Chaos w wątkach.

O funkcjonowaniu Garniaka, czyli po co to forum i kto za tym stoi, a także dyskusje o tym, w jakim kierunku nasze forum powinno podążać.

Moderator: Admin

Chaos w wątkach.

Postprzez pelsta » Cz, 05 lut 2009 10:11

Coraz więcej nowych forumowiczów. Bardzo chwalą naszego Garniaka ale jednocześnie uskarżają się na chaos występujący w poszczególnych wątkach.
Dyskusje prawie wcale nie związane z tematem danego wątku. W tej sytuacji trudno cokolwiek tutaj znaleźć i co chwila powtarzają się prawie identyczne pytania.
Jako przykład podam wątek Jaki format mapy w garmin etrex vista HCx??

Panowie moderatorzy. Zróbcie coś z tym bałaganem!
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 902
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

Re: Chaos w wątkach.

Postprzez Marko » Cz, 05 lut 2009 10:57

Popieram!

Wielu użytkowników od razu zarzuca pytaniami, bez czytania. Domyślam się, że powodem może być wielość wątków, ale jak mówi przysłowie - "od przybytku głowa nie boli", co najwyżej trzeba nieco więcej czytać.

Moja propozycja dla Moderatorów - wyeksponować spis Wybrane zagadnienia czyli popularne tematy Garniaka, przygotowany przez beetle-m, w którym jest praktycznie wszystko... chyba najlepiej na stronie głównej - pod logo Garniaka lub koło wyszukiwarki, jeśli się da.

Chyba nie istnieją jeszcze tak zaawansowane narzędzia, które umożliwiałyby podkreślanie wyrazów i zwrotów podczas pisania, co uświadamiałoby przygotowującemu post, że to już było i należy szukać.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Chaos w wątkach.

Postprzez frasun » Cz, 05 lut 2009 12:34

Są dwie możliwości.
1. Zostawiamy jak jest, uwzględniając różne propozycje poprawy funkcjonalności forum (np. dziękujemy za pomysł Marko)
2. Kasujemy, niszczymy i wyrzucamy posty niepasujące do pasującej nam konwencji, zostawiając tylko te, które pozwalają zachować przejrzystość forum.
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Re: Chaos w wątkach.

Postprzez pelsta » Cz, 05 lut 2009 12:40

Zdecydowanie jestem za drugą opcją!
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 902
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

Re: Chaos w wątkach.

Postprzez wodnik7 » Cz, 05 lut 2009 12:41

nie, ja jestem przeciwko cenzurze:(

wiec opcja 1:)
Pozdrawiam, Michal
GPSMAP 60CS, StreetPilot c510, nuvi 255wt, CNE 2008-2010, ump, topo_100 i dalsze..
wodnik7
Bywalec
 
Posty: 333
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 22:10
Lokalizacja: Berlin/Gdańsk

Re: Chaos w wątkach.

Postprzez Magnoom » Cz, 05 lut 2009 12:49

Przyznam szczerze, że już wielokrotnie wątpiłem w porządkowanie, przyklejanie tematów, tworzenie listy najbardziej poszukiwanych. I tak większość osób tutaj wchodząca nie deklaruje chęci czytania tego co zostało już wyeksponowane. Bez zastanowienia, bez przeszukania forum od razu tworzą nowy temat ze swoim problemem, następnie zarzucając stałym bywalcom brak zainteresowania.
Cięcie, gięcie i wyrzucanie postów grozi nam znowu posądzeniem o cenzurowanie dyskusji. Zaraz odezwą się głosy o towarzystwie wzajemnej adoracji, przynależności do Układu, itp.

Niestety nie znam złotego środka, jest to domena for i list dyskusyjnych i nie bardzo widzę sposób na jej zmianę czy edukację czytelników. Może w poszukiwaniu odpowiedzi pomogłaby jakaś baza wiedzy oparta o dyskusje na forum, ale w postaci np. Wiki, czy innych stron statycznych.
Oczywiście będę starał się nadal (w miarę możliwości czasowych) na dzielenie wątków tam, gdzie dyskusja odbiegła od tematu. Z tym, że nie jestem już w stanie czytać wszystkich tematów i zwracać uwagę, tak jak to miało miejsce do tej pory.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Chaos w wątkach.

Postprzez pelsta » Cz, 05 lut 2009 12:50

To nie byłaby cenzura tylko mądre wykorzystanie swoich uprawnień przez moderatorów.
Przecież każdy może założyć jaki chce wątek i tam sobie pisać.

ps
A może autorzy wątków mogliby decydować?
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 902
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

Re: Chaos w wątkach.

Postprzez Marko » Cz, 05 lut 2009 12:54

Cenzura, czyli opcja 2, mam nadzieję, nie wchodzi w grę, a została podana przez Frasuna perfidnie ;)
Podajmy Moderatorom jakieś sugestie, na pewno są rozwiązania mniej drastyczne od kasowania postów - tutaj jedynie autorom postów zostawiłbym taką furtkę.
Forum, moim zdaniem, jest wzorcowe, choć pewnie nadal można co nieco usprawnić. Na Początku też był "chaos", jak zapisano w Biblii.
Swoją drogą, liczebność wątków jest tylko wyrazem popularności Garmina - i jako jego maniacy powinniśmy się tylko z tego cieszyć, że dostaliśmy do ręki tak rozbudowane i wielozadaniowe urządzenia.
Przy okazji, chwała Moderatorom za czujność i to 24-godziny na dobę - ukłony!

P.S. Może nowi użytkownicy kierowani byliby do jednego działu np. Pytania początkujących i stąd Moderator dzieliłby pytania do konkretnych działów lub odsyłał do konkretnego wątku poruszanego wcześniej - syzyfowa praca, ale lepsze rozwiązanie niż cenzura.
P.S.2. W przyszłości można by utworzyć coś w rodzaju tematycznych, np. cotygodniowych konferencji online, na których można by roztrząsać np. tematy dot. map wektorowych i rastrowych.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Chaos w wątkach.

Postprzez Bas » Cz, 05 lut 2009 15:34

Marko napisał(a):wyeksponować spis Wybrane zagadnienia czyli popularne tematy Garniaka, przygotowany przez beetle-m

Spojrzalem, ze ten temat jest w ogloszeniach "najwazniejszych" dzialow - to bardzo dobrze, choc nie wiem ile osob nowych tam zaglada, niestety :(

Moze taka informacje dolaczyc tez w FAQ?
Nie wiem, czy jest wysylana taka notka w pierwszym mailu do nowego uzytkownika Forum, ale na pewno byloby to przydatne zwrocic uwage chocby w jednym zdaniu na:
- czytanie forum PRZED zadaniem pytania ;)
- szukanie odpowiedzi rowniez w FAQ (jednym i drugim) - i dodac linki oczywiscie.

FAQ Mariusza Beetle-m jest niesamowity i wszystkim nam tu obecnym zapewnil godziny spokoju od wielu postow, a wielu uzytkownikom dal szybki dostep do konkretnej informacji :) W tej kolejnosci 8)

Ogolnie jestem przeciwny kasowaniu postow, bo faktycznie pachnie to wielkimi nozycami. To forum jednak skupia tak wiele informacji w tak obszernej dziedzinie, ze moderowanie watku w szerokim zakresie uwazam za calkowicie dopuszczalne. Jesli nie wszystkie, to "wzorcowe" tematy, "szablony postepowania" z gps - w pewnym sensie najlepsze poradniki dla uzytkownika powinny byc jak najbardziej czytelne i nie ciagnac sie na 20 stronach, bo tego prawie nikt nie przeczyta, czyli... ciac niepotrzebne posty, zeby usprawnic dostep do informacji.

Czytam sobie rozne tematy na Garniaku, czasami i te, ktore mnie jeszcze nie dotycza, wiec mniej wiecej wiem gdzie co jest. Niemniej jednak chyba bedzie ciezko gdy np. kupie NUVI xyz i trzeba bedzie zglebic temat konkretnie, bo czesc watkow jest szalenie dluga i informacje ukryte sa jak rodzynki w ciescie.
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Chaos w wątkach.

Postprzez Artur » Cz, 05 lut 2009 21:43

Marko napisał(a):Może nowi użytkownicy kierowani byliby do jednego działu np. Pytania początkujących i stąd Moderator dzieliłby pytania do konkretnych działów lub odsyłał do konkretnego wątku poruszanego wcześniej - syzyfowa praca, ale lepsze rozwiązanie niż cenzura.

Podoba mi się ten pomysł.
Artur
Nuvi 2495LMT, Vista HCx, Xda IIi z Navitelem i kiedyś Que teraz MXT, Lark z MapaMap,
Omnia z automapą, UMP-pcPL, bgroutingmap + różne inne głównie dla navitela
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Re: Chaos w wątkach.

Postprzez pelsta » Cz, 05 lut 2009 22:55

Ale w dalszym ciągu początkujący będą mieli problem, jeżeli konkretne wątki będą "zaśmiecone" dyskusjami nie na temat. Myślę, że skutecznie ich to zniechęci do czytania.
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 902
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

Re: Chaos w wątkach.

Postprzez beetle-m » Pt, 06 lut 2009 7:56

Staszek. Ale wiesz, że nie ma "złotego środka".
Kto chce (komu zależy) to znajdzie najważniejsze dla siebie informacje. Spróbujemy to ułatwić ale nie podoba mi się takie podejście do tematu: wysoka aktywność stałych czytelników przy zupełnie biernej postawie "newbie".
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: Chaos w wątkach.

Postprzez Alferek » Pt, 06 lut 2009 17:57

Wtrącę swoje 3 grosze...
Nie ukrywam, że coraz mniej ciekawe robi się to forum. Nie dlatego, że poziom spada, czy coś. Po prostu dużo tematów jest wałkowanych po raz piąty, ewentualnie sprawy dotyczą sprzętu, którego nie posiadam.
Dlatego staram się przeglądać forum "na szybko" i trochę przeszkadza mi nadmierna ilość podpiętych tematów.
хардваре: GPSMap60CSx, GPS12, Navibe GB735+Nokia E50, Akira 3512, Navigon 1300, Lark 35.7, Nokia E71, HTC HD2 z wgranym Androidem, GPS Holux 236+Ramos42. Nie mam tylko GPSa wbudowanego w kufel piwa.
софтваре: jakieś durne mapy :D.

Obrazek
Avatar użytkownika
Alferek
Bywalec
 
Posty: 504
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 12:33
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E

Re: Chaos w wątkach.

Postprzez sdsyc » Pt, 06 lut 2009 18:09

Alferek napisał(a):Po prostu dużo tematów jest wałkowanych po raz piąty

Lepiej się utrwalą :-)
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Chaos w wątkach.

Postprzez beetle-m » Pt, 06 lut 2009 18:27

Alferku. Zwróć uwagę, że jakiś czas temu odpięliśmy wiele przyklejonych. Sprawdź ponownie.
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Następna strona

Powrót do Sprawy forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość