POI Loader i POI

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.

Moderatorzy: Zachu, wojtek, Spider, PouchX

Prawie 205K POI

Postprzez sdsyc » Wt, 08 lip 2008 22:45

Cześć.

Planując wakacyjny wyjazd postanowiłem przygotować samodzielnie plik gpi zawierający misz-masz różnych POI z wielu źródeł dla kilku krajów. Wsad to 30 plikow (podkategorie) w 4 folderach (kategorie), zawierający prawie 205000 punktów.

Nie chcąc ryzykować problemów związanych z nadmiarem plików gpi postanowiłem przygotować jeden. Wpierw POILoader-em na dysk (trochę to trwało), potem z dysku na SD, na końcu SD do N250.

Chwila niepewności. Dobiłem Nuvi-ego? Otóż... nie. Przekonałem się, że sprawność wyszukiwania nie zależy od ogólnej liczby POI w gpi, ale od liczby punktów w danej "podkategorii", czyli odpowiadającemu mu plikowi źródłowemu. Jak się wybierze "wypasioną" podkategorię lub kategorię, to wyszukiwanie chwilkę trwa. Mam wrażenie, że N250 po pewnym czasie radził sobie lepiej, jakby zrobił jakąś optymalizację dostępu do tych punktów.

Jaki pożytek z mojego tematu? Ano że liczba POI w pliku niesie mniejsze zagrożenie niż duża liczba gpi i niekiedy warto pomęczyć się z POILoaderem przygotowując jeden większy gpi.

Pozdrawiam
sdsyc
Radny
 
Posty: 3372
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Postprzez Krzych » Wt, 09 wrz 2008 0:02

Witam
Mam następujący problem:
Znalazłem w sieci plik waypoints_PL z wieloma różnymi kategoriami i całą masą waypointów. Pliki z poszczególnych regionów kraju są zapisane w formacie .gdb i otwierają się w MapSource elegancko z ikonkami wg kategorii itd.
Zapisałem wybrany region w formacie .gpx wrzuciłem do osobnego folderu z nazwą i wgrałem PoiLoaderem razem z bazą radarów UMP (zawartość Jacka była w folderach w tym samym katalogu głównym) do urządzenia.
No i tu lipa :( : radary działają zupełnie normalnie ale te dodatkowe punkty nie mają żadnych ikonek. Niezależnnie od kategorii reprezentowane na mapie są przez szarawy punkt zawsze taki sam.
Proszę o pomoc, co zrobiłem źle?
Podejrzewam, że powinienem razem z bazą punktów skonwertowaną do .gpx zamieścić ikony.
Ale:
1. gdzie są te ikony, które pojawiają się w MapSource?
2. plik .gpx jest jeden (zawiera różne punkty z różnych kategorii dla wybranego rejonu) wg instrukcji z licznie tu linkowanych samouczków powinienem utworzyć pliki .bmp z ikonami o tych samych nazwach co pliki z danymi a tu plik z danymi jest jeden, czy PLoader rozróżni kategorie jak wrzucę komplet ikon obok jednego pliku .gpx z całą bazą punktów? Pewnie raczej nie... ale żeby to sprawdzić musiałbym dostać te nieszczęsne ikonki a nie mogę ich znaleźć w żadnym katalogu Garmina na twardym dysku :cry: uuuu co z tym zrobić?
Nuvi 760 (FW 4.10) + GPMapa 2008.1 + CNE NT 2008 + UMP pcPL
Krzych
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Wt, 02 wrz 2008 13:59
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Bas » Wt, 09 wrz 2008 7:49

Ikony:
W samym programie MapSource sa zaszyte ikony wielu kategorii plus jest mozliwosc wprowadzenia dodatkowych ikon uzytkownika. Mysle, ze ikony ktore widzisz sa wlasnie z MS. Z cala pewnoscia nie ma pelnej zgodnosci ikon z MS z ikonami np. z XT, choc pewnie mozna tak dobrac ikonki/kategorie, zeby to jakos pogodzic.
_____________________________________________________________

Plik gpx/gdb jest jeden i zawiera wiele punktow, ktorych kategorie ( zarazem reprezentujace je ikony) sa "zakodowane" odpowiednimi tagami/znacznikami. Podejrzyj w zwyklym edytorze tekstu plik gpx - wiele sie wyjasni. Dla POILoadera znaczenie ma nazwa pliku csv i nazwa ikonki (musza byc zgodne). Czy moga byc rozne kategorie w jednym pliku dla POILoadera - nie wiem... Jesli nie znajdziesz odpowiedzi, to mozna zrobic test: utworzyc maly plik gpx z kategoriami/ikonami zgodnymi z MS i Twoim gps -> wyslac do gps i zobaczyc co widac. Hmmm, wydaje mi sie, ze wybrane ikony (te zgodne) powinny byc widoczne, a te niezgodne beda malymi kropkami (jednakowe). W MS mozna zmieniac hurtowo kategorie wybranych plikow - zaznaczyc je z CTRL -> PPM (prawa myszka) -> wlasciwosci.

Przykladem kompletu punkty+ikony jest baza "radarow" z UMP. Dodatkowe ikony mozna zrobic np. z ikonek na POIPlaza, czy wrecz samemu. To pliki bmp, wiec nie bedzie problemu.

Gorzej gdy chodzi o wprowadzenie dodatkowych ikon do MS, bo sa troche zakrecone - tam najpierw uzyj XImage, zeby pobrac "wzorzec" z gps, a pozniej mozna je modyfikowac lub podmieniac na swoje -> beda widoczne w MS, ale nie beda widoczne w gps, wiec i tam trzeba je pozniej wgrac tym samym programem XImage.
Twoj gps oferuje wieksze mozliwosci w dzialaniu na ikonkach bmp, wiec wariant pierwszy pewnie bedzie optymalny (zwykle pliki bmp).
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez frasun » Wt, 09 wrz 2008 8:41

Bas napisał(a):Czy moga byc rozne kategorie w jednym pliku dla POILoadera - nie wiem...

Nie, nie mogą. Kategorie rozdziela się właśnie na poziomie plików. ;)
Ikony można przypisać tylko przy pomocy BMP/JPG o takiej samej nazwie jak plik z POI.
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez Bas » Wt, 09 wrz 2008 8:57

Na pewno tak jest w przypadku plikow csv.
Czy z plikami gpx tez?
Wydaje mi sie, ze punkty w nich zawarte widoczne beda pod odpowiednimi ikonkami w gps - bawilem sie kiedys XT, ale to bylo dawno, wiec glowy nie dam...
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez frasun » Wt, 09 wrz 2008 10:17

Bas napisał(a):Czy z plikami gpx tez?

POILoader ignoruje ustawienia ikony. Punkty wysłane bez własnej ikonki mają szare kropki.
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez Bas » Wt, 09 wrz 2008 16:33

Fatalnie :(
Na dodatek bez sensu.
Szkoda, bo przyzwyczailem sie, ze mozna w MS na duzym ekranie wszystko sobie przygotowac, a w gps juz tylko korzystac, wlacznie z punktami opracowanymi w MS. To oczywiste, ze powinno tak wlasnie byc, ale okazuje sie, ze nie jest :(
Dziekuje za informacje.
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez frasun » Wt, 09 wrz 2008 17:00

Bas napisał(a):Fatalnie :(

Czemu? W gpxach jest możliwość zdefiniowania ikony standardowej, a POI obsługują dowolne BMP, więc to chyba lepiej. Wadą jest konieczność posiadania ikon w plikach BMP...
Pozdrawiam,
Ostatnio edytowano Wt, 09 wrz 2008 20:09 przez frasun, łącznie edytowano 1 raz
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez Bas » Wt, 09 wrz 2008 17:06

W sumie racja ;)
Ile mozna miec swoich kategorii punktow przydatnych? Dla tych kilku typow mozna wrecz samemu dorobic ikonki. Dziwne, ze w przypadku braku ikony dla kategorii wbudowanej nie jest wyswietlana "ta systemowa". Dobrze, ze mozna ten "problem" obejsc w taki sposob :)
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Krzych » Cz, 11 wrz 2008 14:27

Dzięki za odpowiedzi. Niestety zaraz wyjeżdżam i nie zdąże już tego przetestować przed drogą ani zrobić, ale myślę że mogłoby to wyglądać dla kilku róznych kategorii tak:
1. Otwieram gdb z całą bazą punktów dla regionu
2. Wybieram i zaznaczam interesującą mnie kategorię
3. Tworzę z niej plik gpx
4. Tworzę sobie sam lub ściągam jakąś ikonkę adekwatną i daję jej tą samą nazwę co plik z punktami w gpx
5. Wgrywam to poiloaderem do Nuvi
6. Zmieniam nazwę pliku .gpi w nuvim na adekwatną do wskazanych punktów np. bary.gpi
7. Powtarzam kroki 1-6 dla każdej interesującej mnie kategorii

Dobrze myślę?

Pozdrawiam
Krzysiek
Nuvi 760 (FW 4.10) + GPMapa 2008.1 + CNE NT 2008 + UMP pcPL
Krzych
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Wt, 02 wrz 2008 13:59
Lokalizacja: Łódź

Postprzez sdsyc » Cz, 11 wrz 2008 18:07

Cześć.

Krzych napisał(a):[...]Dobrze myślę?[...]


Można też tak:
->Folder_z_poi
-->Podfolder1_jako_kategoria
--->Plik1_jako_podkategoria.gpx
--->Plik1_jako_podkategoria.bmp
--->Plik2_jako_podkategoria.gpx
--->Plik2_jako_podkategoria.bmp
...
-->Podfolder2_jako_kategoria
--->Plik3_jako_podkategoria.gpx
--->Plik3_jako_podkategoria.bmp
--->Plik4_jako_podkategoria.gpx
--->Plik4_jako_podkategoria.bmp
...

W POILoader wskazać jako źródłowy "Folder_z_poi" i wszystko załadować do jednego pliku .gpi. Wady: dłuższe generowanie pliku, przy modyfikacji jadnej kategorii (podkatorii) trzeba ponownie przetwarzać całość. Ale zaletą jest mniejsze ryzyko, że nawigacja zgłupieje z powodu za dużej liczby plików .gpi.

Pozdrawiam
Jarek
sdsyc
Radny
 
Posty: 3372
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Postprzez Bas » Cz, 11 wrz 2008 18:37

Mysle, ze dobrze jest skorzystac z podfolderow - mniej pracy przy wgrywaniu. Wstawic tam punkty w miare stale, czesto uzywane -> zrobic z nich jeden plik i zmienic mu nazwe, zeby nie zostal przypadkowo nadpisany.
Ewentualny plik czesciej wykorzystywany mozna konwertowac na biezaco, choc przy niezbyt duzej ilosci takich punktow "swoich" to nie powiniene byc problem, gdy chcemy konwertowac cala tak stworzona baze.
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Zachu » N, 28 wrz 2008 20:53

Pojawił się:
POI Loader for Windows software version 2.5.3

Testował ktoś? Nie ma jakiegoś byka?
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8723
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez frasun » N, 28 wrz 2008 21:25

Zachu napisał(a):Pojawił się:
POI Loader for Windows software version 2.5.3

Jest ok.
Jedna uwaga, zmieniła się ponownie domyślna ścieżka instalacji programu.
W wersji 2.5.2 było C:\Program Files\Garmin, w wersji 2.5.3 jest znowu C:\Garmin.
Może mieć to znaczenie dla właścicieli nuvi 2XX, którzy używają sox.exe. Po instalacji plik sox.exe może pozostać w starej lokalizacji, a poiloader pojawi się w nowym miejscu.
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez pelsta » N, 28 wrz 2008 21:43

Jest w porządku.
Działa identycznie jak poprzednia wersja.

dopisane
Widzę że frasun mnie uprzedził.

U mnie dla odmiany zainstalował się w katalogu D:\Garmin\. Przeniosłem więc wszystkie pliki do poprzedniej lokalizacji i nie ma problemów.
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 902
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości

cron