cała macierz się wtedy natychmiast posypie). Dlatego ten dodatkowy mirroring :? .
Ostatnio edytowano Cz, 17 lip 2008 17:55 przez SP2UKP, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam, Jarek

60CSx, n770+CNNA2009+CNE2008+GPMapa2008.1+UMP_pcPL
Aby słowo mogło zostać wypowiedziane potrzebne jest milczenie. Przedtem i potem. "Czarnoksiężnik z Archipelagu" Ursula K. Le Guin
Avatar użytkownika
SP2UKP
Bywalec
 
Posty: 159
Dołączył(a): Pn, 14 kwi 2008 4:51
Lokalizacja: JO93HA

Postprzez Bas » Cz, 17 lip 2008 8:16

RAID 0 na dwoch dyskach SATA kupowanych 5 lat temu (numerow nie pamietam) po 120GB kazdy. Testy z partycji 195GB.
Raz niestety RAID sie wysypal i wtedy wszystko poszlo w drzazgi - na szczescie regularne kopie zapasowe zalatwily sprawe. Wtedy jeszcze nie bylo (w kazdym razie dla maluczkich) RAID 0+1. Za to mam dodatkowy dysk (czyli fizyczny trzeci) i tam trzymam najwazniejsze dane.
Mimo tej jednej awarii 3 lata temu uwazam, ze RAID sprawdza sie wysmienicie :) Teraz pewnie zastanawialbym sie nad jakims RAID 5, choc pojedynczy twardziel wydaje sie bardziej bezpieczny.

Male pliki:
Nie wiem, czy Win robi przy transferze pliki tymczasowe (tych duzych po 2GB tez?). Na pewno razaco nisko wyglada transfer malych plikow dla pamieci flash - zwlaszcza tych kiepskich, ale to lekki OT. Moze indeksowanie plikow na dysku ma tu jeszcze istotny wplyw? U siebie mam wylaczone, ale tak mam od poczatku, wiec nie wiem jaka jest roznica... Ktos sprawdzal?
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez SP2UKP » Pt, 18 lip 2008 3:18

Bas napisał(a):Male pliki:
Nie wiem, czy Win robi przy transferze pliki tymczasowe (tych duzych po 2GB tez?).

Byłem mało precyzyjny. Chodzi raczej o operacje I/O na dysku. Generalnie AFAIK oznacza to każdą operację dostępu do dysku. I nie jest istotne jak duży jest plik, liczy się sztuka. Dlatego zapis 1000 plików po 1kB plików trwa dłużej niż jednego 1MB. I RAID 5 w tej konkurencji niestety nie jest dobrym rozwiązaniem. Generalnie jak sobie poczytałem nie jest dobrym rozwiązaniem dla desktopów. No ale jeszcze trochę minie nim zabiorę się za składanie nowego kompa (na razie jest tylko procek i pamięć-została płyta główna, zasilacz,chłodzenie i dyski).
Natomiast co do małych plików to Windows otwiera trochę dla każdej chyba otwieranej aplikacji (warto zajrzeć do katalogu przypisanego do zmiennej systemowej TEMP - zwykle C:\Documents and Settings\User profile\Local Settings\Temp). Sprawdziłem przed chwilą w tej chwili mam kilkaset razem ze śmieciami (aplikacje często ich nie usuwają). Przeglądarka to osobna historia.
Przy kopiowaniu/przenoszeniu nie ma takiego problemu (przy dużych plikach to zapis sekwencyjny, więc chyba jeden z najlepszych parametrów dysków w tym macierzy RAID 5).
Pozdrawiam, Jarek

60CSx, n770+CNNA2009+CNE2008+GPMapa2008.1+UMP_pcPL
Aby słowo mogło zostać wypowiedziane potrzebne jest milczenie. Przedtem i potem. "Czarnoksiężnik z Archipelagu" Ursula K. Le Guin
Avatar użytkownika
SP2UKP
Bywalec
 
Posty: 159
Dołączył(a): Pn, 14 kwi 2008 4:51
Lokalizacja: JO93HA

Poprzednia strona

Powrót do Sprawy forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości